Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2011, 20:02:17
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Intocmai, asa trebuie, sa te imbraci asa cum te simti tu mai bine, tinand seama de anumite conduite sociale(de bun simt le-ar numi unii).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2011, 20:05:07
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tocmai pentru că e un instinct de bază trebuie să rămână acolo, la bază. Omul nu trebuie să se lase definit sau condus de sexualitate. Sexualitatea asigură procreerea speciei. Atât. Ca oameni, însă, suntem definiți de spiritualitate. Or, în timpul pe care-l trăim, sexualitatea este exacerbată și vrea să ia locul spiritualității. Biserica nu vrea să reprime instinctul sexual, ci doar ca acesta să se manifeste acolo unde trebuie: în familie.
Dar să rămânem la subiect.
Sexualitatea exagerata din prezent este alta discutie.Cum ai zis si tu sa ramanem la subiect :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2011, 20:05:30
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că este bine să cunoașteți și părerea bărbaților în această privință. Observ că, în general, femeile consideră că nu ispitesc, chiar dacă se îmbracă mai... ispititor.
E adevărat că și atitudinea contează. Însă nu numai. Sunt fete (femei) care au o atitudine ireproșabilă. Însă merg la biserică cu mini, cu tocuri sau cu pantaloni strâmți... Ele poate își închipuie că nu le vede nimeni. Însă bărbații care vor să se roage vor fi ispitiți și ispitite vor fi și nevestele sau femeile mai în vârstă (prin bărbații lor de obicei).
Or, dacă ești creștin înseamnă că vrei să fii cu Hristos mereu, și la Biserică, și pe stradă. Dacă nu ești mereu cu El, aș zice că nu ești nici când crezi că ești.
Nu zic nici că trebuie să se treacă la ferigea. Însă în urmă cu câteva decenii îmbrăcămintea nu era atât de erotizată. Te poți îmbrăca în așa fel încât să nu-ți evidențiezi frumusețea trupului. Pe aceasta rezervă-i-o soțului tău, exclusiv.
Pe scurt, părerea mea este că poate fi găsit un stil frumos și neispititor. Am văzut femei purtând fuste lungi până în pământ și largi, dar foarte frumoase, înflorate... mă rog, vă pricepeți mai bine. Frumos și atât. Neispititor.
Bluzele consider că ar trebui să nu fie transparente și nici strâmte. Și mai cred și că ar trebui folosit cât mai puțin machiajul.
Deci fustă lungă, până-n pământ, bluză largă, machiaj niet. Nici nu-ncerc să-mi imaginez cât simț estetic (nu) ar avea o astfel de femeie.

Și de ce să-mi rezerv frumusețea trupului pt soțul meu? Nu spun că trebuie să o dăm în exhibiționism aici. Dar nu sunt de acord cu concepții care spun că frumusețea ta e pt cineva anume. Frumusețea ta e pentru tine. Nimeni, fie el bărbat sau femeie, nu trebuie să fie frumos pentru Cineva. Dacă vrei să îți păstrezi trupul sănătos și frumos, o faci pentru tine, pentru încrederea și stima pe care vrei să le ai pentru tine însăți. Nu pentru un bărbat care se poate să se simtă atât de privilegiat de exclusivitatea aceasta, încât va uita să te aprecieze.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2011, 20:37:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Deci fustă lungă, până-n pământ, bluză largă, machiaj niet. Nici nu-ncerc să-mi imaginez cât simț estetic (nu) ar avea o astfel de femeie.

