Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2007, 07:50:11
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

In primul rand n-au ce cauta cei care nu stiu ce inseamna asta sau se dau pe-a superiorii ca n-au nevoie de astfel de lucruri.

Daca exista fani as fi curios sa aflu. Mi-e greu sa cred ca un crestin ortodox practicant s-ar uita la asa ceva. De ce ? Ca aceste desene sunt pt ratati, sunt LSD-ul, opiumul, heroina, cocaina etc. pt cei singuri care au o viata de doi bani. Si totusi daca exista un asttfel de om care a scapat de aceasta patima as vrea tare mult sa port o conversatie, poate imi da un sfat. DAR CUM AM SPUS: DACA NU STIT CE E AIA ANIME SAU MANGA SAU DACA AVETI DE GAND SA VA BAGATI FARA SA STITI UNIVERSUL ACESTOR FANI DE GENUL RESPECTIV MAI BINE NU VA BAGATI!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2007, 09:56:02
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

sa inteleg ca esti prins in patima anime? am si eu cativa prieteni(si fete si baieti) care se uita la asa ceva... si, sincer, nu-i inteleg... mam uitat si eu, dar... cum sati zic eu? nu ma atrage, mi se par... o pierdere de timp, de inteligenta...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2007, 13:07:48
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Totusi e o chestie ca pana la urma eu asta imi doresc, aceea e lumea mea de vis. In aceasta lume rece si indiferenta anime iti ofera o lume plina de mangaieri unde ai prieteni carora le pasa de tine si nu te iau peste picior din cauza ca nu te inteleg sau din cauza ca nu esti ca ei. Niciodata nu era prezentat in anime viata unei persoane care se simte singura ci intotdeauna pana la urma ajungea in mijlocul prietenilor. Aveam si am momente in care as prefera o vesnicie in acea lume decat o vesnicie in Hristos. Sper ca nu par prea radical dar cred ca dorinta mea se datoreaza si din cauza ca nu-L simt pe Hristos, ca nu-L simt langa mine. Mai ales cand eram neintors spre biserica mi-as fi vandut si sufletul pentru a ajunge in acea lume. De ce? Pentru acolo gasesti in primul rand dragoste si nu patima trupeasca, prieteni si nu oameni care sa se ia de tine sau care sa incerce sa te evite cand ai nevoie de cineva langa tine etc. Acolo si straini sunt mai de treaba decat rudele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2007, 16:33:01
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

"Ca aceste desene sunt pt ratati, sunt LSD-ul, opiumul, heroina, cocaina etc. pt cei singuri care au o viata de doi bani."

Eu ma uitam la anime-uri cu robotei cand eram mic....nu cred ca eram chiar un ratat cu o viata de doi bani :dontgetit: (btw...anime e un termen care desemneaza un desen animat realizat prin tehnici specifice animatiei asiatice, deobicei japoneze, iar manga inseamna revista de benzi desenate in japoneza, si e folosita deobicei pt a desemna o revista provenita din japonia).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2007, 21:00:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
(btw...anime e un termen care desemneaza un desen animat realizat prin tehnici specifice animatiei asiatice, deobicei japoneze, iar manga inseamna revista de benzi desenate in japoneza, si e folosita deobicei pt a desemna o revista provenita din japonia).
:) mersi ca ne-ai luminat si pe noi...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2007, 22:45:32
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Daca aceste desene animate au conotatie sexuala pot deveni o problema;)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2007, 00:28:06
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Alea poarta denumirea de hentai...nu stiu...nu cred ca pot fi o problema...sunt cam stupide...unele chiar amuza...dar in general sunt stupide
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.05.2007, 09:46:45
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Eu ma uitam la anime-uri cu robotei cand eram mic....nu cred ca eram chiar un ratat cu o viata de doi bani :dontgetit:
Nici eu la acea varsta dar hai sa ne gandim un pic la cei de pe net care fac site-uri pe acest gen sau videoclipuri. Sunt oameni care privesc neincetat la aceste desene si nu se mai satura. Ma gandesc ca poate sunt si oameni ca si mine. Ma gandeam zilele trecute la o chestie. Era un anime scurt pe care l-am vazut "Angel Sanctuary". Povestea principala era despre un frate si o sora care se indragostise unul de celalalt. La inceput fratele isi spunea ca trebuie sa-si lase sora in pace, ca e un monstru mai apoi toti ii faceau niste ciudati iar mama copiilor ii bateau la cap cu iadul. Cand l-a prins mama sarutandu-si sora pe gura si a inceput sa-si spuna morala tanarul isi spunea in gand ceva de genul: mai taci din gura cotoroanta. Desi nu sunt adept al incestului totusi mi-a placut povestea. De ce? Ca dragostea biruie totul inclusiv ideile preconcepute ale oamenilor. Si ma gandeam. In zilele noastre si sa iubesti e pacat ( sunt pe langa acesti tineri care e drept sunt virtuali si cunoscutii homosexuali, lesbiene etc. ). Iar crestinii cu ce ne stau impotriva acestei iubiri? Cu indiferenta si cu graba de a judeca pe altii. Sunt prea gelosi ca nu au pe nimeni care sa-i iubeasca la fel de mult si sar la gatul indragostitilor. Oare Hristos ce ar face in zilele noastre? Cu cata dragoste i-ar mangaia pe acesti oameni? Sincer cred ca Hristos daca S-ar fi intalnit cu cei doi ar face ca in locul acelei indragosteli ( sau mai degraba atasament ) sa rasara adevarata iubire pe care nici portile iadului nu o pot birui. ( Apropo de asta am o teorie: daca doi oameni care se iubesc cu adevarat din toata inima mor amandoi atunci daca unul se va mantui si celalat nu va putea decat sa se mantuiasca. De ce? Pentru ca chiar daca Hristos poate sa umple golul acelei persoane indragostite din rai totusi El se va putea folosi de acea dragoste sa ajunga la cel din iad si sa-l scoata de acolo. Prin aceasta dragoste ). Dar intorcandu-ma la subiectul principal eu consider ca pentru cei mai singuratici aceste anime este o mangaiere. Sunt unii care privesc rar aceste lucruri dar sunt altii care sunt obsedati de asa ceva. Si apropo de hentai. Sincer nu cred ca au priceput subiectul acestor desene cei care le confunda cu hentai.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2007, 10:56:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, eu le-am confundat? sau pe internet e full de hentai anime? cum sa le fi confundat, poi e ca-n viatza, iar dumneata spui ca dragostea ar acoperi totul... inclusiv iubirea dintre frate shi sora, scotzandu-i pe respectivii din iad... am impresia ca eshti un pic prea apropiat de fratzii noshtrii sectari care ingaduie incestul din diferit motive... Nu domnule, nu exista dragoste cu sarutari dintre frate shi sora, dintre veri mai exista caderi, nu ne lasa Domnul sa avem astfel de inceputuri devitzioniste, decat daca sunt provocate, de exemplul shi din exemplele pe care le-ai dat cu anime fara sex dar stupid de ingaduitor... sunt devieri tocmai pentru a reactziona eu violent. :angry: Ei bine am reactzionat... a doua oara... deshi nu era prea frumos. ??? Nu o mai scalda, ca desenela animate sigur ca sunt frumoase shi imi plac foarte mult, unele sunt foarte grele shi dure, dar de aici e doar un pas pana la hentai shi diferite droguri, asha ca : teleComanda la tine! :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2007, 11:18:05
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

no more hentai, please :(( care e faza??? daca le place asa de mult hentai, sa faca real, nu sa stea si sa se uite si sa faca mana de urs...:dozingoff:
Reply With Quote
Răspunde