Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2010, 16:04:36
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Era un Sfant si gresise in manastirea lui un monah destul de grav.
Si toti il vorbeau si ziceau de ce a facut asa ceva. Si vine unul dintre monahii care il judecau la Sfant si il intreaba el ce parere are.
Si tace. monahul vazand ca nu i se raspunde si mai insistent. Sfantul tot tacea , nu raspundea.
Apoi monahul dandu-si seama ca nu vrea sa ii zica parerea despre el , ii zice direct, de ce nu vrei sa zici nimic?
Iar Sfantul ii zice, nu am judecat pe nimeni de cand am intrat in manastire si nu am de gand sa o fac acum.



Era un sfat care mi-a placut. Daca nu poti sa il iubesti pe dusman incearca macar sa nu il urasti iar aceia este o iubire mai mica.
Asa si cu judecarea. Daca nu poti sa gasesti nici un lucru bun la el, incearca macar sa nu iti spui parerea despre el.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2010, 16:04:42
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

de ce or fi oamenii asa de complicati? sau nestiutori?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2010, 16:08:59
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
daaaar in opinia mea acest lucru se poate intampla cred cu precadere in randul celor influentabili, pentru ca indiferent de ce iti spune cineva, poti si dinstinge intre intentie si realitate...zic si eu!
iti spun ca multi distingem, ca realitatea e intentie.... multi nu acceptam sa ni se spuna o parere defavorabila de la altcineva, decat daca vine de la o persoana pe care noi respectam f mult, dar si asa inghitim in sec si ni se micsoreaza ochii de oftica
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.01.2010, 16:12:28
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Era un Sfant si gresise in manastirea lui un monah destul de grav.
Si toti il vorbeau si ziceau de ce a facut asa ceva. Si vine unul dintre monahii care il judecau la Sfant si il intreaba el ce parere are.
Si tace. monahul vazand ca nu i se raspunde si mai insistent. Sfantul tot tacea , nu raspundea.
Apoi monahul dandu-si seama ca nu vrea sa ii zica parerea despre el , ii zice direct, de ce nu vrei sa zici nimic?
Iar Sfantul ii zice, nu am judecat pe nimeni de cand am intrat in manastire si nu am de gand sa o fac acum.



Era un sfat care mi-a placut. Daca nu poti sa il iubesti pe dusman incearca macar sa nu il urasti iar aceia este o iubire mai mica.
Asa si cu judecarea. Daca nu poti sa gasesti nici un lucru bun la el, incearca macar sa nu iti spui parerea despre el.
Foarte frumos! :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.01.2010, 16:16:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Era un sfat care mi-a placut. Daca nu poti sa il iubesti pe dusman incearca macar sa nu il urasti iar aceia este o iubire mai mica.
Asa si cu judecarea. Daca nu poti sa gasesti nici un lucru bun la el, incearca macar sa nu iti spui parerea despre el.
iti pun aceeasi intrebare ca si lui Daniel777.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
uite sa iau alt exemplu. sotia (daca ai) te intreaba: Dan, ce parere ai de Y? l-am cunoscut si as vrea sa stiu parerea ta, pentru ca esti un om cinstit si drept. (si sa zicem ca Y chiar este o persoana rea.)
ce-i spui? "draga mea, nu-l cunosc pe Y, nu pot sa-ti raspund" sau" draga mea, mie personal nu mi-a placut, are ceva ce nu-mi place" sau "draga mea, nu-l cunosc prea bine, dar trebuie sa fie un tip de treaba.", etc.
o minti, nu-i spui ce sentimente ai avut in prezenta persoanei Y?
suntem mult prea pacatosi fatza de Sfantul din povestirea ta. exemplul este foarte bun, dar acolo este vorba despre o fapta rea savarsita si luarea unei decizii.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.01.2010, 16:20:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
iti spun ca multi distingem, ca realitatea e intentie.... multi nu acceptam sa ni se spuna o parere defavorabila de la altcineva, decat daca vine de la o persoana pe care noi respectam f mult, dar si asa inghitim in sec si ni se micsoreaza ochii de oftica
Si tensiunea creste usor...

