Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 15.01.2007, 10:51:42
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Citate din cugetarile lui Petre Tutea poti gasi la adresa: http://www.crestinortodox.ro/module.php?module=newsannounce&catid=29&item=7453
Reply With Quote
  #172  
Vechi 15.01.2007, 12:31:48
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

"Cineva poate acumula suma cunostintelor unei epoci intregi ;daca nu simte ,insa ,importanta cunoasterii de sine ,intr-un sens mai inalt,toata stiinta lui e oarba." Rudolf Steiner.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 15.01.2007, 16:34:01
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

"Numai cand omenirea va fi dispusa sa priveasca in acea lume in care nasterea si moartea isi pierd sensul din lumea senzoriala,numai atunci isi vor dobandi sarbatoarea Craciunului si Pastelui un continut demn.Caci numai atunci ne vom putea umple inmile si sufletele cu acea caldura a vorbirii,inarmati cu care vom putea din nou pasi in fata acelora carora trebuie sa le vorbim deja din cea mai frageda copilarie despre copilul ce se afla in iesle si despre magii din Orient,si despre felul in care acestia i-au adus copilului itelepciune,virtute si nemurire.Caci noi trebuie sa putem vorbi copiilor despre aceasta.Caci ceea ce spunem astazi copilului despre misteriul Craciunului,va invia in copil ca sarbatoare a Pastelui dupa ce copilul va fi parcurs inca treizeci si trei de ani."
Rudolf Steiner
Reply With Quote
  #174  
Vechi 15.01.2007, 17:25:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"NU TE OPRII NICIODATA! CHIAR DACA IN FATA TA SE AFLA UN ZID, TRECI PRIN EL!"
Reply With Quote
  #175  
Vechi 15.01.2007, 17:26:44
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

