Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.09.2014, 16:18:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Daca iesim din biserica impacati cu noi insine adica avand pacea de care vorbeste Hristos , ce ar trebui sa dorim mai mult ?
Sfanta Liturghie ne poate oferi aceasta bucurie daca in timpul slujbei reusim sa scapam de toata grija cea lumeasca
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.09.2014, 18:36:38
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Voi lăsa acum considerațiile pe tema frumosului în seama câtorva articole și voi spune doar că am regăsit (am conștientizat din nou) un vechi motiv pentru care oamenii (noi, oamenii, chiar noi, creștinii botezați) nu vin la slujbele Bisericii și, în genere, nu sunt atrași de Biserică: nu prea e "frumos", zice-se...
O lume de reguli și tabieturi, o disciplină cam demagogică, idei învechite, filosofii depășite, oameni jerpeliți și posaci, oameni care plâng, oftaturi, morți, lumânări etc....
Azi am vorbit cu un om care, când am adus vorba despre slujbele din biserici și despre viața creștină în general, mi-a spus sec: "nu găsesc nimic frumos în asta"... Și mi-am dat seama că nici eu nu găsesc, vai, uneori/deseori... Nenorocită situație.
Mă întreb cât suntem noi înșine, creștinii care mergem de obicei în biserici, de receptivi (și participativi) la frumusețea și frumosul din Biserică...
Dacă nu pot verbaliza, fie și în cuvinte simple (sau îndeosebi așa) Frumosul Bisericii, oare Acesta îmi este cu adevărat cunoscut? Îl experiez cu adevărat? Și nu mă amenință și pe mine pericolul de a pierde "gustul" pentru cele liturgice?

Când iubești pe cineva, când ești cu adevărat îndrăgostit de cineva ai simțământul frumosului. În multe sensuri...
În mod obișnuit îl găsim frumos pe cel iubit, vorbim și gândim frumos despre el, ne bucurăm de el ca de orice lucru frumos, avem simțăminte frumoase. Nu prea ne e drag de ceva urât...
Iubim noi frumusețea Bisericii? O putem numi, descrie, povesti mai departe?... Participăm la ea? Simțim nevoia să vorbim despre ea?

Trăiesc în bine și adevăr dacă nu am simțământul și conștiința și preocuparea Frumosului? Poate fi ceva sau cineva bun și adevărat dacă nu este și frumos?

Părintele Sofian Boghiu zice undeva într-un interviu cam așa: "Da, am trăit multe lucruri frumoase în viață... O sărbătoare de Paști, un praznic, slujbele noastre..."
Oare ce o fi vrut să spună Părintele?

http://ziarullumina.ro/spiritualitat...nta-religioasa

http://ziarullumina.ro/interviu/nimi...e-lui-dumnezeu

http://www.pemptousia.ro/2012/11/poe...ca-ortodoxiei/

Îi mai arde cuiva (inima) astăzi, în lumea spiritului funcționalist, de Frumosul Bisericii?
Imi plac florile din vaza de la iconita, mirosul de tamaie, corul bisericesc in special cand canta Sfanta Liturghie de Gavril Muzicescu, felul corect, frumos, si inaltator in care canta diaconul din biserica noastra, batranica garbova care vine duminica de duminica la biserica si nu sta pe scaun, ci mereu in genunchi si in picioare, predicile tuturor preotilor si stilul fiecaruia in parte, femeia saraca, imbracata saracacios dar extrem de politicoasa si de de calda, batranelul ce sta in genunchi langa copii si isi face cruce cu niste miscari largi si care se impartaseste in fiecare saptamana, batraneii care vin cu cosuletele pentru bani care sunt mereu zambitori si spun Doamne ajuta, un grup de femei care mereu stau impreuna impart anafura intre ele si cu randurile din spate, fac multe inchinaciuni si sunt imbracate foarte frumos cu baticuri frumoase, toti copiii care vin la impartasanie care sunt foarte frumosi si dragalasi, icoana Maicutei Domnului si Mantuitorului, Scriptura aurita, barbatul intre 2 varste care mereu canta in timpul Liturghiei si spune mereu Doamne iarta-ma, oamenii care dau raspunsurile pe tot parcursul liturghiei.

Last edited by aubergine; 10.09.2014 at 18:38:45.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.09.2014, 21:27:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit O acoladă peste ipostaze

I.
În majoritatea bisericilor noastre, de nu cumva în toate, și mai ales în mânăstiri - am sesizat o grijă deosebită pentru exterior, pentru ambient: curățenia lăcașului de cult și a curții ori grădinii, ordinea (ca albinele dintr-un stup, fiecare monah face în orice moment o ascultare iar aceasta este simultan concordantă cu a obștii), deosebita grijă pentru frumosul natural - florile, grădina în general, aleile, diverse artefacte, pangarul, sala de mese etc. Totul curat și îngrijit, bine întreținut. De aici o promptă impresie că locul e plăcut, că domnește un duh care pune ordine în lucruri, care nu lasă haosul și distrugerea să își facă de cap. Un ceva plăcut, discret sau mai evident dă sufletului un simțământ de tihnă, bazat, poate, pe o anumită securitate conferită de control, de lucrul bine condus.
Aceasta este o trăsătură dominantă și e vizibilă cu ochiul liber, ba chiar atrage atenția - măcar că în alte așezăminte ori comunități de-ale noastre domnește parcă duhul opus, cel al mizeriei și harababurii, al insecurității subiacente.
Poate tocmai din pricina unui astfel de context îngrijit, parcă și oamenii au o conduită mai îngrijită: vestimentația de obicei aleasă cu atenție, curată și decentă; cuvinte și gesturi mai domoale și cuviincioase; vorbe potolite, adeseori atent selectate și grijuliu exprimate.
În toate ca și cum atmosfera lăcașelor trăiește o sărbătoare aparte (a liniștii și bunelor simțăminte), ruptă și diferită de obișnuitul vieții celeilalte, ordinare, a străzii și a jobului, a scârbelor și neajunsurilor de fiecare zi...

II.
"41. Și răspunzînd, Domnul i-a zis: Marto, Marto, te îngrijești și pentru multe te silești;
42. Dar un lucru trebuie: căci Maria partea cea bună și-a ales, care nu se va lua de la ea."
(Luc. 10, 41-42)

În lăcașurile noastre de cult, pare că Marta și Maria se întâlnesc.
Ambientul îngrijit și periplul scenelor exterioare care par desprinse dintr-o lume străină de a noastră, pot fi (și poate chiar sunt) un deget arătat cu blândețe către lucrarea interioară, către pocăința duhului, către "Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu...".


III. De pildă, obișnuia să-i spună: "Vino aici, bă!"
La început fratele Haralambie gânde întru sine: "Bă? Ce bă? Nu am nume? Eu am lucrat la Prefectură cu mireni și niciodată nu i-am auzit vorbind astfel. Totdeauna mi se adresau la plural: Ce mai faceți domnule Galanopule? Sau spuneau: Vă mulțumesc! sau Vă rog!. Aici însă nu am auzit până acum nici un mulțumesc sau un vă rog. Ciudați oameni!
Apoi, la mărturisirea gândurilor, Starețul îi descoperea toată starea lui lăuntrică.
- Așadar în lume ai fost nevoitor, nu-i așa? Posteai, privegheai, erai deștept, harnic și cinstit... Și din toate astea cu ce te-ai ales? Că ai adus aici o grămadă de slavă deșartă, egoism și încredere în sine. Acum că ți s-au tăiat laudele nu e bine, nu-i așa?

*
Odată, când se nevoiau pe Athon și erau flămânzi, s-a arătat Cinstitul Înaintemergător și le-a dat pâine chiar cu mâinile sale.

*
Și ne tâlcuia ceea ce spune Hristos: "dacă nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât cea a cărturarilor și fariseilor..." Dreptatea cărturarilor și a fariseilor sunt forma și faptele exterioare. Pentru a prisosi dreptatea noastră, trebuia să ne străduim ca, prin Rugăciune și prin viața noastră ascetică, să dobândim Harul dumnezeiesc.

*
O stâncă de o parte, o poartă de lemn de cealaltă, iar înăuntru, vreo doi pași dacă ai fi făcut, te-ai fi lovit cu capul de stâncă. Un pat vechi de lemn, cu o pătură deasupra. Pământ la stânga și la dreapta, o pernă din paie și multe găuri, prin care ar fi putut intra șerpi. "De ce îmi spune Starețul că e minunat aici? Ce colibă mai e și asta?"...
Apoi s-a petrecut cu mine o schimbare... Vedeam acea colibă ca un palat și nu mai voiam să plec. Atât de frumos și de bine mi se părea. Nu mai voiam să plec de acolo."
Starețul îmi lămurea: "Dacă Dumnezeu Se sălășluiește înlăuntrul tău, atunci toate sunt bune și frumoase. Dacă Dumnezeu lipsește, toate sunt strâmbe."
(STAREȚUL MEU IOSIF ISIHASTUL)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.09.2014, 21:36:48
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Acest subiect frumos, dar și alte motive, m-au determinat să îndrăznesc o înregistrare (pe forum) și un răspuns:

Este frumoasă în Biseircă întâlnirea cu cei ce ne cunosc, pe care îi cunoaștem, atât cât putem/ ne e îngăduit, cu cei pe care îi iubim și ne iubesc, cu cei împreună cu care ne rugăm, Duminică de Duminică, sau mai des.
Îmi plac în mod deosebit anumite cântări, spre exemplu "Pe Tine Te lăudăm, pe Tine Te binecuvântăm, Ție Îți mulțumim, Doamne, și ne rugăm...".
Relativ recent am reținut anumite expresii, absolut minunate (și desigur adevărate) - de la slujba parastasului: "Chipul slavei Tale cele negrăite sunt, măcar de și port rănile păcatului.", sau "Cela ce cu mâna dintru neființă m-ai zidit și cu chipul Tău cel dumnezeiesc m-ai cinstit; iar pentru călcarea poruncii iarași m-ai întors în pământ, din care am fost luat; la Cel după asemănare mă ridică, cu frumusețea cea dintâi iarăși împodobindu-mă”.
Găsesc minunate starea de liniște pe care mi-o dă Biserica, predica părintelui...și altele...

