Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.01.2017, 02:14:14
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Impresionant mod de asumare a suferinței.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.01.2017, 02:23:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Creșteau amândoi, îi alăptam pe amândoi, noaptea unul era pe pernă, unul era la piept. Somnul nu mai exista decât într-o mică măsură. Dar nu mai conta nimic. Eram atât de fericiți și de împliniți! Atâta bucurie ne dăruise Dumnezeu... Nu mai simțeam oboseala, nici somnul, nici alte griji lumești. Viața noastră nu mai exista decât undeva între Maria și Antonie, Antonie și Maria, până când... până când, evident, la 40 zile, apar alte două linii pe testul de sarcină. Sânt din ce în ce mai gravidă. Soțul mă ia în brațe și mă învârte într-un iureș nebun. "Dragostea mea, ești sigură?... E cel mai frumos dar..."

("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 48)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.01.2017, 02:30:52
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

"Maria, fetița cea mare, are 3 ani, Antonie 2 ani, iar Nectarie 1 an. Îl legăn și îl alăptez aproape continuu. De fapt și pe Antonie, la aproape 2 ani, tot îl alăptez, că nici o metodă nu a mers pentru a-l înțărca. Oboseala mă disperă, mai ales noaptea, dar nu renunț. Sunt obsedată să-i alăptez. Nectarie nu adoarme decât legănat pe picioare."

("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 55)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2017, 04:12:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da.....:)
Acum, ce să zic... Poate că astfel de mărturisiri sunt mai greu de înțeles din afara experierii lor.
La prima vedere, astfel de situații le pot speria pe femeile tinere, care nu au copii deocamdată sau chiar pe femeile care au traversat (prost) maternitatea.
E similar cu a găsi o noimă în altfel de comportamente cum ar fi, de pildă, să nu dormi un an sau doi decât cu capul pe o piatră sau în picioare sau legat cu lanțuri etc.....:) (mă refer la asceză, nu la altele...:))
Cum să faci așa ceva? - ne șoptește bunul simț...

Eu însă am descoperit că experiențele văzute din afară / de o altă persoană, nu pot fi bine înțelese oricât ne-am strădui. Ceva în noi rămâne sceptic, în îndoială față de "ciudățeniile" astea. Și e firesc așa.
Dar pentru cei care experiază iubirea jertfelnică cred că nimic nu e mai frumos, mai dătător de împlinire și bucurie decât tocmai aceste conduite (care ne pot părea) extravagante.

P.S. Chiar acum, soția mea alăptează pe Nicolae și veghează pe Maria care are febră. I-am dat eu mai devreme tratamentul... Mă gândesc că Ruxandra a alăptat în ultimii 11 ani nu mai puțin de 8 ani încontinuu...:) Din care 6-7 ani în paralel cu serviciul... Și câte nopți o fi dormit, numai ea știe. Eu doar bănuiesc...:) Dar în ciuda unor dificultăți așa de mari, ea pare mai tânără și mai frumoasă ca acum 11 ani!... Cu siguranță e mai sănătoasă, mai puternică. Este rodul dragostei părintești, pe care femeile/mamele o cunosc cel mai bine.
E o adevărată minune și, s-o spun pe șleau, fericire! La care noi bărbații suntem, cel mult, martori binevoitori. Și iremediabil puțin înțelegători...:)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2017, 06:43:47
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, există aceste mentalități, sunt multe - vrute și nevrute.
Dar ce rost are să aducem în discuție mentalități care ar trebui ignorate când noi nu reușim să încorporăm și să practicăm pe cele cu adevărat folositoare?
Iar dacă tot ați adus în discuție ce pot scrie femeile - sunt o mulțime de femei care scriu admirabil! Și ele vorbesc despre viață, despre sacrificii, despre condiția feminină etc. Și ele abordează subiecte foarte delicate - dragostea, jertfa, dreptatea și nedreptatea, libertatea, credința... Dar cât de frumos o fac!
Eu m-aș bucura să aduceți texte scrise de astfel de femei, cu adevărat nobile și darnice, câtă vreme avem, slavă Domnului, o mulțime printre noi.
Sunt femei care au diverse profesii, vârste diferite, condiții sociale dintre cele mai diverse și care ne bucură sufletul, atât nouă bărbaților cât și femeilor, inclusiv copiilor.
Așa bine ar fi să le citim mărturisirile, dilemele, soluțiile!
Asta vroiam să zic...:)
Va spun sincer ca nu prea stiu, si eu as vrea sa le citesc. Ma bucur pentru ce a postat simpllu, am aflat si eu un titlu de carte.

