Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.01.2010, 21:39:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Se poate ca ai putina dreptate.Nu cred ca se poate declara sigur din ce motive au fost facute legile Cashrutului. Parerea mea personala este ca evreii au fost foarte interesati sa se deosebeasca de alte popoare in toate domenile vietii si printre ele si ce se mananca si ce nu.
Azi, cand noii soldati, recrutii fac primul serviciu militar care are ca scop sa fiu invatati sa implineasca ordinele comandantului, si ei sunt supusi la o lunga lista de ai voie si nu ai voie, toate astea numai ca sa faca pe noii supusi total si sa implineasca toate ordinele primite de la superiori. Poate tot Cashrutul a facut parte din planul lui Moise ca numai el sa fie ascultat si nimeni altul. Si in prima porunca este vorba ca sa se creada numai in unicul Dumnezeu si nu in altii. Cine stie.Poate am dreptate.
Da, asta este si ce spun crestinii, din cate am inteles eu. Era nevoie ca evreii sa se distinga de neamurile din jur si prin obiceiurile exterioare.
Mai este si explicatia didactica - sa se obisnuiasca sa asculte de Dumnezeu.
Cred ca mai sunt si explicatii legate de idolatrie, adica unele animale si obiceiuri erau legate de religii politeiste si idolatre.
Mai sunt si explicatii simbolice macar partial, probabil.

Dar eu am atunci o intrebare: ce sens au pentru evrei aceste interdictii si reguli in zilele noastre? Acum evreii nu mai trebuie sa se desparta de neamurile pagane, nu mai e nevoie sa se fereasca de religiile idolatre de atunci. Atunci ce sens dau evreii in zilele noastre acestor reguli? Este vorba rot de a se distinge intre neamuri si de a asculta de Dumnezeu, poate? Sau este doar o respectare a traditiei de atunci, chiar daca ea nu mai are sens astazi?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote