Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 03.02.2013, 23:18:33
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Ieri am citit pe internet niste articole in care se afirma ca stiintific s-ar fi dovedit ca moartea nu exista.Va prezint teoria in cauza si astept opiniile voastre.

"Cei mai mulți oameni se tem de moarte, cred în ea pentru că au fost învățați că vor muri. Ei se asociază cu corpurile lor, iar acestea mor, inevitabil. Conform unei noi teorii însă, specialiștii sugerează că moartea nu este un eveniment final.
Dr. Robert Lanza, director științific la „Advanced Cell technology" și profesor la Facultatea de Medicină din cadrul Wake Forest University, a oferit noua abordare a fenomenelor care se produc în momentul morții, din perspectiva fizicii cuantice.
Anumite observații nu pot fi prevăzute la modul absolut, există o gamă de observații posibile pentru fiecare probabilitate. Pentru a explica acest concept, specialitul a oferit exemplul universurilor multiple, aprofundat de biocentrism, o nouă teorie științifică.
Există un număr infinit de universuri, conform teoriei, și orice s-ar putea întâmpla se petrece într-unul sau altul. „Moartea nu există în aceste scenarii, la modul real. Toate universurile posibile există simultan, indiferent de ce se întâmplă într-unul din ele. Deși corpurile sunt destinate să se autodistrugă, sentimentul de a fi în viață, conștientizarea lui «cine sunt eu?» nu este nimic mai mult decât o sursă de energie de 20 de wați care funcționează în creier. Dar această energie nu dispare la moarte", a explicat Robert Lanza.
Una dintre axiomele științifice este aceea că energia nu moare niciodată, nu poate fi creată sau distrusă. Întrebarea la care cercetătorul a elaborat un răspuns în studiul său asupra morții este dacă această energie transcende dintr-o lume în alta.
20 de wați de energie
Indiferent de alegerile făcute de cel care observă o acțiune, cel care o efectuează va experimenta efectele acesteia, a explicat cercetătorul. Legăturile dintre evenimentele în care sunt implicați subiecții observați și universuri depășesc conceptele noastre clasice de spațiu și timp.
„Dacă cei 20 de wați de energie ar proiecta un rezultat sau altul pe un ecran, aceeași «baterie» ar fi responsabilă pentru proiecție, indiferent dacă fasciculele ar ajunge pe un ecran sau pe mai multe", a scris cercetătorul pe site-ul sau, roberlanza.com.
Percepția și experimentarea se traduc prin informații descifrate de creier, pentru care spațiul și timpul sunt doar instrumente de ordonare a acestora.
Într-o lume lipsită de spațiu și timp, moartea nu există. Chiar Einstein spunea către sfârșitul vieții: „Prietenul meu a plecat din această lume ciudată cu puțin înaintea mea. Aceasta nu înseamnă nimic. Oamenii ca noi știu că distncția dintre trecut, prezent și viitor este doar o iluzie care persistă cu încăpățânare". Nemurirea nu înseamnă existență perpetuă într-un timp nesfârșit, ci locuiește, mai degrabă, în afara timpului cu totul, a explicat Lanza."

http://romaniapress-misterelelumii.b...iintifica.html
Nu stiu ce sa spun... Imi place sa cred ca este doar o alta etapa. Stiinta se cam bate cap in cap cu religia si invers.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare