Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.11.2017, 20:40:05
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

tztztztztz, intelegeti numai si numai ce va convine, spune asa:

25. Cât despre feciorie, n-am poruncă de la Domnul.

ce sa mai comentez ce zice musiu demetrius, nu are niciun rost, dar uite ce frumos zice aici pavel si asta ar trebui sa bagati la cap:

14. Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.11.2017, 21:49:03
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu se face nicio mențiune despre monahi în viața Bisericii primelor două veacuri, monahismul apare mai târziu, după apariția NT.

Starea monahală s-a exprimat și afirmat până la Sinodul IV (Calcedon, anul 451), când monahii devin al 3-lea element constiutiv al Bisericii, alături de mireni și clerici.

Deci, starea monahală a apărut mai târziu în istoria creștinismului, dar vocația monahală a existat, în germene, în viața Bisericii, chiar de la începuturile acesteia. Acum înțelegi sensul întrebării?
deci in loc sa ma injuri imi confirmi spusele? :)

zici asa:

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
dar vocația monahală a existat, în germene, în viața Bisericii, chiar de la începuturile acesteia. Acum înțelegi sensul întrebării?
pai, evident ca am inteles de la inceput, inca de la mesajul lui catalin, ca va apucati ca de ultimul firisor de iarba de ioan botezatorul, insa nu are nicio treaba cu calugaria. si asta pentru ca pe voi, de fapt, va deranjeaza ca am scris de faptul ca s-au inspirat din budism. si care e problema? cu ce supara asta crestinismul??? pai 90% din ce se crede ca e istoria si traditia in crestinism e preluat din alta parte, si ce??? cu ce impieteaza asta? foarte bine ca e preluat, asta doar a intarit crestinismul, nicidecum sa-l slabeasca, uite ce maretie!

vocatie monahala?!? daca raspund cum as vrea ma injuri pe bune si urat de tot. voi uitati mereu un lucru foarte important, apostolii erau evrei, toti vorbeau pentru evrei, cu o exceptie, saul! care vorbea greceste desi era evreu, care era de cultura greaca desi era evreu, care era cetatean roman desi era evreu, care propovaduia si neevreilor desi era evreu, care spunea ca nu e necesar sa-si taie putzele crestinii!!! impietate! au strigat ceilalti, fie petre, fie insusi fratele lui Hristos! dar a fost asa cum a vrut saul. lui ii datoram crestinismul, fara el... nu stim... ei bine, saul al nostru nu predica numai pentru saraci, nu spunea ca vine sfarsitul lumii, saul, viitorul mare apostol Pavel, a fost cel mai mare revolutionar din istoria asta mare a crestinismului, asta este concluzia mea in ceea ce-l priveste. numai pavel ar fi putut sa se gandeasca la asa ceva, ceilalti nu ar fi iesit niciodata din spatiul iudaic, nu ma refer la geografie, iar pavel nu a scris nimic despre calugari, calugarie sau vocatie monahala.

Last edited by Ali Baba; 10.11.2017 at 21:56:58.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.11.2017, 21:55:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu erai cel cu averile, nu?
Nu, eu n-am avere.


Citat:
vad ca se refera numai la femeie in ceea ce ai citat. deci nu despre asta era vorba pana acum, flying si catalin se refera la barbati. si amandoi sunt blasfemiatori.
Pai cu cine sa se casatoreasca barbatii? Intre ei?


Citat:
in ceea ce ma priveste nu-s deloc cel mai potrivit sa dau un raspuns sau sa fac o analiza, nici pomeneala, sunt insa perfect capabil sa recunosc o opinie corecta. dar ca sa-ti fac hatarul am sa ma uit pe intreaga epistola.
Si eu credeam despre mine ca sunt perfect capabil sa recunosc o parere corecta, dar mintea mea era "corupta" de trup si eu nu stiam.

Nici eu n-am inteles decat foarte greu(impotriva vointei mele) de ce barbatul, cu toate ca e dotat cu penis, e mai bine din punct de vedere duhovnicesc sa nu-l utilizeze, decat pentru a urina. Scriptura m-a ajutat mult.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.11.2017, 21:56:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Odată cu dezvoltarea monahismului, normal că ascultarea unui monah față de Biserică e totală spre deosebire de a unuia căsătorit care mai trebuie să stea și pe lângă familie.

Nu impui unuia cu familie sărăcia de bunăvoie, lipsa grijilor materiale, lepădarea de voie proprie, multă muncă pe tot cuprinsul zilei, participare deplină la slujbele și ierurgiile dintr-o zi și multe altele.
Dumneavoastra raspundeti la intrebarea: Cum e mai bine sa fie episcopul, cu familist sau celibatar? Cred in explicatiile pe care le dati insa ele raspund la alte întrebari.

