Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2008, 21:24:13
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Ce-ar trebui sa fac?

[COLOR=green]Nimeni in viata nu-i scutit de necazuri, de dureri. [/COLOR]
[COLOR=green]In martie, fratele meu in vizita la Torino, a avut un grav accident de masina si inca este in faza de recuperare. Se va reface complet, dar mai dureaza.[/COLOR]
[COLOR=green]In vara, in statiune, povestind unei colege cu care nu m-am vazut de multi ani, ce i s-a intamplat fratelui, am constientizat urmatorul lucru... Si anume ca din 1986, la fiecare 11 ani, la noi in familie a fost cate un accidentat de masina.[/COLOR]
[COLOR=green]In 1986, fiul meu a fost accidentat de masina chiar in ziua cand implinea 6 ani. In 1997, a fost accidentata mama. Si in martie 2008, a fost accidentat fratele meu.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2008, 21:45:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Urmatorul an ar fi??? Nu cumva e un blestem..este cineva in realitate care te uraste?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2008, 21:49:37
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Urmatorul an ar fi??? Nu cumva e un blestem..este cineva in realitate care te uraste?
[COLOR=green]Pai, urmatorul an ar fi 2019, dar eu nu pot sta nepasatoare sa astept sa se intample... Stiu ca ar trebui sa fac ceva...[/COLOR]
[COLOR=green]Ma intereseaza daca, din punct de vedere religios, nr 11 are vreo semnificatie si care ar fi. Asta daca stie cineva si poate sa indice o sursa.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2008, 22:19:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar socant sa faci asemenea constatare: ca tot la 11 ani se intampla cate un accident in familie.
Iti voi raspunde cu propriile tale cuvinte:
"
Unde ne lasam in voia Domnului? Acolo unde noi nu putem actiona si am sa-ti povestesc ceva absolut adevarat:
Mama, in toata viata ei, a fost o femeie puternica si a muncit cat trei barbati la un loc. Faptul ca e ajuns la spital ne-a bulversat pe noi, copiii ei, si a ajuns acolo cu pancreatita, o boala extrem de grea si de parsiva, fiind operata de doua ori in mai putin de o luna. Medicii ne-au spus, doar, sa gandim pozitiv si sa ne rugam. Atat. Nici o sansa de salvare, minima, nimic, dar mama respira si asta era principalul. Inca mai respira. Nu puteam sa accept gandul ca nu va mai fi si nici sa ma resemnez.Dupa ani de truda, mama, in sfarsit, reusise sa aiba niste lucruri pe care si le dorise toata viata. Mi se parea nedrept sa nu mai fie chiar atunci cand le avea fara , insa, a se fi bucurat de ele. Nu puteam, nu voiam sa ma resemnez.
Ma mutasem de curand in locuinta mea, multe lucruri erau inca nedespachetate, asa ca de la soacra fratelui meu am luat o candela care are si iconita Sfantului Nicolae. Mamei ii era foarte rau, mai ales noaptea. Eu ii simteam, ii traiam tot zbuciumul, toata suferinta si durerile provocate de boala. Ca si dansa, nu puteam dormi. Doar daca ea era linistita si dormea, atunci puteam si eu sa ma odihnesc putin. In rest, ma rugam, nopti intregi ma rugam, pentru ca-n atare situatie nu puteam s-o ajut pe mama, eram neputincioasa. Situatia ei ma depasea.
Ii vorbeam Sfantului Nicolea despre copilaria noastra, despre necazurile si bucuriile mamai, despre cat de greu muncise, cum ne crescuse si cat isi dorise ea acele lucruri dar ca avea nevoie de viata ca sa se bucure. Nopti intregi ii vorbeam convinsa ca rugaciunile noastre, a mea si a fratilor mei, sunt auzite. Si minunea s-a produs. Cam dupa a treia saptamana de la a doua operatie, vizibil, spre marea mirare a medicilor, mai ales, mama se simtea din ce in ce mai bine. Medicii vedeau in asta un miracol! Mama a iesit din spital pe propriile-i picioare si a mai trait si muncit 6 ani, la fel ca intotdeauna, fara nici un fel de restrictii, ca si cum niciodata nu ar fi fost bolnava. Pe 8 nov. 2004, a murit in cateva minute. Nu am mai avut timp de ruga. A fost fulgerator!
Asa ca, rugati-va, rugati-va mult, rugaciunea face minuni si atunci cand nu este chip de actiune, cand anumite lucruri nu tin de actiunea noastra, nu depind de noi. Iata voia Domnului!
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca pe mama mea!"

Intr-adevar asta e de facut: rugaciune, spovedanie si Impartasanie. Restul face Domnul nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2008, 22:36:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu cred ca este un blestem,am mai vazut blesteme de genul asta.Iti dai seama ca nu e o coincidenta daca mereu la 11 ani se intampla ceva rau.E un blestem ,trebuie sa te duci la preot.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2008, 22:40:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Intr-adevar socant sa faci asemenea constatare: ca tot la 11 ani se intampla cate un accident in familie.
Iti voi raspunde cu propriile tale cuvinte:
"
[COLOR=green]Unde ne lasam in voia Domnului? Acolo unde noi nu putem actiona si am sa-ti povestesc ceva absolut adevarat:[/COLOR]
[COLOR=green]Mama, in toata viata ei, a fost o femeie puternica si a muncit cat trei barbati la un loc. Faptul ca e ajuns la spital ne-a bulversat pe noi, copiii ei, si a ajuns acolo cu pancreatita, o boala extrem de grea si de parsiva, fiind operata de doua ori in mai putin de o luna. Medicii ne-au spus, doar, sa gandim pozitiv si sa ne rugam. Atat. Nici o sansa de salvare, minima, nimic, dar mama respira si asta era principalul. Inca mai respira. Nu puteam sa accept gandul ca nu va mai fi si nici sa ma resemnez.Dupa ani de truda, mama, in sfarsit, reusise sa aiba niste lucruri pe care si le dorise toata viata. Mi se parea nedrept sa nu mai fie chiar atunci cand le avea fara , insa, a se fi bucurat de ele. Nu puteam, nu voiam sa ma resemnez. [/COLOR]
[COLOR=green]Ma mutasem de curand in locuinta mea, multe lucruri erau inca nedespachetate, asa ca de la soacra fratelui meu am luat o candela care are si iconita Sfantului Nicolae. Mamei ii era foarte rau, mai ales noaptea. Eu ii simteam, ii traiam tot zbuciumul, toata suferinta si durerile provocate de boala. Ca si dansa, nu puteam dormi. Doar daca ea era linistita si dormea, atunci puteam si eu sa ma odihnesc putin. In rest, ma rugam, nopti intregi ma rugam, pentru ca-n atare situatie nu puteam s-o ajut pe mama, eram neputincioasa. Situatia ei ma depasea. [/COLOR]
[COLOR=green]Ii vorbeam Sfantului Nicolea despre copilaria noastra, despre necazurile si bucuriile mamai, despre cat de greu muncise, cum ne crescuse si cat isi dorise ea acele lucruri dar ca avea nevoie de viata ca sa se bucure. Nopti intregi ii vorbeam convinsa ca rugaciunile noastre, a mea si a fratilor mei, sunt auzite. Si minunea s-a produs. Cam dupa a treia saptamana de la a doua operatie, vizibil, spre marea mirare a medicilor, mai ales, mama se simtea din ce in ce mai bine. Medicii vedeau in asta un miracol! Mama a iesit din spital pe propriile-i picioare si a mai trait si muncit 6 ani, la fel ca intotdeauna, fara nici un fel de restrictii, ca si cum niciodata nu ar fi fost bolnava. Pe 8 nov. 2004, a murit in cateva minute. Nu am mai avut timp de ruga. A fost fulgerator![/COLOR]
[COLOR=green]Asa ca, rugati-va, rugati-va mult, rugaciunea face minuni si atunci cand nu este chip de actiune, cand anumite lucruri nu tin de actiunea noastra, nu depind de noi. Iata voia Domnului! [/COLOR]
[COLOR=green]Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca pe mama mea!"[/COLOR]

Intr-adevar asta e de facut: rugaciune, spovedanie si Impartasanie. Restul face Domnul nostru Iisus Hristos.
[COLOR=green]Atat de mult am suferit in viata asta, atata durere am strans, ca adesea ma intreb de ce? Si daca m-am rugat si daca nu m-am rugat, tare multe mi s-au mai dat... Unde a fost Dumnezeul meu in momentele acelea grele?... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2008, 22:44:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu cred ca este un blestem,am mai vazut blesteme de genul asta.Iti dai seama ca nu e o coincidenta daca mereu la 11 ani se intampla ceva rau.E un blestem ,trebuie sa te duci la preot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2008, 22:59:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu cred ca este un blestem,am mai vazut blesteme de genul asta.Iti dai seama ca nu e o coincidenta daca mereu la 11 ani se intampla ceva rau.E un blestem ,trebuie sa te duci la preot.
[COLOR=green]Ar trebui sa stau de vorba cu un preot care sa aiba rabdare sa ma asculte. Sa nu ma judece, sa nu-mi vorbeasca despre iad, sa nu ameninte. Preotii nostri in loc sa aline, sa fie blanzi, mai mult te sperie. Nu am nevoie de asa ceva, nu as mai rezista. Si asa sunt destul de revoltata.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.11.2008, 23:06:06
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ar trebui sa stau de vorba cu un preot care sa aiba rabdare sa ma asculte. Sa nu ma judece, sa nu-mi vorbeasca despre iad, sa nu ameninte. Preotii nostri in loc sa aline, sa fie blanzi, mai mult te sperie. Nu am nevoie de asa ceva, nu as mai rezista. Si asa sunt destul de revoltata.[/COLOR]

atunci ma gindesc ca ghiocul ori zatzul ori cartile nu te cearta.
ce mai stai?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.11.2008, 23:10:16
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
atunci ma gindesc ca ghiocul ori zatzul ori cartile nu te cearta.
ce mai stai?
[COLOR=green]A, nu, nu! Ce-ti veni? Cum crezi ca as face eu asa ceva? Nici nu m-am gandit! Crezi ca as fi deschis aici subiectul daca mi-ar fi trecut asa ceva prin cap? Nu![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
CUM AR TREBUI SA MOARA UN OM ! mara2008 Generalitati 43 14.08.2011 20:26:24
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Cum ar trebui să fie o adevărată prietenie? sofronie Generalitati 2 30.01.2011 21:07:51
Preotii asa ar trebui sa se poarte ?! Astarte Preotul 31 28.02.2010 18:36:32