Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2010, 10:59:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu e bun si milostiv dar uitam adesea ca este si drept! Iar drepatea lui Dumnezeu rezulta clar din multe pasaje scripturistice... Eu cred ca putem beneficia de mila si bunatatea lui Dumnezeu cat suntem pe pamant caci in cealalta lume primeaza dreptatea!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2010, 14:17:48
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel Cristian Vezi mesajul
SF. NICOLAE A DAT O PALMA,
Dar voi stiati ca pentru aceasta palma data de sfant, Sfintii Parinti care erau prezenti la acel sinod ecuenic au vrut sa il cateriseasca. Cititi contextul. Dupa ce i-a dat palma lui Arie, sfintii parinti i-au luat omoforul, adica simbolul slujirii arhieresti. Practic era o intrerupere de a mai savarsi cele sfinte. Asadar Sfintii Parinti nu au fost deacord cu modul in care a procedat el. A lua insemnele arhieresti inseamna o caterisire neoficiala.
Sigur, mai apoi au revenit asupra deciziei pentru ca nu a fost o fapta facuta din rautate.

,,Despre dînsul povestește unul dintre istorici, că, aprinzîndu-se cu rîvnă dumnezeiască ca al doilea Ilie, a îndrăznit în mijlocul soborului a rușina pe Arie, nu numai cu cuvîntul, ci și cu fapta, lovindu-l pe Arie peste față. De acest lucru, s-au întristat Sfinții Părinți și, pentru aceea a luat de la dînsul semnele cele arhierești" (http://www.sfantulnicolae.info/viata.php)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.03.2010, 15:08:23
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

"Este un fel de provocare a sinelui nostru să stăruim ca ceilalți să devină buni. În realitate, noi vrem să devenim buni și, fiindcă nu putem, o cerem de la ceilalți și stăruim în asta. Și, în vreme ce toate se îndreaptă prin rugăciune, noi de multe ori ne supărăm și ne răzvrătim și judecăm".

Extras din "Ne vorbeste Parintele Porfirie"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2010, 19:40:29
Emanuel Cristian's Avatar
Emanuel Cristian Emanuel Cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Emanuel Cristian
Implicit Talmaceste cu atentie pana la capat.

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Dar voi stiati ca pentru aceasta palma data de sfant, Sfintii Parinti care erau prezenti la acel sinod ecuenic au vrut sa il cateriseasca. Cititi contextul. Dupa ce i-a dat palma lui Arie, sfintii parinti i-au luat omoforul, adica simbolul slujirii arhieresti. Practic era o intrerupere de a mai savarsi cele sfinte. Asadar Sfintii Parinti nu au fost deacord cu modul in care a procedat el. A lua insemnele arhieresti inseamna o caterisire neoficiala.
Sigur, mai apoi au revenit asupra deciziei pentru ca nu a fost o fapta facuta din rautate.

,,Despre dînsul povestește unul dintre istorici, că, aprinzîndu-se cu rîvnă dumnezeiască ca al doilea Ilie, a îndrăznit în mijlocul soborului a rușina pe Arie, nu numai cu cuvîntul, ci și cu fapta, lovindu-l pe Arie peste față. De acest lucru, s-au întristat Sfinții Părinți și, pentru aceea a luat de la dînsul semnele cele arhierești" (http://www.sfantulnicolae.info/viata.php)
Bunule frate , talmaceste pana la capat fapta Sf. Nicolae (intradevar asa este cum spui legat de masurile bisericii luate la vremea respectiva asupra SF. Nicolae) ,el nu a dat o palma pentru orice ci a dat palma respectiva in numele lui Dumnezeu care era jignit de Arie deci nu a lovit pentru orice om sau faptura pamanteasca ci pentru ca jignea pe insasi Dumnezeu si acesta o facea la un anumit nivel adica in fata imparatului si sinodului biserici unde se luau niste decizi grele care puteau sa puna sub semnul intrebarii adevarul.

Frate smerit citeste vietile Sfintilor cu rabdare , gand curat si daruire in a afla adevarul !

Iarta-ma ca am intervenit si am scris acestea dar nu uita cine este Sf. Nicolae si ce viata a dus ...si Domnul Iisus Hristos la fel .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.03.2010, 20:27:48
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da ! cristos a pus mana pe bici !

