Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.02.2011, 15:21:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Maine , 3 februarie , va avea loc inmormantarea Parintelui Arhiepiscop si Mitropolit Bartolomeu , in cripta ierarhilor de sub altarul Catedralei Mitropolitane , cand , de la ora 9:00 va fi savarsita Sfanta Liturghie arhiereasca , urmata la ora 12:00 de slujba Prohodului . Pana maine inclusiv , in bisericile parohiale si manastiresti se vor trage clopotele timp de trei minute , la orele : 8:00 si 12:00 . Duminica , 6 februarie 2011 , preotii din Arhiepiscopia Clujului vor savarsi slujba Parastasului .
Attached Images
File Type: jpg 1296589104047798019.jpg (31,7 KB, 7 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #62  
Vechi 03.02.2011, 10:20:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Multe zvonuri a scos gLumea pe seama lui, că cică de aia a putut pleca în America fiindcă acceptase să fie securist că cică nimeni nu putea părăsi România dacă nu făcea angajament. Deci iată e evident. Dar nu se vede și din asta cât de perfid lucra satana în avans? Căci intenția era de a-l compromite pe credincios pe viitor... și ideea viceleană era simplă, îi dăm drumul în străinătate și toți vor crede că e colaborator că mulți au semnat și putem lăsa să pară că e așa. Deci aceiași metodă de înscenare și compromitere cu scop decredibilizant. Dar nu le-a reușit, căci au crezut că scapă de el, că o să rămână definitiv prin America și ar fi demonstrat că e trădător de neam, dar el si-a luat doar un an sabatic și a petrecut în Hawai, un an cu mare tâlc, după care s-a întors în România, căci dragostea de țară a fost cea care a contat mai presus de repausul veșnic.

Văd și prin ziare cum se întrec gazetarii să creadă în otrava turnată de puii scorpiei, că pare credibil, păi dacă era securist, îl mai elimina patriarhul obedient regimului ceaușist, Iustin Marina, de pe lângă el? Sau poate credeți că de aia l-a eliminat că știa că e turnător? Nu că n-a făcut bine că era obedient, că dacă n-ar fi fost cineștie ce tâmpenii i-ar fi dat prin cap la împușcatul, ar fi desfințat toate mănăstirile.

Multă minte pot avea unii, păi a declarat chiar el că la interogatoriile alea lungi și nasoale, i s-a administrat ceva de nu a mai știut ce spune și a declarat câte ceva ce nu trebuia și apoi și-a făcut reproșuri toată viață... nu era cineștie ce, dar era ceva ce poate că nu ar fi trebuit spus... și a mărturisit public... pe TV... deci asta a fost tot, și se înțelege, căci te aduceau în starea aia în care nu mai știai ce faci și ce spui... se știu metodele, că începe să se mai prezinte public din ce se întâmpla atunci cu cei ce rămăseseră fideli Regelui și României Creștine.

Deci mă mir cum pot să priceapă unii cu dinadins doar așa cum îi îndrumă otrăvurile bine preparate, și apoi să dea sfoară în țară că cică tot el, tot cel ce a fost răstignit fără vină, ar trebui să-și ceară iertare... că cică el ar fi fost trădător.

Păi luptă-te tu de unul singur pentru Dumnezeu cu o întreagă biserică căzută în obediență și apoi mai vorbim.

Last edited by vsovivi; 03.02.2011 at 10:28:09.
  #63  
Vechi 03.02.2011, 11:17:35
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Un om deosebit, ne-a lasat invataturi spre folosul sufletelor noastre.


Dumnezeu sa-l odihneasca!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
  #64  
Vechi 03.02.2011, 14:54:30
canarias canarias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2010
Mesaje: 26
Implicit A plecat IPS Bartolomeu Anania ...

