Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.09.2008, 01:09:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asta cam asa e, nu ar fi trebuit sa-l filmeze pe monah in acele momente, poate el ar fi avut nevoie de liniste atuncea si nu de vizita unor oameni curiosi sa vada cum se comporta el in clipe de suferinta sau de rugaciune. :|
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.09.2008, 01:19:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu
E foarte grea dependenta de calculator! Pe mine personal m-a costat o casnicie.Da! Am pus capat unei casnicii datorita unui calculator in sensul ca fostul meu sot nu putea sa faca nimic altceva decat sa se joace la calculator.Eu trebuia sa fac totul in casa!Nu e normal si firesc.Dependenta e dependenta orice ai spune si orice ai face!!!Oricat ti-ai spune ca eu nu stau mai mult ca X sau ca Y..insusi faptul ca nu poti trai fara sa deschizi calculatorul e anormal.
Draga Aurelia! :) Din cauza asta ai divortat tu de fostul tau sot? Nu facea nimic in casa pentru ca era un gamer irait? Hmmm....:rolleyes: Dar tu de ce faceai totul in casa daca el nu facea? Trebuia sa-l lasi "sa-l manance viermii de viu" o perioada si sa vezi cum isi facea singur de toate - si ordine si curatenie - tot. Asta in caz de nu se impunea prin violenta, ca daca mai era si violent pe langa ce ca nu se ocupa cu nimic in casa, atuncea era grava situatia. Dar daca nu era violent si isi vedea doar de jocurile lui, trebuia sa aplici aceeasi "placa" ca el, adica sa nu faci nimic un timp, sa fi vazut ce reactie are, dac ii convenea asa! :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.09.2008, 03:54:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

basme, mai stefane! pai ce femeie ar rabda sa stea s-o manance viermii in asa casa, pana ce barbatul catadixeste sa mai puna si el mana sa faca ceva... Slava Domnului ca al meu doar "alearga" cu masinile, dar altfel face treaba, ca daca nu cred ca divortam si eu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.09.2008, 14:12:42
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Recent am avut un mic concediu de o saptaman ! Si am fost la prietena mea in alt orash! Are si ea un calculator conectat la internet, dar credeti-ma ca toata saptamana nu m-am atins de el ( ea nu se atinge de fel ) ! Si ajuns inapoi la munca luni dimineatza...deja simtzeam ceva dezobisnuintza ... ma durea mana pe mouse... ma usturau ochii.. lucruri care nu mi se intamplase niciodata in 10 ani decand lucrez cu pc-ul !

Cautati carti si documentare pe net ...o sa vedeti cat de mult dauneaza calculatorul in exces! Sunt anumite poziti la birou care trebuiesc respectate pentru sanatatea dvs!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.09.2008, 14:33:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda!,la treaba cu pozitiile de sezut la calculator,ai mare dreptate Marius,am simtit pe pielea mea cat de mult dauneaza sa poposesti cateva ore la calculator in diferite pozitii,disconforte,de altfel.Efectiv ma durea carnea pe mine si m-am gandit la cei care lucreaza in domeniu;cum pot oare sa reziste astfel,zi de zi!!??
Eu nu prea stau la calculator,nici pe departe sa fiu dependenta,nici cu messengerul nu prea cochetez,dar sunt convinsa ca acesta poate dauna,mai ales copiilor si tinerilor care incep sa perceapa viata prin prisma virtualului,afundati mereu in jocuri si programe imaginare.
Baietelul meu,inca de la varsta de un an butoneaza calculatorul.Doar se uita la noi pe unde apasam si cand ramanea singur incepea sa butoneze calculatorul pana ai iesea exact ceea ce dorea.Acum la 3 ani,stie destul de bine ce are de facut,insa noi am incercat sa-l dezobisnuim de el,fiindca nu mai dorea sa se joace cu jucarii ci doar sa stea la jocuri,desene sau melodii pentru copii.Reactiona exact ca si un dependent,astfel ca,cu o perioada de plansete si zbieraturi,cu multa rabdare am reusit sa-l limitam pe cat posibil,uneori chiar deloc.
Intr-o perioada am conversat cu cineva pe mess in fiecare zi.Pur si simplu am observat ca imi doream tot mai des sa vorbesc pe mess,avand astfel chiar si tendinta de a-mi neglija atributiile zilnice.M-am sesizat din timp si am taiat orice relationare cu astfel de tendinte,ba chiar am deschis calculatorul mult mai rar si a fost foarte bine.
Cred ca internetul,si in genere calculatorul,daca nu reprezinta o sursa de venit sau de informatie benefica,atunci nu este decat pierdere de vreme si,de ce nu,chiar de o personalitate echilibrata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.09.2008, 00:37:13
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
basme, mai stefane! pai ce femeie ar rabda sa stea s-o manance viermii in asa casa, pana ce barbatul catadixeste sa mai puna si el mana sa faca ceva... Slava Domnului ca al meu doar "alearga" cu masinile, dar altfel face treaba, ca daca nu cred ca divortam si eu!
Bene, nu mai zic nimic ca nu am fost in locul altora sa vad cum ar fi. :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.09.2008, 21:17:28
irinarb irinarb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 7
Implicit