In privinta articolelor pe care le-am postat, primul l fi avand tot felul de pacate, si in nici un caz nu l-am pus pentru valoarea literara sau cine stie ce valoare morala, eu l-am postat pentru ce am vazut bun, adica ce a insemnat grija mamei in viata cuiva. In sensul ca stiu si eu din experienta cat de mult inseamna o mama dedicata familiei, care face cu dragoste tot ceea ce inseamna a fi "gospodina", cat de mult inseamna atmosfera creata in casa prin grijile astea lumesti. Stiu si ce inseamna sa-ti fie dor cateodata de asta, desi doar temporar. O fi partea noastra sentimentalismele, platitudinile de tot felul, dar totusi cand grijile astea lipsesc, se simte.

Iar al doilea articol era mai mult pentru mila.

Dar fiecare cu perceptiile sale.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2017, 11:17:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 55)
Exista vreun thread 'Bun de citit'? in care fiecare sa adauge carti interesante pe diferite tematici/un rezumat scurt?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.01.2017, 13:01:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Vezi "Apariții editoriale", altceva nu știu.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...tii+editoriale
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.01.2017, 13:17:09
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exista vreun thread 'Bun de citit'? in care fiecare sa adauge carti interesante pe diferite tematici/un rezumat scurt?
Ăsta ar fi cel mai aproape: Ce cărți am mai citit.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2017, 13:22:29
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ma bucur pentru ce a postat simpllu, am aflat si eu un titlu de carte.
O să apară și volumul II, eu îl aștept cu nerăbdare. Din câte am înțeles, o să fie descrisă trecerea la cele veșnice a mamei eroine, Mioara. Domnul să o odihnescă în pace! Frumos exemplu de dăruire, de jertfă. Eu am apreciat deschiderea și curajul ei de a scrie...cred că sunt multe mame care au trecut sau trec prin ceea ce a trecut Mioara, exceptând boala. Avem și aici un exemplu viu, Ruxandra.

Consider că este o carte de excepție. După lecturarea acestei cărți se schimbă ceva în tine. :)

https://www.youtube.com/watch?v=06N9BSyVbn4

https://www.youtube.com/watch?v=cWMM7DPyeLw

Last edited by simpllu; 03.01.2017 at 10:44:17.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2017, 15:56:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

As vrea sa intreb pe simpllu, daca el a cunoscut/ingrijit vreodata un om bolnav, mai ales de boala a carei nume nici nu vreau sa-l numesc.

Eu am cunoscut si am avut si in familie om bolnav de ingrijit si am vazut multe feluri de suferinta.
De aceea eu asa carti nu pot citi. Pana si titlul imi face rau.
Si nu recomand nimanui sa citeasca asa ceva. Mi se pare ca sunt suferinte private ale unor oameni si este nevoie de sfera privata.

Nu reusesc nici sa inteleg de ce se scriu aceste carti si de ce plac unora.
Ah, daca sfarsitul este fericit, atunci se poate cumva ca aceste carti sa ajute pe altii aflati in asemenea situatii. Sa le dea curaj.

Stiu, viata este grea si adeseori se ajunge la lucruri de neimaginat.
Acum nu stiu daca chiar trebuie sa ne uitam numai la asta si sa ne distrugem sufletele, sau dimpotriva sa privim si la partea frumoasa a vietii si sa capatam forta sa luptam. Sincer, nu stiu.

Si oamenii sunt diferiti. Se vede ca sunt unii tari care nu sunt atinsi de nimic si altii (ca mine) care din orice atingere sunt traumatizati iremediabil.
De aceea ma gandeam sa-l rog pe simpllu sa nu mai puna astfel de carti aici. Sper ca familia respectiva sa-si fi gasit linistea si echilibrul pana la urma. Nu stiu cine va scrie volumul urmator, dar daca e cineva din familie, iar ma intreb cata tarie trebuie sa aibe. Sigur se poate scrie cu scop terapeutic, dar atunci nu e musai sa faci si public.

Revenind la topic, as vrea sa spun ca orice femeie are valoarea ei, in familie si in afara. Nu numai mamele.
Si trebuie respectate si ocrotite. Si asta trebuie sa inceapa de la ele insele. Nu stiu daca valoarea unei femei consta numai in a face intr-una copii si a alapta.
Nu stiu daca numai pentru asta trebuie ele sa existe in familie. Mi se pare ca exagereaza si barbatii care le tot cer acestea, dar nici ele insele nu se cunosc (suficient). Poate o abstinenta sau un echilibru ar fi bun(a) pentru toti - si pentru femeie si pentru barbat si pentru copii (frati).
Femeia si oricare om are valoare pe ansamblu prin tot ceea ce este si ofera: fizic, mental, spiritual, afectional.

Si ma intreb iar, daca totusi asa este normal si bine intr-o familie, de ce nu le este dat la toate familiile.

Dar asa cum am spus femeia nu e numai mama si are o valoare mai mare, pe care trebuie s-o si gaseasca in timp.
Si nu, nu va ganditi aici la cariera. Si o femeie casnica poate face multe (in afara de copii)...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.01.2017 at 16:00:33.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
femeia

Thread Tools
Moduri de afișare