Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.08.2010, 13:44:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
băi dacă știam...

ce să mai zic la vârsta mea... 92 de ani și 7 luni....
:))))))) Desi sunt sigura ca tu anii astia ti-i doresti, nu ii ai, eu spun doar "Multi inainte Vsovi...cu sanatate si intelepciune iar la final mantuire!"
:))))
Sigur atâta am, că asta e vârsta maximei vrednicii! Sau nu la 92 de ani poți deja să te crezi vrednic? Că iată ai ajuns ceva și ai devenit o somitate în domeniu... în domeniul vârsticologic. O mortăciune ambulantă ce mai... o ființă ce și-a împlinit toate rosturile, adică și-a consumt tot timpul exact ca pe valută.

Deci draga mea Iubire, de ce nu mă crezi că sunt un biet moșneag ce a făcut umbră pămîntului degeaba?

Și-o zis.

Last edited by vsovivi; 13.08.2010 at 13:49:05.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2010, 15:19:45
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Uneori este bine sa recitim ce am scris.
Daca tu simti ca esti egoista si ca ar trebuii sa faci mai mult pentru fratele tau...inseamna ca asa este!
Fiecare dintre noi are un vierme neadormit numit constinta ....
Multumesc toturor pentru raspunsuri. Poti detalia rationamentul tau, bmd ? Ca poate ajung la concluzia ca asa este.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.08.2010, 15:47:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

si eu am, de fapt am avut aceasta problema cu fratele meu. eu in germania, el acasa in romania. considera mereu, ca eu tb sa-i trimit lui pachete, de la adidadi puma, nike si adidas daca se poate, la multe dulciuri (de care el nu a avut parte in copilarie, pentru ca acestea sunt din germania), la echipamnet cu bayern munchen, la treninguri, ca sa nu mai zic ca visa la o mashina. la un mom dat am avut o discutie foarte serioasa cu el, evident s-a suparat, dar a trebuit sa inteleaga ca nu tot timpul sunt bani pentru mofturile lui. Vrea adidasi? Sa munceasca ! si munceste multumesc Bunului Dumnezeu. Acu se multumeste cu ce-i aduc cand merg acasa.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2010, 16:02:27
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timeea89 Vezi mesajul
Multumesc toturor pentru raspunsuri. Poti detalia rationamentul tau, bmd ?
Ce vreau eu sa-ti spun este ca doar tu sti care-i situatia la voi in familie. Tu simti cind este destul ce faci pentru fratele tau si cind este prea putin. Tu sti cit de mult il iubesti, cit de mult ii esti datoare, pentru ce ii esti datoare, cit de mult l-ar bucura ceva sau nu, samd.
Nimeni dinafara nu te poate ajuta cu un sfat, pentru ca fiecare vedem lumea prin ochelarii nostrii ai fiecaruia nu prin ai tai!
Dar daca sufletul tau simte ca-i prea putin nu lasa ca mintea sa-i acopere strigatul.
Mintea, logica, neuronii tin de partea materiala, in timp ce multumirea ta si a lui (a fratelui) nu!
Cind sufletul tau o sa fie multumit ca ai facut fratelui o bucurie mai mare decit merita ("merita" asta iarasi nu tine de suflet) o sa fi rasplatita cu virf si indesat ("rasplatita" asta desi tine de material, de data asta se potriveste si sufleteste)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.08.2010, 16:20:46
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

[quote=bmd;277428]Ce vreau eu sa-ti spun este ca doar tu sti care-i situatia la voi in familie. Tu simti cind este destul ce faci pentru fratele tau si cind este prea putin. Tu sti cit de mult il iubesti, cit de mult ii esti datoare, pentru ce ii esti datoare, cit de mult l-ar bucura ceva sau nu, samd.

Oare pot sa simt cele mai sus scrise de tine cand e de ajuns? Iar cei care simt ca e de ajuns au dreptate intotdeauna?

