Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.03.2010, 18:57:43
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Noi trebuie sa ne mentinem sufletul curat. N-avem noi treaba cu greselile altora.
Numai prin exemplul viu, aparam valorile si nu altfel. Nu e nimeni dator sa se indrepte in locul nostru.
Recomand tuturor celor care cred ca aproapele se indreapta cu bata, palma sau parul, cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie".
poate ca am gresit eu in prezentarea ideii, insa as vrea sa reprecizez ca nu ma refeream exclusiv la palma,bata,sau bici, ca metode exclusive de coercitiune,eu le vedeam si intr-un mod metaforic, adica poate fi si vorba un bici sau o bata uneori si face mai mult decat acestea doua la un loc !
desigur, pt a fi cinstit, nu am exclus de tot si biciul, plama,de ex, parintii isi bat copii, ci exista si vorba ca : bataia e desprinsa din rai !
legionarii,crestini convinsi, isi taiau cu toporul in bucati camarazii dovediti tradatori, iudele tradatoare,vanzatorii si oamenii de nimica !!!
eu nu pledez pt astfel de lucruri,insa le-am adus in discutie spre dezbatere publica...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.03.2010, 19:03:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutilica Vezi mesajul
Si cum crezi tu ca ai face asta? Adica cam cum ar fi in zilele noastre cu apararea valorilor?
cred ca in famile se apara valorile, insa la romani educatia data in famile e foarte slaba in majoritate, desigur exista exceptii.nu neglijabile, acele familii bune, bine structurate, cinste lor !
insa majoritatea da tonul,face muzica, iar muzica romaneasca este una distonanta, haraitoare,si se poate vedea in monumentul de nesimtire care este romanul general !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.03.2010, 21:20:00
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
legionarii,crestini convinsi, isi taiau cu toporul in bucati camarazii dovediti tradatori, iudele tradatoare,vanzatorii si oamenii de nimica !!!
Alege, ori legionarii casapi, ori sfintii smeriti care isi vedeau de pacatele lor si sufereau mucenicie pentru credinta lor!
Si sa iti spun un secret: nu exista oameni de nimica. Un singur om e mai important decat intregul univers.

PS. te rog, nu mai fa abuz de semnele de exclamatie. Am impresia ca tipi
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.03.2010, 22:22:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Zice ca a pus mana pe bici si le-a rasturnat tarabele si ce aveau pe acolo dar nu zice ca a lovit pe vreunul de acolo cu biciul.Si a facut asta in templu ca faceau unii negot in templu.

Apoi Sfantul Nicolae era foarte bland si a dat o palma lui Arie ca mustrare.Nu ca sa il pedepseasca.

Tot in Sfanta Scriptura citim asa:
"52.Și a trimis vestitori înaintea Lui. Și ei, mergând, au intrat într-un sat de samarineni, ca să facă pregătiri pentru El.
53.Dar ei nu L-au primit, pentru că El se îndrepta spre Ierusalim.
54.Și văzând aceasta, ucenicii Iacov și Ioan I-au zis: Doamne, vrei să zicem să se coboare foc din cer și să-i mistuie, cum a făcut și Ilie?
55.Iar El, întorcându-Se, i-a certat și le-a zis: Nu știți, oare, fiii cărui duh sunteți? Căci Fiul Omului n-a venit ca să piardă sufletele oamenilor, ci ca să le mântuiască.
56.Și s-au dus în alt sat."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.03.2010, 22:26:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Teoria conform careia Dumnezeu se simte jignit e neortodoxa si venita din inselarea duhurilor rele care l-au inselat pe Anselmo de Canterbury,un catolic, sa zica asa.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anselm_de_Canterbury
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.03.2010, 09:44:06
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Zice ca a pus mana pe bici si le-a rasturnat tarabele si ce aveau pe acolo dar nu zice ca a lovit pe vreunul de acolo cu biciul.Si a facut asta in templu ca faceau unii negot in templu.

Apoi Sfantul Nicolae era foarte bland si a dat o palma lui Arie ca mustrare.Nu ca sa il pedepseasca.