E clar ca, Cristos a pus mana pe bici, si a inceput sa-i croiasca pe zarafii si negutatorii din templul iudeu,rasturandu-le cu violenta si manie mesele cu bani, si custile cu animale !
Foarte bine a facut !
In aceasta imagine, foarte puternica,a Mantuitorului, pe care ne-o transmite biblia, eu vad insasi descatusarea dreptatii divine sub forma actiunii eficiente !
E si totodata un indemn, catre noi, sa nu stam totdeuna degeaba, ci sa fim adeptii actiunilor ferme, neintorcand mereu obrazul,ci si punand mana pe binci, pentru apararea valorilor si a comandamentelor etice si morale crestine !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.03.2010, 22:28:58
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
E clar ca, Cristos a pus mana pe bici, si a inceput sa-i croiasca pe zarafii si negutatorii din templul iudeu,rasturandu-le cu violenta si manie mesele cu bani, si custile cu animale !
Foarte bine a facut !
In aceasta imagine, foarte puternica,a Mantuitorului, pe care ne-o transmite biblia, eu vad insasi descatusarea dreptatii divine sub forma actiunii eficiente !
E si totodata un indemn, catre noi, sa nu stam totdeuna degeaba, ci sa fim adeptii actiunilor ferme, neintorcand mereu obrazul,ci si punand mana pe binci, pentru apararea valorilor si a comandamentelor etice si morale crestine !
Frate, nu te supara, dar esti pe un drum gresit.
Habotnicia nu face casa buna cu credinta adevarata.

Last edited by zoridezi; 20.03.2010 at 11:17:06.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.03.2010, 15:39:35
nutilica nutilica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2010
Mesaje: 2
Exclamation Oare?

Si cum crezi tu ca ai face asta? Adica cam cum ar fi in zilele noastre cu apararea valorilor?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.03.2010, 16:00:55
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutilica Vezi mesajul
Si cum crezi tu ca ai face asta? Adica cam cum ar fi in zilele noastre cu apararea valorilor?
Noi trebuie sa ne mentinem sufletul curat. N-avem noi treaba cu greselile altora.
Numai prin exemplul viu, aparam valorile si nu altfel. Nu e nimeni dator sa se indrepte in locul nostru.
Recomand tuturor celor care cred ca aproapele se indreapta cu bata, palma sau parul, cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie".

Last edited by zoridezi; 20.03.2010 at 16:11:09.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.03.2010, 17:30:41
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Pe langa indemnul de a intoarce si celalalt obraz, Cristos ne-a oferit clar si un alt model de actiune( din pacate biserica nu a prea abordat acest aspect !)desigur, cu unica conditie,sa pastram masura ratiunii(adica a luminii, logosului divin ) in toate !
Ba a abordat biserica catolica! A torturat, ucis, spanzurat, ars, inecat etc. Se pare ca a fost o mare greseala. Eu unul ma bucur ca Biserica Ortodoxa nu s-a dedat (din cate stiu eu) la acest gen de practici.
Important e sa accepti ideea de violenta, mai tarziu diavolul iti va da motive suficiente sa bati, ucizi etc. Ce spui tu cu acceptarea violentei nu este bine si nici corect.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.03.2010, 18:53:47
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Frate, nu te supara, dar esti pe un drum gresit.
Habotnicia nu face casa buna cu credinta adevarata.
nu inseamna habotnicie, luciditatea de a discerne binele de rau,si de actiona in consecinta cu eficienta si cu masura,nu scelerat , pentru a starpi raul din radacina !
totul e sa nu se exagereze si sa se denatureze buna-credinta in habotnicie, asa cum ai inteles tu !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Venirea lui Mesia (Isus Cristos) Alin27 Din Noul Testament 23 23.12.2010 17:25:14
Frica si indoiala lui Cristos !(marcu 14,33-36) Radu32 Din Noul Testament 15 03.12.2010 10:43:03
Mos Craciun sau Isus Cristos? Ioan_Ciobota Generalitati 2 27.12.2007 00:16:57
Hristos sau Cristos ? irina4m Generalitati 14 04.12.2007 16:33:53