Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.07.2011, 22:50:09
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Draga Mara,cred ca un om ar trebui sa moara de "moarte buna",adica sa moara in patul lui,spovedit si imparasit.Sa stie ca asta urmeaza sa se intample si sa se roage cat mai poate.Asta cred ca e un dar de la Dumnezeu,pe care nu toata lumea il primeste.Asa cred eu,dar poate din cauza ca asa imi doresc pentru mine.Nu cred ca e foarte important ce se intampla apoi,mai important mi se pare ce faci pana atunci pentru mantuirea ta.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.07.2011, 17:38:46
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Un film interesant
http://www.youtube.com/watch?v=AyBDs...el_video_title
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.07.2011, 17:43:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Draga Mara,cred ca un om ar trebui sa moara de "moarte buna",adica sa moara in patul lui,spovedit si imparasit.Sa stie ca asta urmeaza sa se intample si sa se roage cat mai poate.Asta cred ca e un dar de la Dumnezeu,pe care nu toata lumea il primeste.Asa cred eu,dar poate din cauza ca asa imi doresc pentru mine.Nu cred ca e foarte important ce se intampla apoi,mai important mi se pare ce faci pana atunci pentru mantuirea ta.Doamne ajuta!
Am citit de curand ca trebuie, pe langa spovedanie si Impartasanie, si Sf. Maslu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.07.2011, 17:58:53
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Chiar e interesant soarele... ai dreptate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.07.2011, 22:00:50
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Necesitatea lumanarii mi se pare o prostie. Sunt atatea feluri de a muri. Cati n-au murit fara lumanare din motive... practice? In multe cazuri moartea vine prin surprindere, pe nepregatite. Tocmai de-aia mi se pare o prostie "obligativitatea" lumanarii. Cine are, are. Cine n-are, n-are.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.07.2011, 22:04:54
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

-Daca tu ai aprinsa permanent candela in casa si ai plecat de acasa,lasand-o aprinsa,chiar daca ti s-a randuit sfarsitul in alte imprejurari ( adica se intampla cu voia lui Dumnezeu ) sa mori pe drum sau in alta parte decat in casa ta,si n-are cine sa-ti aprinda o lumanare,lumina candelei cu ingerul ei te insoteste pe drumul de dincolo, se socoteste deci ca ai lumina,nu mori in intuneric.




Cand se arde candela, in fata icoanelor, ingerul candelei,inger pazitor care sta mereu in casa cat arde candela - sta aici in casa ta,si dincolo te va intampina,cand sufletul tau va pleca din aceasta lume materiala,sta deci atatea zile cat ai ars candela nestinsa in casa ta pe care ,i-o pazeste si ocroteste de orice rau, iar cand sufletul tau va pleca dincolo,tot atatea zile te plimbi prin rai la bine si la fericirea negraita,sa te indulcesti de acele bunatati,chiar daca tu nu ai reusit sa te mantuiesti cat ai trait pe pamant,si numai dupa ce s-au scurs zilele in care tu ai tinut candela aprinsa la icoanele din casa ta pe pamant ,numai atunci te duce la locul randuit de Dumnezeu dupa faptele tale din viata.
-Tot ingerul candelei cand ai aprins si a ars mereu candela la icoane,24 de ore in sir,el,ingerul iti duce si gaseste in gradina ta pe care,i-o face in rai, ca rasplata pentru mica ta jertfa, pe care ai facut-o cu atentie si credinta: o floare din care s-a facut uleiul sau un pom,de era uleiul de masline si astfel ai pregatit gradina ta in ceruri,inca fiind tu in viata pe pamant.
-Daca ai aprins candela cand ai plecat de acasa (la servici sau la alte treburi) si intre timp candela s-a stins,ingerul care sta si vegheaza ca sa nu ti se intample nimic rau in casa ta,nu pleaca,ci ramane in continuare pana sosesti tu.Daca vazand candela stinsa,primul lucru pe care il faci ( spalandu-te mai intai pe maini ) , aprinzi candela ingerul nu mai pleaca,iar daca te iei cu alte treburi si neglijezi aprinderea candelei,ingerul pleaca mahnit si revine numai dupa ce tu ai aprins-o din nou.
Cand aprinzi candela sau pui numai uleiul,care observi ca a scazut,iti pui o dorinta si te rogi si faci si trei matanii.
Spui mereu aceeasi dorinta pana la implinirea ei.Si apoi cand aprinzi candela sau pui uleiul iti spui alta rugaciune de ce ai nevoie si sa stiti cu credinta ca totdeauna se implineste ( a se aminti aici de candela pe care turcul o aprindea la icoana Sf. Nicolae in fiecare zi, pe care el o luase dintr-o biserica crestina pe care o jefuisera semenii sai dupa caderea Constantinopolului si minune ce i s-a facut cu prinderea hotului ce-i pradase casa in lipsa sa si alte intamplari traite de noi , adevarate: furtuna, candela aprinsa in casa apararea de stricaciuni la cutremurul din 1977, etc.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.07.2011, 22:10:05
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cea mai importanta este Impartasirea inainte de moarte. Ioan 6:56 spune ca daca te Impartasesti Dumnezeu este in tine si tu in Dumnezeu si ingerul cazut nu te poate arunca in iad cu Dumnezeu in tine si te duci direct la rai.