Tot in Sfanta Scriptura citim asa:
"52.Și a trimis vestitori înaintea Lui. Și ei, mergând, au intrat într-un sat de samarineni, ca să facă pregătiri pentru El.
53.Dar ei nu L-au primit, pentru că El se îndrepta spre Ierusalim.
54.Și văzând aceasta, ucenicii Iacov și Ioan I-au zis: Doamne, vrei să zicem să se coboare foc din cer și să-i mistuie, cum a făcut și Ilie?
55.Iar El, întorcându-Se, i-a certat și le-a zis: Nu știți, oare, fiii cărui duh sunteți? Căci Fiul Omului n-a venit ca să piardă sufletele oamenilor, ci ca să le mântuiască.
56.Și s-au dus în alt sat."
da, pentru ca Dumenzeu stie cu masura cand sa administreze biciul si blandetea,asta e de fapt maretia lui in actiune. asemenea unui parinte el stie cand sa foloseasca una si cand alta si in ce doza ! noi oamenii nu stim, insa ne putem si noi apropia de acest model divin, dupa cum suntem fiecare de buni ssau de rai, si de inspirati de Duhul Sfant !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.03.2010, 09:49:34
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Alege, ori legionarii casapi, ori sfintii smeriti care isi vedeau de pacatele lor si sufereau mucenicie pentru credinta lor!
Si sa iti spun un secret: nu exista oameni de nimica. Un singur om e mai important decat intregul univers.

PS. te rog, nu mai fa abuz de semnele de exclamatie. Am impresia ca tipi
Se vede ca esti prea tanar inca,din credinta ta ca lumea e doar din alb si negru facuta.Uneori insa, e facuta si din nuante de grii,o sa le descoperi si tu cand o sa mai imbatranesti, si spiritual, nu numai fizic !!!
Iar in leg ca semn de exclam,nu am inteles nimica,scuza-ma ,can nu vreau sa te jignesc, dar parca e remarca unui om bolnav de schizofrenie,si care aude voci sau tipete...ma rog !
scuza-ma inca o data,nu am vrut sa te jignesc cu nimica !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.03.2010, 10:16:29
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Se vede ca esti prea tanar inca,din credinta ta ca lumea e doar din alb si negru facuta.Uneori insa, e facuta si din nuante de grii,o sa le descoperi si tu cand o sa mai imbatranesti, si spiritual, nu numai fizic !!!
Iar in leg ca semn de exclam,nu am inteles nimica,scuza-ma ,can nu vreau sa te jignesc, dar parca e remarca unui om bolnav de schizofrenie,si care aude voci sau tipete...ma rog !
scuza-ma inca o data,nu am vrut sa te jignesc cu nimica !
Sincer, nici nu se merita dialogul cu tine. Esti cam agitat si prost crescut.

Last edited by zoridezi; 29.03.2010 at 11:14:35.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.03.2010, 11:16:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca urmarim cu atentie Evangeliile, vom observa ca Evanghelistul Ioan aminteste de alungarea vanzatorilor de bani la inceputul Evangheliei sale (Ioan 2, 14-16), iar Matei, la sfarsit. Sfantul Ioan Gura de Aur considera ca aceasta este cu putinta sa se fi intamplat de doua ori si in diferite timpuri, In cazul acesta este justificata dreptatea lui Dumnezeu (sa nu uitam ca in Hristos firile nu se manifesta separat, ci unitar datorita unicului Ipostas) fata de un pacat pe care iudeiii il repetau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.03.2010, 11:31:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata si un comentariu al Parintelui Staniloae la Evanghelia dupa Ioan talcuita de Sfantul Chiril.
"Hristos ii arata ca robi, pentru ca- i bate. A venit sa-i faca frati ai lui Dumnezeu pe oameni, sa nu mai fie robi. Dar n-o putea face aceasta cu cei ce nu raspundeau iubirii Lui cu iubirea lor. Nu-i putea elibera pe cei ce nu-l recunoasteau ca Dumnezweu eliberator al oamenilor prin intruparea Sa ca om. Hristos, desi Isi insuseste toata smerenia si blandetea cand e vorba de loviturile ce i se dau Lui, foloseste toata foarta Sa de om cand e batjocorit Dumnezeu. Si omul este dator sa fie astefel si sa apere cu hotarare Numele si slava lui Dumnezeu, chiar daca e bland cand e dusmanit el insusi. Dar nu foloseste foarta pentru ucidere si pentru lovitura care sa produca rani, care sa nenoroceasca pentru toata viata. Nu foloseste, de aceea, forta lui Dumnezeu, care putea nimici dintr-o data pe dusmanii lui Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Venirea lui Mesia (Isus Cristos) Alin27 Din Noul Testament 23 23.12.2010 17:25:14
Frica si indoiala lui Cristos !(marcu 14,33-36) Radu32 Din Noul Testament 15 03.12.2010 10:43:03
Mos Craciun sau Isus Cristos? Ioan_Ciobota Generalitati 2 27.12.2007 00:16:57
Hristos sau Cristos ? irina4m Generalitati 14 04.12.2007 16:33:53