Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2007, 19:47:00
mithrandir mithrandir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

mama mea face parte din "grupul"visarionistilor si nu stiu cum sa o fac sa creada ca ceea ce face este rau. cum pot sa o ajut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2007, 11:48:08
rellyv rellyv is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Mesaje: 36
Implicit

Nu poti decat sa te rogi pentru ea,sa o lumineze Dumnezeu ca sa vada ADEVARUL.La visarionisti,sefii lor,"epitropii"cum isi zic ei,ii sperie pe membrii sectei lor ,ca daca pleaca din "lucrarea"lor,nu se mai mantuiesc.Tot ce trebuie sa faca pt a se mantui,este sa "faca ASCULTARE MILIMETRICA de epitropi".Sa o ajute Dumnezeu sa se lamureasca in ce ape tulburi innoata si sa revina la Biserica ns crestin ortodoxa,unde este ADEVARUL.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2007, 14:28:26
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Scuzati ca intreb,ce sunt visarionistii astia,acum aud prima data de ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2007, 15:36:39
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mithrandir
mama mea face parte din "grupul"visarionistilor si nu stiu cum sa o fac sa creada ca ceea ce face este rau. cum pot sa o ajut?
Gaseste o ocazie sa mergi cu ea la slujba in alta parte decat la biserici de visarionisti si sa poarte o discutie cu un preot. Daca esti din Bucuresti, ti-as sugera sa mergi la Patriarhie, la Antim, la Darvari sau la una din bisericile de mir cu preoti imbunatatiti (si cunoscatori ai problemei).
Cumpara-i carti ale altor parinti, muzica psaltica, du-o la conferinte ASCOR (s.a.).

E posibil sa mearga la visarionisti si pentru socializare. Solutia ar fi sa gasesti o alternativa, sa-si faca noi cunostinte si sa se simta bine si in alta parte. Cand va avea termene de comparatie, se va lecui singura de parerea ca la visarionisti a gasit ceva special.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2007, 15:46:39
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Scuzati ca intreb,ce sunt visarionistii astia,acum aud prima data de ei.
Sunt ucenicii ierodiaconului Visarion Iugulescu si constituie (dupa cuvintele Diac. Prof. Petre David) o "grupare anarhica" din BOR. Cred ca exista un topic special despre ei.
Eu sper ca in timp se vor reintegra in Biserica. Ei si in momentul de fata se considera ortodocsi, dar au niste abateri de care cei mai multi nici nu prea sunt constienti. Eu am cunoscut cativa membri de rand si sunt de treaba (seamana un pic a neoprotestanti), insa respecta niste invataturi secrete (pe care nu prea le cunosc) si un fel de "regulament de ordine interioara".

Intr-o carte aparuta acum cativa ani, "Biserica, sectele si fratii mincinosi", visarionistii sunt incadrati la "frati mincinosi".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2007, 08:13:09
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

impusco , o sa ajunga in rai :thumbsup:;)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2007, 14:18:07
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mithrandir
mama mea face parte din "grupul"visarionistilor si nu stiu cum sa o fac sa creada ca ceea ce face este rau. cum pot sa o ajut?
cere sfatul unui duhovnic. Aici sunt multi "teologi" dar fara Practica in domeniu:)
Este o problema delicata si ai nevoie de ajutor duhovnicesc nu de teorii. Iti pot spune post si rugaciune dar vezi bine lupta cu vrasmasul este apriga, fara duhovnic te prierzi si tu si mama.
jenica
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 02:06:09
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mithrandir Vezi mesajul
mama mea face parte din "grupul"visarionistilor si nu stiu cum sa o fac sa creada ca ceea ce face este rau. cum pot sa o ajut?
Te sfătuiesc să o iubești pe mama ta, așa cum și ea cred că te iubește.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 11:23:50
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rellyv Vezi mesajul
Nu poti decat sa te rogi pentru ea,sa o lumineze Dumnezeu ca sa vada ADEVARUL.La visarionisti,sefii lor,"epitropii"cum isi zic ei,ii sperie pe membrii sectei lor ,ca daca pleaca din "lucrarea"lor,nu se mai mantuiesc.Tot ce trebuie sa faca pt a se mantui,este sa "faca ASCULTARE MILIMETRICA de epitropi".Sa o ajute Dumnezeu sa se lamureasca in ce ape tulburi innoata si sa revina la Biserica ns crestin ortodoxa,unde este ADEVARUL.
Ce spui tu aici sunt citate exacte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 11:26:17
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Gaseste o ocazie sa mergi cu ea la slujba in alta parte decat la biserici de visarionisti si sa poarte o discutie cu un preot. Daca esti din Bucuresti, ti-as sugera sa mergi la Patriarhie, la Antim, la Darvari sau la una din bisericile de mir cu preoti imbunatatiti (si cunoscatori ai problemei).
Cumpara-i carti ale altor parinti, muzica psaltica, du-o la conferinte ASCOR (s.a.).

E posibil sa mearga la visarionisti si pentru socializare. Solutia ar fi sa gasesti o alternativa, sa-si faca noi cunostinte si sa se simta bine si in alta parte. Cand va avea termene de comparatie, se va lecui singura de parerea ca la visarionisti a gasit ceva special.
Daca ai dreptate cu socializarea, e perfect.
Dar daca nu?
Problema e ca la ei nu prea exista parinti duhovnici mai "speciali" decat Parintele Visarion.
Conteaza doar el, doar predicile lui, doar muzica lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma poate ajuta cineva? irodion Generalitati 5 05.05.2010 13:46:46
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 95 17.12.2009 15:41:51
poate ma ajuta cineva cu o informatie lenus Muzica Bisericeasca 2 02.10.2008 18:14:09
cum pot ajuta pe cineva sa scape de la visaroinist mithrandir Secte si culte 0 28.01.2007 19:44:16