Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2010, 10:03:14
gabi3010 gabi3010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2010
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit cum putem sa ne mantuim?

sa multumim Domnului ca mai sunt si persoane de astea ca voi cei care ati facut forumul si care dati posibilitatea sa schimbam intre noi opinii legate de felul cum sa ne comportam ca si crestini ORTODOCSI.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2010, 13:55:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu as dori sa citez capitolul "Ce trebuie sa faca un crestin ca sa mosteneasca Imparatia Cerurilor", din "Problemele vietii" (Sf. Ioan Gura de Aur) - Ed. Egumenita:

Ca sa primeasca mantuirea, crestinul trebuie sa faca urmatoarele:
1. Sa-L iubeasca pe Dumnezeu din tot sufletul sau si sa tina poruncile sfinte. De asemenea, sa-si iubeasca aproapele ca pe sine insusi. Domnul a spus: "Daca paziti poruncile Mele, veti ramane intru iubirea Mea" (Ioan, 15, 10) si "Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca aveti dragoste unii fata de altii" (Ioan, 13,35).

2. Sa-si smereasca sufletul inaintea lui Dumnezeu, caci "duhul umilit, inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi" (Ps. 50, 18) si niciodata sa nu isi umileasca aproapele. Sa jeleasca pentru pacatele sale. Sa se intristeze pentru pacatele aproapelui sau. sa se bucure atunci cand aproapele sau este fericit si sa nu il invidieze pentru fericirea lui. Sa iaba rabdare fata de cei care ii sunt impotriva si sa ii sfatuiasca cu bunatate. Sa savarseasca merue fapte bune, care contribuie la pastrarea curatiei sufletului sau.

3. Sa fie milos cu cei nefericiti. Sa slujeasca pacea cu toate puterile sale, asa cum vrea Domnul, ca sa fie numit Fiu al lui Dumnezeu (Matei, 5,9). Sa nu isi piarda cumpatul atunci cand este batjocorit sau nedreptatit si nici atunci cand urmeaza sa fie ucis in numele dreptatii lui Dumnezeu si al credintei Sale.

4. Sa lupte impotriva oricarei invataturi eretice si sa primeasca invatatura dreapta a Bisericii despre Dumnezeul treimic.

5. Sa iubeasca adevarul si sa nu isi murdareasca nicicand limba cu minciuni. Sa nu faca niciodata rau semenului sau.

6. Sa nu judece pe nimeni. Sa nu batjocoreasca pe nimeni niciodata. Sa nu faca nimic din cele pe care legea lui Dumnezeu le interzice.

7. Sa faca milostenie, macar din ce ii prisoseste.

8. Sa se roage pentru cei ce il bleasteama. Daca cineva il sileste sa mearga cu el o mila, sa mearga doua (Matei, 5,41). Sa nu se jure niciodata, ci sa faca asa cum zice Domnul: Ceea ce este da, da, si ceea ce este nu, nu. (Matei, 5,37)

9. Sa-L slaveasca pe Dumnezeu si sa I se roage cu evlavie.

10. Sa se gandeasca mereu la moarte, la judecata viitoare si la raspunsul pe care il va da pentru faptele sale. Sa se gandeasca tot timpul la pacatele sale, rugandu-L pe Dumnezeu sa i le ierte.

11. Sa savarseasca mereu fapte bune, fara a se lauda cu ele, ca fariseul.

12. Sa se fereasca de lacomie, de betie, de a jura, de a vorbi fara rost, de invidie, de neintelegeri, de rautate, de castigul necuvenit, de desfranare si, in general, de poftele necuviincioase.

13. Sa nu aiba nici o legatura cu magia, sa nu faca vraji si sa nu mearga niciodata la vrajitori si ghicitori. Sa se patreze curat, ca sa fie vrednic de impartasirea cu Trupul lui Hristos.

