Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.12.2012, 21:46:01
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Lasa,nu ne mai pune tu poze aici sa ne arati cat de afectat esti tu de soarta acestor nefericiti,cautand imagini pe internet si pastandu-le aici.

Pune mana pe o foaie de hartie,cauta adrese ale organizatiilor care strang fonduri,noteaza-le si du-te frumusel la banca si trimite-le niste bani.
Da,banii cu care vrei sa-ti cumperi pistol...

Facutul pe grozavul din vorbe nu ma impresioneaza!Mai incearca!
M-ai facut sa zambesc.
Sunt total de acord.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.12.2012, 21:56:16
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-lucrurile sunt clare: daca nu ai pistol,automat,..arma de foc nu poti omora decat -eventual-cativa oameni,cu un cutit e foarte greu,se apara cel atacat,iti da peste mana...
-daca erau total interzise armele,daca nu existau deloc pe piata nu avea arma si nu omora copii.
-la fel si daca nu s-ar mai produce deloc armament la nivel mondial-sub nici o forma-si s-ar distruge toate rachetele,bombele....nu ar mai putea sa apara al treilea razboi mondial
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.12.2012, 22:20:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-lucrurile sunt clare: daca nu ai pistol,automat,..arma de foc nu poti omora decat -eventual-cativa oameni,cu un cutit e foarte greu,se apara cel atacat,iti da peste mana...
Arma este sau poate fi si cutitul de bucatarie! Zici insa ca nu cauzeaza atatea victime. Bun! Pai atunci nebunul isi lua o sticla cu benzina sau kerosen, facea un cocktail molotov si gata, il arunca intr-o clasa plina de copii.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-daca erau total interzise armele,daca nu existau deloc pe piata nu avea arma si nu omora copii.
Am spus mai sus... Un psihopat gaseste metode de a ucide, indiferent de circumstante!

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-la fel si daca nu s-ar mai produce deloc armament la nivel mondial-sub nici o forma-si s-ar distruge toate rachetele,bombele....nu ar mai putea sa apara al treilea razboi mondial
S-ar bate cu topoare, furci, seceri, cutite de bucatarie, sulite etc.

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Pai de ce sa ai o bata daca nu vrei sa o folosesti?
Pentru cazuri de stricta necesitate??

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Si daca o folosesti unde este spiritul crestin ("Intoarce sabia la locul ei, ca toti cei ce scot sabia, de sabie vor pieri" Matei 26, 52)?
Sa te vad eu pe strada, la un atac al unor nenorociti, sa iti ia copilul sau copiii si sa-i macelareasca in fata ta. Ce faci, aplici spiritul crestin??

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Ma indoiesc ca fara acces usor la arma cel mentionat in topic omora 26 de persoane.
Un psihopat daca isi pune in minte omoara oricum, am spus mai sus.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.12.2012, 22:33:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu vorbesc din ceea ce cunosc.
Rudele mele din Romania si alte cunostiinte,nu prea mai au ce manca din cauza creditelor.
Dar nu asta era subiectul topicului...ci drama unor oameni nevinovati.
Deci vrei sa spui ca persoanele apropiate pe care le cunosti, au facut credite pentru capricii, pana au ajuns sa nu mai aiba ce manca?

Eu imi permit sa cred ca totusi nu aceast gen de situatie defineste relatia romanului cu bancile.

De altfel stiu ca exista o limita de inadatorare, daca nu a fost respectata de creditori, fie chiar si legal ocolita, este si problema lor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.12.2012 at 22:48:49.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.12.2012, 22:33:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ceva ciudat s-a intamplat(ca astfel am aflat de fapt). Deci am de 2 ani un cont pe un joc de browser de strategie(oarecum ca triburile). De ceva timp intru mai rar. Acum cateva zile cand am intrat, am primit mesaj de la seful grupului din care fac parte, ca toate atacurile interjucatori sunt interzise pe urmatoarele zile, in semn de reculegere. Stiu, un detaliu minor,si cam stupid, dar am simit nevoia sa notez.
Mai ales stupid.
Ca aia cum ca de Pasti nu se mai fac avorturi.
Cam la atat se rezuma "concesiile" pe care omul le poate face lui Dumnzeu.

