Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.09.2013, 12:34:58
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Cred ca va conta mult, la trecere, starea in care ne gasim atunci. Experienta mea a venit pe un fond negativ, eram pe nicaieri atunci, un fel de liber-cugetatoare, abia iesita bine din adolescenta, plina de sofisme si contradictii. Spiritual- zero. Imi amintesc de fotografiile parintelui Iosif Vatopedinul, care au putut fi vazute pe diferite site-uri ortodoxe in anii trecuti, cel care a trecut la cele vesnice si, dupa o ora sau doua, era tot numai zambet. Le stiti? Sunt considerate o minune. Initial fata sa era serioasa. Cand l-am vazut "mort" si zambind cu bucurie, m-am umplut si eu de bucurie. Deci, "se poate si asa" , m-am gandit. Un zambet de confirmare. Dumnezeu sa-l tina langa El!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.09.2013, 13:40:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

După opinia mea, stările pe care le-ați descris (foarte plastic, sugestiv - se vede că le-ați trăit...:)) sunt experiențe ale psihologiei obișnuite la confruntarea cu pericolul morții, în stare fizică extremă, de limită.
Nu cred că ați experimentat propriu-zis o trecere, fie și parțială/subțire în lumea de dincolo ci doar o mică plimbare prin văzduhurile minții omenești. Iar moartea nu cred că e ce ați văzut ci, mai degrabă, ați văzut propria plăsmuire personală, inconștientă, a morții.

Pentru mai multe lămuriri, o carte de referință este cea a Părintelui Serafim Rose "Sufletul după moarte".
Veți găsi acolo multe experiențe asemănătoare cu ale dvs. și explicațiile aferente, cu interpretarea Părintelui în Duhul Tradiției Ortodoxe.
Concluzia ar fi că experiența dvs., departe de a fi inautentică, este totuși o experiență general-umană a funcționării corpului și sufletului în situații de apropiere de moarte.

Cât privește moartea, cred că nu este entitate, nu este nici fenomen.
Este o stare a omului, care începe încă din lumea aceasta, trece prin etapa despărțirii sufletului de trup și plecarea sufletului din lumea aceasta, fiind caracteristică deplină a omului în lumea de dincolo. Ea se încheie la Judecata de obște, când trupurile sunt reînviate și reunite cu sufletele. Mai departe nu știu ce și cum mai este.

P.S. Moartea, mă corectez acum, nu e doar o stare, ci un proces. O succesiune de stări.

Last edited by cezar_ioan; 20.09.2013 at 20:51:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un fenomen tulburator -Phoenix- Exorcismul 10 15.11.2021 13:21:40
Moartea MadalinS Reguli in Biserica 22 05.03.2011 09:47:57
Bolile sufletului - fenomen tainic RIO179 Intrebari utilizatori 13 18.10.2010 21:38:04
Fenomen incredibil : UN NOU OCEAN SE FORMEAZA IN AFRICA cristiboss56 Generalitati 3 29.06.2010 11:23:30
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19