Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.08.2009, 04:55:26
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Post usor, oameni buni ! ! !
Randuiala Postului Adormirii Maicii Domnului este urmatoarea ; de luni pana vineri nu se mananca untdelemn si nu se bea vin, deci se posteste fara ulei, cum se spune, apoi, sambata si duminica este dezlegare la ulei si vin. De Schimbarea la Fata a Mantuitorului este dezlegare la peste ( 6 august ). Cei care se impartasesc la sfarsitul saptamanii in care se afla sarbatoarea Schimbarii la Fata, nu trebuie sa manance peste .
Asta este randuiala reala a acestui post care, de regula, se tine in manastire, insa in lume se mai tolereaza consumul de ulei si vin in timpul saptamanii.
Am o mare nedumerire.... Unde ati citit voi ca se poate bea vin in Postul Adormirii Maicii Domnului?
Eu am o carticica de rugaciuni unde la "Randuieli tipiconale" la capitolul "Zilele posturilor in care dezlegam la untelemn si vin" sunt trecute astfel:

In Postul Sfintelor Pasti: sambata si duminica; in ziua de 24 februarie (Aflarea capului Sfantului Ioa Botezatorul); la 9 martie (Sfintii 40 de Mucenici); la Buna-vestire, cand aceasta cade in Joia mare sau in vinerea ori sambata din Saptamana Patimilor.

In postul Nasterii Domnului: la 23 si 30 noiembrie, la 4,5,6,9, 16 si 20 decembrie, daca aceste zile cad lunea, miercurea sau vinerea - caci in aceste zile se praznuiesc sfinti mai insemnati.

Si .... ATAT!!!!!!
La voi scrie altceva? Eu nu am mai auzit pana acum niciunde sa fie dezlegare la vin in vreun post in afara de zilele mentionate mai sus....
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.08.2009, 11:04:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Am o mare nedumerire.... Unde ati citit voi ca se poate bea vin in Postul Adormirii Maicii Domnului?
In Tipicul cel Mare, al Sfantului Sava, despre Postul Adormirii Maicii Domnului, se spune: "In Postul Adormirii PreaSfintei Stapanei noastre de Dumnezeu Nascatoare, cincisprezece zile, afara de Schimbarea la Fata a Domnului Hristos, postim pana la ceasul noua din zi. Luni, miercuri si vineri mancam mancare uscata si facem si metanii pana la pamant, pana la Impartasirea cu Sfintele Taine, iar marti si joi mancam mancare fara untdelemn. Iar sambata si duminica mancam mancare cu untdelemn si bem vin, iar peste nu mancam pana la Adormirea Prea Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu numai de ziua Schimbarii la Fata a Domnului Hristos, cand mancam peste de doua ori in zi."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.08.2009, 12:41:39
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In Tipicul cel Mare, al Sfantului Sava, despre Postul Adormirii Maicii Domnului, se spune: "In Postul Adormirii PreaSfintei Stapanei noastre de Dumnezeu Nascatoare, cincisprezece zile, afara de Schimbarea la Fata a Domnului Hristos, postim pana la ceasul noua din zi. Luni, miercuri si vineri mancam mancare uscata si facem si metanii pana la pamant, pana la Impartasirea cu Sfintele Taine, iar marti si joi mancam mancare fara untdelemn. Iar sambata si duminica mancam mancare cu untdelemn si bem vin, iar peste nu mancam pana la Adormirea Prea Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu numai de ziua Schimbarii la Fata a Domnului Hristos, cand mancam peste de doua ori in zi."
multumesc mult pentru lamuriri Marius dar tot am o nedumerire...
Tipicul cel Mare al Sfantului Sava contravine cu ceea ce am eu in carticica mea care este editata de Mitropolia Munteniei si Dobrogei cu binecuvantarea Prefericitului nostru Patriarh..
cum se explica aceasta "neconcordanta"?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.08.2009, 12:56:21
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
multumesc mult pentru lamuriri Marius dar tot am o nedumerire...
Tipicul cel Mare al Sfantului Sava contravine cu ceea ce am eu in carticica mea care este editata de Mitropolia Munteniei si Dobrogei cu binecuvantarea Prefericitului nostru Patriarh..
cum se explica aceasta "neconcordanta"?
Tipicul cel Mare al Sfantului Sava are ultimul cuvant, este normativ. Carticelele noastre pot contine greseli.