Dar oricum... la viata mea am acceptat si opinii, si sfaturi, si critici...nu e bai, dar asa cum ai spus si tu, in general de la persoane pe care le respect foarte mult, in rest mai putin....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.01.2010, 16:26:23
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit pentru podolski_2

sper sa ierti o femeie ramolita ca mine. am mai citit odata povestea, abia acum mi s-au deschis ochii mai mult imi atrasese atentia chestia cu dusmanii.
dar tot e greu sa faci ce face Sfantul. noi avem ideea asta fixa ca suntem "datori" sa-i luminam pe altii
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.01.2010, 16:29:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar eu as spune ca e mai mult e o strategie de intimidare/depersonalizare ...in sensul ca persoana nu vede neaparat defectul respectiv in persoana careia ii reproseaza acest lucru, dar incearca sa i-l induca mai mult si constant. E un soi de invidie ceva " De ce sa fie celalalt mai cu mot, ia sa-l desfiintez un pic...sa nu mai stie ce e cu el!!!!" daaaar in opinia mea acest lucru se poate intampla cred cu precadere in randul celor influentabili, pentru ca indiferent de ce iti spune cineva, poti si dinstinge intre intentie si realitate...zic si eu!
Ce sa zic, Andrusca, gandeste-te de ex., ca usurinta cu care vedem mandria la altii, reflecta propria noastra mandrie.
Nu inseamna ca-l desfiintezi pe altul.. ci proiectezi. Proiectam in permanenta asupra altora temerile sau dorintele noastre.

Si apropo de manipulare, daca descoperi ce-l "doare" pe altul, el devine vulnerabil.
De ex. de doua ori mi s-a oferit cate un job doar pentru ca am descoperit intamplator un punct sensibil.. intr-o ocazie am precizat ca ma pregatesc de un examen de engleza (si cel care imi lua interviul era bata la engleza, m-a sunat in aceeasi seara sa-mi dea jobul), alta data am precizat un curs pe care-l facusem (iar cel care ma intervieva dorea sa-l faca, i se parea important etc..)..

La fel, daca cineva mi-ar spune ca-i plac scrierile parintelui Seraphim Rose.. l-as considera o persoana deosebita din multe puncte de vedere.

Deci manipularea merge in ambele sensuri...

Last edited by anna21; 22.01.2010 at 16:33:28.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.01.2010, 17:12:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ce sa zic, Andrusca, gandeste-te de ex., ca usurinta cu care vedem mandria la altii, reflecta propria noastra mandrie.
Nu inseamna ca-l desfiintezi pe altul.. ci proiectezi. Proiectam in permanenta asupra altora temerile sau dorintele noastre.


Si apropo de manipulare, daca descoperi ce-l "doare" pe altul, el devine vulnerabil.
De ex. de doua ori mi s-a oferit cate un job doar pentru ca am descoperit intamplator un punct sensibil.. intr-o ocazie am precizat ca ma pregatesc de un examen de engleza (si cel care imi lua interviul era bata la engleza, m-a sunat in aceeasi seara sa-mi dea jobul), alta data am precizat un curs pe care-l facusem (iar cel care ma intervieva dorea sa-l faca, i se parea important etc..)..

La fel, daca cineva mi-ar spune ca-i plac scrierile parintelui Seraphim Rose.. l-as considera o persoana deosebita din multe puncte de vedere.

Deci manipularea merge in ambele sensuri...
Nu, din nou nu sunt de acord... nu proiectam nimic in ceilalti, analizam diverse si selectam ce ne place si ce nu, ne incanta lucrurile/persoanele care ne plac/fac impresie buna...si ne indeparteaza lucrurile/persoanele care nu ne plac, incompatibile cu noi!

A desfiinta pe cineva inseamna a-i descoperi punctul sensibil intr-adevar, care nu inseamna ca e si al celui care il descopera...e doar o observatie, o arma la care unii recurg atunci cand o persoana ii sacaie.

