Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2012, 21:39:26
carmen2011 carmen2011 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Mesaje: 2
Implicit o lamurire poate de la un preot

Am nevoie de un pic de ajutor din partea dvs. O prietena de-a mea buna care mi-a fost si nasa de cununie a murit de mai bine de 40 de zile. De ceva timp, cam 2 saptamani, am visat-o de 3 ori pana acum dar nu de bine. Prima si a doua oara era ca o aparitie care vrea sa-mi faca rau mie prima oara si copilului meu a doua oara si nu puteam in vis nici sa ma inchin. La al doilea vis am reusit cu greu sa ma rog la Maica Domnului si am avut un ajutor de la Ea si a disparut aparitia din visul meu. Am visat-o si a treia oara, acum nu mai facea nimic decat statea dar tot a fost un vis urat in care nu puteam sa ma misc decat puteam sa zic Tatal nostru in gand. Oricum, ceva urat, care seamana cu un cosmar si cu claritate in vis stiu ca este prietena mea. Nu stiu ce vrea, nu stiu ce sa fac ca sa nu o mai visez. Poate o rugaciune m-ar ajuta, va rog sa ma ajutati pentru ca imi este greu sa ajung la un preot cu care as putea sa ma sfatuiesc. Si inca un amanunt, a ramas dupa ea mama ei si sotul ei care acum se cearta pentru bani, avere, cu blesteme reciproce si cu atmosfera foarte urata. Nu stiu, dar m-am gandit ca poate nu are sufletul ei liniste din cauza asta dar, totusi nu inteleg ce are cu mine. Ajutati-ma cu ce sfaturi puteti, va rog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2012, 21:48:21
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen2011 Vezi mesajul
Am nevoie de un pic de ajutor din partea dvs. O prietena de-a mea buna care mi-a fost si nasa de cununie a murit de mai bine de 40 de zile. De ceva timp, cam 2 saptamani, am visat-o de 3 ori pana acum dar nu de bine. Prima si a doua oara era ca o aparitie care vrea sa-mi faca rau mie prima oara si copilului meu a doua oara si nu puteam in vis nici sa ma inchin. La al doilea vis am reusit cu greu sa ma rog la Maica Domnului si am avut un ajutor de la Ea si a disparut aparitia din visul meu. Am visat-o si a treia oara, acum nu mai facea nimic decat statea dar tot a fost un vis urat in care nu puteam sa ma misc decat puteam sa zic Tatal nostru in gand. Oricum, ceva urat, care seamana cu un cosmar si cu claritate in vis stiu ca este prietena mea. Nu stiu ce vrea, nu stiu ce sa fac ca sa nu o mai visez. Poate o rugaciune m-ar ajuta, va rog sa ma ajutati pentru ca imi este greu sa ajung la un preot cu care as putea sa ma sfatuiesc. Si inca un amanunt, a ramas dupa ea mama ei si sotul ei care acum se cearta pentru bani, avere, cu blesteme reciproce si cu atmosfera foarte urata. Nu stiu, dar m-am gandit ca poate nu are sufletul ei liniste din cauza asta dar, totusi nu inteleg ce are cu mine. Ajutati-ma cu ce sfaturi puteti, va rog.
iti recomand acest sait unde poti transmite o intrebare preotului..http://ortodoxia.md/intreab-preotul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2012, 21:48:35
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen2011 Vezi mesajul
Am nevoie de un pic de ajutor din partea dvs. O prietena de-a mea buna care mi-a fost si nasa de cununie a murit de mai bine de 40 de zile. De ceva timp, cam 2 saptamani, am visat-o de 3 ori pana acum dar nu de bine. Prima si a doua oara era ca o aparitie care vrea sa-mi faca rau mie prima oara si copilului meu a doua oara si nu puteam in vis nici sa ma inchin. La al doilea vis am reusit cu greu sa ma rog la Maica Domnului si am avut un ajutor de la Ea si a disparut aparitia din visul meu. Am visat-o si a treia oara, acum nu mai facea nimic decat statea dar tot a fost un vis urat in care nu puteam sa ma misc decat puteam sa zic Tatal nostru in gand. Oricum, ceva urat, care seamana cu un cosmar si cu claritate in vis stiu ca este prietena mea. Nu stiu ce vrea, nu stiu ce sa fac ca sa nu o mai visez. Poate o rugaciune m-ar ajuta, va rog sa ma ajutati pentru ca imi este greu sa ajung la un preot cu care as putea sa ma sfatuiesc. Si inca un amanunt, a ramas dupa ea mama ei si sotul ei care acum se cearta pentru bani, avere, cu blesteme reciproce si cu atmosfera foarte urata. Nu stiu, dar m-am gandit ca poate nu are sufletul ei liniste din cauza asta dar, totusi nu inteleg ce are cu mine. Ajutati-ma cu ce sfaturi puteti, va rog.
Pomelnic la biserica, multa rugaciune pentru odihna si iertarea sufletului ei.
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2012, 22:44:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Se spune ca atunci cand visezi pe cineva este ca sa faci rugaciune si milostenie pentru sufletul lui.
Dati pentru sufletul ei un pomelnic pe 40 de zile sau, daca aveti posibilitati, pe un an, la o manastire, in care se face zilnic Sfanta Liturghie. Aveti aceasta datorie de implinit fata de ea, caci va este rudenie spirituala.
Totodata, ganditi-va bine daca nu cumva i-ati gresit cu ceva, daca i-ati facut vreo nedreptate, daca sunteti cumva implicata in ceva care o priveste... Vorbiti si cu un preot si faceti o spovedanie generala si o sfestanie in casa.
Dumnezeu sa o ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2012, 01:29:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se spune ca atunci cand visezi pe cineva este ca sa faci rugaciune si milostenie pentru sufletul lui.
Dati pentru sufletul ei un pomelnic pe 40 de zile sau, daca aveti posibilitati, pe un an, la o manastire, in care se face zilnic Sfanta Liturghie. Aveti aceasta datorie de implinit fata de ea, caci va este rudenie spirituala.
Totodata, ganditi-va bine daca nu cumva i-ati gresit cu ceva, daca i-ati facut vreo nedreptate, daca sunteti cumva implicata in ceva care o priveste... Vorbiti si cu un preot si faceti o spovedanie generala si o sfestanie in casa.
Dumnezeu sa o ierte!
Ai putea sa-i dai si ceva de pomana.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2012, 20:59:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Pentru că a murit cu mai mult de 40 de zile în urmă(un termen de transcendență) și totuși apare încă aici, înseamnă că ea este încă atașată de lucrurile din urma ei, pentru care s-a ”ostenit” prea mult aici, sau profită de relația de naș ca să influențeze prin dvs pe rudele ei pentru că blestemele și certurile lor nu o lasă să treacă de vămile văzduhului.

