Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2023, 20:24:39
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Vreau sa îmi dedic viata lui Iisus Hristos de acum incolo

Vreau și m-am hotărât azi serios sa îmi dedic întreaga viata religiei, studierii ei si mai ales lui Iisus Hristos.Am luat decizia corecta? Din clasa a saptea m simțit ca ma cheamă Domnul Iisus la pocăinta si sa Îl cunosc pe El ca eu tot am amânat mult timp, au trecut 15 ani de atunci.Cred ca e momentul sa ma pocăiesc.Dar nu stiu dacă voi si reusi căci eu vreau dar tot ma poticnesc.Cum pot sa si reusesc Vreau pacea sufletului care o da numai Iisus si viata vesnica sau mântuirea. Sper ca va fi bine căci în momentul de fata după atâta suferinta doar Iisus Hristos a rămas cea mai mare speranta a mea si va rămâne la fel.Cum pot sa reusesc în calea si aventura credintei si sa nu ma pierd sau sa renunt?Chiar sunt dornic sa citesc si sa aflu cât mai multe despre domeniul religiei crestine.

Last edited by tigeratlantic9; 12.06.2023 at 20:43:52.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2023, 21:03:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Tiger ce sa iti spun.


Postezi de cativa ani, dar in toate directiile.
Intai in disperare, in suparare panica mahnire si suparat pe Dumnezeu.
Acum pari mai bine putin, pari mai asezat.

Dar te duci intr-o directie pe un val din asta temporar, cum mai au tinerii.
Asta cu slujirea lui Dumnezeu, mai bine du-te la Biserica in permanenta si o sa-ti fie mai bine.


Incearca sa te pui pe picioare ca om si e mai placut lui Dumnezeu decat sa visezi la slujiri.

Dumnezeu are mai mult nevoie de tine intreg la mine si asezatin viata.

Dar din ce vad de ani de zile mintea ta umbla pe coclauri in toate directiile.

Ai inceput zeci de posturi si le-ai abandonat.

Nu prea stii in ce directie sa mergi ca om.

Mai bine angajeaza-te, aseaza-te ca om in viata si ti-e suficient. Lasa basmele.


Vrei sa iti dedici viata lui Hristos? Du-te la Biserica in fiecare duminica.

Faci asta? Daca nu, atunci doar te minti pe tine insuti... de acolo incepe slujirea lui Hristos, de la mers duminica la Biserica...

Asa ca fa intai primul pas, pentru ca de acolo incepe dedicarea.


Cand ai sa fii desavarsit in primul pas, or sa urmeze singure celelalte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2023, 12:38:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Vreau și m-am hotărât azi serios sa îmi dedic întreaga viata religiei, studierii ei si mai ales lui Iisus Hristos.Am luat decizia corecta?
Da. Bineinteles. ”De El sa ascultati!” le spune apostolilor o voce cereasca. Prin ei ne spune tuturor. Ma bucur pentru tine ca esti hotarat.

Citat:
Din clasa a saptea am simțit ca ma cheamă Domnul Iisus la pocăinta si sa Îl cunosc pe El ca eu tot am amânat mult timp, au trecut 15 ani de atunci.Cred ca e momentul sa ma pocăiesc.Dar nu stiu dacă voi si reusi căci eu vreau dar tot ma poticnesc.Cum pot sa si reusesc? Vreau pacea sufletului care o da numai Iisus si viata vesnica sau mântuirea.
Ca sa te pocaiesti cauti pe net un indreptar de spovedanie si mergi la biserica sa te spovedesti in timpul posturilor pe care te stradui sa le ti, primesti canon de rugaciuni si sfaturi de la parintele la care te spovedesti si te vei impartasi apoi cu Domnul Hristos. Dupa iertare si facerea canonului, primind impartasirea vei avea pe Domnul cu tine, pacea si mantuirea Lui. De atunci va trebui sa veghezi sa nu cazi in recidive. Daca iar o sa cazi, dus in ispitele ce vin din lume sau din interiorul tau, nu deznadajdui ci o sa mergi iar sa te spovedesti si tot asa ramand cu Domnul Iisus si treptat te vei despatimi si insanatosi iar daca perseverzi in nepacatuire, in viata curata si fapte bune milostive, te vei desavarsi.


Citat:
Sper ca va fi bine căci în momentul de fata după atâta suferinta doar Iisus Hristos a rămas cea mai mare speranta a mea si va rămâne la fel.Cum pot sa reusesc în calea si aventura credintei si sa nu ma pierd sau sa renunt?
Sigur va fi bine, dar nu neaparat aici, ci mai mult in vesnicie, fericirea si pacea ai putea s-o simti inca de aici. Raspunsul la intrebare ti-l pot da sfintii. Ei sunt cei care nu au pierdut si nu au renuntat luptand cu pacatul rugandu-se pana la sfarsitul vietii. Ei au reusit deci intreaba-i pe ei sau mergi la biserica si asculta-i pe cei ce povestesc din marturisirile si fericirile sfintilor. Viata de ucenic al lui Hristos este cea mai buna viata caci pe Calea asta ai cea mai mare sansa sa ajungi in fericire si pacea vesnica.


Citat:
Chiar sunt dornic sa citesc si sa aflu cât mai multe despre domeniul religiei crestine.
E foarte bine sa cauti sa cunosti crestinismul si chiar sa cunosti toata scriptura de la inceput mai ales daca vrei sa te inspiri sa-ti duci viata pe mai departe pe cat posibil asemenea dreptilor si sfintilor, ramanand ucenic pana la sfarsit.
”Cauta si vei afla, bate si ti se va deschide!” Te sustin!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 10.07.2023 at 12:52:11.
Reply With Quote
Răspunde