Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.05.2007, 16:51:48
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ai inteles gresit ideea. Daca cineva hotaraste ca nu mai vrea sa mai traiesti si te omoara...continui sa existi, sub forma de cadavru, cenusa,etc... Daca poti exista din vointa proprie, fara ca o alta fiinta sa vrea acest lucru(si subliniez a exista sub orice forma, nu neaparat a exista in viata :p). Da problema asta pare in mare rezolvata: am ajuns la niste parametrii, doar trebuie sa ne incadram in ei. Si mai e si treaba cu vointa in sine...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.05.2007, 20:11:47
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Ai inteles gresit ideea. Daca cineva hotaraste ca nu mai vrea sa mai traiesti si te omoara...continui sa existi, sub forma de cadavru, cenusa,etc... Daca poti exista din vointa proprie, fara ca o alta fiinta sa vrea acest lucru(si subliniez a exista sub orice forma, nu neaparat a exista in viata :p). Da problema asta pare in mare rezolvata: am ajuns la niste parametrii, doar trebuie sa ne incadram in ei. Si mai e si treaba cu vointa in sine...
Well , stiu ca e un pic cam intins , dar si Dumnezeu e o fiinta , el fiind capabil cu puterile lui infinite sa stearga orice urma a existentei tale si a ta ! El e singurul care iti poate distruge sufletul => Nu mai existi !
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.05.2007, 21:54:10
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Aici insa trebuie sa presupunem ca exista dzeu :):)
"Dar am rezolvat si problema ateului , cum el nu crede ca exista Dumnezeu , asta inseamna ca nu exista nici o fiinta divina cu capacitati infinite de gandire => ca nu exista nici o fiinta care sa isi poata imagina un univers intreg !"
Foarte bine pus...in schimb si ateul poate gresi :p.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.05.2007, 22:12:10
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Aici insa trebuie sa presupunem ca exista dzeu :):)
"Dar am rezolvat si problema ateului , cum el nu crede ca exista Dumnezeu , asta inseamna ca nu exista nici o fiinta divina cu capacitati infinite de gandire => ca nu exista nici o fiinta care sa isi poata imagina un univers intreg !"
Foarte bine pus...in schimb si ateul poate gresi :p.
Varianta ca Dumnezeu exista : Singura fiinta care are capacitatea intelectuala de a-si imagina o planeta intreaga , in cel mai mic detalui la nivel subatomic ar fi Dumnezeu ..... ! Cum , daca am lua afirmatia ca suntem in mintea lui Dumnezeu ca pe una corecta , inseamna ca noi suntem deja in rai si nu mai are rost sa traim fictivi ci pur si simplu sa ne eliberam de corp si ajungem instant in rai

Cum DUmnezeu zice ca nu suntem deja in rai , inseamna ca nu suntem in imaginatia lui => SUNTEM REALI !!!

Pt. atei : "Dar am rezolvat si problema ateului , cum el nu crede ca exista Dumnezeu , asta inseamna ca nu exista nici o fiinta divina cu capacitati infinite de gandire => ca nu exista nici o fiinta care sa isi poata imagina un univers intreg !"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.05.2007, 03:07:43
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

daca stiinta nu v-ar fi deschis mintile (unora), ca exista Soare, ca exista planete , ca exista Univers, ca exista energii, ca exista particule subatomice, acum inca ati fi crezut ca pamantul este buricul, ca este plat, si ca indiile de Vest sunt aceleasi cu America!
Biserica.. in mareata ei prostie.. a sustinut tot timpul dogme false.. si o face si acum!
S-a gasit mai nou mormantul lui Irod. Cand s-a descoperit evanghelia dupa Iuda.. Biserica a spus ca nu se ia in consideratie! Nestiind ca nu EA hotaraste ce se ia in consideratie si ce nu! Au trecut timpurile in care preotii spuneau ce trebuie sa creada si ce nu, anumiti oameni! Informatia circula liber astazi! Si nu mai putem fi pacaliti cu dogme.. la fel de usor ca acum 100 de ani!! Si preotii inteleg acest lucru! Dar saracii inca mai lupta pentru salariile lor din bugetul statului, pentru ca din ce in ce mai putini oameni ii mai primesc in casele lor. Doar la evenimente placute (botezuri, cununii) si neplacute (decese). Dar vremea asta se va sfarsi cat de curand! Nu ca spun eu, ci pentru ca viata o cere.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.05.2007, 18:45:34
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dannsan, nu ti se pare k esti pe langa? ???
vi sa faci pe interesantul aici dand... cu bata in balta. ce legatura avem noi cu cei kre n-au acceptat si nu accepta stiinta din prostie? ce legatura avem noi, ortodocsii, cu cei kre l-au ars pe bietul om kre a afirmat k Pamantul e rotund? cei kre n-au crezut s-au numit crestini, dar nu ortodocsi ci catolici.
Biserica nu are dogme false. foarte multi printre kre si ortodocsi, din pacate, percep Biserica k pe ceva... nu stiu cum sa va explic sa intelegeti, k pe un monstru; un monstru kre iti "taie gatul" dak nu i-ai respectat regulile jocului. majoritatea uita k aceste dogme, reguli, sunt generale.... Dumnezeu nu are pretentia sa le respectam pe toate. macar una din ele s-o respecatam, dar cu dragoste si intelepciune. omul e om, nu robot sa poata respecta toate legile, Dumnezeu intelege. dogmele sunt facute pt a mentine pacea, linistea si nu in ultimul rand, dragostea.

Biserica nu a acceptat evanghela dupa Iuda asa ... pt k "gik contra", are si un motiv.. sau mai multe. ;)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 14.05.2007, 10:06:27
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

hmm, am si eu o intrebare... in Biblie nu era un capitol despre reincarnare? dar care a fost scos de nu stiu ce "oficiali" prin 1300?


P.S. bazil... ar fi bine sa fii in sv knd mai trec p acolo :-W
Reply With Quote
  #128  
Vechi 14.05.2007, 11:02:14
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

ce incerc eu sa zic... e ca nu putem avea incredere in Biblie... e ca si cum am avea incredere in politicienii nostri care schimb legile dupa cum ii avantajeaza pe ei...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 14.05.2007, 19:31:10
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

prin 1300? Parca mai devreme...dar in fine
p.s. poate data viitoare ma anunti ca vii in sv inainte de a veni? ??????
Reply With Quote
  #130  
Vechi 16.05.2007, 10:16:39
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

in fine, cum poti avea incredere oarba in biblie? sami zica cineva si mie asta...

P.S. poate nu o sa mai pleci din sv doar k sa speri sa vin eu pe neasteptate:))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
subiect de GANDIRE moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 62 04.06.2009 11:29:10
VRAJITORIA!!! ADEVAR SAU PROVOCARE sergiub Preotul 9 29.05.2008 22:28:25