Fără un preot e greu de tratat acest caz pentru a alunga duhurile care vă fac rău.
Puteți să aprindeți o lumânare și să stați de vorbă cu ea, să faceți ceva pomeni, să vă rugați ca Domnul să-i ierte păcatele, să spuneți rudelor despre vizita ei că și că din cauza certurilor de acolo ea nu are odihnă și nici nu poate urca mai sus; un preot vă poate face niște rugăciuni de dezlegare și de iertare.
La culcare să faceți o cruce pe perină și să vă rugați la cine v-ați mai rugat deja să vă protejeze cu încrederea în Domnul că fără Voia Lui nimic nu vi se poate întâmpla.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2012, 02:14:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen2011 Vezi mesajul
va rog sa ma ajutati pentru ca imi este greu sa ajung la un preot cu care as putea sa ma sfatuiesc.
De ce?
Asta poate fi un raspuns convingator ca nu vorbim cu un troll. Trolii sunt complecsi si asta e un subiect sensibil si puternic influentabil de superstitii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.07.2012, 02:18:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu poti fi ajutata cu un alt sfat decat acela de a merge la un preot.

Problema asta implica o intreaga lucrare spirituala si asta nu se face de la distanta, pe un forum.

Nu e forum de exorcisti la distanta, daca asta cauti dupa cum se deduce din directia intrebarii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.07.2012, 11:26:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen2011 Vezi mesajul
Am nevoie de un pic de ajutor din partea dvs. O prietena de-a mea buna care mi-a fost si nasa de cununie a murit de mai bine de 40 de zile. De ceva timp, cam 2 saptamani, am visat-o de 3 ori pana acum dar nu de bine. Prima si a doua oara era ca o aparitie care vrea sa-mi faca rau mie prima oara si copilului meu a doua oara si nu puteam in vis nici sa ma inchin. La al doilea vis am reusit cu greu sa ma rog la Maica Domnului si am avut un ajutor de la Ea si a disparut aparitia din visul meu. Am visat-o si a treia oara, acum nu mai facea nimic decat statea dar tot a fost un vis urat in care nu puteam sa ma misc decat puteam sa zic Tatal nostru in gand. Oricum, ceva urat, care seamana cu un cosmar si cu claritate in vis stiu ca este prietena mea. Nu stiu ce vrea, nu stiu ce sa fac ca sa nu o mai visez. Poate o rugaciune m-ar ajuta, va rog sa ma ajutati pentru ca imi este greu sa ajung la un preot cu care as putea sa ma sfatuiesc. Si inca un amanunt, a ramas dupa ea mama ei si sotul ei care acum se cearta pentru bani, avere, cu blesteme reciproce si cu atmosfera foarte urata. Nu stiu, dar m-am gandit ca poate nu are sufletul ei liniste din cauza asta dar, totusi nu inteleg ce are cu mine. Ajutati-ma cu ce sfaturi puteti, va rog.
singurul care te poate ajuta este Dumnezeu, DAR PRINTR-UN PREOT
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2012, 12:07:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Înainte de a da alte sfaturi, e bine de citit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lamurire va rog Eliana Despre Sfanta Scriptura 4 29.11.2010 09:55:35
preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean? ana1987 Calugarul 103 13.11.2009 23:13:10
Lamurire cip-uri!!! ionell Generalitati 53 19.02.2009 18:08:13
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 21:29:10