Ok, am culpabilizat cand a zis "uite ce sora am, nu-mi da mie telefonul ei", a vrut si mp3 playerul pe care il primisem, si i le-am dat pana la urma. Sa inteleg ca trebuie sa continui asa, pentru ca ma face sa culpabilizez, si ca daca simt asta inseamna ca ca sunt egoista?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.08.2010, 16:34:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Timeea, ceea ce poti tu sa faci este sa-l ajuti sa vina la munca-n occident...acolo o sa inteleaga el "unde si cum cresc banii"
Sa se lase de traiul asta parazitar in care elementul de baza este culpabilizarea ta si a mamei tale " ca deh, tu/voi ai/aveti de unde" si sa puna osu' la treaba ca doar nu-i handicapat.

Nu este singurul sa stii, ce povestesti tu este un fenomen de masa mai ales printre tinerii care s-au obisnuit sa stea cu mina intinsa ( acolo unde tine figura).

Vad ca si cei din jur incearca sa iti impleteasca o vina in constiinta. Nu-i lasa!
Prostii!..aceasta este atitudinea CORECTA crestina, nu de incurajare a tiganismului prin milogeala si a parazitismului.

Fii tare si nu-i mai da absolut nimic. I-ai dat destul! La munca cu el, ca nici tie nu ti-e bine de una singura acolo printre straini! unde cine stie ce munci faci pe linga studii ca sa cistigi un ban in plus.
Curaj! fi matura..nu-i vorba de suflet aici!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.08.2010, 18:18:44
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Fratele tau este mai mic la varsta decat tine?
Cam asa este intre frati, cel; mic dintotdeauna este privit ca draglasul familiei, toti il rasfata, ii dau mai intai lui si apoi se gandesc la ei, si e normal ca al mic sa se obisnuiasca asa si daca vreodata nu primeste ce vrea el atunci sa zica" ce rea e sor-mea/mama-mea, tata-meu etc" De fapt e vorba de un santaj emotional. Eu sunt sigura ca tu i-ai dat si fara sa iti ceara el, ce ai putut.
Dar el are o masina mai veche si o vrea poe cea noua sau o vrea ca e singura? Are reala nevoie de ea, sau doar pt a se "da mare" ?
Eu zic sa nu te mai culpabilizezi. Faptul ca primeste masina, sau ca ii dai mp3, sau telefon smecher sau etc nu inseamna neaparat ajutor. Din contra, el invata ca primeste lucruri scumpe fara sa faca nimic pt ele.
Vorba lui Andreicozia, daca poti gaseste-i de lucru acolo, sa vada si el cum e printre straini, sa muncesti, sa pui ban pe ban.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.08.2010, 18:56:22
timeea89 timeea89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.08.2010
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Fratele tau este mai mic la varsta decat tine?
Cam asa este intre frati, cel; mic dintotdeauna este privit ca draglasul familiei, toti il rasfata, ii dau mai intai lui si apoi se gandesc la ei, si e normal ca al mic sa se obisnuiasca asa si daca vreodata nu primeste ce vrea el atunci sa zica" ce rea e sor-mea/mama-mea, tata-meu etc" De fapt e vorba de un santaj emotional. Eu sunt sigura ca tu i-ai dat si fara sa iti ceara el, ce ai putut.
Dar el are o masina mai veche si o vrea poe cea noua sau o vrea ca e singura? Are reala nevoie de ea, sau doar pt a se "da mare" ?
Eu zic sa nu te mai culpabilizezi. Faptul ca primeste masina, sau ca ii dai mp3, sau telefon smecher sau etc nu inseamna neaparat ajutor. Din contra, el invata ca primeste lucruri scumpe fara sa faca nimic pt ele.
Vorba lui Andreicozia, daca poti gaseste-i de lucru acolo, sa vada si el cum e printre straini, sa muncesti, sa pui ban pe ban.
Nu, fratele meu este mai mare ca mine cu 9 ani. Nu are masina, si nici nu stiu cat de necesara ii este. El zice ca nu s-a insurat pana la varsta asta, de 30 de ani, ca nu a avut masina... Cred ca are o depresie din cauza faptului ca nu are sotie, probabil ca este atat de deznadazduit incat se razbuna pe toata lumea. Cel mai rau ma doare ce face cu bunica mea, cu care si locuieste; acum o acuza ca si ea este impotriva ideei ca mama sa-i dea masina, si- i face tot felul de necazuri, i-a luat telefonul ca sa nu o mai putem suna, i-a aruncat malaiul pe care il avea prin curte, i-a ascuns din mancare, pe motiv ca el le-a cumparat si sa nu mai manance din ce a luat el, le dracuie, le face in toate felurile. Parerea mea este ca are o suferinta foarte mare daca face asa ceva, numai un om complet deznadajduit poate avea asemenea reactii nervoase. Stiu ca este foarte frustrat si ca n-a avut o mama langa el si a crescut la bunica. Eu trebuie sa ma abtin sa nu-i arat revolta in fata a ceea ce face, si sa-l iau cu duhul blandetii, ca stiu foarte bine ca daca ii mai zic si eu ceva, nu voi fi decat inca una in grupul celor care-l judeca si o sa faca si mai rau , nu o sa-l ajute cu nimic. Imi este teama ca, printr-un gest necugetat sa nu... Mi- a trimis la un moment dat un mesaj in care zicea ca daca nimeni nu-l iubeste o sa-si ia zilele (cu nu vb cu mama trimite mesaje prin mine). Problema lui e una de fond, nu cred ca e masina sau telefonul sau mp3 playerul...

