Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2009, 10:31:44
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit O intrebare !

Buna ziua ,

Am si eu o problema, si ma gandeam ca ma poate povatui cineva cu ceva, sau sa-mi dea o explicatie la ceea ce urmeaza. Am avut un vis cam ciudata, Am visat ca in camera mea , aveam o icoana cu Maica Domnului, iar ea se misca in icoana, si plangea tinandu-si mainile impreunate. Eu ma uitam la Dansa, si ma rugam si plangeam si eu, iar picioarele ma ardeau; apoi din aceeasi icoana a iesit Sf Filofteia, cea de la Arges, si s-a asezat langa mine si se ruga si ea, eram foarte speriat, si apoi m-am trezit.
Nu stiu, e foarte ciudat visul, sper ca imi poate da cineva un sfat, in legatura cu acest vis. Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2009, 11:14:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Basileus Vezi mesajul
Buna ziua ,

Am si eu o problema, si ma gandeam ca ma poate povatui cineva cu ceva, sau sa-mi dea o explicatie la ceea ce urmeaza. Am avut un vis cam ciudata, Am visat ca in camera mea , aveam o icoana cu Maica Domnului, iar ea se misca in icoana, si plangea tinandu-si mainile impreunate. Eu ma uitam la Dansa, si ma rugam si plangeam si eu, iar picioarele ma ardeau; apoi din aceeasi icoana a iesit Sf Filofteia, cea de la Arges, si s-a asezat langa mine si se ruga si ea, eram foarte speriat, si apoi m-am trezit.
Nu stiu, e foarte ciudat visul, sper ca imi poate da cineva un sfat, in legatura cu acest vis. Multumesc

Cel mai bun sfat... uita visul cat poti de repede! Nu mai stiu unde am citit si nici daca citez corect, dar spunea un sfant ca "cel ce crede in vise sau vedenii si incearca sa le gaseasca sensul, este ca si cel care alearga dupa umbra sa". Nu avem nevoie de vedenii, Dumnezeu (sau orice alt sfant) nu se va supara. Daca chiar a fost un mesaj se va gasi o cale sa-l afli in alt fel.
Vezi ca visele noastre sunt influentate de starea psihica din timpul zilei, de diverse evenimente, sau diverse lucruri pe care le-am auzit si vazut, chiar si cele pe care nu le-am bagat de seama, ele pot ajunge in subconstient si sa iasa la suprafata cand nu ne asteptam.
Cel mai bine nu dam importanta si trecem mai departe.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2009, 12:11:58
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2009, 13:01:41
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord cu "FiulRisipitor" sa nu alergam dupa vise, vedenii , minuni si altele.

Daca apar, sufletul va stii ce sa extraga din ele.