Problema e alta, am mai spus-o de cinci ori si nu o mai repet.
Multumiri si iertare daca am fost prea sacaitor.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.11.2017, 22:02:59
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Nici eu n-am inteles decat foarte greu(impotriva vointei mele) de ce barbatul, cu toate ca e dotat cu penis, e mai bine din punct de vedere duhovnicesc sa nu-l utilizeze, decat pentru a urina. Scriptura m-a ajutat mult.
numai ca nu te-a ajutat deloc scriptura ci punctele de vedere ale altora, toate tembele si pacatoase. daca nu esti preot si-ti folosesti penisul doar la urinat, fara sa fii beteag, dragul meu coleg, te compatimesc.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.11.2017, 22:04:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pai, evident ca am inteles de la inceput, inca de la mesajul lui catalin, ca va apucati ca de ultimul firisor de iarba de ioan botezatorul, insa nu are nicio treaba cu calugaria. si asta pentru ca pe voi, de fapt, va deranjeaza ca am scris de faptul ca s-au inspirat din budism. si care e problema? cu ce supara asta crestinismul??? pai 90% din ce se crede ca e istoria si traditia in crestinism e preluat din alta parte, si ce??? cu ce impieteaza asta? foarte bine ca e preluat, asta doar a intarit crestinismul, nicidecum sa-l slabeasca, uite ce maretie!
Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul, a fost căsătorit, proorocul Elisei a fost căsătorit ?
E și normal că Ioan Botezătorul să fie unul din precursorii monahismului din moment ce și postirea lui a fost aspră, a trăit auster în pustia Iordanului.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vocatie monahala?!? daca raspund cum as vrea ma injuri pe bune si urat de tot. voi uitati mereu un lucru foarte important, apostolii erau evrei, toti vorbeau pentru evrei, cu o exceptie, saul! care vorbea greceste desi era evreu, care era de cultura greaca desi era evreu, care era cetatean roman desi era evreu, care propovaduia si neevreilor desi era evreu, care spunea ca nu e necesar sa-si taie putzele crestinii!!! impietate! au strigat ceilalti, fie petre, fie insusi fratele lui Hristos! dar a fost asa cum a vrut saul. lui ii datoram crestinismul, fara el... nu stim... ei bine, saul al nostru nu predica pentru saraci, nu spunea ca vine sfarsitul lumii, saul, viitorul mare apostol Pavel, a fost cel mai mare revolutionar din istoria asta mare a crestinismului, asta este concluzia mea in ceea ce-l priveste. numai pavel ar fi putut sa se gandeasca la asa ceva, ceilalti nu ar fi iesit niciodata din spatiul iudaic, nu ma refer la geografie, iar pavel nu a scris nimic despre calugari, calugarie sau vocatie monahala.
Și Iisus a fost evreu și a fost necăsătorit, a umblat pe drumuri, îți dai seama un întreg scandal în societatea aceea, există secte iudaizante dar Biserica s-a păstrat pe o anumită linie, nu e anexa sinedriului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.11.2017, 22:08:20
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Demetrius, dacă iau in extremis ce-ai scris, atunci nici nașterea de prunci - din perspectivă bisericească - nu e o binecuvântare. Și se ajunge la scoaterea cununiei din rândul tainelor, devine un pogorământ.

Să fim serioși, au fost destui care s-au sfințit trăind în familie.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.11.2017, 22:23:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Demetrius, dacă iau in extremis ce-ai scris, atunci nici nașterea de prunci - din perspectivă bisericească - nu e o binecuvântare. Și se ajunge la scoaterea cununiei din rândul tainelor, devine un pogorământ.

Să fim serioși, au fost destui care s-au sfințit trăind în familie.
A se înțelege corect mesajul colegului nostru Demetrius :)
Nici o exagerare nu-i cu folos , dar femeia în primul rând prin asta se sfințește , nu o spun eu de la mine , e o concluzie care datează de peste două mii de ani și preluată de Sfinții Părinți și confirmată de toți teologii .
Așa că , să fim precum spui tu : SERIOȘI:)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.11.2017, 22:33:14
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A se înțelege corect mesajul colegului nostru Demetrius :)
Nici o exagerare nu-i cu folos , dar femeia în primul rând prin asta se sfințește , nu o spun eu de la mine , e o concluzie care datează de peste două mii de ani și preluată de Sfinții Părinți și confirmată de toți teologii .
Așa că , să fim precum spui tu : SERIOȘI:)
Se sfințește prin "asta"? Nu mi-e clar la ce vă referiți. "Asta" fiind ce spuneam eu mai sus, nașterea de prunci (ceea ce zice și Pavel, referindu-se - evident - la femeile măritate) sau prin feciorie, care e o cale mai bună (a se vedea citatul dat de Demetrius)?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.11.2017, 22:39:00
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

mie mi se pare ca prin maternitate femeia este superioara barbatului si in ceea ce intelegeti prin sfintenie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55