Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2011, 22:10:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sunt de doi ani in Olanda. Nu am vazut niciodata, dar niciodata, vreun caine vagabond. Nici pisici.
Nu inteleg comparatia aruncata in joc...De ce nu sunt caini si pisici pe strazi in Olanda??Nu exista aceste specii acolo?

Sau doresti sa ne spui ca exista asociatii voluntare care au grija ca aceste fenome sa nu existe?Oameni necorupti cumva,care nu-si insusesc in mod egoist,josnic alocatiile primite pt a trata aceste probleme?????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2011, 22:19:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Exista o solutie pentru iubitorii de animale, sa infieze acesti caini sau sa sustina material adaposturile. Pentru ca e mult mai rau sa vedem la stiri ca un copil sau altcineva a fost omorat de cainii vagabonzi. Cainii nu umbla in haite pe strazi, doar lupii in padure. La Discovery (cred) am vazut un documentar despre cainii vagabonzi din Rusia (sau alt stat de acolo). Se spunea ca acesti caini vagabonzi nu mai sunt domestici, devin salbatici, ca si haitele de lupi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2011, 23:07:48
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

eu sunt de acord cu omorarea cainilor pentru ca reprezinta un pericol pt oameni,si eu am fost atacat de caini si o gramada de oameni au fost muscati si atacati.
-cand a fost omorat japonezul ala de cainii vagabonzi inca de atunci trebuiau omorati toti cainii din tara;pai ce e mai de valoare viata unui om sau a cainilor ?

-latra, zi si noapte de te trezesc din somn,ameninta oamenii care trec prin fata blocului...si cum zicea cineva ca se cheltuie mai multi bani pt un caine care e ingrijit de primarie decat e alocatia unui copil;
-nici sterilizarea nu e o solutie daca in continuare sunt lasati cainii pe strada pt ca tot o sa muste oamenii
-si intretinerea unui caine ar costa 500 euro (daca l-ar intretine toata viata lui) pe cand eutanasierea costa 10 euro;asa ca cel mai bine sunt omorati si gata,scapam de toate problemele si banii care s-ar fi cheltuit pt intretinerea cainilor sa se dea la orfelinate,la copii.

Last edited by antiecumenism; 22.11.2011 at 23:15:24.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2011, 00:32:04
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Si eu sunt in Italia ,in sud,nici aici cainii si pisicile nu sunt asa pe strada cum se gasesc la noi.Aici primaria este implicata si tine sub control problema cu animalele fara stapin.La inceput au fost sterlizate ,iar acum o parte din ele au ajuns la batrinete si mor.Sunt adunate tot de primarie si duse la crematoriu.Se intelege ce se intimpla cu ele.Cele pe care le mai intilnesc pe strazi sunt foarte putine,crde ca in ultimii anii am vazut aici in orasul unde sunt eu in jurul la sase ,sapte caini.Multi nu-i asa?Cind am fost in vara acasa sincer m-am speriat de citi caini am vazut ,din pacate la noi se iau cele mai rele masuri .Dale Doamne minte la cei care sunt la putere pentru a lua deciziile corecte.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2011, 07:20:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fie tuturor dupa sufletul lor!
Sa-i omoare pe toti,caci numai cainii vagabonzi mai reprezinta raul si defaimeaza Romania in vremurile actuale!Daca intr-adevar acesta este pretul pe care Romania trebuie sa-l plateasca pt a se integra in lumea civilizata,pt a face ca cetatenii ei sa traiasca acolo cu drag si sa poata duce o viata decenta intr-o societate necorupta si morala.
Asa sa fie!
E corect ceea ce spui dumneata de peste ocean dintr-un cartier rezidențial, eventual cu pază privată.
E corect și frumos.
Dar când zi de zi îți tremură inima pentru că îți pleacă fetele la școală și știi câ sunt cel puțin două-trei haite de câini până la cel mai apropiat mijloc de transport, când intri pe o alee mai întunecoasă și te trezești atacat și mușcat de picioare, când sunt atâția oameni mutilați (e suficient UNUL) de câini, când mai și mor în urma atacului, în fine, după toate astea și încă pe atât: parcă nu mai sunt la fel lucrurile, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2011, 07:56:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
E corect ceea ce spui dumneata de peste ocean dintr-un cartier rezidențial, eventual cu pază privată.
E corect și frumos.
Dar când zi de zi îți tremură inima pentru că îți pleacă fetele la școală și știi câ sunt cel puțin două-trei haite de câini până la cel mai apropiat mijloc de transport, când intri pe o alee mai întunecoasă și te trezești atacat și mușcat de picioare, când sunt atâția oameni mutilați (e suficient UNUL) de câini, când mai și mor în urma atacului, în fine, după toate astea și încă pe atât: parcă nu mai sunt la fel lucrurile, nu?
Scrii frumos povesti si chiar miscator,induiesator.Sper sa faci cariera,acum se cauta dramele ieftine in mass media...