14. Sa aiba grija de orfani, de vaduve, de straini. Sa dea ajutor celor care au nevoie. Sa dea cu impurumut fara dobanda celor care ii cer, ca tot ce are este de la Dumnezeu si apartine lui Dumnezeu.

15. Sa ii fie mila de dusmanii credintei, ca de niste orbi duhovnicesti si sa se lupta din toata puterea pentru luminarea lor, dar sa fuga departe de cei care il pot duce si pe el la orbire.

16. Sa fie tot timpul bun, evlavios, curat al suflet si dedicat lui Dumnezeu. Sa faca totul dupa voia lui Dumnezeu, asa cum spune psalmul: "Vazut-am mai inainte pe Domnul inaintea mea pururi" (Psalmi, 15, 8).

17. Sa nu tina rautate in sufletul sau, ci sa il ierte imediat pe cel ce i-a gresit, caci Domnul a spus: De veti ierta oamenilor gresalele lor, ierta-va si voua Tatal cel Ceresc.

18. Sa judece lucrurile cu dreptate si cu frica lui Dumnezeu. Sa nu judece pe nimeni si sa nu-si dispretuiasca aproapele pentru pacatele sale, epntru ca Domnul a spus: Nu judecati, ca sa nu fiti judecati (Matei, 7, 1).

19. Sa il certe cu dragoste pe aproapele sau atunci cand greseste. Sa-l apere pe cel nedreptatit si pe cel slab. Sa-l ajute pe cel neputincios. Sa-l povatuiasca pe cel ratacit.

20. Sa citeasca din carti sfinte, sa asculte cuvantul lui Dumnezeu si sa poarte discutii de suflet folositoare.

21. Sa-si cinsteasca parintii si sa nu vorbeasca niciodata rau despre ei.

22. Sa mearga la sfintele slujbe care se savarsesc in biserica. sa nu se indoiasca de minunile pe care le face Dumnezeu in toate epocile.

Daca omul traieste astfel, avandu-L mereu in inima pe Hristos, va mosteni imparatia cerurilor, care a fost pregatita pentru sfinti de la inceputul lumii si pe care nadajduiesc sa o mostenim cu totii, cu harul si cu iubirea de oameni a lui Hristos, Caruia i se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea in vecii vecilor. Amin. +
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2010, 19:34:26
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Si rugandu-ne pururea lui Dumnezeu si marturisind neincetat dreapta credinta a mosilor si stramosilor nostri, neobosind a implini cele notate mai sus de catre glykys si pe de-asupra "toate cate sunt adevarate, cate sunt de cinste, cate sunt drepte , cate sunt curate, cate sunt de iubit, cate sunt cu nume bun , orice virtute si orice lauda "(Filipeni 4,8), convinsi ca in felul acesta vom agonisi sporuri de traire crestineasca spre fericirea pamanteasca si mantuirea vesnica.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2010, 02:16:18
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
eu as dori sa citez capitolul "ce trebuie sa faca un crestin ca sa mosteneasca imparatia cerurilor", din "problemele vietii" (sf. Ioan gura de aur) - ed. Egumenita:

Ca sa primeasca mantuirea, crestinul trebuie sa faca urmatoarele:
1. Sa-l iubeasca pe dumnezeu din tot sufletul sau si sa tina poruncile sfinte. De asemenea, sa-si iubeasca aproapele ca pe sine insusi. Domnul a spus: "daca paziti poruncile mele, veti ramane intru iubirea mea" (ioan, 15, 10) si "intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii mei, daca aveti dragoste unii fata de altii" (ioan, 13,35).

2. Sa-si smereasca sufletul inaintea lui dumnezeu, caci "duhul umilit, inima infranta si smerita dumnezeu nu o va urgisi" (ps. 50, 18) si niciodata sa nu isi umileasca aproapele. Sa jeleasca pentru pacatele sale. Sa se intristeze pentru pacatele aproapelui sau. Sa se bucure atunci cand aproapele sau este fericit si sa nu il invidieze pentru fericirea lui. Sa iaba rabdare fata de cei care ii sunt impotriva si sa ii sfatuiasca cu bunatate. Sa savarseasca merue fapte bune, care contribuie la pastrarea curatiei sufletului sau.