Last edited by timeea89; 13.08.2010 at 19:46:36.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.08.2010, 23:05:07
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Imi pare rau sa citesc aceste lucruri. Nu e bine ce face....
Si eu am asa ceva in familie....din pacate, este vorba de fratele mamei mele, se comporta identic ca fratele tau, injura foarte mulst si urat, si inclusiv pe mama lui. Din pacate nu a ajuns prea bine, a ramas paralizat, imobilizat la pat, s-a dat in ingrijire unor sectanti in schimbul casei si e vai de el.
Banuiesc ca nici fratele tau nu prea merge la biserica......sau? Dar de ce nu si-a gasit o fata? Are vreun handicap?E urat? care e hiba lui?
Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Acolo unde esti, este vreo biserica ortodoxa? Cred ca ar fi bine sa il pui pe pomelnic sa se roage pentru el.
Intr-adevar, daca intervii sa il certi nu rezolvi nimic decat sa il indepartezi si de tine si cine stie ce mai face intr-un moment de ratacire. Alte neamuri nu mai aveti prin preajma? Care ar putea discuta cu el, care s ava cunoasca povestea. Mama ta nu se poate apropia de el? orice ar fi fost in trecut ar fi bine sa stearga si sa comunice.

Si tu poti sa te rogi pentru el, Maica Domnului e grabnic ajutatoare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.08.2010, 00:15:11
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Nu este greu de inteles ca fratele nu stie de Dumnezeu, dar daca bunica, mama si sora si altii s ar ruga pentru el fara sa i spuna, si ar face si alte rugaciuni folositoare, inclusiv pentru cei raposati din neam si ar cauta sa ceara sfaturi preotilor, situatia trebuie sa se indrepte.

Ti as recomanda cartea Vindecarea arborelui genealogic de Dr Kenneth McAll cu o prefata de parintele Galeriu, si o recomand tuturor celor care n au citit o; eu am gasit o la anticariat.

Nu prea ma pricep sa ti spun, dar ma gandesc ca mai de folos ar putea fi sa daruiesti o suma pe care ai putea o da fratelui, pentru copii de la Valea Plopului, dar mai bine cred ca ar fi sa cauti sa discuti putin cu parintele Tanase, am gasit site ul lor cautare Valea Plopului.
Reply With Quote
Răspunde