..Leul Ardealului...sa formeze o celula de criza..cu"Sfantul Ardealului ",cu fratele Nicolae de la Rohia,Cu Parintele Galeriu,cu atatia altii care au impartind pe rand tarca,dar nu pentru oarece treburi politice,ci pentru criza morala,religioasa,economica in care se afla fratii romani pe care i-au iubit pana la sange.Se aduna acolo,la picioarele Tronului,ca sa ajute la ridicarea vibratiei religioase a unei natii macinata de secte,nevoi,delatori,tradatori,caci in loc sa vorbeasca desore EL cand sant 2,se cearta cine e mai mare Dumnezeu sai Iahve. L-am iubit si l-am simtit aproape de sufletul meu nu prin statura de strajer al Sarmisegetuzei,si nici pentru voce tunatoare si dura,ci pentru iubirea neclintita pentru adevar si firesc,iubind OMUL cu tot cortegiul de pacate.A trecut pragul unei vieti de unde ne va fi folositor ,pentru ca desi nu-l vom mai vedea si auzi,il vom simti cum lucreaza inca pentru noi.Iar pomenirea lui sa fie vesnica !!!!!!
  #65  
Vechi 03.02.2011, 18:58:23
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de canarias Vezi mesajul
..Leul Ardealului...sa formeze o celula de criza..cu"Sfantul Ardealului ",cu fratele Nicolae de la Rohia,Cu Parintele Galeriu,cu atatia altii care au impartind pe rand tarca,dar nu pentru oarece treburi politice,ci pentru criza morala,religioasa,economica in care se afla fratii romani pe care i-au iubit pana la sange.Se aduna acolo,la picioarele Tronului,ca sa ajute la ridicarea vibratiei religioase a unei natii macinata de secte,nevoi,delatori,tradatori,caci in loc sa vorbeasca desore EL cand sant 2,se cearta cine e mai mare Dumnezeu sai Iahve. L-am iubit si l-am simtit aproape de sufletul meu nu prin statura de strajer al Sarmisegetuzei,si nici pentru voce tunatoare si dura,ci pentru iubirea neclintita pentru adevar si firesc,iubind OMUL cu tot cortegiul de pacate.A trecut pragul unei vieti de unde ne va fi folositor ,pentru ca desi nu-l vom mai vedea si auzi,il vom simti cum lucreaza inca pentru noi.Iar pomenirea lui sa fie vesnica !!!!!!
Doamne, cata durere si cate regrete!
Asculta, Doamne, glasul nostru cu care strigam catre Tine si rugaciunile IPS Bartolomeu plecat dintre noi inspre Imparatia Ta si ne miluieste!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
  #66  
Vechi 03.02.2011, 19:04:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dumnezeu să-l odihnească!
  #67  
Vechi 04.02.2011, 09:25:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca!

Dumnezeu sa-l odihneasca pe parintele Bartolomeu.
Ne va lipsi.
Mergeam la catedrala ca sa-l ascult, stiind ca s-ar putea sa cuvanteze dumnealui la sfarsitul Liturghiei. Cuvant simplu, ca sa priceapa toata lumea, cuvant precis, pentru a nu lasa loc de interpretari, cuvant puternic, pe care nu puteai sa nu-l auzi, cuvant doar cat trebuie, pentru ca sa nu plictiseasca lumea cu un discurs dezlanat.
Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-l rasplateasca!

Cu o zi in urma cand am trecut pe la catedrala pentru a-i aprinde o lumanare am ramas impresionata de cativa tineri orbi, care se aflau in randul celor ce treceau pe la catafalc, tacuti si orbi, cu fete triste, mai triste decat daca le-ar fi curs lacrimi din ochii uscati........ Ma nedumerea prezenta atator tineri orbi. Mi-am zis ca trebuie sa fie ceva... apoi am aflat la televizor, de la un tanar orb care a fost luat in grija Parintelui de mic, ajutat sa faca scoala (Teologie), indrumat si sprijinit pe parcursul vietii de Parintele Bartolomeu, care avea o afectiune aparte pentru ei, avusese o sora oarba care a murit tanara.... Cine a stiut de aceste binefaceri ale sale? Prea putini...Cate alte asftel de fapte i-au ramas ascunse? Nu vorbea despre aceste lucruri.

Last edited by Adriana Cluj; 04.02.2011 at 13:40:32.
  #68  
Vechi 05.02.2011, 17:57:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Testamentul Inaltpreasfintitului Parinte Bartolomeu

http://www.basilica.ro/ro/stiri/test...omeu_4789.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #69  
Vechi 07.02.2011, 14:40:52
Andrei87's Avatar
Andrei87 Andrei87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2011
Mesaje: 6
Implicit

Dumnezeul sa il ierte si sa il binecuvanteze !
__________________
Oamenii se distrează,
Dar uită că sufletul contează
  #70  
Vechi 07.02.2011, 20:02:00
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

http://fotonicu.wordpress.com/2011/0...-zi-pe-pamant/
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 15:38:38
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54