Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2011, 18:25:08
Constanta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ii multumesc Bunului Dumnezeu!

Va multumesc Parinte Gheorghe si am inteles ce trebuie sa fac.
Va rog spuneti-mi ce inseamna rugaciune "cu timp si fara timp".
Ii multumesc Bunului Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2011, 19:54:59
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Constanta Vezi mesajul
Va multumesc Parinte Gheorghe si am inteles ce trebuie sa fac.
Va rog spuneti-mi ce inseamna rugaciune "cu timp si fara timp".
Ii multumesc Bunului Dumnezeu!
Expresia "cu timp si fara timp" arata o necesitate totala a unei actiuni, necesitate ce trece dincolo de limitele temporale. A te ruga "cu timp si fara timp" inseamna aducerea rugaciunii din starea de dialog limitat in timp si generat doar de necesitati temporale, in starea de prezenta continua in viata de zi cu zi. Aceasta rugaciune se aseamana cu respiratia: fara ea nu se poate trai iar omul o face nu cu efort, ci firesc, din necesitate absoluta.

"Rugaciune cu timp si fara timp" inseamna sa te rogi neincetat, in fiecare clipa a vietii tale mintea si inima sa-ti fie indreptate spre Dumnezeu printr-un dialog constant.

Domnul sa fie cu tine, sora!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2011, 21:01:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit putin offtopic

Constanta, Dumnezeu sa le ierte!
Sa stii ca pr. Gheorghe are dreptate, sa le spui preotilor de la tine aceste ganduri, sa auda si ei de la popor ce trebuie. Uite, iti dau un exemplu care mi-avenit imediat in minte, citind raspunsul parintelui: bunica mea e ingropata undeva in afara orasului, trebuia sa fac un parastas si o slujba la mormant, insa am realizat ca in acea biserica nu se facea slujba Sfintei Liturghii sambata. Or eu stiu ca parastasul trebuie sa vina in continuarea liturghiei si atunci am vrut sa nu mai tin parastasul acolo, ci in oricare alta biserica din oras unde se face si Liturghie sambata; problema era cu slujba la mormant, ca imi spunea ca nu e voie cu preot din afara. Ei, cum sa ii explic eu asta parintelui paroh de acolo ca vreau doar slujba la mormant, fara parastas, ca parastasul il fac in alta parte, sa nu creada ca ii dau lectii cand si cum sa isi tina el slujbele? El nu si nu, ca mortul e in cimitirul lui, aici se face parastasul! Si i-am spus pana la urma pe sleau, luandu-mi inima in dinti: asa se face: intai proscomidie, utrenie, apoi liturghie, si apoi parastas, si apoi slujba la mormant, ca sa fie bunica mea pomenita cum trebuie. Facuse niste ochi mari, era foarte uimit: "pai la noi nu se face asa." Si i-am spus ca in alte locuri se face si mi-a zis: bine, mata mergi acolo unde stii, la liturghie. Mi-a spus ca daca doresc, imi da si semnatura sa poata intra un preot strain pe teritoriul lui. Acelasi preot (ca, in rest, slava Domnului, toti pe care i-am intalnit sunt preoti care tin randuielile) ma tine minte si acum cand ma vede imi spune: "fata cu psaltirea", habar nu are cum ma cheama, asa imi zice. De ce? "De 35 de ani, de cand sunt eu preot, nu mi-a mai zis nimeni ca se citeste psaltirea la capataiul mortului, dar asa se face!"
Am ajuns si eu la vorbele bunicii, care tot ii indemna, printre altii, si pe preoti, saii invete mai multe pe oameni, cand ii ziceam eu sa nu le mai spuna atatea, ca ei sigur stiu si sa nu se supere: "Lasa, mama, stiu ei, stiu, dar lasa sa auda si din gura unui amarat ce trebuie!"
Asadar, iata ca si parintele Gheorghe ne spune ca pastorii trebuie sa auda si din gura noastra ce se intampla in poporul lor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2011, 23:43:40
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa stii ca pr. Gheorghe are dreptate, sa le spui preotilor de la tine aceste ganduri, sa auda si ei de la popor ce trebuie. Uite, iti dau un exemplu care mi-avenit imediat in minte, citind raspunsul parintelui(...)
[...]
Asadar, iata ca si parintele Gheorghe ne spune ca pastorii trebuie sa auda si din gura noastra ce se intampla in poporul lor!
Nu as zice ca sunt impotriva ideii ca poporul sa comunice cu preotul in "dublu-sens", este chiar obligatoriu ca in comunitate sa existe o dragoste reala, caci doar aceasta va duce la un dialog iubitor si ocrotitor cu scopul clar ca toti sa poata castiga pe Hristos. Da' nu pot sa-mi dau seama (iertare, stiu ca sunt "gangav la minte") cand am indemnat eu in mesajele acestui topic spre ceea ce fratia ta zici mai sus!!?!! Ori esti ironic(a), ori nu s-a inteles nimic din ce am scris, ori (sigur) mai bine tac!

