Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2010, 15:07:50
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Da. Asta am gasit-o si in cartea comentata de Savatie Bastovoi, are comentariu la pilda asta. Il pun daca vrea cineva. Foarte frumoasa si greu de pus in practica.

Offtopic

Cum se pun emoticoane pe forumul asta? :D
daca poti, te rog eu sa pui comentariul! :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2010, 15:09:26
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asta parca e de pe forum :
Unul pune o intrebare,toti navalesc sa ghiceasca ei adevarul,dar nu se gaseste nimeni sa dea raspunsul smerit si simplu : nu stiu
:))) Foarte comic spus. :))))
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.02.2010, 15:10:11
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Unde e creativitatea celui ce posteaza cu copy si paste citate?
Va spun eu: in selectie .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.02.2010, 15:12:09
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Am gasit comentariul si la pilda asta. :D

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Un calugar a fost laudat de frati, catre avva Antonie. Iar el, cand a mers la dansul, l-a ispitit de sufera necinste, si, aflandu-l ca nu sufera, i-a zis lui : esti asemenea unui oras, care dinainte este impodobit, iar dinapoi se jefuieste de talhari.
"Cel ce face fapte bune nu poate sa nu atraga admiratia si vorbirea de bine a oamenilor. Insa virtutea a trezit intotdeauna si invidia si vorbirea de rau din partea celor slabi. Vorbirea de rau smereste sufletul ascetului si pastreaza visteria virtutilor nefurata de slava desarta"
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.02.2010, 15:13:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

21. S-au dus oarecari frati la avva Antonie si i-au zis lui : spune-ne noua cuvant, cum sa ne mantuim ? Zis-a lor batranul : ati auzit Scriptura ? Bine va este voua. Iar ei au zis : voim sa auzim si de la tine, parinte. Si a zis lor batranul : zice Evanghelia : de te va lovi cineva peste fata cea dreapta a obrazului, intoarce-i lui si pe cealalta. Zis-au lui : nu putem face aceasta. Zis-a lor batranul : de nu puteti intoarce si pe cealalta, macar pe aceea una s-o suferiti. Zis-au lui : nici aceasta nu putem. Zis-a batranul : daca nici aceasta nu puteti, nu dati in locul aceluia ce ati luat. Si au zis ei : nici aceasta nu putem. Deci, zis-a batranul, ucenicului sau : fa-le putina fiertura caci sunt neputinciosi. Daca aceasta nu puteti si aceea nu voiti, ce sa va fac voua ? De rugaciuni este trebuinta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2010, 15:16:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Am gasit comentariul si la pilda asta. :D



"Cel ce face fapte bune nu poate sa nu atraga admiratia si vorbirea de bine a oamenilor. Insa virtutea a trezit intotdeauna si invidia si vorbirea de rau din partea celor slabi. Vorbirea de rau smereste sufletul ascetului si pastreaza visteria virtutilor nefurata de slava desarta"
Si pe cel care a explicat cine ni-l explica? Ca nici acum nu inteleg (ultima propozitie)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2010, 15:17:31
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Au mers odata niste batrani la avva Antonie si era avva Iosif cu dansii. Si vrand batranul ( Antonie ) sa-i cerceteze pe ei, a pus inainte un cuvant din Scriptura si a inceput de la cei mai mici a intreba care este cuvantul acesta si fiecare zicea dupa puterea sa. Iar batranul zicea fiecaruia : inca n-ai aflat. Mai pe urma de toti a zis catre avva Iosif : tu cum zici ca este cuvantul acesta ? Raspuns-a : Nu stiu. Deci a zis avva Antonie : cu adevarat a aflat calea, caci a zis nu stiu.

:)
"Calugarii egipteni nu vorbeau degraba din Scripturi, socotind ca aceasta este indeletnicirea celor desavarsiti. Talcuirea Scripturii nu era recomandata incepatorilor, considerandu-se ca aceasta stinge focul pocaintei si hraneste parerea de sine, asa cum gasim in Cuvintele avvei Isaia si in Scara Sf. Iosif Sinaitul. Pimen cel Mare, fiind vizitat de un pustnic strain, atunci cand i s-a cerut sa discute din Sfanta Scriptura, a refuzat, zicand ca el vorbeste numai despre patimi. Si aici Sf. Antonie foloseste Scriptura ca examen prin care se aleg incepatorii de cei desavarsiti. Spre deosebire de fratii incepatori, avva Iosif a raspuns: "Nu stiu". Nu putem crede ca Sfantul Iosif nu stia raspunsul, ci doar ca nu avrut sa se arate invatator in fata celorlalti. De aceea si Sf. Antonie l-a laudat nu pentru ca nu stie raspunsul, ci pentru ca a zis "nu stiu"."
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2010, 15:22:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
"Calugarii egipteni nu vorbeau degraba din Scripturi, socotind ca aceasta este indeletnicirea celor desavarsiti. Talcuirea Scripturii nu era recomandata incepatorilor, considerandu-se ca aceasta stinge focul pocaintei si hraneste parerea de sine, asa cum gasim in Cuvintele avvei Isaia si in Scara Sf. Iosif Sinaitul. Pimen cel Mare, fiind vizitat de un pustnic strain, atunci cand i s-a cerut sa discute din Sfanta Scriptura, a refuzat, zicand ca el vorbeste numai despre patimi. Si aici Sf. Antonie foloseste Scriptura ca examen prin care se aleg incepatorii de cei desavarsiti. Spre deosebire de fratii incepatori, avva Iosif a raspuns: "Nu stiu". Nu putem crede ca Sfantul Iosif nu stia raspunsul, ci doar ca nu avrut sa se arate invatator in fata celorlalti. De aceea si Sf. Antonie l-a laudat nu pentru ca nu stie raspunsul, ci pentru ca a zis "nu stiu"."
Este diferenta intre a intelege sf Scriptura si a o practica !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.02.2010, 15:24:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si pe cel care a explicat cine ni-l explica? Ca nici acum nu inteleg (ultima propozitie)
Cred ca vrea sa zica ca vorbirea de rau ne aduce cu picioarele pe pamant si ne smereste, spre a nu cadea in slava desarta si a ne mandrii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.02.2010, 15:25:26
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

asa cum e o diferenta intre a o intelege pt mine, si a o propovadui, vorbind despre lucruri pe care eu nu le fac. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Pilde si istorioare cu folos duhovnicesc ionel Stiri, actualitati, anunturi 7 14.05.2014 07:26:38
Viata crestina in pilde OvidiuO Generalitati 66 03.04.2014 08:45:03
Pilde LapetiteMoc Din Vechiul Testament 6 03.03.2010 14:42:17
Cuvinte din Pateric phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 34 22.11.2008 15:35:23