Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.01.2014, 11:26:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ce pot sa zic aici- ma rog in fiecare zi si-mi doresc din tot sufletul treaba asta "Da-mi Doamne o femeie pe care sa o iubesc si sa ma iubeasca din tot sufletul"!
E tare greu singur, si mai ales acuma de sarbatori.
Sunt o fire foarte sociabila, imi place sa ies cu prietenii sa stam la povesti sau la o bere, imi place si cum ne canta lautarul de la "Podgoria", insa cand ajungi acasa si nu te asteapta nimeni e cumplit si pur si simplu nu-ti mai vine sa vii "acasa"!
Stiu ca probabil multi colegi de forum a sa spuna ca vorba aia un barbat nu trebuie sa se planga nicioadata, ca trebuie sa fim mai "rezistenti", insa unul dintre cele mai grele lucruri de suportat e sa nu simti ca esti iubit de o femeie!

Daca ai asta ai aproape totul- daca ai pentru cine lupta restul e usor! Te duci, te zbati, vorbesti cu oamenii, te interesezi pentru un loc de munca, faci tot ce e omeneste fizic posibil, rezisti absolut oricarei tentatii si inabsolut orice imprejurare, pentru femeia iubita!
La multi ani, iti doresc un an nou cu bucurii si impliniri, sa-ti ajute Dumnezeu in tot ceea ce doresti!
Insa stii cum vine vorba, ai grija ce-ti doresti...eu te inteleg, si eu gandam la fel despre casnicie, insa sa stii ca lucrurile nu stau intodeauna asa... de exemplu s-ar putea ca femeia pe care ti-o doresti in casa si in viata ta, sa te dea complet peste cap...sa-ti perturbe homeostazia caminului, (mai ales daca ai o varsta si niste tabieturi), sa ti se para dezordonata, daca tu esti obsedat de ordine, sau din contra sa stabileasca noi reguli, sa incerce sa-ti elimine toate tabieturile si obiceiurile pe care le-ai dezvoltat in timp, atat cele din interiorul casei, cat si din afara (iesirile cu prietenii, etc). Nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca femeile pot fii extrem de egoiste si dominatoare, iar tu, de dragul ei si al relatiei la care tanjesti de atata timp, sa fii dispus sa renunti la multe, chiar daca nu ai vrea, si sa te alaturi ei in toate cele. La inceput poate ti se pare ca e ok, dar cu timpul iti dai seama ca nu mai e, si e prea tarziu ca sa mai schimbi ceva; si crede-ma e foarte neplacut ca dupa niste ani, sa nu vrea sa te mai insoteasca nici macar de Craciun acasa la parinti... In fine, nu vreau sa te descurajez, poate sunt si persoane mai putin egoiste si mai tolerante, poate depinde de fiecare dintre noi si de atitudinea noastra sa nu ajungem in atare situatii, insa de obicei suntem atat de disperati sa avem familie, incat suntem dispusi sa acceptam oricate compromisuri pentru ca aceasta sa functioneze, pana cand ajungem ca nu mai avem ce da, am epuizat toate resursele de daruire, si lor tot nu le mai ajunge...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.01.2014, 11:48:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit cum (si "cui") trebuie sa ne rugam pentru fericirea caminului?

In ultimele zile ale anului, ma bantuia, desigur, clasica intrebare care ti se pune, ce imi doresc de la noul an? Normal, intelept e sa spui "ce-o da Dumnezeu", insa trebuie sa te gandesti si ce vrei tu sa realizezi, sa indeplinesti, cu ajutorul Lui... El o sa-ti dea ce ti-a dat si pana acum: sanatate, putere de munca, rabdare, credinta...Restul depinde de tine: sa muncesti, sa inveti, sa-ti faci datoria , sa te rogi, sa nu lenevesti, sa nu deznadajduiesti, sa rabzi greutatile, sa nu Ii intorci spatele si sa nu uiti sa Ii multumesti cand iti este bine, sa fii un bun crestin, sa iti ajuti semenii, sa iubesti pe Dumnezeu si pe aproapele ca pe tine insuti, sa respecti poruncile si sa faci toate cele placute Domnului.

Ceea ce imi doresc insa, in plus fata de toate astea, la fel ca si in anii precedenti, este, desigur, sa am familie (casnicie) si copii...lucru care, iata, numai depinde de Dumnezeu, ci depinde numai si numai de dorinta partenerilor nostri de viata. Nici chiar Dumnezeu nu ii poate obliga sa ne dea ce vrem noi; asa cum nici chiar sa facem voia Lui nu ne poate obliga, nici pe adam si Eva nu i-a putut opri de la neascultare, nici chiar cand S-a intrupat nu a putut opri pe prigonitori de la rastignirea Sa; nici pe ingerii cazuti nu a putut sau nu a vrut sa ii distruga definitiv, chiar daca acestia continua sa faca rau Creatiei Sale.

Deci, in concluzie, are sau nu are rost sa ne intristam pentru lucrurile care nu depind de noi, ci de ceilalti? Sau sa ne multumim cu ce ne-a dat Dumnezeu, si cu ce putem sa facem noi singuri, prin puterile noastre?

Last edited by fallen; 04.01.2014 at 12:34:56.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.01.2014, 12:34:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit cine greseste/ ce putem face?

De fapt de ce nu suntem fericiti in casnicie: a) pentru ca am fii noi egoisti si suferim pentru ca nu suntem iubiti si apreciati asa cum credem ca am merita; sau b) pentru ca vedem ca cel/cei de langa noi nu e/sunt multumit(i) si fericit(i) cu ceea ce ii/le oferim, in conditiile in care noi credem ca facem tot ce e omeneste posibil in acest scop?

Sau poate nici fericirea celorlalti nu depinde intodeauna de ceea ce facem noi, cei dinafara, ci depinde de si de ei insisi, de dorintele si asteptarile lor, proprii si personale?

Cand ajungem sa avem familie, ce facem daca familia nu e fericita? autonat, nu putem fii nici noi! Chiar daca noi ne facem datoria crestineasca, muncim, ne rugam, venim acasa, facem mancare, curatenie, si tot ce ne sta in puteri, si vedem ca ei tot nu sunt multumiti si fericiti? Acuma nu vorbesc de copii mari , care normal ca nu mai vor sa stea cu noi, ci sa-si gaseasca jumatatea si sa se duca la casa lor, cum voiam si noi cand inca eram in casa parintilor nostri; insa nimeni in ziua de azi, nici parintii nici copii, nu se mai multumesc cu lucruri simple, toti sunt posaci si mohorati, ca nu au mai mult. Daca le propui o plimbare in parc, nu merg ca le e lene, daca propui o excursie la mare sau la munte, cheltuim prea mult; de parca nu pentru asta muncim, sa ne simtim bine! Nu zic sa mergem sa ne rupem in figuri acuma, la vreun restaurant de lux, nici sa rabdam de foame si de sete, ci sa facem totul cu chibzuiala, si dupa posibilitati; nici sa cheltuim banii de intretinere si de mancare pe luna care vine.

Ce ar putea astepta un sot de la sotia lui? Sa il iubeasca, sa-l astepte acasa, sa-i faca mancare buna, sa-i puna masa, sa-i spele hainele, sa doarma cu el, sa-i faca copii si sa ii ingrijeasca, sa-l ajute la treaba, etc. Ce motive are sa fie nemultumit (de sotia lui)? Cand femeia munceste prea mult, vine tarziu de la serviciu, e obosita, nu mai are timp sa se ingrijeasca de casa, si nici macar nu castiga bani suficienti, dar cu toate astea are pretentii sa cheltuie bani si timp pentru 'sufletul ei" : pt ingrijirea personala, pentru vizite si cadouri la parinti sau prieteni, pentru plimbari sau excursii, sau pentru mers la biserica, la slujbe, la spovedanie, sau in pelerinaje; si pe deasupra daca ii spui sau reprosezi ceva, tot ea se considera nedreptatita (si mai scrie si pe forumuri despre asta).
Ce ar vrea un fiu de la mama lui? Sa ii dea sa manance, sa-l imbrace, sa-l duca in parc, sa-l ajute la lectii, cand e mai mare, sa-i dea bani de buzunar, sa-l lase cu prietenii, etc. cand e un copil nemultumit? cand nu il duci in parc, nu il lasi sa se joace singur sau cu prietenii, nu il ajuti la teme sau mai rau il certi si il bati cand nu se descurca, esti mereu nervoasa ca nu iti ajung banii si timpul pentru treburile casnice, si nu ai timp sa asculti problemele lui, etc.
Ce vrea o sotie de la sotul ei? Sa munceasca, sa aduca bani in casa, sa nu bea, sa nu fie violent, sa o ajute la unele treburi mai grele sau mai usoare, si sa i se alature si la activitatile recreationale, impreuna cu copiii, la plimbari, la jocuri, la filme, la sporturi, nu numai sa vina acasa, sa manance si sa se aseze la televizor sau calculator, considerand ca si-a facut datoria pe ziua repectiva, mergand la munca si aducand bani si de-ale gurii (pana si lupul cand vine de la vanatoare se mai joaca un pic cu puii lui, inainte sa se culce obosit).

Bine, eu cred, parerea mea personala, si in cazulmeu personal, atat in familia parintilor mei cat si in cea de-acum, ca tristetea si supararile se datoreaza atasamentului excesiv de lucrurile materiale: ca nu avem mai multi bani, ca nu avem o casa mai mare, ca nu avem ce au altii, etc. Parerea mea ca lumea a cam uitat de Dumnezeu, si nici nu mai vor sa auda de El, pentru ca Il considera vinovat (sau celputin neputincios in a ne oferi mai mult) ca nu avem mai multe posibilitati si ca traim sau am trait candva mai greu...si nu stiu de ce am impresia ca oricat am avea sau am castiga, tot nu o sa fie deajuns niciodata, si tot nu o sa fie toata lumea pe deplin multumita, orice as face eu, ma tem, pana nu vor redescoperi pe Dumnezeu, careacum nu face parte din 'filmul" lor, din pacate...

Last edited by fallen; 04.01.2014 at 13:07:05.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.01.2014, 13:05:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
La multi ani, iti doresc un an nou cu bucurii si impliniri, sa-ti ajute Dumnezeu in tot ceea ce doresti!
Insa stii cum vine vorba, ai grija ce-ti doresti...eu te inteleg, si eu gandam la fel despre casnicie, insa sa stii ca lucrurile nu stau intodeauna asa... de exemplu s-ar putea ca femeia pe care ti-o doresti in casa si in viata ta, sa te dea complet peste cap...sa-ti perturbe homeostazia caminului, (mai ales daca ai o varsta si niste tabieturi), sa ti se para dezordonata, daca tu esti obsedat de ordine, sau din contra sa stabileasca noi reguli, sa incerce sa-ti elimine toate tabieturile si obiceiurile pe care le-ai dezvoltat in timp, atat cele din interiorul casei, cat si din afara (iesirile cu prietenii, etc). Nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca femeile pot fii extrem de egoiste si dominatoare, iar tu, de dragul ei si al relatiei la care tanjesti de atata timp, sa fii dispus sa renunti la multe, chiar daca nu ai vrea, si sa te alaturi ei in toate cele. La inceput poate ti se pare ca e ok, dar cu timpul iti dai seama ca nu mai e, si e prea tarziu ca sa mai schimbi ceva; si crede-ma e foarte neplacut ca dupa niste ani, sa nu vrea sa te mai insoteasca nici macar de Craciun acasa la parinti... In fine, nu vreau sa te descurajez, poate sunt si persoane mai putin egoiste si mai tolerante, poate depinde de fiecare dintre noi si de atitudinea noastra sa nu ajungem in atare situatii, insa de obicei suntem atat de disperati sa avem familie, incat suntem dispusi sa acceptam oricate compromisuri pentru ca aceasta sa functioneze, pana cand ajungem ca nu mai avem ce da, am epuizat toate resursele de daruire, si lor tot nu le mai ajunge...
Multumesc -la fel va doresc si dumneavoastra!

De "dat peste cap" mai greu sa ma dea cineva , cu ordinea in general nu sunt genul acela de "maniac al ordinii" , iar cu prietenii aici- din ce am vazut si discutat cu alti barbati- multi cad in una din cele doua extreme: ori isi neglijeaza partenerele sau sotiile si colinda crasmele sau petrec prea mult timp cu "baietii", ori cealalta extrema- devin un fel de"barbati-femei", fara personalitate si fara initiativa proprie, lasandu-se totalmente "dusi de mana" precum copii!
Ori pentru o relatie sanatoasa si apoi casatorie, aici trebuie aleasa calea de mijloc: nimeni nu zice sa rupi complet orice legatura cu prietenii, nimeni nu zice ca barbat sa nu iesi la un fotbal sau la o tabla, insa important e de stabilit care sunt prioritatile si in momentele care chiar conteaza sa faci o alegere buna.
Si ca sa exemplific la modul concret: de exemplul intr-o duminica daca partnera sau sotia iese cu prietenele ei la cumparaturi si se duc la magazine de cosmetice sau haine, evident ca tu ca si barbat nu te duci cu ele- te intalnesti si tu cu prietenii, in timpul asta mai joci un fotbal, mai stai de vorba, etc!
Insa, daca de exemplul se intampla ca tu sa ai un servici mai lejer si sa poti ajunge acasa mai devreme, iar sotia sa stea la munca pana mai tarziu, atunci frumos ar fi si mai ales mi se pare normal ca tu ca barbat sa faci si treburile gospodaresti si eventual sa pregatesti si cina (ma rog-in masura in care se poate pricepe un barbat la facut mancare; pana la urma buna intentie conteaza, nu perfectiunea).
Sau mai ales in situatiile mai neplacute-imbolnaviri, necazuri in familie, necazuri la servici, etc- trebuie sa fii alaturi de femeia iubita, sa o sustii si sa o incurajezi! Daca de exemplul se intampla ca intr-o seara te-a invitat un prieten-asa ca intre barbati- "hai sa cinstim o bere", iar sotia vine suparata de la munca sau are vreun necaz, atunci normal mi se pare sa il refuzi politicos pe respectivul prieten ("omule, mersi fain de invitatie, da' acuma nu vin- ramane pe alta data") si sa fii alaturi de femeia iubita.
Acuma nimeni nu e perfect, toti gresim, insa conteaza sa nu gresim in momentele importante si atunci CAND CHIAR CONTEAZA sa actionam bine!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.01.2014, 18:57:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

"Da-mi Doamne o femeie care sa o ibesc si sa ma iubeasca cu adevarat, si cu care sa merg pana la capat, ca sa pot fi fericit cu adevarat si sa-TI multumesc din tot sufletul"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.01.2014, 01:59:32
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

@ Florin

Tare mi-a placut intelegerea pe care o ai fata de viata de familie, sa-ti ajute Dumnezeu sa intalnesti o femeie care sa te aprecieze si sa te iubeasca (asa cum iti doresti) si foarte important...sa nu iti schimbi acest mod de a intelege casnicia. Florin, tu chiar meriti o femeie speciala cu care sa ai un camin frumos. De cate ori iti citesc mesajele in care iti expui aceasta dorinta simt o mare sinceritate si durere in cuvintele tale. Sa iti ajute Dumnezeu si sa-ti daruiasca ce iti doresti, spre folos si mantuire!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.01.2014, 02:12:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