Si inca ceva: ce legatura este intre numele meu si povestirea aia cu parastasul neimplinit fara Sfanta Liturghie. Oare vrei sa spui fratia ta, ca de cate ori preotul este chemat sa participe la un parastas, trebuie sa faca si Sfanta Liturghie inainte? Iata ce zici:

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
(...)trebuia sa fac un parastas si o slujba la mormant, insa am realizat ca in acea biserica nu se facea slujba Sfintei Liturghii sambata. Or eu stiu ca parastasul trebuie sa vina in continuarea liturghiei si atunci am vrut sa nu mai tin parastasul acolo(...)
Bine este sa se faca Sfanta Liturghie in biserici nu numai sambata, ci si vineri si joi si-n toate zilele, dar de ce crezi ca sambata s-ar face obligatoriu legata de parastas? Nu, aici este o confuzie si sper sa fie doar una nevinovata. Ar fi bine, ai fi la adapost, daca uneori ai incerca sa nu mai fortezi elaborarea de reguli. Inclin sa cred ca dialogul cu acel preot este unul imaginar, sau preotul era din aceia care, ca sa nu supere, zice ca tine si face tot ca el! Eu nici pe forum nu te-am scutit de certare, vai de noi de as fi fost personal inclus in povestea fratiei tale pe rolul preotului care nu stia nici tipic si nici... "la inima nimic".

Ca sa nu lungim scrierea, nu recunosc sa fi indemnat-o pe sora @Constanta sa se duca la preotul nus'care si sa-i dea lectii de teologie! Eu am zis asa:

Citat:
Iata, sora draga, de ce te sfatuiesc sa mergi si sa te pui sub ascultare blanda fata de un invatator priceput, care sa te ajute nu sa faci fapte minunate, ci sa te ajute sa-L apropii pe Dumnezeu de tine. Cand Duhul Domnului se va salaslui in sufletul tau, El te va invata toate! Nu vei mai avea alta grija dacat sa te pastrezi in aceasta unire. Pentru faptele ce le vei face apoi, chiar si minuni de-ar fi, vei spune: sluga netrebnica sunt eu, Domnul este cel care daruieste roabei sale si stiinta si cunostiinta si puterea si Lui se cuvine slava in veci!
Oare crezi ca dupa ce o trimit sa se aseze "la ascultare" as putea sa-i spun si sa dea lectii preotului? Sper ca macar sora @Constanta sa fi inteles bine si sa nu ia, mai apoi, aminte la "traduceri jurnalistice", fie ele si nevinovate.

Domnul cu tine!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.08.2011, 15:30:33
Constanta
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Un raspuns necesar

Va multumesc Parinte Gheorghe; am avut numai de invatat si ati stiut chiar de la primul mesaj cat eram de confuza. Am apreciat la dumneavoastra frumusetea limbajului,intelepciunea, umorul si vasta cultura.

Nu-mi gasesc intotdeauna cele mai potrivite cuvinte, dar ele exprima intodeauna o reala deschidere spre comunicare si cunoastere.

Last edited by Constanta; 14.08.2011 at 23:48:04.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.08.2011, 22:21:40
Constanta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuviosul Sofronie despre Daltonismul Duhovnicesc si despre Purtarea Usuratica si Obraznica a oamenilor fata de slujitorii Bisericii

“In aceste timpuri de indepartare masiva de crestinism, slujirea preoteasca devine din ce in ce mai grea. In incercarea sa de a scoate oamenii din iadul creat de patimile lor contradictorii, preotul se intalneste cu moartea care ii loveste. Chiar senzatia timpului capata un caracter straniu: cand gol-taraganat, cand dispare ca inexistent , deoarece nu sunt cautari cumpanite, intelepte.

Este cu neputinta sa cunosti oamenii. Ei sunt fie orbi si “nu stiu ce fac“, fie sufera de daltonism duhovnicesc si mintal. Adesea ei vad lucrurile intr-o lumina diametral opusa, asemenea negativului fotografic… A cunoaste astfel realitatea efectiva a vietii este cu neputinta: intr-o astfel de situatie, nu ramane loc niciunui cuvant. Miscarile sfintei iubiri sunt receptate de ei cu dusmanie; smerenia rabdatoare se prezinta lor ca fatarnicie; disponibilitatea de a sluji este urmarea unei marunte cointeresari. Caracteristic in astfel de situatii este faptul ca duhul crestinesc al neimpotrivirii fata de rau ii face excesiv de obraznici fata de preoti si ii insulta nemeritat de dureros - le atribuie asemenea intentii la care ei insisi nu s-au gandit niciodata; dispretuindu-i fara mila, ii acuza de mandrie - prin toate mijloacele fac jenanta prezenta preotului si, in acelasi timp, il condamna de sustragere in a se intalni in astfel de conditii. Si asa la nesfarsit."

