Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.05.2007, 04:31:30
stef_sumner stef_sumner is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iron_Maiden_666
Citat:
În prealabil postat de stef_sumner
pai cainii te iubesc neconditionat pentru ca le lipseste ratiunea:)

eu stiu ca animalele nu au suflet, au fost create ca sa fie companioni ai omului si cam atat, deci nu ajung in rai pentru ca raiul e facut numai pentru suflete.

si chiar daca ar fi animale in rai, credeti ca va veti juca cu ele?...eu cred ca noi vom fi ocupati cantand si slavind impreuna cu ingerii pe Dumnezeu, sfinti, Maica Domnului:)
Cred ca tu nu ai suflet! Animalele sufera la fel ca noi, poate nai mult ca oamenii.....
LOL
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.05.2007, 10:05:20
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

dan...exagerezi...de ce e omul un animal rau? Pentru ca el gandeste?? Pentru ca e singura fiinta care poate sa rationeze cu adevarat? Ignoranta nu e o binecuvantare. Bineinteles ca poate pare frumos sa fim niste fiinte care traiesc doar ca sa manance si sa se inmulteasca.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.05.2007, 12:32:58
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

CE mare dreptate avea Parintele Arsenie Boca cand zicea :
Nu ne tragem din maimuta dar mergem cu pasi repezi spre ea
Animalele au fost create de Dumnezeu pentru om ,si nu invers.
Un animal nu te poate mantui Am si citit intr-o carte ca oamenii bogati si mandri care nu mai gasesc in ceilalti semeni nici o simpatie si vad in jurul lor doar obiecte insufletite isi iau animale de companie care sa le fie docile pentru toata viata.
Ei le cumpara manacaruri speciale ba chiar ii duc si la coafor, sampoane din cele mai scumpe etc
DAr cand pot sa ajute un suflet omenesc necajit nici nu se uita si ii intorc spatele
Este o replica : DAr ce a muncit cu mine sa-i dau eu?
Si uite asa se amageste bietul om, nedandu-si seama ca animalele sunt facute pentru om ca o dragoste pe care i-o poarta Dumnezeu omului.
Bineinteles ca nu zice nimeni sa-ti bati joc de animale sau sa le chinuim ca nu le-am creat noi.{si mie imi plac animalele si eu le iubesc dar exista o limita intre a iubi un animal si intre a iubi un om }
Dar pentru hrana omul trebuie sa taie animale aici vorbind in limita bunului simt.
Si cand mananci carne de porc sau mai stiu eu, de miel cum este?
FAPTELE APOSTOLILOR CAP.11
5. Eu eram in cetatea Iope si ma rugam; si am vazut, in extaz, o vedenie: ceva coborandu-se ca o fata mare de panza, legata in patru colturi, lasandu-se in jos din cer, si a venit pana la mine.
6. Privind spre aceasta, cu luare aminte, am vazut dobitoacele cele cu patru picioare ale pamantului si fiarele si taratoarele si pasarile cerului.
7. Si am auzit un glas, care-mi zicea: Sculandu-te, Petre, junghie si mananca.
8. Si am zis: Nicidecum, Doamne, caci nimic spurcat sau necurat n-a intrat vreodata in gura mea.
9. Si glasul mi-a grait a doua oara din cer: Cele ce Dumnezeu a curatit, tu sa nu le numesti spurcate.
10. Si aceasta s-a facut de trei ori si au fost luate iarasi toate in cer.


Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.05.2007, 13:36:06
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

animalele au suflet, dar e mult mai involuat de cat al oamenilor...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Animale curate si necurate dianamangiurea Din Vechiul Testament 90 02.01.2016 19:13:56
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
de ce sunt unele animale asociate cu...? victortiti89 Generalitati 1 06.06.2011 15:21:39
sterilizarea la animale beatricef Intrebari utilizatori 20 04.05.2011 16:54:31
De ce trebuie sa bagam cipuri in animale? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 13 05.02.2009 11:22:29