Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.03.2012, 20:11:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
vrasmasul uraste cel mai mult smerenia (nu rugaciunea).
Doar o observatie.
Marele Cleopa spune sigur in cartile lui , si cine are dragoste de Adevar si nu de filosofie se poate convinge singur : ,,...nici o virtute nu il baga pe om in Rai ,niciuna, afara de una singura : smerenia ! "

Iar gheronul Paisie Aghioritul spunea cu multa durere : ,,... astazi nimeni nu mai cumpara smerenie , macar ca mai sunt citiva care mai dau, fiindca nu ii mai stie valoarea "

De aceea vrasmasul o uraste atit de mult !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.03.2012, 20:26:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne miluieste-ne!
Maicuta Sfanta, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi pacatosii.

http://www.youtube.com/watch?v=bgALt...ure=plpp_video
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.03.2012, 23:33:30
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ma inscriu si eu sa citesc acatistele pentru fetita.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.03.2012, 23:43:23
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Marele Cleopa spune sigur in cartile lui , si cine are dragoste de Adevar si nu de filosofie se poate convinge singur : ,,...nici o virtute nu il baga pe om in Rai ,niciuna, afara de una singura : smerenia ! "

Iar gheronul Paisie Aghioritul spunea cu multa durere : ,,... astazi nimeni nu mai cumpara smerenie , macar ca mai sunt citiva care mai dau, fiindca nu ii mai stie valoarea "

De aceea vrasmasul o uraste atit de mult !
Frate, smerenia nu se asaza in omul fara rugaciune. Poate cineva sa conceapa asa ceva? Si daca da, ce fel de om e acesta? Ce inraurire poarta in el?

Mijlocul prin care se deprinde omul cu smerita cugetare e insasi rugaciunea.
Ca urmare, pentru a zadarnici rodul vietii duhovnicesti care este smerenia, fireste ca vrajmasul cauta sa impiedice rugaciunea.

Pe de alta parte, cunoastem om smerit care sa nu pretuiasca si sa nu practice cat mai mult si mai indurerat rugaciunea?

Asadar voim smerenie fara rugaciune?
Voim roade fara sa facem nimic? Virtutea smereniei creste cumva in pom? Daca da, fiti bun si aratati-mi si mie dudul acela sa iau si eu un pumn, ca n-o fi foc!

Iar osteneala cuviosilor citati mai sus, nu consta oare din rugaciune, mai intai? Ce faceau ei in nesfarsitele nopti, in nesfarsitele zile, in lungii ani de priveghere si ascultare? Oare nu rugaciunea, mai nainte de orice? Oare nu nazuiau ei dupa rugaciunea neincetata? Oare nu o aveau tocmai pe aceasta prin har? Cum este viata duhului fara rugaciune? este, cumva, smerita?

Ce se intreaba mai intai calugarii care se pretuiesc intre ei? Cumva cum le merge smerenia? Eu stiam ca se intreaba cum le merge rugaciunea. De ce oare? Din smerenie, frate, intrucat treaba crestinului e sa se roage, sa posteasca, sa privegheze inainte de toate. Tocmai eu sa va reamintesc ca semnul dintai al smereniei e nevointa la rugaciune?

Voim sa talcuim Scriptura fara rugaciune? Cand toata Biblia vorbeste, in firul ei esential, despre lucrarea rugaciunii?

Si toate acestea pe acest topic unde se aduna rugatori pentru o fetita bolnava...
Desarte lucruri, desarte.
Pacat.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.03.2012, 00:25:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Frate, smerenia nu se asaza in omul fara rugaciune. Poate cineva sa conceapa asa ceva? Si daca da, ce fel de om e acesta? Ce inraurire poarta in el?

Mijlocul prin care se deprinde omul cu smerita cugetare e insasi rugaciunea.
Ca urmare, pentru a zadarnici rodul vietii duhovnicesti care este smerenia, fireste ca vrajmasul cauta sa impiedice rugaciunea.

Pe de alta parte, cunoastem om smerit care sa nu pretuiasca si sa nu practice cat mai mult si mai indurerat rugaciunea?

Asadar voim smerenie fara rugaciune?
Voim roade fara sa facem nimic? Virtutea smereniei creste cumva in pom? Daca da, fiti bun si aratati-mi si mie dudul acela sa iau si eu un pumn, ca n-o fi foc!

Iar osteneala cuviosilor citati mai sus, nu consta oare din rugaciune, mai intai? Ce faceau ei in nesfarsitele nopti, in nesfarsitele zile, in lungii ani de priveghere si ascultare? Oare nu rugaciunea, mai nainte de orice? Oare nu nazuiau ei dupa rugaciunea neincetata? Oare nu o aveau tocmai pe aceasta prin har? Cum este viata duhului fara rugaciune? este, cumva, smerita?

Ce se intreaba mai intai calugarii care se pretuiesc intre ei? Cumva cum le merge smerenia? Eu stiam ca se intreaba cum le merge rugaciunea. De ce oare? Din smerenie, frate, intrucat treaba crestinului e sa se roage, sa posteasca, sa privegheze inainte de toate. Tocmai eu sa va reamintesc ca semnul dintai al smereniei e nevointa la rugaciune?

Voim sa talcuim Scriptura fara rugaciune? Cand toata Biblia vorbeste, in firul ei esential, despre lucrarea rugaciunii?

Si toate acestea pe acest topic unde se aduna rugatori pentru o fetita bolnava...
Desarte lucruri, desarte.
Pacat.
1. Ca sa evit o serie de explicatii despre credinta mea eu ma prezint concis: fundamentalist ortodox.
Asadar, unui traditionalist/fundamentalist ortodox este de prisos sa ii faci o asemenea expunere despre lucrurile elementare ale credintei sale .
Problema a aparut in mometul in care nu ati inteles gestul meu !
Totusi, pt. a va ,,repera" orgoliul , o primesc !

2. Nu faceti confuzia sa credeti ca orice indeletnicire , orice lucrare a vietii duhovnicesti, este si virtute . Limpeziti-va rogu-va notiunile !
Smerenia este virtute , rugaciunea nu , decit cind ai atins calea cea mai inalta , adica rugaciunea neintrerupta (numai atunci dobindeste forta moral-duhovniceasca de a te inalta la idealul numit Hristos)

3. Sfinta Scriptura a fost talmacita o data pt. totdeauna de sfintii bisericii. Un traditionalist nu are el indrasnirea de a talmaci Evanghelia, el face referiri nominalizate sau nu la interpretarile sfintilor .
Si asta sa o intelegeti si sa o credeti fara echivoc !

NB : imi permit sa va propun ceva : nu mai stati sa pinditi postarile pe forum pt. a avea motiv de polemica . Ingaduiti si ieratati mai mult . Stiti ... smerenia , ostoirea (ca inceput al smereniei) despre care tocmai vorbeati ca un practicant al rugaciunii. Ca daca nu ati fi un practicant al rugaciunii atunci ultimul dvs. post nu ar fi decit demagogie vruta elitista .
Daca nu puteti sau nu voiti sa rabdati , sa iertati sau sa ingaduiti mai mult atunci macar incercati sa tolerati cit de mult !
Este o propunere pe care va rog sa nu o luati ca pe un afront. Nici macar recomandare nu voiesc sa fie , ci propunere .
Dar daca nu voiti si nu voiti, atunci puteti da drumul la rugaciune, pe care sa o intariti cu polemica ! Este o varianta mai noua , si 'om vedea ce rezultate da !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.03.2012 at 00:28:43.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.03.2012, 01:43:52
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Smile

bună seara...!
în cazul în care nu importunez pe nimeni...!
fără alte pegetări... presupun că cu toții cunoastem treptele rugăciunii...!?!
însă pentru a propăși cât mai mult pe acest urcuș, se cere acea smerenie...! cine dorește să propășească la rugăciunea neîntreruptă , este necesară mai multă strădanie ,
după cum bine știm Sfinții părinții dobândeau acest lucru prin tihnită cugetare..
iar a cere cuiva din zilele noastre a fi sacrosanct deja e prea mult ... din moment ce... în timp ce se roagă , un vifor de aforisme îi mișună căpșorul ...!
cu toate că mai sunt și alte trepte cum ar fi rugăciunea atotvăzătoare care numai 1,5% o dobândesc , după care cea desăvârșită(duhovnicească)

