Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.08.2015, 20:32:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Invatati-o sa prinda muste cu Ceaslovul. Metoda e descrisa de parintele Ion Creanga in Amintiri din Copilarie.

Imi amintesc ca, atunci cand eram adolescent, cultivam paingi spre siderarea maica-mii, cu dreptii sa o odihneasca Dumnezeu! Este foarte simplu. Este nevoie doar de un borcan si 2 sau trei ramuri uscate, bagate oblic in borcan. Borcanul se inchide cu un capac decupat, dupa ce, mai intai, se pune un strat de tifon ca sa poata creatura sa respire. Din cand in cand, dati-i cate o musca sau ceva. Cand spun din cand in cand, poate foarte bine sa fie si o data pe luna. Paianjenii sunt capabili sa manance mult, marindu-si considerabil volumul corpului, dar se pot multimi si cu foarte putin.

Stiti ca Arachnea a fost o fata minunata, care s-a luat la intrecere de tesut cu zeita Atena. Cat era ea de rationala si de iubitoare de pace Atena, era femeie si avea orgoliu: vazand ca Arachnea a tesut o panza mai frumoasa si mai fina decat a ei, a prefacut-o in Vaduva Neagra.
Hahahahaha am ras copios! :))
Aveam si eu paianjeni din aceia cu picioare extreme de lungi si corp minuscul,in baie,in Romania , si nu ma deranjeau catusi de putin ,le spuneam"balerinele" :)

Ce sa-i mai cultiv,pacatele mele,ca am paianjeni aici in sudul Californiei cat sa-mi pun si-n cap!!! Bag seama ca vremea si briza de ocean le prieste ca sunt de toate soiurile si culorile!!
N-am treaba cu ei,doar sa nu ne intersectam prin casa caci desi iubesc/respect doctorii nu doresc sa ajung sa-i vizitez la locul lor de munca :D
Cum am patit-o la 13 ani cand m-a muscat un paianjen cu cruce (in ciuda crucii,nu a fost vreun sfant afurisitul) .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.08.2015, 22:03:07
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

:) :) :) :) :)

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 19.08.2015 at 23:40:16.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.08.2015, 22:06:37
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :)

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 19.08.2015 at 23:39:37.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.08.2015, 22:32:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit pe topic

În concluzie, să nu ne ferim să ajutăm si aproapele ne-ortodox, dacă avem cu ce.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.08.2015, 23:05:58
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
În concluzie, să nu ne ferim să ajutăm si aproapele ne-ortodox, dacă avem cu ce.
Offff, Doamne dar e normal sa-l ajutam.De ce ne-am feri ?
Insusi pagani fac milostenie.Asadar milostenia este (ar trebui) sa fie un
lucru de la sine-inteles.
Este ca si cum ne-am trezi dimineatza si ne-am intreba daca este ok sa ne
spalam pe dinti.Se subintelege de la sine, ca da.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.08.2015, 00:25:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doar cu pasta de dinți Cristal, cu proprietățile binecunoscute.
Fabricată de ortodocși.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.08.2015, 00:27:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doar cu pasta de dinți Cristal, cu proprietățile binecunoscute.
Fabricată de ortodocși.
Eu citisem"fabricata de ortodonti" :)
ma rog
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.08.2015, 01:31:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Offff, Doamne dar e normal sa-l ajutam.De ce ne-am feri ?
Insusi pagani fac milostenie.Asadar milostenia este (ar trebui) sa fie un
lucru de la sine-inteles.
Este ca si cum ne-am trezi dimineatza si ne-am intreba daca este ok sa ne
spalam pe dinti.Se subintelege de la sine, ca da.
"a ne feri" adica a ne da in laturi
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.08.2015, 15:11:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

O intamplare asternuta in calea mea de premeditarea Domnului a facut ca predica de azi sa contina lucruri nu fara legatura cu tema acestui topic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.08.2015, 23:19:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O intamplare asternuta in calea mea de premeditarea Domnului a facut ca predica de azi sa contina lucruri nu fara legatura cu tema acestui topic.
Am citi cu atentie ce ati scris acolo.
Eu nu sunt de acord cu proximitatea geografica...

Daca stateam eu sa fac milostenie numai in baza proximitatii mele geografice,era jale.
Saracii din zona mea au de bine de rau,o casa,o masina,bonuri de masa...oamenii fara casa au centre unde se pot spala,odihni,orfanii au un centru cu voluntari care trebuie sa treaca tot felul de teste si verificari pt a face voluntariat acolo,au pedagogi si psihologi cu tot felul de specializari,spatii de cazare cu conditii excelente,piscina,livada ...

Pe cand amaratii din Romania ce au?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare