Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.02.2010, 00:13:38
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Foarte interesant si adevarat insa prea tendentios dictata de atmosfera politica a acelor vremuri!
Sunt surprins ca in plina dictatura stalinista bisericile dialogau liber despre ecumenism la Moscova.
Atmosfera politica, canoane invechite, anateme nelucratoare, Sfintii Parinti demodati, Soboare Ecumenice invechite... cata intelepciune si "iubire" ecumenista emana acest comentariu!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.02.2010, 00:17:22
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
De Mahomed nu stiu prea multe, dar Budhaaaaaaaaaa...vai vai ce sentiment de inalta spiritualitate imi mai transmite prin reprezentarile alea brahanitite!!!
Mai ales derivatele yoghine gen tantra si kamasutra ...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.02.2010, 00:27:29
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Vazand ca tot se vorbeste de ecumenism si de sarbi, de ce nu se afirma nimic de ecumenismul raposatului "sfant" Patriarh Pavle?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.02.2010, 00:48:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Vazand ca tot se vorbeste de ecumenism si de sarbi, de ce nu se afirma nimic de ecumenismul raposatului "sfant" Patriarh Pavle?
Nu stim, spune-ne tu, el cu ce te-a mai suparat?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.02.2010, 10:24:33
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Unde spune Dumnezeu sa nu te Impartasesti cu catolicii ? Oamenii spun, iar noi le slujim lor caci sunt la fel de neputinciosi ca noi, nu putem sa-L urmam pe Hristos, suntem prea inferiori...primitivi.

Daca credem ca Hristos este Dumnezeu adevarat si ca El conduce Biserica, daca credem ca El a ales sa impartaseasca Sfintilor Apostoli Duhul Sfant ("care ii va povatui la tot adevarul), dupa fagaduinta Lui, vom crede si ca urmatoarele cuvinte sunt insuflate si spuse sub indrumarea Sfantului Duh:
Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească; iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva cu ereticii ( să săvârșească cele sfinte) să se caterisească.
Poruncim sã se cateriseascã episcopul sau presbiterul care au primit (ca valid) botezul ori jertfa (euharistia) ereticilor. Cãci ce fel de împãrtãsire are Hristos cu Veliar? Sau ce parte are credinciosul cu necredinciosul? (II Cor.6,15)
(Canoanele 45 si 46 apostolice)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.02.2010, 10:37:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...deci, tot oamenii spun, eu oricum am ceva reticiente in ceea ce priveste aceste canoane care, de multe ori instiga la pizma si rautate si, nicidecum, la Iubirea pe care a tot propovaduit-o Hristos pe pamant.
Nu ma intereseaza cine a scris canoanele, daca in interiorul meu nu suna asa cum ar trebui sa-mi inspire o credinta bazata pe sensibilitate si iubire, nu le bag in seama si gata . Este alegerea mea !
Daca este sa ajungem la canoane in mod integral si nu selectiv, atunci ar insemna sa ajungem si la subiectul spinos si atat de disputat care are in vedere schimbarea calendarului din 1924...stipulat tot in canoane si nerespectat de Bor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.02.2010 at 10:39:24.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.02.2010, 11:10:15
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...deci, tot oamenii spun, eu oricum am ceva reticiente in ceea ce priveste aceste canoane care, de multe ori instiga la pizma si rautate si, nicidecum, la Iubirea pe care a tot propovaduit-o Hristos pe pamant.
Nu ma intereseaza cine a scris canoanele, daca in interiorul meu nu suna asa cum ar trebui sa-mi inspire o credinta bazata pe sensibilitate si iubire, nu le bag in seama si gata . Este alegerea mea !
Daca este sa ajungem la canoane in mod integral si nu selectiv, atunci ar insemna sa ajungem si la subiectul spinos si atat de disputat care are in vedere schimbarea calendarului din 1924...stipulat tot in canoane si nerespectat de Bor.
1924 n-are nicio legatura cu subiectul de fata.

Vroiam sa iti arat ca aceasta separare (in rugaciune si euharistie) intre ortodocsi si eretici este fundamentala pentru Biserica crestina inca din vremea Sfintilor Apostoli.

Acum, daca tu nu crezi nici ca Sfintii Apostoli il aveau pe Hristos inauntrul lor si erau luminati de Duhul Sfant, n-am ce sa mai zic.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.02.2010, 13:16:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ba are o foarte stransa legatura, tocmai pentru ca ceea ce s-a realizat atunci are legatura cu ecumenismul...implicit, cu catolicii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.02.2010, 15:02:42
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Ory,
Poate nu ai inteles bine. Respingerea ecumenismului nu inseamna ura impotriva catolicilor( ca fapturi ale lui Dumnezeu). Ca oameni , semeni ai tai , poti sa iubesti pe oricine, sa le dai de mancare, sa ii imbraci, sa cercetezi pe bolnavi, sa ii mangai in intristari.
Dar e cu totul altceva cand vine vorba de a fi de acord cu ce credinta catolica. Ia imagineaza-ti un dialog plin de ,,iubireŽŽ in care ortodoxul e de acord cu credinta catolicului. Ar insemna sa fim de acord, de exemplu ca Maica Domnului s-a nascut fara pacatul stramosesc( ,,imaculata conceptieŽŽ), adica sa o punem pe aceeasi treapta cu Dumnezeu. Oare ce ar spune Dumnezeu despre asta? Asa ne manifestam noi iubirea fata de Creator?
Apoi, sa fim de acord cu bataia de joc a Sf. Impartasanii? Hristos ne-a lasat-o ca Taina, impartasirea cu Trupul si Sangele Lui, iar noi sa maimutarim acest act liturgic? ( la catolici, credinciosii de rand se impartasesc numai cu Trupul , nu si cu Sangele, iar Trupul este sfintirea unei azime-seamana cu un chips).
Cu ce drept sa scurtam noi Sf. Liturghie ( la catolici tine numai o ora sau poate si mai putin), suntem mai destepti decat Sf. Trei Ierarhi?
Postul l-au desfiintat, ca si cum n-ar avea nici o valoare...
Papa inlocuieste si modifica dupa cum il taie capul...
Sf. Traditie, chiar daca cuprinde scrieri ale oamenilor, nu inseamna invataturi omenesti. Sa ne gandim ca Sf. Apostoli au trait langa Mantuitorul timp de 3 ani si jumatate, timp in care au primit indicatii suficiente despre ce aveau sa faca.
Daca ii iubim pe ceilalti, nu inseamna ca trebuie sa calcam in picioare toate invataturile Lui Hristos doar ca sa fim pe placul oamenilor, sa nu suparam pe catolici, pe protestanti, pe evrei , pe musulmani samd.
Oare cine S-a rastignit pentru noi? Papa? Allah? Buda?
Cine S-a nascut dintr-o Fecioara? Cine a inviat?
Oare chiar toate religiile sunt bune?
Pai atunci de ce trebuia sa vina Hristos sa Se rastigneasca si sa invie? Ca doar si in timpul ala erau o gramada de religii dintr-astea ,,buneŽŽ...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.02.2010, 15:17:07
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

ca sa nu mai vorbim de purgatoriu, de papa care este loctiitorul lui Dumnezeu, infailibil.... bleah... blasfemii.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inceputul credintei... Man Teo Generalitati 143 10.09.2011 10:52:42
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 20:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 16:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 13:20:22
Advertisment ecumenistilor!!!Si va stiti clar cine sunteti! ortodox4life Generalitati 2 17.10.2008 08:48:27