Daca le dai atentie, mintea o ia ca pe o dorinta a ta si s-ar putea sa-ti creeze propriile sale vedenii, minuni , vise etc...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2009, 15:19:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru fiecare dintre noi, mesajele pot aparea sau nu intr-o forma sau alta. Se presupune ca orice vis, daca este privit intr-o anumita lumina, poate transmite un mesaj. Mesaj care de obicei il descoperi mai tarziu sau muult mai tarziu.
Aveam 26 de ani si numai la biserica nu-mi statea mie gandul, dar nu pot spune ca nu credeam in Dumnezeu; eram doar superficial. Intr-o noapte visam ca mergeam pe trotuar pe langa o cladire/bloc si urma sa traversez un drum secundar pavat cu piatra cubica. In timp ce traversam, pe la jumatate, mi-am aruncat privirea peste umarul drept si am ramas uimit cand pe cer L-am vazut pe Mantuitor privindu-ma mustrator. Instinctiv m-am aruncat la pamant si de rusine parca imi venea la modul cel mai sincer sa ma fac una cu acele pietre de pe caldaram, stiind cat sunt de nevrednic sa mi se arate mie. Si in umilinta mea, faceam promisiuni ca ma voi indrepta si voi fi un baiat cuminte. Toata treaba asta nu cred ca a durat mai mult de o saptamana, eu reluindu-mi viata obisnuita. Numai ca in cateva luni am primit un al mesaj, tot in vis; urma sa trec un vad secat si parca nici un pericol nu putea aparea de vreundeva. Totusi n-am apucat sa fac cativa pasi pe piertis ca am fost lovit cu toata puterea de un torent venit de niciunde si am cazut intr-un genunchi, facand eforturi supranaturale sa nu cad, stiind ca odata cazut nu m-as mai fi putut ridca niciodata. Inapoi nu ma mai puteam intoarce, si oricare directie as fi ales distanta era sceeasi, iar efortul total, pe viata si pe moarte!! Intr-un tarziu am ajuns pe celalalt mal, epuizat si vlaguit, cum de altfel m-am si trezit. In cateva zile m-am imbolnavit atat de rau incat am colindat multe spitale mai intai in Timisoara, apoi la Fundeni. Nici de catre medici si cu atat mai putin de cunostinte nu mi se dadeau sanse. Parintii au chemat preotul de m-a impartasit. Nu ma mai puteam deplasa decat insotit, nu mai puteam respira. Totusi eu "stiam" ca "trecusem vadul" . Am citit mult timp Paraclisul Maicii Domnului, dupa ce mi-am analizat intreaga viata si am regretat sincer toate prostiile pe care le facusem. Si intr-o zi A AJUNS LA MINE INFORMATIA de care aveam nevoie. Am auzit de un om care facea tratamente naturiste (era prin februarie 87) si am mers insotit de fratele meu. Am inceput tratamentul care nu era usor si care nu-mi aducea sanatatea peste noapte. Uneori inca mai aveam indoieli ca ma voi mai vedea vreodata pe deplin sanatos. Si adormeam cu dorinta de a sti. Astfel intr-o noapte cautam cu disperare intr-un templu, icoana Maicii Domnului, sa ma rog sa-mi dea sanatate. Dar nimic nu era cum as fi dorit. In Sfantul Altar, in loc de Crucea cu Iisus rastignit, era la loc de mare cinste, un lemn incovoiat la care veneau unii, lasau un banut, se rugau si plecau. Iar eu imi spuneam "o fi facand minuni copacul asta stramb, dar eu nu cred in el!" Am inconjurat interiorul templului cautand pe pereti unde nu erau icoane ci niste tablouri cu niste voievozi si capitani de osti gata sa scoata sabia din teaca, la care veneau credinciosi si se inchinau lor, dar eu iarasi am spus ca nu cred ca ar avea ceva comun cu Dumnezeul in care cred. Astfel am iesit din sala mare, trist si dezamagit ca n-am putut gasi icoana Sfintei Fecioare. Paseam cu capul in jos catre iesire prin pridvorul rece unde sufla un curent care-ti ajungea pana la oase. Pe la jumatate, mi-am ridicat privirea si mi s-a parut ca zaresc peste umarul drept (iarasi umarul drept!!!) o icoana prafuita a Maicutei. Cand ma uit mai bine, nu era icoana, ci chiar ea. Era intr-un jilt din piatra, iar pe fata i se putea citi toata durerea lumii. Asta m-a cutremurat si eu nu stiam ce sa fac s-o pot ajuta. Am intrebat: "Cum, Maicuta, aici in frigul si praful asta s-au gasit sa te tina?" "Tare ma mai dor picioarele!" - mi-a raspuns. "Da-mi voie, Maicuta, sa ti le masez un pic!" - iar in suflet era toata dorinta mea de a-i mai putea alina din suferinta. Imi amintesc ca am curatat de pe gleznele ei multe randuri de praf, acumulate parca de-a lungul a sute de ani... Am intrebat-o daca-i este mai bine, iar ea a inclinat usor din cap. Incet-incet, m-am indreptat spre iesire. Afara soarele cald si lumea care isi vedea de-ale ei, mi-au amintit pentru ce intrasem. Dar nu m-am mai intors inapoi. Dimpotriva, parca avam un sentiment de bucurie ca, vazand suferinta Fecioarei, am uitat de propria mea suferinta. La mine... un an a durat regimul naturist, dupa care am simtit ca am renascut.
De-atunci au trecut peste 20 de ani si am tot avut vise care mi-au transmis anumite mesaje. Nu toate visele sunt de la Dumnezeu dar sper din suflet sa fiu mai departe capabil sa fac diferenta intre ele.
Poate ca ar trebui sa deschidem un alt topic, pe tema viselor...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2009, 18:39:03
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit Visele

In materie de vise,opiniile sint diferite.Sint duhovnici care sar ca arsi daca le spui ca ai visat ceva,ce tie ti s-ar parea a fi oarecum semnificativ,si-ti da rapid un oarecare citat din SF.SCRIPTURA...
...Eu ,tind sa cred ca Dumnezeu lucreaza cu oamenii dupa socotinta SA,si ni se releva cum considera...dar in asa fel incit ,fiecare sa-L percepem ,la masurile la care noi,oamenii ,sintem...si ,ca noi ,oamenii sa-L intelegem,si sa ni-L insusim...Pe scurt:Domnul Hristos ne vorbeste ,fiecaruia,pe intelesul nostru...
Personal ,am vise revelatorii...asa ca oricine mi-ar spune orice ,eu,merg pe "drumul " stiut,de mine. Cred in Dumnezeu.Si daca sint in necaz ,IL chem.Daca sint bucuroasa ,pentru ceva ce mi-a daruit,II multumesc....
Am fost grav bolnava ,un an si jumatate ,semiparalizata.Nimeni nu mai credea ca voi mai merge ,vreodata...Am plins si m-am rugat ,neincetat,indelung...Ma spovedeam si ma impartaseam cit puteam de des...Am inceput ,la un moment dat ,sa visez...Am visat ICOANE pe care nu le identificam a fi intru vreo BISERICA...si apoi le-am "descoperit" care pe unde.(voi detalia alta dat'). Am avut nenumarate vise ...revelatorii (asta am constatat cind m-am facut sanatoasa...)
Multumesc lui Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare