Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2012, 15:31:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

de ce se duc oamenii la cultele neoprotestante? Din necunostinta si putina credinta...caci trebuie sa se cearna graul de neghina
  #12  
Vechi 11.06.2012, 15:31:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Chiar imi pare rau...

Ei, nu e chiar asa. Penticostalul intelegea prin pocainta ceea ce este:a renunta la pacat si a nu-l mai face. Incearca totusi sa acorzi macar prezumtia de nevinovatie. Altfel nu vei vedea niciodata decat profitori.
Nu era vorba de userul Penticostalul, ci de ce inteleg alti penticostali prin pocainta, oameni cu care intri in contact.
  #13  
Vechi 11.06.2012, 15:32:18
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Chiar imi pare rau...
Si mie Ioana. Si cred ca stii bine la ce ma refer.
  #14  
Vechi 11.06.2012, 15:33:25
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mama și bunica m-au învățat de mică să nu mă las vreodată atrasă de secte, precum și să nu apelez vreodată la ghicit, vrăjitoare etc. M-au mai învățat, evident, și alte lucruri bune :-)

Nu aș putea spune exact de ce au pus accentul pe acest pericol al sectelor... Văd însă că au avut o judecată sănătoasă în acest sens.

Am avut și eu o perioadă lungă în care am fost mai mult despărțită de biserica în care am fost botezată, însă când am simțit nevoia să regăsesc drumul cel bun, nu m-am gândit nicio clipă să plec din biserica pe care nici nu o cunoșteam prea bine. Mi se pare de bun simț să iei o decizie în cunoștință de cauză, iar primul pas în acest sens a fost să (re)încep să frecventez slujbele bisericii noastre, să mă spovedesc șamd. Și am început să primesc răspuns(uri) la întrebările mele. În orice caz, sunt fericită că nu am dorit niciodată să plec din biserica ortodoxă, chiar dacă uneori mi-a fost mai greu...
  #15  
Vechi 11.06.2012, 15:34:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
de ce se duc oamenii la cultele neoprotestante? Din necunostinta...caci trebuie sa se cearna graul de neghina
Trebuie sa intreb cine este responsabil pentru necunostinta ortodocsilor care pleaca la np? Nu am vazut ortodox care sa Il fi cunoscut pe Hristos si sa plece in alte parti. Dar BO nu se ocupa de catehizarea propriilor credinciosi, asa ca ei cauta in alte parti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #16  
Vechi 11.06.2012, 15:38:56
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am avut și eu o perioadă lungă în care am fost mai mult despărțită de biserica în care am fost botezată, însă când am simțit nevoia să regăsesc drumul cel bun, nu m-am gândit nicio clipă să plec din biserica pe care nici nu o cunoșteam prea bine. Mi se pare de bun simț să iei o decizie în cunoștință de cauză, iar primul pas în acest sens a fost să (re)încep să frecventez slujbele bisericii noastre, să mă spovedesc șamd. Și am început să primesc răspuns(uri) la întrebările mele. În orice caz, sunt fericită că nu am dorit niciodată să plec din biserica ortodoxă, chiar dacă uneori mi-a fost mai greu...
Nu toti oamenii gandesc ca tine, nu toti cauta in interiorul propriei Biserici, pentru ca nu constientizeaza pacatul apostaziei. Daca circumstanta face sa intalneasca un np, omul acela nu va mai incerca sa cunoasca Ortodoxia, fiind alimentat de celalalt cu invataturi conforme propriului cult si de cele mai multe ori intorcandu-l impotriva propriei Biserici. ( in special martorii fac asta)
  #17  
Vechi 11.06.2012, 15:40:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dar BO nu se ocupa de catehizarea propriilor credinciosi, asa ca ei cauta in alte parti.
Da' nici în alte părți nu se face catehizare ci prostire. Pentru că dacă s-ar face catehizare, pastorii, profeții, guru și cum s-or autodenumi "din alte părți" ar rămâne singuri, "propovăduind" la perete sau la oglindă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #18  
Vechi 11.06.2012, 15:42:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Trebuie sa intreb cine este responsabil pentru necunostinta ortodocsilor care pleaca la np? Nu am vazut ortodox care sa Il fi cunoscut pe Hristos si sa plece in alte parti. Dar BO nu se ocupa de catehizarea propriilor credinciosi, asa ca ei cauta in alte parti.
daca nu cunosti bine un animal, spre exemplu oaia, atunci nu te duci sa aflii mai multe informatii despre oaie, mergand in vizuina lupului
  #19  
Vechi 11.06.2012, 15:42:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' nici în alte părți nu se face catehizare ci prostire. Pentru că dacă s-ar face catehizare, pastorii, profeții, guru și cum s-or autodenumi "din alte părți" ar rămâne singuri, "propovăduind" la perete sau la oglindă.
Chiar sunt curioasa ce catehizare face biserica penticostala?
  #20  
Vechi 11.06.2012, 15:45:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Asa am ajuns sa citesc Biblia - bineinteles ortodoxa. Numai ca ceea ce citeam acolo se regasea mai mult in expunerile lor pasnice decat in argumentatiile mele vehemente. Apoi am inceput sa ma rog si sa cer de la Dumnezeu sprijin, lumina, intelepciune. Asa a devenit cititul Sf.Scripturi o placere... O nevoie launtrica ma impingea sa citesc mai mult si mai mult in Noul Testament iar intalnirile noastre se transfosmasera din discutii aprinse si ironice in sfaturi pline de intelepciune Biblica. Ca si confirmare aveam aceasta certitudine - Biblia ortodoxa cu care verificam in detaliu orice subiect.
Frate, e trist, într-adevăr, faptul că până la acea vârstă nu L-ai cunoscut pe Hristos, deși erai botezat. E dureros că foarte mulți dintre ortodocși trăiesc așa, cei mai sinceri dintre ei numindu-se „creștin cu numele”, neavând treabă cu Biserica.
Dar, odată ce ai ajuns să te bucuri de cunoașterea Evangheliei, nu te-ai gândit că frații tăi ortodocși sunt și ei flămânzi cum erai tu, și că ai putea să le descoperi și lor ceea ce ți s-a descoperit ție, fără a-i rupe de Biserica în care s-au născut? Ai gustat, cu adevărat, și ai văzut „că bun este Domnul”, căci te-ai împărtășit din cuvintele vieții celei adevărate. Însă împărtășirea de Hristos nu se rezumă la cuvintele Evangheliei, ea fiind deplină în Biserică. Gustând din Cuvânt ai lăsat deoparte, ignorându-le, Tainele prin care harul mântuitor se dăruiește celor ce cred în El.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09