Și de ce să-mi rezerv frumusețea trupului pt soțul meu? Nu spun că trebuie să o dăm în exhibiționism aici. Dar nu sunt de acord cu concepții care spun că frumusețea ta e pt cineva anume. Frumusețea ta e pentru tine. Nimeni, fie el bărbat sau femeie, nu trebuie să fie frumos pentru Cineva. Dacă vrei să îți păstrezi trupul sănătos și frumos, o faci pentru tine, pentru încrederea și stima pe care vrei să le ai pentru tine însăți. Nu pentru un bărbat care se poate să se simtă atât de privilegiat de exclusivitatea aceasta, încât va uita să te aprecieze.
fusta până în pământ a fost un exemplu. Era vorba de ceva stilat, deosebit de frumos. Însă de o frumusețe mai spiritualizată. Frumusețea trupului nu o neg. Însă foarte multe femei pot fi frumoase (și sunt) trupește. Dar adevărata frumusețe constă în unicitatea ei (a femeii).
Eu nu m-am îndrăgostit de un trup, ci, mai degrabă, de doi ochi, care îmi deschideau adâncimile sufletului ei. Însă iubirea cere exclusivitate asupra trupului soției (soțului). Altfel nu poate exista unicitate, nu poți forma un întreg, nu poți deveni un singur trup. De aceea trupul celuilalt devine trupul tău. Nu vrei să-l împarți cu altcineva pentru nimic în lume. Nici cu gândul. Pentru că și gândul face parte din ființa noastră, și sentimentele, și senzațiile, totul. De aceea spune Mântuitorul că cine va pofti la nevasta altuia a și curvit cu ea în sufletul lui. Pentru asta consider că este bine ca femeile să nu-și ofere trupul, fie și numai vizual, altora.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2011, 20:39:18
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit instincte...

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Incredibil!
Poate o femeie sa puna si un costum de astronaut si barbatii vor fi in continuare "ispititi"(e valabil oricum si pt femei).Instinctul sexual este unul de baza, daca n-ar exista nici noi n-am mai exista.Nu am inteles niciodata de ce religia incearca sa suprime instinctele naturale cu care ne nastem.
Asta cu "nu se cade sa purtam nu stiu ce in biserica sau la unele evenimente" este dictata de societate.
Religia nu incearca sa suprime nici un instinct. Doar ca, oameni fiind, nu putem face in public tot ceea ce ne dicteaza instinctele. Nu ne putem "usura" in public, la fel cum nu ne putem "imperechea" in public, si asta nu numai in incinta unei biserici. Suntem oameni, si anumite lucruri trebuie sa le cenzuram, chiar si numai pentru ca "asa a dictat societatea"... Banuiesc ca nu iti spun noutati. Cel putin asta imi place sa cred.
Iar in ceea ce priveste tinuta, la fel, exista anumite reguli. Biserica nu este nici sala de spectacole, nici de fitness, nici budoar, nici salon de moda. Asa cum nu ne ducem la piata in tinuta de receptie, asa nu ne ducem nici la biserica in tinuta de plaja, oricat de cald ar fi. E vorba de buna cuviinta, de respect. E vorba ca trebuie sa intelegem ca - fara a fi fatarnici - trebuie sa putem diferentia atitudinea, comportamentul in functie de locul unde ne aflam. Oricat de "moderna" ai fi, banuiesc ca nu-ti ridici fusta ca sa-ti aranjezi lenjeria intima in public, asa cum poti face cand te afli in dormitorul personal...
Cam de asemenea lucruri e vorba. Nu de "suprimarea instinctelor". Ci de un comportament civilizat, controlat de ratiune si bun simt. E chiar asa greu?
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2011, 20:54:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent?
Limitele în general admise sunt:
-fusta sau rochia să fie cel puțin până la genunchi
-fara umeri dezgoliți în public.

Citat:

2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme.
Corect. În asemenea cazuri (lucru, anumite sporturi, mers la munte sau urcat pe schele ori locuri înalte), din motive practice, este foarte bine să purtați pantaloni. Dar la biserică, precum și în general în public, vă sfătuiesc să purtați fustă sau rochie. Pantalonii sunt considerați bărbătești fiindcă nu subliniază feminitatea așa cum fusta (rochia) o face.

Din instinct, bărbații se uită la picioare, mai exact în acel loc care este intersecția dintre linia vestimentară cea mai de jos și picioare. În cazul unei fuste mini, privirea se duce, deci, automat la coapse, iar în cazul unei fuste maxi la glezne. La gambe în cazul unei fuste obișnuite. În general vorbind, fustele și rochiile sunt MULT mai atrăgătoare decât pantalonii. Vă dați mai ușor seama de deosebirea cu care bărbații privesc o femeie în pantaloni de una în fustă gândidu-vă cam cât de atrăgător vi s-ar părea prietenul dv îmbrăcat în kilt scoțian ori în cămașă de noapte.