Intr-o confuzie totala eram si eu cand am scris primul mesaj.Cautam de mult o explicatie la ce mi se intampla, cum puteam sa indrept ceea ce nu facusem la momentul respectiv, dar cautam explicatii in exterior pentru ca in interior era un conflict cu mine insami.Ma pierdusem pe o mare in plina furtuna si nu stiam sa cer ajutorul lui Hristos.

"Fara indoiala, “anormal” pentru oamenii timpurilor “Marelui Inchizitor”, asa ar fi fost Hristos si pentru contemporanii nostri. Cine poate sa-L asculte pe Hristos sau, si mai mult, sa-L urmeze? Ceea ce monahilor li s-a dat prin plans in zeci de ani, oamenii contemporani cred ca pot primi intr-o scurta perioada, sau, cateodata, in cateva ore de placuta discutie “teologica”. Cuvintele lui Hristos, fiecare cuvant al Lui a venit in lumea aceasta de Sus; el apartine de sfera altor dimensiuni si se insuseste nu altfel decat pe calea unei rugaciuni indelungate si cu plangere multa. Fara aceasta conditie el va ramane pentru totdeauna neinteles omului, oricat ar fi el de instruit, chiar si teologic. Cineva imi spunea: “Cand traiesti sub greutatea neintelesului, atunci te sufoci”. Da, noi, oamenii, toti, ne zdrobim, in mod inevitabil, cand incercam cu toate fortele sa intelegem cuvantul lui Hristos. '

Va multumesc!Slava Tie Doamne ca ai Slujitori de Seama!

Last edited by Constanta; 15.08.2011 at 11:24:46.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.08.2011, 08:47:39
Constanta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru tine!

A circulat pe internet o poezie deosebita;v-o reamintesc asa cum am gasit-o pe un site impreuna cu cateva informatii privind adevaratul ei autor.

PASI PE NISIP…

"Am avut un vis în noaptea de Crăciun./Mergeam pe o plajă, iar Dumnezeu pășea alături de mine, pașii ni se imprimau pe nisip lăsând o urmă dublă, una era a mea, cealaltă a Lui. /Atunci mi-a trecut prin minte ideea că fiecare din pașii noștri reprezentau o zi din viața mea. M-am oprit ca să privesc în urmă./ Și am revăzut toți pașii care se pierdeau în depărtare./ Dar am observat că, în unele locuri în loc de două urme nu mai era decât una singură… /Am revăzut filmul vieții mele/ Ce surpriză! Locurile în care nu se vedea decât o singură urmă corespundeau zilelor celor mai întunecate ale existenței mele, zile de neliniște și de rea-voință, zile de egoism sau de proastă dispoziție, zile de încercări și de îndoială, zile de nesuportat… Zile în care eu fusesem de nesuportat./ Și atunci, întorcându-mă spre Domnul am îndrăznit să-I reproșez /Totuși, ne-ai promis că vei fi cu noi în toate zilele/ De ce nu Ți-ai ținut promisiunea?/ De ce m-ai lăsat singur în cele mai grele momente din viață în zilele când aveam cea mai mare nevoie de Tine? /Iar Domnul mi-a răspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai văzut decât o singură urmă de pași pe nisip sunt zilele în care te-am purtat pe brațe…"

Poezia "Pasi pe nisip" (Footprints in the Sand) a circulat pe internet si ca autor a fost trecut numele poetului brazilian Ademar Barros.Aceasta poezie a aparut in mai multe variante si a fost revendicata de mai multi autori.Se pare ca autorul ei este Margaret Fishback Powers (1964). Ea a scris poezia dupa o criza in viata ei si a impartit cateva exemplare prietenilor. Dupa cativa ani a vazut poezia publicata sub alt nume. Nu a putut sa dovedeasca ca ea este adevaratul autor decat dupa multi ani , cand a gasit manuscrisul.