Deci daca e caz de moarte atunci trebuie Impartasit zilnic, si de aceea trebuie preoti la spitale.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.07.2011, 22:20:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu cred ca un om care moare nu ar trebui sa se cunoasca ca a murit.
Adica, pe plan fizic, sa moara demn si discret, fara a-i chinui pe altii. La Liturghie ne rugam pentru "sfârșit creștinesc al vieții, fără durere, neinfruntat, în pace și răspuns bun la înfricoșătoarea judecată a lui Hristos»...
In plan spiritual sa ramana viu, adica sa se invredniceasca de imparatia cerurilor, iar pe pamant sa isi lase urmasi care sa ii duca mai departe activitatea, ca sa nu se duca de rapa tot ce a realizat respectivul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.07.2011, 22:26:00
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa isi lase urmasi sa se roage pentru el. Ca pana la urma si Pamantul se duce de rapa si va fi Pamant Nou.

Bine ai zis de Sfinte Liturghii. Aici se pot da Liturghii pentru 7 ani ca si la Manastirea Crasna:
http://www.dervent.ro/pomelnice.php?...ce&cType=INDEX

La Manastirea Crasna se pot da Liturghii pentru 7 ani pentru cel decedat si cei de acolo se pot ruga pentru cel decedat si face parastasele conform religiei ortodoxe. Aici e telefonul http://www.paginialbe.ro/telefon/man...a/prahova/rv/0 . Se poate vorbi cu ei din timp si apoi cand persoana decedeaza ei astepta un telefon si incep Slujbele si Liturghiile si Parastasele. http://www.paginialbe.ro/telefon/man...a/prahova/rv/0
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.07.2011, 22:33:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Cea mai importanta este Impartasirea inainte de moarte. Ioan 6:56 spune ca daca te Impartasesti Dumnezeu este in tine si tu in Dumnezeu si ingerul cazut nu te poate arunca in iad cu Dumnezeu in tine si te duci direct la rai.

Deci daca e caz de moarte atunci trebuie Impartasit zilnic, si de aceea trebuie preoti la spitale.
Parintele Paraian spunea ca nu trebuie neaparat sa te spovedesti pe patul mortii, ca e suficient pentru mantuirea ta daca te-ai spovedit si impartasit regulat in cele patru posturi si daca mori, spre exemplu, la doua luni dupa postul Sfintei Marii.
Tot el spunea ca nu poti spune ca, dupa ce te impartasesti, timp de 40 de zile il ai pe Hristos in tine, si din a 41-a zi, nu Il mai ai, ca ori Il ai in tine mereu ori nu il ai deloc, si ca aceia care nu ajung sa se spovedeasca nici macar pe patul de moarte nu au pacatul de a nu se fi spovedit pe patul de moarte, ci au pacatul de a-si fi trait rau toata viata.

Postez acest lucru cu scopul de a nu intelege SfinteleTaine ca mijloace formale de mantuire, gen ma impartasesc in fiecare zi si am un bilet spre rai, dar in rest, tin dusmanie, urasc, nu ma iubesc decat pe mine... De altfel, si eu sunt pentru pregatirea inainte de moarte, cu mentiunea ca aceasta se face de-a lungul intregii vieti, si nu doar atunci cand cad la pat!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43