3. Sa fie milos cu cei nefericiti. Sa slujeasca pacea cu toate puterile sale, asa cum vrea domnul, ca sa fie numit fiu al lui dumnezeu (matei, 5,9). Sa nu isi piarda cumpatul atunci cand este batjocorit sau nedreptatit si nici atunci cand urmeaza sa fie ucis in numele dreptatii lui dumnezeu si al credintei sale.

4. Sa lupte impotriva oricarei invataturi eretice si sa primeasca invatatura dreapta a bisericii despre dumnezeul treimic.

5. Sa iubeasca adevarul si sa nu isi murdareasca nicicand limba cu minciuni. Sa nu faca niciodata rau semenului sau.

6. Sa nu judece pe nimeni. Sa nu batjocoreasca pe nimeni niciodata. Sa nu faca nimic din cele pe care legea lui dumnezeu le interzice.

7. Sa faca milostenie, macar din ce ii prisoseste.

8. Sa se roage pentru cei ce il bleasteama. Daca cineva il sileste sa mearga cu el o mila, sa mearga doua (matei, 5,41). Sa nu se jure niciodata, ci sa faca asa cum zice domnul: Ceea ce este da, da, si ceea ce este nu, nu. (matei, 5,37)

9. Sa-l slaveasca pe dumnezeu si sa i se roage cu evlavie.

10. Sa se gandeasca mereu la moarte, la judecata viitoare si la raspunsul pe care il va da pentru faptele sale. Sa se gandeasca tot timpul la pacatele sale, rugandu-l pe dumnezeu sa i le ierte.

11. Sa savarseasca mereu fapte bune, fara a se lauda cu ele, ca fariseul.

12. Sa se fereasca de lacomie, de betie, de a jura, de a vorbi fara rost, de invidie, de neintelegeri, de rautate, de castigul necuvenit, de desfranare si, in general, de poftele necuviincioase.

13. Sa nu aiba nici o legatura cu magia, sa nu faca vraji si sa nu mearga niciodata la vrajitori si ghicitori. Sa se patreze curat, ca sa fie vrednic de impartasirea cu trupul lui hristos.

14. Sa aiba grija de orfani, de vaduve, de straini. Sa dea ajutor celor care au nevoie. Sa dea cu impurumut fara dobanda celor care ii cer, ca tot ce are este de la dumnezeu si apartine lui dumnezeu.

15. Sa ii fie mila de dusmanii credintei, ca de niste orbi duhovnicesti si sa se lupta din toata puterea pentru luminarea lor, dar sa fuga departe de cei care il pot duce si pe el la orbire.

16. Sa fie tot timpul bun, evlavios, curat al suflet si dedicat lui dumnezeu. Sa faca totul dupa voia lui dumnezeu, asa cum spune psalmul: "vazut-am mai inainte pe domnul inaintea mea pururi" (psalmi, 15, 8).

17. Sa nu tina rautate in sufletul sau, ci sa il ierte imediat pe cel ce i-a gresit, caci domnul a spus: De veti ierta oamenilor gresalele lor, ierta-va si voua tatal cel ceresc.

18. Sa judece lucrurile cu dreptate si cu frica lui dumnezeu. Sa nu judece pe nimeni si sa nu-si dispretuiasca aproapele pentru pacatele sale, epntru ca domnul a spus: Nu judecati, ca sa nu fiti judecati (matei, 7, 1).

19. Sa il certe cu dragoste pe aproapele sau atunci cand greseste. Sa-l apere pe cel nedreptatit si pe cel slab. Sa-l ajute pe cel neputincios. Sa-l povatuiasca pe cel ratacit.