Post binecuvantat!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.08.2009, 13:08:58
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Duhovnicul are ultimul cuvant. Intreaba-l cum iti da binecuvantare sa postesti, cu sau fara ulei, cu sau fara ajunari si pana la ce ora etc. Smereste-te si asculta de el, ca sub ascultare sigur nu vei gresi niciodata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 09.08.2009, 21:46:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Și totuși ( despre post ) . . .

Atunci când postim , avem tendința să ne ridicăm deasupra celorlalți, să ne considerăm superiori. Nu mâncarea ne va facilita poziția înaintea lui Dumnezeu, ci modul în care am ales să renunțăm la anumite feluri de mâncare. Postul se trăiește în dragoste de semeni , căci prin postul meu nu mă depărtez de semeni, ci de păcat, nu mă înalț peste oameni, ci peste peste omul cel vechi, stăpânit de patimi. Accentuez și pe acest topic că în perioada de post nimeni nu ne este inferior. Nu putem expune exercițiul postirii pericolului jignirii celorlalți, chiar dacă aceștia nu postesc sau chiar dacă sunt atei. Accentuez aceasta, văzând capcanele ispitelor ce au apărut chiar aici pe forum , ispite venite din partea unor useri ce nu au nimic în comun cu Ortodoxia . Să ne ferim de cursele acestora ! Nu avem voie să rănim, să arătăm altosa cât de "creștini" suntem, nu avem voie să ne comparăm, pentru a ne simți mai presus. În post, nrice scop, altul decât apropierea noastră de Dumnezeu și de semeni, în iubire și bună făptuire, trebuie să dispară. Postirea face parte din taina vieții, este o lucrare a sufletului, în primul rând. Atunci când taina postirii este afișată, o pierdem, deoarece taina trebuie descoperită din trăire. Post binecuvântat în continuare ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 10.08.2009, 18:05:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit si eu acest (si) fir si m-am lamurit (bustean). Fiecare stie altfel, cate scripturi si preoti, atatea reguli.
Pana la urma ajung la vorba ca fiecare cum poate si ca sufletul omului ceea ce face este mai important. Ce mananci si daca te separi de sotul/sotia nu cred ca ne face mai crestini pe unii si mai putini pe altii.

@Geo - Linisteste-te, nu mai fi asa dur si daca tu poti asa aspru fa-l. Nu toti pot fi calugari in lume.

@Mirela - parca tu te intrebai cu impartasania in fiecare duminica. Am in trebat in tot forumul cum reuseste lumea si n-am primit raspuns.
Daca ma uit la regulile de post, este clar ca nu se poate: ori esti vegetarian exclusiv si permanent si abistinent/necasatorit si atunci poti, ori nu si atunci nu poti sa te impartasesti in fiecare duminica.
Voi spuneti (nu stiu cine exact) ca cel putin 3 zile, plus miercurea si vinerea (si lunea oricum) sa tii post ca sa te imprtasesti. Pai asta inseamna toata saptamana.
Sau...te dezleaga preotul si te impartasesti fara sa postesti?
Lamuriti-ma cum faceti voi?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.08.2009, 18:14:28
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit si eu acest (si) fir si m-am lamurit (bustean). Fiecare stie altfel, cate scripturi si preoti, atatea reguli.
Pana la urma ajung la vorba ca fiecare cum poate si ca sufletul omului ceea ce face este mai important. Ce mananci si daca te separi de sotul/sotia nu cred ca ne face mai crestini pe unii si mai putini pe altii.