Apropo, ai vizitat si topicul despre dependinta de jocurile online?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.12.2012, 22:45:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
- daca sunt americani, de ce merita mai multa compasiune decat altii?? De ce se fac diferente? Daca mor 27 de americani, apare peste tot stirea! Daca mor 1000 de africani sau arabi, macelariti poate chiar de americani, de ce nu se stie nimic si e tacere?? ASTA ERA IDEEA!!!
Pai imi permit eu sa raspund..

Parintii fondatori ai SUA, au considerat ca dreptul de a purta arma este constitutional, in baza principiului ca omul are printre altele si dreptul de a se apara singur, drept de altfel recunoscut si in legile noastre, doar ca omului nu i se ofera si mijloacele prin care ar putea face acest lucru, deci este la cheremul (sau capriciul?) agentilor de ordine.

Insa un alt considerat pentru care au considerat fundamental acest lucru, a fost acela ca "guvernul trebuie sa se teama de popor, nu invers".

Ei bine, tocmai in virtutea acestui principiu, la ora actuala se incearca sa li se ia intr-un fel sau altul dreptul americanilor de a avea arme.

De asta publicitatea in jurul unor astfel de cazuri este esentiala.

Putin conteaza cati mor de-a lungul anului in incidente si accidente care implica arme, importante sunt astfel de evenimente in baza carora se va incerca limitarea accesului legal al americanilor la arme.

Ca cel ilegal, stim f. bine, ca si drogurile - e o batalie pierduta.

In plus, se incearca manipularea cazului, astfel incat atentia sa fie deviata de la situatia morala a societatii care produce astfel de indivizi, pentru ca asta este problema de fapt, acele pistoale nu s-au descarcat singure.

Citat:
De ce vreau arma?? Pentru siguranta mea si a celor din jur! Daca la scoala din SUA profesorii aveau si ei arme, probabil l-ar fi impuscat cineva si pe criminal la timp. Sau cel putin poate ar fi redus numarul victimelor.
Da. ca in acest caz de exemplu.
Ce face o arma detinuta legal si manuita responsabil impotriva unor idioti inarmati fara doar si poate ilegal.

http://www.youtube.com/watch?v=dwrgvqlc8DA
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.12.2012, 22:53:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Pai de ce sa ai o bata daca nu vrei sa o folosesti?
Ca sa te aperi daca e cazul.
E asa usor sa intelegi conceptul?

Citat:
Si daca o folosesti unde este spiritul crestin ("Intoarce sabia la locul ei, ca toti cei ce scot sabia, de sabie vor pieri" Matei 26, 52)?
De Stefal cel Mare SI Sfant ai auzit?
Proabbil nu prea iubitor de vrajmasi si bun crestin, dupa parerea ta...

Citat:
Ma indoiesc ca fara acces usor la arma cel mentionat in topic omora 26 de persoane.
Probabil si mama, avea in casa doua arme tot din dorinta de a se simti in siguranta.
"access usor" a fost din vina parintilor.
Si unul din ei cel putin, a platit pentru asta.

De altfel in America nu e asa greu sa faci rost ilegal de o arma.

Poate ar trebui sa te indoiesti altfel: cu access la atentie, grija, iubire, parinti iubitori, o familie decenta, omora 26 persoane?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.12.2012, 22:56:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Adulti si copii de gradinita impuscati in clasa aici in statul Connecticut unde locuiesc eu,20 de copii si 6 adulti printre care si mama criminalului care era profesoara suplinitoare la aceasta scoala. Doamne ai grija de aceste suflete nevinovate.
sa dea bunul Dumnezeu ca asemenea evenimente sa NU mai aiba loc!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.12.2012, 22:58:19
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
... Daca la scoala din SUA profesorii aveau si ei arme, probabil l-ar fi impuscat cineva si pe criminal la timp. ...
Care ar fi fost acel timp?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.12.2012, 23:02:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-lucrurile sunt clare: daca nu ai pistol,automat,..arma de foc nu poti omora decat -eventual-cativa oameni,cu un cutit e foarte greu,se apara cel atacat,iti da peste mana...
-daca erau total interzise armele,daca nu existau deloc pe piata nu avea arma si nu omora copii.
-la fel si daca nu s-ar mai produce deloc armament la nivel mondial-sub nici o forma-si s-ar distruge toate rachetele,bombele....nu ar mai putea sa apara al treilea razboi mondial
prostii.

apropo, pt faza cu ''nu poti omora decat -eventual-cativa oameni''- ai auzit de bombe?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie la Maternitatea din Giulesti cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 164 29.08.2010 05:05:58
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20