Exista oameni care jignesc pe cei de alaturi pentru ca sunt fustrati.

Exista oameni directi care isi exprima insa opinia pentru ca detesta ceva din cel de alaturi, si pur si simplu nu mai pot suporta sa tot intre in contact cu acel ceva.

Si exista oameni care jignesc, desi intentia lor este aceea de a-i face un bine celui de alaturi...pe care il considera deplasat tocmai pentru acel ceva ce are sa ii reproseze, si ca i-ar fi mai bine daca ar incerca sa se schimbe!

La o adica nu putem primi numai complimente...cei din jurul nostru ne mai vor si binele cand incearca sa ne atraga atentia ca mai avem cate ceva de slefuit pe ici pe colo!!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.01.2010, 17:20:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
iti spun ca multi distingem, ca realitatea e intentie.... multi nu acceptam sa ni se spuna o parere defavorabila de la altcineva, decat daca vine de la o persoana pe care noi respectam f mult, dar si asa inghitim in sec si ni se micsoreaza ochii de oftica

Dupa parerea mea lucrurile discutate pina aici sunt fanteziste si evita realitatea sau adevarul crud . Se procedeaza astfel din cauza educatiei pe care o avem .
Unii frati/surori spun ca nu poti emite o parere(critica)despre cineva decit daca este de fata . Dar sansa de a avea de fata pe acel cineva (cineva raportat la discutia respectiva) este mai rara si implicit ar trebui atunci sa tacem ceea ce defapt este cu adevarat un mare cistig . A sti sa taci este o mare virtute. Dar aceasta virtute este din ce in ce mai rara. Chiar si in lumea monahala tacerea a devenit o raritate. Astazi, din ce in ce mai mult calugarii ies la discutii, la prelegeri, la activitati sociale ,la a se face cunoscuti si de alte multe feluri de activitati si incep sa lase tacerea de o parte tocmai pt. ca ingnorind-o nu-i mai cunoaste valoarea.
Problema, din punctul meu de vedere, nu este ca nu-l putem vorbi pe ,,X" in lipsa pt. ca cica am birfi, ci ,ca noi avem de regula un caracter prost finisat, dual sau ,,N'-al prin care il apreciem in lipsa pe X in diferite feluri in functie de interlocutori iar in fata lui insasi doar il elogiem . Asa este ,,osul" de om impersonal, impostor , imatur emotional si social, omul ,,descurcaret" si ,,versat", ''rabdator si iertator'' in orice situatie. Dar in acest caz reiese la suprafata prostul caracter al nostru . A nu-i spune cuiva in fata, ca din punctele tale de vedere, are un caracter prost ,mizer , meschin si absolut detestabil nu ii face cinste lui, aceluia, ci te baga pe tine insusi intro stare de ridicol si penibil de nedescris . Nu discut situatia caracterelor alese pt. ca este de prisos.
Dupa mine, fara a avea parerea ca se birfeste vreun pic , il poti caracteriza si aprecia pe un frate la justa lui valoare (rea, buna, ambigua, etc) atit in prezenta lui cit si in lipsa dar mentinindu-ti constanta opinia indiferent de cine te asculta dar mai ales spunindu-i-o transant in fata direct persoanei incriminate . Daca ondulezi in pareri si te dai dupa interes si alte meschinarii atunci da, esti birfitor . A marturisi adevarul in orice situatie, acelasi si la fel nu insemneaza sa fi birfitor !
Asa ca frate draga, daca pt. mine esti om distins si educat o sa afli cit de curind asta chiar de la mine, dara daca esti nesimtit, intrigant, indaratnic, si cu mai multe fete ... tot de la mine o sa o afli, ca sa nu auzi deformari de la a saptea gura . De ce esti tu asa de rau caracterizat ...pai deja nu mai este treaba mea ce fapte si ce vorbe mestesugesti tu . Eu iti spun cine esti iar ce faci tu ...este doar treaba ta !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 18:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 15:50:25
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 01:38:56
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 22:17:54
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 09:01:09