Citat:
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?
(...)
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?
Păcat este ceea ce Biserica a definit ca atare. A declarat Biserica Ortodoxă că epilatul ori pensatul sunt păcate ? Dacă nu a declarat, înseamnă că nu sunt păcate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.05.2011 at 21:00:23.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2011, 22:17:10
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Limitele în general admise sunt:
-fusta sau rochia să fie cel puțin până la genunchi
-fara umeri dezgoliți în public.



Corect. În asemenea cazuri (lucru, anumite sporturi, mers la munte sau urcat pe schele ori locuri înalte), din motive practice, este foarte bine să purtați pantaloni. Dar la biserică, precum și în general în public, vă sfătuiesc să purtați fustă sau rochie. Pantalonii sunt considerați bărbătești fiindcă nu subliniază feminitatea așa cum fusta (rochia) o face.

Din instinct, bărbații se uită la picioare, mai exact în acel loc care este intersecția dintre linia vestimentară cea mai de jos și picioare. În cazul unei fuste mini, privirea se duce, deci, automat la coapse, iar în cazul unei fuste maxi la glezne. La gambe în cazul unei fuste obișnuite. În general vorbind, fustele și rochiile sunt MULT mai atrăgătoare decât pantalonii. Vă dați mai ușor seama de deosebirea cu care bărbații privesc o femeie în pantaloni de una în fustă gândidu-vă cam cât de atrăgător vi s-ar părea prietenul dv îmbrăcat în kilt scoțian ori în cămașă de noapte.



Păcat este ceea ce Biserica a definit ca atare. A declarat Biserica Ortodoxă că epilatul ori pensatul sunt păcate ? Dacă nu a declarat, înseamnă că nu sunt păcate.
E un pic de confuzie aici. Mai sus spunea cineva că tu, ca persoană religioasă și credincioasă, nu ai voie să ispitești pe alții. Acum tu ne spui, la fel, alte reguli ale bisericii privind ținuta, dar recomanzi ca femeile să poarte fuste pentru că sunt mai "atrăgătoare". Deci cum e până la urmă?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2011, 22:20:28
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
fusta până în pământ a fost un exemplu. Era vorba de ceva stilat, deosebit de frumos. Însă de o frumusețe mai spiritualizată. Frumusețea trupului nu o neg. Însă foarte multe femei pot fi frumoase (și sunt) trupește. Dar adevărata frumusețe constă în unicitatea ei (a femeii).
Eu nu m-am îndrăgostit de un trup, ci, mai degrabă, de doi ochi, care îmi deschideau adâncimile sufletului ei. Însă iubirea cere exclusivitate asupra trupului soției (soțului). Altfel nu poate exista unicitate, nu poți forma un întreg, nu poți deveni un singur trup. De aceea trupul celuilalt devine trupul tău. Nu vrei să-l împarți cu altcineva pentru nimic în lume. Nici cu gândul. Pentru că și gândul face parte din ființa noastră, și sentimentele, și senzațiile, totul. De aceea spune Mântuitorul că cine va pofti la nevasta altuia a și curvit cu ea în sufletul lui. Pentru asta consider că este bine ca femeile să nu-și ofere trupul, fie și numai vizual, altora.
Da, acum am înțeles mai bine. Îți dau dreptate, pe de-o parte. Nu din motive religioase, ci pentru că sunt o idealistă și cred în acea iubire absolută și pură.
Partea a doua, cu gândurile și sentimentele noastre... e de discutat. Căci, din păcate, nu ne putem controla emoțiile și gândurile. Nu întotdeauna.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.05.2011, 22:24:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Lightbulb

Domnule , cam orice femeie ii place sa se admire si sa fie admirata , iar a nu recunoaste aceasta "calitate" e semn de necinste fata de propria persoana , e deci minciuna ! Cel mai bun critic e tot persoana in cauza , iar instrumentul numit oglinda , e cel mai bun ghid ! Oglinda mintii , oglinda sufletului , oglinda celor sapte ani de acasa , si oglinda cea de toate zilele , din hol , baie si alte locuri bine stiute de fiecare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.05.2011, 22:26:39
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Chiar daca vine vara,hainele trebuie sa inveleasca trupul femeii.Sa nu aiba decolteu,fusta scurta etc .Barbatul trebuie sa fie ispitit cel mult de fata,care si aceea trebuie sa fie smerita,si nu de bust sau picioare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09