Mi-e din ce în ce mai dor să ajung iar la biserică, chiar dacă au trecut abia câteva zile de când am fost ultima oară!

Last edited by forever...; 11.09.2014 at 08:36:33.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.09.2014, 22:08:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

întâlnirea cu cei ce ne cunosc, pe care îi cunoaștem


La noi in biserica unii vin numai pentru a se mai intalni si mai povesti si afla stiri, la o cafea o coliva ceva, o gustare, un paharut de vin... cam asa...
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.09.2014, 22:18:20
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
întâlnirea cu cei ce ne cunosc, pe care îi cunoaștem


La noi in biserica unii vin numai pentru a se mai intalni si mai povesti si afla stiri, la o cafea o coliva ceva, o gustare, un paharut de vin... cam asa...
Se poate și asta, deși nu m-am referit neapărat la acest gen de întâlnire. Mă gândeam mai degrabă la o cunoaștere mai profundă, a tainelor sufletești, dacă pot spune asta.

Oricum, după slujbă chiar nu îmi place să stau de vorbă. Încerc să păstrez cât mai mult memoria Liturghiei, să-mi fixez în memorie cât pot din predică...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.09.2014, 02:16:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Acest subiect frumos, dar și alte motive, m-au determinat să îndrăznesc o înregistrare (pe forum) și un răspuns:

Este frumoasă în Biseircă întâlnirea cu cei ce ne cunosc, pe care îi cunoaștem, atât cât putem/ ne e îngăduit, cu cei pe care îi iubim și ne iubesc, cu cei împreună cu care ne rugăm, Duminică de Duminică, sau mai des.
Îmi plac în mod deosebit anumite cântări, spre exemplu "Pe Tine Te lăudăm, pe Tine Te binecuvântăm, Ție Îți mulțumim, Doamne, și ne rugăm...".
Relativ recent am reținut anumite expresii, absolut minunate (și desigur adevărate) - de la slujba parastasului: "Chipul slavei Tale cele negrăite sunt, măcar de și port rănile păcatului.", sau "Cela ce cu mâna dintru neființă m-ai zidit și cu chipul Tău cel dumnezeiesc m-ai cinstit; iar pentru călcarea poruncii iarași m-ai întors în pământ, din care am fost luat; la cel după asemănare mă ridică, cu frumusețea cea dintâi iarăși împodobindu-mă”.
Găsesc minunate starea de liniște pe care mi-o dă Biserica, predica părintelui...și altele...

Mi-e din ce în ce mai dor să ajung iar la biserică, chiar dacă au trecut abia câteva zile de când am fost ultima oară!
Bine ai venit!
Fie ca Frumosul să te inspire în postările tale și în întreaga ta viață...
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.09.2014, 02:20:55
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
...să-mi fixez în memorie cât pot din predică...
Părintele zice "să punem la inimă!"...:)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.09.2014, 06:09:37
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Bine ai venit!
Fie ca Frumosul să te inspire în postările tale și în întreaga ta viață...
Doamne ajută!
Mulțumesc pentru urări.
Vă doresc asemenea!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.09.2014, 04:00:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Imi plac florile din vaza de la iconita, mirosul de tamaie, corul bisericesc in special cand canta Sfanta Liturghie de Gavril Muzicescu, felul corect, frumos, si inaltator in care canta diaconul din biserica noastra, batranica garbova care vine duminica de duminica la biserica si nu sta pe scaun, ci mereu in genunchi si in picioare, predicile tuturor preotilor si stilul fiecaruia in parte, femeia saraca, imbracata saracacios dar extrem de politicoasa si de de calda, batranelul ce sta in genunchi langa copii si isi face cruce cu niste miscari largi si care se impartaseste in fiecare saptamana, batraneii care vin cu cosuletele pentru bani care sunt mereu zambitori si spun Doamne ajuta, un grup de femei care mereu stau impreuna impart anafura intre ele si cu randurile din spate, fac multe inchinaciuni si sunt imbracate foarte frumos cu baticuri frumoase, toti copiii care vin la impartasanie care sunt foarte frumosi si dragalasi, icoana Maicutei Domnului si Mantuitorului, Scriptura aurita, barbatul intre 2 varste care mereu canta in timpul Liturghiei si spune mereu Doamne iarta-ma, oamenii care dau raspunsurile pe tot parcursul liturghiei.
SUPERBA postare, multumim ca ai impartasit cu noi. :)
Reply With Quote
Răspunde