Last edited by myself00; 15.07.2012 at 19:36:27.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.03.2012, 01:54:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ioan Cezar, observ ca tu singur vrei sa te excluzi din grup, dupa ce mai devreme pledai pentru si pentru rugaciune, si pentru smerenie. Tocmai pentru ca esti un om inteligent imi pare tare rau ca vezi murdarii acolo unde nu e cazul. Daca vei citi bine topicul, vei vedea ca in listele provizorii scria in dreptul cate unui user - astept confirmare, mentiune care se stergea atunci cand primeam confirmarea pe topic sau pe privat. Plus ca unii useri preferau (pe topic sau in privat) - cum este si firesc - anumite zile si nu altele, am mai facut si rocade... Te-am mentionat special deoarece stiam ca ti-ai pus pe lista familia si ca, cel putin din punct de vedere statistic, erau mai mari probabilitatile de desincronizare, deoarece in grup este si un copil mic. e greu sa se adune la rugaciune in ziua Z un om, daramite trei in acelasi timp, din varii motive (unul are de lucru, altul e la scoala, altul mananca...), din ratiuni care nu tin neaparat de omul in sine, ci de factori externi. Nu stii ce va interveni de azi pe maine, daramite pestedoua saptamani. Or, cititul a doua acatiste reclama vreo ora. Copiii se plictisesc repede, nu inteleg totul,nu le poti impune - si nu poti impune nimanui -sa stea nemiscat in front in ziua Z la ora H , la rugaciune, daca nu poate, nu doreste, nu are chef.. Uite, eu vin acum de la Opera. In spatele nostru, niste parinti cu doi copii de varsta lui Tudor sau chiar mai mici, care nu stiau sa citeasca, ceea ce e firesc pentru varsta lor. Deci nu aveau acces la subtitrare, scenografie nu prea exista, costume specifice ioc (eu nu mi-as fi dat seama, dupa imbracaminte, ca respectivii jucau un print si o printesa), ma rog, o piesa de adulti pentru adulti, si imediat au inceput sa vorbeasca: dar asta cine e? asta ce zice? ce face acum? si mama lor le explica ce se intampla la fiecare replica, le citea subtitrarea, in timpul spectacolului! Si mi se pare ca au ramas pana la sfarsit, mai misunau pe acolo (bine ca erau in fundul salii), mai mancau popcorn, la o ora cand ar fi trebuit sa doarma. Adica, daca doreau sa ii culturalizeze, ii puteau duce dimineata, la programul special pentru copii, nu sa ii chinuie, dorind, din prea multa drsgoste, fireste, sa se ridice la niste masuri la care poate nici ei nu au ajuns (asta referitor la dreapta masura). Ti-am scris acest lung offtopic, care imi pare a fi pin de lucruri de la sine intlese, incercand sa limpezesc apele si sa nu ramai iarasi cu impresia murdariei.

Anyway, daca vei dori sa te reintorci in grupul de rugaciune, esti binevenit. daca nu, mergi in pace!

Acum insa v-as ruga sa ne oprim din postarile offtopic! Cu riscul de a parea foarte nedemocratica, va rog sa postati de acum numai daca doriti sa va rugati intr-o anumita zi pentru fetita sau daca aveti propuneri, sugestii despre cum ne-am putea ruga mai cu folos. In rugaciune nu avem nevoie de zazanie, ci de comuniune.

Deci lista arata acum asa:

1. 7 martie - Zaharia 2009 a citit paraclis II plus catisma 1. Pe 7 martie seara voi citi eu acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
2. 8 martie - Lacrimi - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
3. 9 martie - Andrusca CIM - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
4. 10 martie - un user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
5.11 martie - alt user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
6. 12 martie - Anna 21 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
7. 13 martie - anita - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
8. 14 martie - Annyta - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
9. 15 martie - Yasmina - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
10. 16 martie -Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
11. 17 martie - Rodica 50 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
12. 18 martie - Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
13. 19 martie - anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
14. 20 martie - LaraG - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
15. 21 martie - Daniela87 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
16. 22 martie - Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
17. 23 martie - Danabt?
18. 24 martie - Myself - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
19. 25 martie - Albinutza - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
20. 26 martie -Arwein?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.03.2012, 08:43:47
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Confirm pentru 26 martie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.03.2012, 10:11:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pe 15 cand ar trebui sa citesc,s-a ivit o plecare din oras...poate altcineva care are de citit inaintea mea doreste sa faca rocada cu mine...daca nu, am sa ma descurc pe 15 martie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.03.2012, 13:44:30
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Smile

în caz că se ivește ceva pe 15/3 , poți conta pe mine , mi-ar face o deosebită plăcere
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va rog frumos si pentru bunica mea..e f bolnava.. suparata Rugaciuni 7 21.04.2012 01:00:35
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 22:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 14:12:01
Apel la rugaciune pentru fratii nostri din Rusia mihailt Generalitati 1 23.08.2010 01:32:41
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 17:56:43