Sursa notelor:http://www.wowzone.com/fprints.htm

Last edited by Constanta; 15.08.2011 at 09:22:07.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.08.2011, 12:54:53
Constanta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Predici si Cuvinte Folositoare

Sfantul Teofan Zavoratul - "Dumnezeu sau Lumea : Nu Este Cale De Mijloc"

"Cauta-l pe Domnul! Dumnezeu sau lumea – nu este cale de mijloc. Sau nu vezi ca acolo este totul, iar aici nu este nimic; ca acolo este adevarul, iar aici nalucire; ca acolo este odihna, iar aici dureri si griji; ca acolo este indestulare, iar aici stramtorare neincetata; ca acolo este bucurie si veselie, iar aici numai dureri si tanguire a inimii? Cunosti toate acestea, ai trecut prin ele, si totusi ramai in aceeasi desertaciune a mintii si a inimii… Doar nu vrei sa iti faci raiul pe pamant? Este deja a opta mie de ani de cand iubitorii acestei lumi fac tot ce le sta in putinta pentru a face raiul pe pamant – si nu numai ca nu reusesc nimic, ci totul merge spre mai rau. Nu o sa reusesti nici tu, ci doar o sa te istovesti alergand dupa nalucitele bunatati ale lumii cum alearga copiii dupa curcubeu”.

Sursa :CrestinOrtodox.ro

Parintele Arsenie Papacioc: "Omule, daca ti-ai cunoaste valoarea!"

"... Avem de-a face cu un Dummezeu care, fara discutie, daca ar sti lumea cat de mult ne iubeste, ar fi mai treaza poate, sau in sfarsit, am fi mai indumnezeiti. Mi-e frica de cuvant, dar e un Adevar: Dumnezeu daca e o iubire extraordinara nu mai este o identitate separata. Este in tine. Zice un parinte: Eu il iubesc si-L vad. Dumnezeu nu e numai o dimensiune, e o traire dincolo de ratiune. Existi fara sa stii ca existi, dar in plin, cu adevarat, esti o identitate divina. Asta inseamna Dumnezeu in tine. Dumnezeu cand vine la tine, e mic ca tine. El e in slava cerului, ca si Maica Domnului, dar ii face placere sa stea la noi, in inima noastra, inima, care-i mai putin organ material, fiindca e fiinta in fiinta. E adancul cel mai adanc, adancul absolut in fiinta omeneasca, unde si-a facut Dumnezeu lacas. Și atunci, omule, care porti aceste valori extraordinare, de ce esti neatent? Și uite pe cine bagam noi in iad! Vedeti, de ce se spune: omule, daca ti-ai cunoaste valoarea!"

Sursa:"Razboi intru Cuvant" (in George Cabas,Pagini de Pateric Romanesc)
http://www.librariasophia.ro/carti-P...e-so-6788.html
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.09.2011, 10:33:39
Constanta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Predica la Duminica a XII-a dupa Rusalii - EVANGHELIA INTREBARII ESENTIALE

Raspunsuri la multe intrebari si ganduri le-am primit printr-un articol scris de IPS Antonie Plamadeala cu titlul "Tanarul bogat" pe care il gasiti pe site aici:

http://www.crestinortodox.ro/predici...at-120733.html

Acesta va constitui si subiectul Predicii urmatoarei duminici, Duminica a XII dupa Rusalii.

Cateva fragmente din acest articol-mesaj de referinta":

"Cine vrea sa se mantuiasca, cu intrebarea sa calatoreasca". Sa nu calatoreasca adica, la intamplare. Stiind unde merge, sa se informeze despre drumul cel mai bun, cel mai drept. Mantuirea nu e o tinta despre care se stiu toate si de catre oricine. Drumul spre ea e anevoios, pentru ca nu e acelasi pentru toti. Este si un drum mare, al tuturor, dar fiecare trebuie sa-si caute si sa-si gaseasca poteca lui, aceea care e numai a lui, si sa-i gaseasca pe cei care, ca si dansul, au incercat-o si-i pot fi calauze."

" "Nu stii ceva? - Intreaba! Nu te rusina. Nu e rusine sa nu stii. E rusine sa te ratacesti pentru ca n-ai intrebat". Multe tratate duhovnicesti se intituleaza. "Intrebari si raspunsuri," precum cele ale Sfantului Maxim Marturisitorul, ... Patericul insusi e o carte de intrebari si raspunsuri."

Last edited by Constanta; 24.09.2011 at 10:53:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Cat timp va intarzia raspunsul lui Dumnezeu la rugaciunile noastre? teodoraianys Rugaciuni 26 21.08.2012 22:30:20
Despre orfani sau cei din casele de copii ionut12 Generalitati 29 30.04.2012 23:28:09
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Castiga-ti casa pentru Dumnezeu! Ioan_Ciobota Generalitati 1 06.05.2009 14:52:21