Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.08.2007, 22:55:06
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Sa ne rugam si pentru ei daca cunoastem sa se indrepte
Reply With Quote
  #102  
Vechi 30.09.2007, 14:47:58
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

sa-i lasam in plata Domnului...suferintele lor ca urmare a pacatului sunt mari,incepanad cu neacceptarea lor,marginalizarea,probleme sociale dar si medicale(cancer de colon,sida si altele).Mai venim si noi sa le dam in cap...mie personal mi-e mila,cunosc multi oameni cu asemenea orientare)dar cunosc si multi,f.multi heterosexuali care desfraneaza cu cine apuca(unii destul de discreti nici nu i-ai putea banui macar).
Desfraul este mare pacat.Este o patima pe care multi o au,multi au avut-o,de care se scapa destul de greu...si mai e fumatul,bautul si atatea altele..sa ne vedem noi de ale noastre..pe romandragut nu-l poate salva nimeni atata vreme cat el nu se simte in pericol..cand va striga dupa ajutor atunci da,sa cautamn solutii
Reply With Quote
  #103  
Vechi 30.09.2007, 19:33:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Diavolul nu va cere nicicand ajutor ca sa devina inger ! . . . . .
Reply With Quote
  #104  
Vechi 30.09.2007, 23:14:13
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Cristi,concret daca ai avea o ruda astfel ce ai face ai ignora-o sau ai vb,cu ea in continuare?Te intreb pt ca noi avem o cunostinta comuna ,un om pe care-l consideram valoros(nici acum nu e mai putin valoros),despre care nu banuiam ca ar avea un astel de pacat,ba chiar il admiram cat este de studios si cuminte,ce educatie aleasa a primit,ce prieten extraordinar ne-a data Dumnezeu...pana cand la un moment dat ne-a
marurisit acest lucru....ce e de facut?sa-i intoarcem spatele,asa ai face?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.10.2007, 10:30:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Cristi,concret daca ai avea o ruda astfel ce ai face ai ignora-o sau ai vb,cu ea in continuare?Te intreb pt ca noi avem o cunostinta comuna ,un om pe care-l consideram valoros(nici acum nu e mai putin valoros),despre care nu banuiam ca ar avea un astel de pacat,ba chiar il admiram cat este de studios si cuminte,ce educatie aleasa a primit,ce prieten extraordinar ne-a data Dumnezeu...pana cand la un moment dat ne-a
marurisit acest lucru....ce e de facut?sa-i intoarcem spatele,asa ai face?
Nu i-as intoarce spatele, dar tot timpul m-ar marca ceva in dialogul cu el. M-ar marca ceva in mine, nu ar fi o relatie normala, ci una de protocol, artificiala. M-ar obseda mereu ideea ca este homosexual. Este ceva ce nu pot descrie in cuvinte, crede-ma.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.10.2007, 20:31:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

in aceasta situatie suntem noi,asa simt eu de fiecare data cand ne vedem,de n-as fi stiut.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.10.2007, 21:57:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Cristi,oare Mantuitorul Iisus Hristos a privit protocolar sau politicos pe pacatosi?
Sa luam aminte in numele cui suntem trimisi,cum ar trebui sa ne raportam la "pacatosii" de langa noi,cum au actionat Sfintii atunci cand intalneau pacatosi,ii tratau cu politete,sau isi puneau sufletele pentru ei girand astfel perspectiva intoarcerii la Domnul a ceea ce este echivalentul lumii intregi ca valoare???(fara TVA)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.10.2007, 22:35:51
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Nu i-as intoarce spatele, dar tot timpul m-ar marca ceva in dialogul cu el. M-ar marca ceva in mine, nu ar fi o relatie normala, ci una de protocol, artificiala. M-ar obseda mereu ideea ca este homosexual. Este ceva ce nu pot descrie in cuvinte, crede-ma.
Cristi, daca totul s-ar rezuma la o conversatie ar fi nimic, dar gindeste-te ca-ti foloseste tacimurile, canile, paharele... le face cadouri copiilor, se joaca cu ei...este o situatie complexa si depinde de nivelul de toleranta al fiecaruia...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.10.2007, 22:45:41
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Cristi,oare Mantuitorul Iisus Hristos a privit protocolar sau politicos pe pacatosi?
Mintuitorul a dus nivelul de "pedagogie" cu oamenii la cel mai inalt nivel posibil si chiar si in cazul lui am vazut abordari diferite in scopul vindecarii sufletelor....cind cu blindetea si smerenie cind cu hotarire si glas ridicat, in cazul vinzatorilor din templu, de ex, si al demonilor din indraciti, sau cum spui tu protocolar, sau ii trata/vindeca cu tacerea Lui, cu Pontiu Pilat si alte fete iudaice care-l incriminau, sau politicos cu soldatii care-l chinuiau, deci cred ca depinde de la caz la caz. Sfintii din ce am vazut si citit faceau la fel...in functie de ce "vedeau" in cei care veneau la ei pentru ajutor.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.10.2007, 00:20:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SA-L URMAM PE HRISTOS ! DAR NU CRED CA CINEVA A FOST SAU VA FI IN TOTALITATE PERFECTIUNEA MANTUITORULUI NOSTRU. Urzicuta, iti mai dau un exemplu, un cantaret oarecare, care imi placea f.f.f.mult, auzind de orientarea lui sexuala, nu stiu, nu prea il mai gust ca inainte. Ma gandesc si ma tot gandesc, de ce oare, cum tocmai el, etc. Arta lui in ochii mei, nu mai face nici doua parale. Iertare, iertare, iertare !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea posedatilor iosif Exorcismul 76 26.12.2012 21:29:03
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46