Eu nu vb din imaginatie ca altii,eu ma bazez pe experientele mele.
Inca nu am fost muscata de nici unul,si am fost chiar in mijlocul lor,i-am tarat la doctori,la operatii-intr-un fel le-am provocat durere si totusi nu am fost muscata.
Culmea,am fost muscata de cainele meu, un caniche frisee din cauza ca m-am jucat cu mancarea lui.

Nici dumneata nu ai fost muscat,nici cel putin nu ai vazut asa ceva,insa da bine sa scrii melodramatic din auzite.
Sa fiu sincera,eu mi-as feri copiii de oameni(anturaj) si de imoralitate!!!!!!

Vinovati de moartea oamenilor nu sunt cainii ci edilii carora nu le pasa de problemele din curtea lor.Este o rusine imensa sa lase cainii sa se inmulteasca in acest ritm,timp de 20 de ani!!!
De ce nu sunt cercetati penal aceste scursuri?De ce nu-si fac treaba???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 23.11.2011 at 08:33:38.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2011, 08:32:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba tocmai că am fost mușcat, nu-mi permit să vorbesc prostii.
Tot ce am scris acolo este cât se poate de adevărat și face parte din cotidianul românesc, dar repet: dintr-un loc unde câinii se văd doar la zoo sau la animal planet e ușor să-ți dai cu părerea.
Dacă sunteți așa de iubitoare de animăluțe drăguțe care acționează-n haită, nu-mi dați pe PM sau pe mail adresa unde să vă trimit vreo 15..20 de specimene? Sau măcar să-mi trimiteți Dvs. niște US$ să-i sterilizez și să-i țin câțiva ani într-un centru SPA?
Eu nu am posibilități materiale să fac mai mult pentru ei, nu pot nici măcar să ajut oamenii sărmani și bolnavi după cum aș dori.
Legea, așa cum este făcută acum, este relativ bună: există un termen de 30 de zile în care oamenii miloși și iubitori de animale (așa ca preopinenta mea) poate adopta animalul prins. Adopta și asuma responsabilitatea pentru el, evident.

Cât despre oameni și imoralitatea lor, ăsta-i alt subiect, ăla cu ipocrizia e altul, cu toate că pe aici mustește de ea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 23.11.2011 at 08:36:15.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2011, 08:38:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Vinovati de moartea oamenilor nu sunt cainii ci edilii carora nu le pasa de problemele din curtea lor.Este o rusine imensa sa lase cainii sa se inmulteasca in acest ritm,timp de 20 de ani!!!
De ce nu sunt cercetati penal aceste scursuri?De ce nu-si fac treaba???
Păi nu sunt pentru că n-a existat cadrul legal pentru asta.
Acum, CÂND EXISTĂ, se trezesc toate brijitele bardo să se isterizeze că sunt omorâte pet-urile.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2011, 09:35:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu vb din imaginatie ca altii,eu ma bazez pe experientele mele.
Inca nu am fost muscata de nici unul
Mie îmi îngăduiți să vorbesc din experiența mea ? Eu am fost mușcat chiar anul trecut și numai întâmplarea a făcut să fiu eu cel mușcat și nu copilul meu de 3 ani care era cu mine.