@Geo - Linisteste-te, nu mai fi asa dur si daca tu poti asa aspru fa-l. Nu toti pot fi calugari in lume.

@Mirela - parca tu te intrebai cu impartasania in fiecare duminica. Am in trebat in tot forumul cum reuseste lumea si n-am primit raspuns.
Daca ma uit la regulile de post, este clar ca nu se poate: ori esti vegetarian exclusiv si permanent si abistinent/necasatorit si atunci poti, ori nu si atunci nu poti sa te impartasesti in fiecare duminica.
Voi spuneti (nu stiu cine exact) ca cel putin 3 zile, plus miercurea si vinerea (si lunea oricum) sa tii post ca sa te imprtasesti. Pai asta inseamna toata saptamana.
Sau...te dezleaga preotul si te impartasesti fara sa postesti?
Lamuriti-ma cum faceti voi?
Sophia, cum facem noi nu te ajuta pe tine. Cel mai bine este sa-ti intrebi duhovnicul si cum zice el asa sa faci. Duhovnicul tine seama de putinta fiecaruia, de conditiile in care traieste, de nevointa pe care si-o doreste si daca cei apropiati lui o accepta, sunt multe aspecte pe care el le ia in seama, motiv pentru care, spre scandalizarea multora, acelasi duhovnic e mult mai ingaduitor cu unul decat cu altul.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.08.2009, 18:21:11
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca ma uit la regulile de post, este clar ca nu se poate: ori esti vegetarian exclusiv si permanent si abistinent/necasatorit si atunci poti, ori nu si atunci nu poti sa te impartasesti in fiecare duminica.
Cei care tin post nu au o dieta vegetariana ci veganista, adica din meniul lor nu numai carnea, ci si produsele de origine animala sunt eliminate.
Post cu bine tuturor!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.08.2009, 09:43:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Cei care tin post nu au o dieta vegetariana ci veganista, adica din meniul lor nu numai carnea, ci si produsele de origine animala sunt eliminate.
Post cu bine tuturor!
nu uitatzi ca cei din Sodoma shi Gomora se imbuibau cu paine shi cu apa,
ceva in genul italienilor care se imbuiba mereu cu paste, iar noi cu zicale in genul "la placinte inainte shi la razboi inapoi" dar la lupta shi razboi nu uratzi omul pacatos ci pacatul, pactul vostru sa-l uratzi shi nu pe voi inshiva... ca ajungetzi sa calcatzi in picioara shtiintza sau conshtiintza aproapelui... neluand in seama Piatra lepadata de zidari...

iar cand mancatzi sau betzi, mancatzi shi betzi cu de sine cercetare... ca taind mereu din voire, din beutura shi din mancare pentru a face putzintica ascultare sa smerim sufletele noastre neshtiutoare... ca asha am citit de la unul mai Mare... Batran shi inca Cineva, ce avea cu Ioan un acelashi Dumnezeu acolo unde shedea... shi tzinea de fratzii se cam mira cum de nu prea manca shi nu prea bea decat ceva anafora shi apa sfintzita shi se mai shi ruga shi se despatimea ca sa nu se incurce rugaciunea cu patima ca daca ar fi fost asha atunci biruia patima, caci patima e rea ca sa te crezi mereu mai ceva... cevakcinevakcine? shi pentru ce? de ce shi de cand? shi mai ales pana cand?.

Last edited by vsovi; 11.08.2009 at 09:55:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 00:18:42
Postul Adormirii Maicii Domnului sfanta Intrebari utilizatori 1 01.08.2011 21:16:16
Pelerinaj in insula kefalonia de ziua adormirii maicii domnului unde apar serpisorii agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.01.2011 20:05:30
POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI jenica Generalitati 13 27.07.2009 15:01:57
Rugaciunea " Adormirii Maicii Domnului " icamilin Rugaciuni 0 30.07.2008 02:53:04