Nu mi-am scos internetul, dar l-am mai rarit. e asa bine ... am mai mult timp sa ma odihnesc, sa citesc o carte sau sa ma bucur de cei dragi ... chiar am inceput sa ma simt mai apropiata de Dumnezeu. Dar mai e mult de luptat ...dar decat deloc ... sincer ... chiar recomand sa ocoliti o vreme calculatorul si sa vedeti ce bine o sa fie . la inceput o sa vi se para ciudat, pentru ca veti intra in camera, va veti uita spre el si va va veni o pofta ca atunci cand vezi ceva delicios intr-o vitrina si vrei neaparat sa-l mananci. dar daca va abtineti o sa va dati seama ca fara el, puteti face mai multe lucruri utile pentru suflet si chiar si trup.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.09.2008, 21:28:43
irinarb irinarb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 7
Implicit

de fapt, mi-am dat seama ca 70 % din timpul petrecut in fata calculatorului a fost un timp pierdut. 3 ani de zile am stat in fata calculatorului mai mult de 8 ore si uitasem cum e sa ma bucur de ce este in jurul meu, defapt, de realitatea care ma inconjoara si nu de ceva virtual care imi distrug si ochii si spatele. mi-am dat seama ca daca nu depasesc limita si stau doar cat este necesar, am mai mult timp pentru mine. viata e mult prea scurta ca sa o petrec intre patru pereti in fata unei masinarii. cat despre ceea ce spune dna aurelia popescu, stiu cum e din propria experienta. si eu am stat cu cineva ca fostul sot al dvs. si stiu cum e sa vrei sa stai cu cineva dar acel cineva nu iti acorda atentie in favoarea unui masinarii care ofera doar puncte castigatorilor si nu iubire si afectiune. stiu cum e ... din fericire am incercat pe tot posibilul ca in noua mea relatie sa nu existe asa ceva. si am incercat si inca incerc ca nu cumva istoria sa se repete si prietenul meu sa se simta cum ma simteam eu candva: in plus. si deocamdata reusesc. sa ma ajute Dumnezeu si sa ii ajute si pe toti cei care vor sa scape de acest "drog".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2009, 21:58:06
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Soc!!! In atentia parintilor! …Ce-ti mai face baiatul? E bine, sanatos, se joaca la pc! http://laurentiudumitru.ro/blog/2009...e-joaca-la-pc/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2009, 22:10:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinarb Vezi mesajul
de fapt, mi-am dat seama ca 70 % din timpul petrecut in fata calculatorului a fost un timp pierdut. 3 ani de zile am stat in fata calculatorului mai mult de 8 ore si uitasem cum e sa ma bucur de ce este in jurul meu, defapt, de realitatea care ma inconjoara si nu de ceva virtual care imi distrug si ochii si spatele. mi-am dat seama ca daca nu depasesc limita si stau doar cat este necesar, am mai mult timp pentru mine. viata e mult prea scurta ca sa o petrec intre patru pereti in fata unei masinarii. cat despre ceea ce spune dna aurelia popescu, stiu cum e din propria experienta. si eu am stat cu cineva ca fostul sot al dvs. si stiu cum e sa vrei sa stai cu cineva dar acel cineva nu iti acorda atentie in favoarea unui masinarii care ofera doar puncte castigatorilor si nu iubire si afectiune. stiu cum e ... din fericire am incercat pe tot posibilul ca in noua mea relatie sa nu existe asa ceva. si am incercat si inca incerc ca nu cumva istoria sa se repete si prietenul meu sa se simta cum ma simteam eu candva: in plus. si deocamdata reusesc. sa ma ajute Dumnezeu si sa ii ajute si pe toti cei care vor sa scape de acest "drog".



Calculatorul este un drog pentru cei ce nu stiu sa-l foloseasca...pe internet sunt si rubrici multe crestine,documentare religioase importante,frumoase,filme religioase frumoase,muzica religioasa,documentare de care doresti.Daca noi stam pe chat ,messenger mereu normal ca o sa ni se pare dependent.Pot spune ca si eu sunt dependent de calculator dar eu il folosesc cu pauze si cu scop,folos.O multime de lucruri interesante am gasit pe internet,si o multime de lucruri noi am aflat.Nu e chiar un drog.Dar cand uiti de Dumnezeu si ai doar calculatorul atunci trebuie sa fii inspaimantat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dependenta de calitate mirelat Generalitati 160 29.04.2009 20:28:38
Ce calculator folositi? Noesis Generalitati 63 03.03.2009 14:51:51
Dependenta MARIUS_DANIEL Generalitati 10 08.11.2007 23:08:49
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 03:50:10