Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.12.2008, 06:59:17
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui Vezi mesajul
Biserica mea de suflet este CUVIOSUL STELIAN SI SFANTUL NICOLAE - BRANCOVEANU din curtea spitalului Budimex.




[COLOR=#a66400]Ideea unui lacas de rugaciune în cadrul Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Maria S. Curie" era veche (1985-1986) si apartinea Profesorului Doctor Alexandru Pesamosca. Datorita regimului de atunci acest vis nu s - a putut concretiza cu toata lupta dusa de acest mare doctor.[/COLOR]
[COLOR=#a66400]Pe data de 11 septembrie 1997 au început lucrarile de constructie la ridicarea lacasului care avea sa poarte ca hram pe Sfântul ierarh Nicolaie al Mirelor Lichiei - Ocrotitor al tinerilor si Cuviosul Stelian Paflagonul - Ocrotitor al copiilor. Lucrarile au durat 5 luni, terminându-se in februarie 1998.[/COLOR]



















Programul Bisericii
POSTUL PASTELUI
SAPTAMÂNA III
24 - 30 martie
LUNI
Ora 16 - Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite
MARTI
Ora 8 - Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur - Buna Vestire
MIERCURI
Ora 16 - Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite
VINERI
Ora 16 - Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite
- Sf. Maslu
SAMBATA
Ora 7:30 - Sf. Liturghie
- Pomenirea Mortilor
Ora 18 - Vecernie
- Cateheza: Cele 7 laude
DUMINICA
ORA 8:30 - Utrenia
- Sf. Liturghie
[COLOR=#0000ff]Programul complet[/COLOR]
[COLOR=#0000ff]Program cateheze[/COLOR]

Foarte frumoase icoane!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.12.2008, 07:03:24
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Si eu am o manastire tare draga de suflet nu vreau sa dau nume dar e tare frumoasa aproape toata copilaria am petrecut-o acolo imi e mai draga decat casa mea.E mare e linistita e langa padure are f multe flori si o icoana cu SF Nicolae mare si veche dar frumoasa foc nu o pot uita vreodata!Din pacate acum sunt departe de ea dar nu o uit.Sper ca toti sa aveti amintiri placute cu dragele voastre bisericute.
Ceea ce pastrezi tu in suflet este minunat!
Sfantul Nicolae este facator de minuni, iar locurile sint ceea ce tii minte tu, insa si Puterea Duhului Sfant din cea manastire!

Foarte frumos!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2008, 08:02:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Thumbs up Manastirea Mama - Manastirea Adormirii Maicii Domnului

Lacrimi tamaduitoare la Manastirea Nicula (Curentul) - [COLOR=royalblue]2006-08-14[/COLOR]
[COLOR=#000000][/COLOR]
Adormirea Maicii Domnului_Minuni_Nicula.jpg
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Manastirea Nicula este un punct de reper pentru ortodocsi din cauza Icoanei Maicii Domnului, care, in urma cu peste 300 de ani, a lacrimat timp de mai multe saptamani. Prezente in documente, marturiile celor care au vazut intamplarea acrediteaza existenta unui miracol. Ca este adevarat, o dovedeste si fervoarea cu care, an de an, in preajma marii sarbatori a Adormirii Maicii Domnului, praznuita la 15 august, pe drumurile Transilvaniei curg rauri de oameni, care se indreapta catre Nicula, un sat aflat la marginea judetului Cluj. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Fericiti sau necajiti, bolnavi sau sanatosi, saraci si bogati, impliniti sau disperati, credinciosii sunt calauziti de puterea facatoare de bine a Maicii lui Dumnezeu.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Manastirea Nicula a avut si are un mare rol in viata crestina a poporului roman din Transilvania si nu numai de acolo. Inca din primul deceniu al veacului al XVIII-lea, ea a devenit loc de pelerinaj pentru sute de mii de credinciosi sositi aici in fiecare an. Aceasta datorita faptului ca Icoana Maicii Domnului din biserica parohiala a Niculii a lacrimat 26 de zile (15 februarie - 12 martie 1694), cu mici intreruperi. Zeci de credinciosi civili si militari i-au sters lacrimile cu naframutele lor, marturisind sub juramant Comisiei bisericesti sosita sa inregistreze veridicitatea acestei indelungate lacrimari si a minunilor care au insotit-o. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Minune descoperita de soldati[/SIZE]
[SIZE=2]Manastirea Nicula a fost zidita in 1700-1705 de catre contele Sigismund Kornis si credinciosii din Nicula in hotarul satului, langa padure. In anul 1974 a ars toata, dar Sfanta Icoana a Maicii Domnului fusese mutata inca din 1884 in manastirea mare din piatra. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]In 15 februarie 1694, cativa ofiteri si soldati din regimentul Hohenzollern de la Gherla s-au dus la Nicula si, fiind crestini catolici, au vrut sa vada biserica romaneasca de aici. Au intrat in biserica si, uitandu-se jur imprejur, si-au oprit ochii asupra Icoanei Maicii Domnului pictata de preotul Luca din Iclod. Au privit-o cu de-amanuntul si, spre marea lor mirare, au observat ca Maica Sfanta din icoana plange cu lacrimi adevarate. Uimiti de aceasta intamplare minunata de care nu auzisera in viata lor, au alergat la preotul din sat, "popa Mihaiu", si i-au spus ce-au vazut. Insotit de ofiteri si soldati, blandul preot Mihaiu a ramas mirat de lacrimarea adevarata a Icoanei Maicii Domnului, a ingenuncheat cu smerenie si s-a rugat sa nu fie o prevestire rea. Vestea lacrimarii s-a raspandit si in satele din jur, oamenii venind sa vada aceasta minune. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Vindecari miraculoase[/SIZE]
[SIZE=2]Traditia ne spune ca cei care au vizitat Icoana lacrimanda a Maicii Domnului nu au fost omorati de turcii si tatarii care au navalit pe atunci in Ardeal si unii dintre ei, fiind bolnavi, s-au vindecat. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Lacrimarea a tinut cu mici intreruperi din 15 februarie 1694 pana in 12 martie acelasi an, adica 26 de zile, timp in care multi voiau sa stearga lacrimile ce curgeau ca doua mici izvorase pe pamant. Dupa doua saptamani de la inceperea lacrimarii au sosit la Nicula si capitanul garnizoanei din Dej, Ioan Vanner, impreuna cu capitanul Goncz Ruskay si contele Sigismund Kornis din Benediug (azi Manastirea), ajuns guvernatorul Ardealului, si au cercetat amanuntit Icoana ca sa vada daca nu este la mijloc vreo inselaciune. Dupa cercetari temeinice au stabilit ca Icoana Maicii Domnului de la Nicula a lacrimat cu adevarat. Mai mult, ei insisi au sters cu naframuta lacrimile Preacuratei lacrimande. [/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]sursa: Crestin Ortodox website[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Aceast este Manstirea mea draga din tara, poate pentru citiva familiari care erau calugari aici, poate pentru faptul ca am fost intotdeauna fascinata de lacrimile icoanei Maicii Domnului inaintea unei grave catastrofe, cum este de ex al doilea razboi mondial.[/SIZE]
[SIZE=2]Poate probabil pentru faptul ca nenumarate miracole sa-u savirsit aici.[/SIZE]
[SIZE=2]Toate la un loc, dar este ceva minunat.[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.12.2008, 08:31:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pentru Pui :
Draga Georgiana, m-ai incantat cu inaginile si simplele , dar atat de sincere, cuvinte la adreșa bisericii tale de suflet. Stiu ca pentru tine mai mare bucurie cand vi la Bucuresti , nu este decat a-ti vedea bisericuta. Esti un exemplu de daruire si consecventa in credinta, cu toate necazurile prin care treci. Dumnezeu si Maicuta Lui Prea Sfanta Fecioara Maria , sa-ti fie alaturea neancetat ! Amin









[/center]

[/center]
Programul Bisericii
POSTUL PASTELUI

SAPTAMÂNA III
24 - 30 martie

LUNI
Ora 16
- Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite
MARTI
Ora 8 - Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur - Buna Vestire
MIERCURI
Ora 16
- Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite
VINERI
Ora 16
- Liturghia Darurilor mai Inainte Sfintite
- Sf. Maslu
SAMBATA
Ora 7:30
- Sf. Liturghie
- Pomenirea Mortilor
Ora 18 - Vecernie
- Cateheza: Cele 7 laude
DUMINICA
ORA 8:30
- Utrenia
- Sf. Liturghie
[COLOR=#0000ff]Programul complet[/COLOR]
[COLOR=#0000ff]Program cateheze[/COLOR]


[/left][/quote]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2008, 12:55:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Mare mangaiere poti avea sa poti merge acolo.

Uite ca acum te invidiez - glumeam - ma bucur pentru tine din toata inima ca ai parte de asa ceva sfant!!!!!!

Doamne cum as vrea intr-o zi sa ajung si eu acolo!
Cine stie, daca Dumnezeu vrea, poate voi ajunge si eu.

Sfantul Nectarie sa dea sanatate celor ce se roaga la El si sa mijloceasca cererile!
...daca vrei sa vezi mai multe imagini din Eghina, te poti uita in my public profile am un album dedicat numai Sf.Nectarie!
ORICINE VREA SA LE VADA, SE POATE UITA!!!

An Nou Binecuvantat!!!
__________________
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2008, 13:19:58
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit bisericuta mea

Biserica mea de suflet este CUVIOSUL STELIAN SI SFANTUL NICOLAE - BRANCOVEANU din curtea spitalului Budimex. Din pacate merg mai rar.Dar cand intru in ea parca intru in rai:)




[COLOR=#a66400]Ideea unui lacas de rugaciune în cadrul Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Maria S. Curie" era veche (1985-1986) si apartinea Profesorului Doctor Alexandru Pesamosca. Datorita regimului de atunci acest vis nu s - a putut concretiza cu toata lupta dusa de acest mare doctor.[/COLOR]
[COLOR=#a66400]Pe data de 11 septembrie 1997 au început lucrarile de constructie la ridicarea lacasului care avea sa poarte ca hram pe Sfântul ierarh Nicolaie al Mirelor Lichiei - Ocrotitor al tinerilor si Cuviosul Stelian Paflagonul - Ocrotitor al copiilor. Lucrarile au durat 5 luni, terminându-se in februarie 1998.[/COLOR]













Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2008, 15:36:53
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica mea de suflet...e atat de greu de spus... Fiecare loc are momentul sau in viata mea. Poate ca inceputul (cu adevarat )a fost pe patulul unui spital privind spre o manastire cocotata pe un deal..e vorba de Cetatuia si iubitul meu parinte Teofan.. Piatra temeliei a fost pusa insa Acasa, la Episcopia Husiului..alaturi de Pr. Mina. datele se impletesc in mintea si inima mea....Apoi...inima ...ma duce spre Sihastria..unde am intrat pentru prima data acum multi, multi ani in urma.. Imi amintesc ca, atunci cand am pasit pe poarta clopotul cel mare a inceput sa bata. M-am speriat.. m-am oprit sub bolta portii si am asteptat pana a venit parintele paznic si mi-a spus; Indrazneste!!... Sunt atat de multe..locuri..unde am lasat o farama din inima mea.. Daca ar fi insa sa vorbesc de Focsani...acum 7 ani cand am venit prima data nu stiam nici orasul nu aveam nicio cunostinta. Sotul meu m-a cazat la caminul de garnizoana apoi m-a dus in centru si mi-a spus; eu trebuie sa ma intorc la unitate ...tu fa ce vrei.. Pasii m-au dus spre biserica..am gasit-o deschisa..am intrat si am ingenuchat in fata icoanei Maicii Domnului... dupa ceva timp..a devenit biserica din parohia mea.. Biserica ce are ca hram, Adormirea Maicii Domnului...nu m-am mai simtit straina...m-am simtit din nou acasa..pentru ca Ea ma reprimise in Sanul Ei.. mi-e foarte greu sa spun care din acestea e biserica sufletului meu. Insa va las pe voi sa adunati bucatele din inima mea..si sa alegeti unde o veti aseza intregita..
Am vrut sa atasez fotografii insa va invit sa vizitati albumul picassa..daca as aseza aici..as umple forumul de poze.
bucurii..
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2008, 15:55:22
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am sa postez doar 3 icoane din 3 locuri de suflet.
Icoana Tanguirea Maicii Domnului ( Paraclis, Sihastria)
Icoana Maicii Domnului de acasa ( Episcopia Husi)
Icoana Maicii Domnului de la Cetatuia ( Iasi)
Attached Images
File Type: jpg 180px-Tânguirea_Maicii_Domnului.jpg (19,5 KB, 4 views)
File Type: jpg CIMG3106.jpg (96,4 KB, 6 views)
File Type: jpg CIMG3593.jpg (97,1 KB, 7 views)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.12.2008, 17:18:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O parte din sufletul meu a ramas in biserica unde l-am cunoscut pe Hristos,unde mi-am facut ucenicia in ale credintei si unde din pricini doar de Dumnezeu stiute nu mai merg .Este o biserica foarte veche care pastreaza o parte din pictura originala,icoanele sunt de o frumuste de nedescris,iar icoana Maicii Domnului (hraul bisericii) se spune ca este facatoare de minuni.Mi-e foarte dor de acea biserica dar,se spune in cartile sfintilor Parinti ca nu trebuie sa ne lipim sufletul nici de locuri,nici de oameni decat de Dumnezeu.
Sa multumin lui Dumnezeu ca avem atatea sfinte lacasuri in care se savarseste Sfanta liturghie.Este insa biserica si in odaia ta si chiar in inima ta.Important este sa ai dorinta de a te ruga si sa inveti sa o faci cat mai des.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.12.2008, 17:34:22
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Biserica mea de suflet e biserica din parohia unde incepand din noaptea de Inviere a anului 2004 ii spun,impreuna cu sotul meu,casa.Am investit mult suflet in ridicarea ei si speram cu ajutorul lui Dumnezeu ca in vara lui 2009 sa o sfintim,sa o daruim lui Hristos...
http://www.crestinortodox.ro/Biseric...acan-p22-22475
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este biserica voastra de suflet ? anamaria.petre Generalitati 10 22.01.2013 16:10:37
Care este filmul sau documentarul vostru de suflet? cred_cu_adevarat Generalitati 15 02.08.2011 23:07:35
Va rog din suflet daca puteti sa o pomeniti azi in rugaciunea voastra mara2008 Umanitare 16 10.09.2010 18:17:36
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 18:55:41