CORECT: OPRI!
Reply With Quote
  #176  
Vechi 16.01.2007, 11:02:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Petre Tutea:
1. Se spune ca intelectul e dat omului ca sa cunoasca
adevarul. Intelectul e dat omului, dupa parerea mea,
nu ca sa cunoasca adevarul, ci sa primeasca adevarul.
2. Am avut revelatia ca in afara de Dumnezeu nu exista
adevar. Mai multe adevaruri, zic eu, raportate la
Dumnezeu, este egal cu nici un adevar. Iar daca
adevarul este unul singur, fiind transcendent in
esenta, sediul lui nu e nici in stiinta, nici in
filozofie, nici in arta. Si cand un filozof, un om de
stiinta sau un artist sint religiosi, atunci ei nu se
mai disting de o baba murdara pe picioare care se
roaga Maicii Domnului.
3. Acum, mai la batrinete, pot sa spun ca fara
Dumnezeu si fara nemurire nu exista adevar.
4. O baba murdara pe picioare, care sta in fata
icoanei Maicii Domnului in biserica, fata de un
laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar
laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta
moare asa, dihor.
5. Eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu
usa. Intre un credincios si un necredincios, nu exista
nici o legatura. ala e mort, sufleteste mort, iar
celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista
nici o legatura. Credinciosul crestin e viu.
6. Ateii si materialistii ne deosebesc de animale prin
faptul ca nu avem coada.
7. Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba.
8. Eu nu detest burghezia. Eu m-am lamurit ca un om
care vrea sa fie bogat nu este un pacatos. Spunea
odata un preot batrin: Circula o zicala ca banul e
ochiul dracului. Eu nu-l concep ca ochiul dracului, eu
il concep ca pe o scara dubla. Daca-l posezi,
indiferent in ce cantitati, si te misti in sus
binefacator pe scara, nu mai e ochiul dracului. Iar
daca cobori, atunci te duci cu el in infern, prin
vicii, prin lacomie si prin toate imperfectiile legate
de orgoliu si de pofta de stapin.
9. Nu pot evita neplacerile batrinetii si nu ma pot
supara pe Dumnezeu ca m-a tinut pina aproape la
nouazeci de ani. Insa batrinii au o supapa foarte
inteleapta: au dreptul la nerusinare. O nerusinare
nelimitata. Cand ma gindesc la suferintele batrinetii,
imi dau seama ca in natura asta oarba cel mai mare
geniu este geniul mortii. Faptul ca murim, de cele mai
multe ori la timp, este un semn al dragostei lui
Dumnezeu pentru noi.
10. Eu sint iudeocentric in cultura Europei, caci daca
scoti Biblia din Europa, atunci Shakespeare devine un
glumet tragic. Fara Biblie, europenii, chiar si
laureatii premiului Nobel, dormeau in craci. Stiinta
si filozofia greaca sint foarte folositoare, dar nu
sint mintuitoare. Prima carte mintuitoare si
consolatoare pe continent - suverana - e Biblia.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 17.01.2007, 07:43:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"Dorinta nemasurata de putere i-a facut si pe ingeri sa se prabuseasca. Oamenii nu au cum sa scape." Francis Bacon
Reply With Quote
  #178  
Vechi 17.01.2007, 10:03:50
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"Daca cei ce ma vorbesc de rau ar sti ce gindesc despre ei, atunci m-ar vorbi si mai de rau." Sacha Guitry
Reply With Quote
  #179  
Vechi 17.01.2007, 23:17:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"Daca si ajungi ceea ce un timp incerci sa fii, esti mai mult decat cel care a fost asa de la inceput." Autor nespecificat
Reply With Quote
  #180  
Vechi 18.01.2007, 11:02:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Petre Tutea:
11. Exista o carte a unui savant american care incearca sa motiveze stiintific Biblia. Asta e o prostie. Biblia are nevoie de stiinta cum am eu nevoie de Securitate.
12. Luther, cit e el de eretic si de zevzec, a spus doua lucruri extraordinare: ca creatia autonoma e o cocota si ca nu exista adevar in afara de Biblie. Mie mi-a trebuit o viata intreaga ca sa aflu asta. El nu era asa batrin cand a dibacit chestia asta, ca era calugar augustin... Mie mi-a trebuit o viata ca sa ma conving ca in afara de Biblie nu e nici un adevar.
13. Shakespeare, pe linga Biblie, - eu demonstrez asta si la Sorbona - e scriitor din Gaesti.
14. In afara slujbelor bisericii, nu exista scara catre cer. Templul este spatiul sacru, in asa fel incit si vecinatatile devin sacre in prezenta lui.
15. Stii unde poti capata definitia omului? - te intreb. In templu. In biserica. Acolo esti comparat cu Dumnezeu, fiindca exprimi chipul si asemanarea Lui.
Daca Biserica ar disparea din istorie, istoria n-ar mai avea oameni. Ar disparea si omul.
16. In biserica afli ca existi.
17. Ce pustiu ar fi spatiul daca n-ar fi punctat de biserici!
18. In afara de carti nu traiesc decit dobitoacele si sfintii: unele pentru ca n-au ratiune, ceilalti pentru ca o au intr-o prea mare masura ca sa mai aiba nevoie
de mijloace auxiliare de constiinta.
19. Platon are un demiurg care nu e creator, ci doar un meserias de geniu, fiindca materia ii premerge. Prima idee de creatie reala, au adus-o in istorie
crestinii.
20. De creat doar zeul creaza, iar omul imita. Eu cand citesc cuvintul creatie - literara, muzicala, filozofica - lesin de ris. Omul nu face altceva decit
sa reflecte in litere, in muzica sau in filozofie petece de transcendenta.
21. Cum sa fie creatura creator? 'Hai tata, sa-ti arat mosia pe care ti-am facut-o cand nu eram in viata...' Pai cum sa fie creatura creator?
22. Omul e un animal care se roaga la ceva. Cauta un model ideal. Si uneori nimereste, alteori, nu. Cei care au descoperit modelul ideal si succesiunea fenomenului din el sint crestinii. Crestinismul nu poate fi identificat cu nici un sistem filosofic,
monist, dualist, sau pluralist.Crestinismul este pur si simplu. Despre crestinism, Bergson spune ca noi il respiram. Are materialitatea aerului. Seamana cu aerul. Noi sintem crestini fara sa vrem. Si cand sintem atei sintem crestini: ca respiram crestinismul cum respiram aerul.
23. Crestinismul nu e ideologie, ca atunci se aseamana cu marxismul. Religia e xpresia unui mister trait, or ideologia e ceva construit.
24. A fi cresti inseamna a cobori Absolutul la nivel cotidian. Numai sfintii sint crestini absoluti. Altminteri, crestinismul, gindit real, e inaplicabil
tocmai pentru ca e absolut.
25. Suveran fata de natura, supus Divinitatii, nemuritor si liber prin depasirea extramundana a conditiei sale - acesta este omul crestin.
26. Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toata cultura antica precrestina. Eu sint de parere ca apogeul Europei nu e la Atena, ci in Evul Mediu, cand Dumnezeu umbla din casa in casa. Eu definesc stralucirea epocilor istorice in functie de geniul
religios al epocii, nu in functie de ispravi politice.
27. Iisus Hristos este eternitatea care puncteaza istoria.
28. Daca nu cunosti revelat - prin gratie divina - sau inspirat, nu cunosti nimic. De pilda, povestea cu marul lui Newton, care a cazut. Nu stiu unde am citit
eu stupiditatea asta: 'Il tomba dans une méditation profonde qui l?a conduit jusqu?a la loi de la gravitation universelle'. Si eu spun: daca Newton
gindea pina la Judecata de Apoi, nu descoperea nimic! Dar el a fost mult mai intelept. Cand a fost intrebat cum a descoperit gravitatia, a zis: Am fost inspirat. Pai scrie pe mar, sau scrie undeva in natura ' legea gravitatiei'? Fenomenele lumii interioare si ale lumii exterioare tac. Iar omul autonom si orgolios crede ca exploreaza lumea interioara si exterioara cu jocul lui de ipoteze si ca descopera ceea ce vrea el.
El cauta; dar eu spun ca el cauta, nu ca afla. Sau daca afla, trebuie sa fie ca Newton, inspirat.
29. Bergson e mai cuviincios ca Aristotel si zice ca democratia e singurul sistem compatibil cu libertatea si demnitatea umana, dar are un viciu incurabil: n-are
criterii de selectiune a valorilor. Deci democratia e sistemul social in care face fiecare ce vrea si-n care numarul inlocuieste calitatea... Triumful cantitatii
impotriva calitatii. Bergson a fost acuzat in micul dictionar filozofic al lui Stalin ca e fascist.
30. Fara sa gindesc in stilul darwinismului social, nu pot sa ramin indiferent la incapacitatea democratiei de a asigura selectiunea naturala a valorilor.
Democratii gindesc corpul social aritmetizat: numara capetele toate si unde e majoritate, hai la putere. Sufragiul turmei! Asta e parerea mea despre
democratie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50