Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.08.2011, 19:05:04
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Smile

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
1. Daca vezi oameni departati sunt fie rude care te anunta de moarte fie oameni decedati la care ai gresit ex copii avortati si apar ca sa le ajuti sufletul , SA TE SPOVEDESTI, sau poate este altceva.
Ai luat-o de buna? Era dintr-o melodie... lol

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
3. Legile din rai nu sunt ca aici asa ca daca crezi sau nu , oamenii din rai, sufletele mananca cumva. Nu stiu cum.
Cu paiul

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ajuta de asemenea ca trupul meu sa fie ingropat si nu ars si sa am parte de ajutorul de care am nevoie de la Biserica inclusiv de Liturghiile necesare de dupa moarte.
Pai normal ca daca esti ars nu mai ai nevoie de loc de veci... LOL
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.08.2011, 19:35:56
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Necesitatea lumanarii mi se pare o prostie. Sunt atatea feluri de a muri. Cati n-au murit fara lumanare din motive... practice? In multe cazuri moartea vine prin surprindere, pe nepregatite. Tocmai de-aia mi se pare o prostie "obligativitatea" lumanarii. Cine are, are. Cine n-are, n-are.

:) bine-ai revenit, nu conteaza daca ai lumanare sau nu.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.08.2011, 20:05:34
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un OM ar trebui sa moara impacat cu sine si cu Dumnezeu !
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.08.2011, 20:26:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Necesitatea lumanarii mi se pare o prostie. Sunt atatea feluri de a muri. Cati n-au murit fara lumanare din motive... practice? In multe cazuri moartea vine prin surprindere, pe nepregatite. Tocmai de-aia mi se pare o prostie "obligativitatea" lumanarii. Cine are, are. Cine n-are, n-are.
Cand cineva pierde pe cineva drag si nu i-a fost alaturi, prima intrebare e: "i-a aprins cineva o lumanare?" I se spune da si automat omul se linisteste. Gestul de a aprinde o lumanare are efecte puternice asupra starii tale psihice,ea da glas cuvintelor tale nerostite, dorintelor tale, e rugaciunea traita inlauntrul tau.Tu aprinzi lumanarea in speranta ca acel suflet va ajunge la Dumnezeu, iar aceasta speranta e cea care te insufleteste si-ti alina suferinta pierderii celui drag. Lumanarea lumineaza in tacere, fara zgomot, se mistue arzand si dispare dupa ce a topit in sine tot ceea ce a fost pamantesc si a devenit in intregime o raza de lumina in sufletul tau . Nu stim ce va fi dupa moarte, insa ne dorim sa-i fie bine celui plecat dintre noi, oriunde ar ajunge. Pentru dumneavoastra e o prostie, insa pentru alti oameni, care cred in viata de dupa moarte,acest gest ii ajuta si-i intareste. Daca ati observat la stiri, cand moare cineva (accident, sau alte cauze), intotdeauna se va gasi cineva, un simplu necunoscut, care va aprinde o lumanare pentru sufletul acelui om , deci s-a solidarizat cu el in moarte, nu l-a lasat singur.

Last edited by ioanna; 14.08.2011 at 21:09:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce-ar trebui sa fac? silverstar Generalitati 23 19.11.2008 11:43:05
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
un vis se pregateste sa moara quasar Generalitati 52 03.02.2008 18:58:43