20. Sa citeasca din carti sfinte, sa asculte cuvantul lui dumnezeu si sa poarte discutii de suflet folositoare.

21. Sa-si cinsteasca parintii si sa nu vorbeasca niciodata rau despre ei.

22. Sa mearga la sfintele slujbe care se savarsesc in biserica. Sa nu se indoiasca de minunile pe care le face dumnezeu in toate epocile.

Daca omul traieste astfel, avandu-l mereu in inima pe hristos, va mosteni imparatia cerurilor, care a fost pregatita pentru sfinti de la inceputul lumii si pe care nadajduiesc sa o mostenim cu totii, cu harul si cu iubirea de oameni a lui hristos, caruia i se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea in vecii vecilor. Amin. +
excelenta argumentare iti multumesc!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2010, 03:42:28
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

tinandu-ne limba'n frau, dand inimii "liber" la iubire, si in mod special aia de Dumnezeu, si toate celelalte vor veni de la sine, inclusiv Mantuirea.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2010, 05:59:10
iorgo iorgo  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 5
Implicit Sfanta Biblie

Orice crestin are datoria de a citi cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Biblie)
Citind Noul testament am gasit un verset pe care nu il inteleg,va rog daca poate cineva sa imi explice intelesul acestuia :

Matei 19:12 "Fiindca sînt fameni, cari s'au nascut asa din pîntecele maicii lor; sînt fameni, cari au fost facuti fameni de oameni; si sînt fameni, cari singuri s'au facut fameni pentru Împaratia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa -l primeasca.``
Nestiind ce inseamna cuvantul fameni am cautat in dictionar si am gasit urmatoarea explicatie Dex: FÁMEN, fameni, s.m. (Înv) Barbat castrat;
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2010, 10:37:37
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Suntem prea rai ca sa ne vedem buni !

Ne vom mantui doar trecand prin mari suferinte si greutati, caci cei mandri sunt vrednici de suferinta.
Iar, spre binele nostru, este bine sa suferim aici, iar nu dincolo.

Sa citim un cuvant si sa il pastram in minte. Sa cerem un sfat si sa il punem in inima.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2010, 11:03:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iorgo Vezi mesajul
Orice crestin are datoria de a citi cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Biblie)
Citind Noul testament am gasit un verset pe care nu il inteleg,va rog daca poate cineva sa imi explice intelesul acestuia :

Matei 19:12 "Fiindca sînt fameni, cari s'au nascut asa din pîntecele maicii lor; sînt fameni, cari au fost facuti fameni de oameni; si sînt fameni, cari singuri s'au facut fameni pentru Împaratia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa -l primeasca.``
Nestiind ce inseamna cuvantul fameni am cautat in dictionar si am gasit urmatoarea explicatie Dex: FÁMEN, fameni, s.m. (Înv) Barbat castrat;
Versetul e la Matei 19, 12.

Explicatii gasesti aici:

http://dervent.ro/s/b/index-D.php?id=NT-FA-08-27&c=01
http://www.dervent.ro/s/b/index-D.ph...-Mt-19-12&c=01

Eu folosesc Biblia online a lui Bartolomeu Anania pentru ca are explicatii si trimiteri la majoritatea textelor mai dificile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2010, 11:05:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand omul se va vedea pe sine in cel de langa el, e semn ca e pe drumul mantuirii. In caz contrar suntem doar niste straini, ori in Imparatia Cerurilor nu intram decat ca frati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2010, 18:46:50
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de gabi3010 Vezi mesajul
sa multumim Domnului ca mai sunt si persoane de astea ca voi cei care ati facut forumul si care dati posibilitatea sa schimbam intre noi opinii legate de felul cum sa ne comportam ca si crestini ORTODOCSI.
Cred eu ca ne putem mintui prin credinta , in Dumnezeu si multa rugaciune .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem sa nu judecam ? Mirela0110 Generalitati 10 13.10.2011 00:05:20
ce putem face.. Qquasar Generalitati 14 05.01.2011 00:16:04
Ne mantuim acasa sau in manastire? manxxique Intrebari utilizatori 0 21.02.2010 18:02:21