Doamnă, nu se pune problema că ar fi "vinovați" câinii, pentru că un animal nu poate fi tras la răspundere. Pentru proliferarea situației este evident că sunt vinovați, fie din punct de vedere legal, fie moral, oamenii.

Însă rezolvarea problemei nu trebuie căutată doar în termeni de vinovăție. Dacă o haită de lupi mă atacă în pădure, mă apăr. Dacă trebuie, ucid. Abia apoi îmi pun problema dacă nu cumva cei care au în administrare fondul de vânătoare și-au făcut bine sau nu treaba.

Dacă sunt infectat în spital cu un virus sau altă goangă, prima problemă este să mă dezinfectez, și abia apoi îmi pun problema să umblu pe la comisia de malpraxis.

Mutatis mutandis, în cazul haitelor de câini sălbatici din orașe, prima măsură este ca aceștia să fie făcuți inofensivi pentru oameni. Dacă nu există altă soluție, prin ucidere.

Abia apoi putem să căutăm vinovații dintre noi.

În ce privește pe oamenii care mănâncă fleică și cotlet cu mare poftă, care sar de un metru în sus dacă a apărut un șoricel în casă, care nu se sfiesc să strivească un gândac sau un păianjen, dar pe de altă parte țipă ca din gură de șarpe "Criminalilor !" când cineva vrea să eutanasieze un animal sălbatic și agresiv care își face veacul prin oraș, acestora le spun, din tot sufletul:

IPOCRIȚILOR !!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2011, 09:43:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ba tocmai că am fost mușcat, nu-mi permit să vorbesc prostii.
Tot ce am scris acolo este cât se poate de adevărat și face parte din cotidianul românesc, dar repet: dintr-un loc unde câinii se văd doar la zoo sau la animal planet e ușor să-ți dai cu părerea.
Dacă sunteți așa de iubitoare de animăluțe drăguțe care acționează-n haită, nu-mi dați pe PM sau pe mail adresa unde să vă trimit vreo 15..20 de specimene? Sau măcar să-mi trimiteți Dvs. niște US$ să-i sterilizez și să-i țin câțiva ani într-un centru SPA?
Eu nu am posibilități materiale să fac mai mult pentru ei, nu pot nici măcar să ajut oamenii sărmani și bolnavi după cum aș dori.
Legea, așa cum este făcută acum, este relativ bună: există un termen de 30 de zile în care oamenii miloși și iubitori de animale (așa ca preopinenta mea) poate adopta animalul prins. Adopta și asuma responsabilitatea pentru el, evident.

Cât despre oameni și imoralitatea lor, ăsta-i alt subiect, ăla cu ipocrizia e altul, cu toate că pe aici mustește de ea.
Stiu,cunosc"posibilitatile"romanilor.
Nu au bani pt ca nu au scos de la bancomat sau nu au schimbat valuta in ziua respectiva...sau tocmai au platit marmura la vila...
Nu numai ca nu fac nimic pt un animal de pe strada,dar nu fac nimic nici pt oameni de pe strada sau mai grav pt propiile rude!!!

Cred ca va este f usor sa va dati cu parerea despre oameni pe care nu-i cunoasteti,nu i-ati intalnit niciodata si nu stiti cu ce se ocupa;ca si in cazul meu!Pe acest forum,am avut parte de cele mai nazdravane presupuneri si supozitii...acum ceva luni,un distins domn ma ocara pt ca sunt o tradatoare,mi-am tradat natia si m-am casatorit cu un arab=asta deoarece idul meu este "Yasmina"!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36