@ Fallen

Am citit tot ce ai scris si in mare parte iti dau dreptate. Insa cred ca prin atitudinea noastra sau prin lipsa noastra de atitudine, il influentam pe cel de langa noi sa ia anumite decizii. Suferim pentru ca suntem atasati prea mult de material, pentru ca nazuintele si dorurile noastre sunt de multe ori pur lumesti, pentru ca subordonam sufletul trupului. Toate astea nu li se intampla celor ce nu-L cunosc pe Dumnezeu ci si celor ce doresc sa duca o viata placuta Lui. De cele mai multe ori am vazut (in cazul meu ) ca atunci cand ceva nu merge bine si eu am o parte de vina. Multe suferinte se pot evita si multe lucruri se pot indrepta daca omul isi constientizeaza vina, o recunoaste si lupta pentru a reveni pe drumul cel bun. Un an bun iti doresc, cu implinirea dorintelor!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.01.2014, 09:28:11
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
@ Florin

Tare mi-a placut intelegerea pe care o ai fata de viata de familie, sa-ti ajute Dumnezeu sa intalnesti o femeie care sa te aprecieze si sa te iubeasca (asa cum iti doresti) si foarte important...sa nu iti schimbi acest mod de a intelege casnicia. Florin, tu chiar meriti o femeie speciala cu care sa ai un camin frumos. De cate ori iti citesc mesajele in care iti expui aceasta dorinta simt o mare sinceritate si durere in cuvintele tale. Sa iti ajute Dumnezeu si sa-ti daruiasca ce iti doresti, spre folos si mantuire!
Multumesc!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.01.2014, 20:23:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
@ Fallen

Am citit tot ce ai scris si in mare parte iti dau dreptate. Insa cred ca prin atitudinea noastra sau prin lipsa noastra de atitudine, il influentam pe cel de langa noi sa ia anumite decizii. Suferim pentru ca suntem atasati prea mult de material, pentru ca nazuintele si dorurile noastre sunt de multe ori pur lumesti, pentru ca subordonam sufletul trupului. Toate astea nu li se intampla celor ce nu-L cunosc pe Dumnezeu ci si celor ce doresc sa duca o viata placuta Lui. De cele mai multe ori am vazut (in cazul meu ) ca atunci cand ceva nu merge bine si eu am o parte de vina. Multe suferinte se pot evita si multe lucruri se pot indrepta daca omul isi constientizeaza vina, o recunoaste si lupta pentru a reveni pe drumul cel bun. Un an bun iti doresc, cu implinirea dorintelor!
Da, aveti dreptate, intodeauna e si vina noastra. si atunci cand mancam bataie e tot vina noastra... Uite, eu acum am gasit covorul ud fleasca, si il usuc cu feonul...si e tot vina mea...daca aveam o slujba mai buna, sa aduc macar 2-3 mii de lei acasa, sotul meu nu avea acvariu si accesorii second hand, care sa risti sa iti umple casa de apa oricand... sau chiar daca, macar stateam intr-un bloc unde nu eram debransati de la caldura, sau aveam centrala, sau aveam...alte conditii...mai bune.... (Glumesc, desigur!)
Puteam sa am o slujba mai buna daca, desigur, aveam darul clarviziunii, al telekineziei, al vederii cu raze x si infrarosii, sau macar , al "improvizatiei"...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.01.2014, 22:13:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Evident ca e si vina celui care accepta bataia, fiindca sta in casa cu un bataus!
Dumnezeule, deja vorbim de un caz PENAL, dacă lucrurile stau intr-adevăr așa și dacă "bărbatul tău" chiar a dat în tine. Se rezolva prin telefon la Politie si o vizita la IML. Și cu strânsul bagajelor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, relatie