Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.11.2017, 16:16:42
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Inteleg ca esti antiecumenist si ca esti suparat.
Totusi incearca sa discuti la subiect, daca se poate.

1. Celibatul - conditie eliminatorie pentru hirotonirea epsicopilor
2. Incurajarea divortului.
Mie aceste doua chestiuni mi se par impotriva invataturii apostolilor.
Ai vrea sa discuti pe acest subiect, fara divagatii sterile?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.11.2017, 16:56:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Inteleg ca esti antiecumenist si ca esti suparat.
Totusi incearca sa discuti la subiect, daca se poate.

1. Celibatul - conditie eliminatorie pentru hirotonirea epsicopilor
2. Incurajarea divortului.
Mie aceste doua chestiuni mi se par impotriva invataturii apostolilor.
Ai vrea sa discuti pe acest subiect, fara divagatii sterile?
Având în vedere că în acea vreme ajungeau episcopi bărbați destui de bătrâiori unii deja trăiau ca frații cu soțiile.
Din moment ce s-au pus de acord toți episcopii din acea vreme asupra practicii pentru alegerea dintre celibatari înseamnă că nu erau vătămați deloc nici cei căsătoriți, nici cei necăsătoriți.

Odată cu dezvoltarea monahismului, normal că ascultarea unui monah față de Biserică e totală spre deosebire de a unuia căsătorit care mai trebuie să stea și pe lângă familie.

Nu impui unuia cu familie sărăcia de bunăvoie, lipsa grijilor materiale, lepădarea de voie proprie, multă muncă pe tot cuprinsul zilei, participare deplină la slujbele și ierurgiile dintr-o zi și multe altele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.11.2017 at 17:05:41.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.11.2017, 18:20:52
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot din carti de tipul celor scrise de Dan Brown ai citit. Cand citesti si carti mai serioase? Acei pustnici (unii din ei) fugeau de prigoana impotriva Bisericii, nu de Biserica. Asa cum am scris mai sus, Sfintii Apostoli au fost ca si calugarii dupa ce au devenit Apostoli. Si la iudei, inainte de venirea lui Iisus, unele persoane se hotarau sa ramana necasatorite toata viata si sa-i slujeasca lui Dumnezeu. Sfantul Ioan Botezatorul a trait ca un calugar, chiar ca pustnic.
iar calci pe bec. decat bazaconiile mincinoase ce le citesti si le postezi pe aici, luate din carti scrise de tot felul de sfinti, mai bine sf-urile lui brown.

1.pentru evrei celibatul era o tampenie si il priveau cu o aversiune crunta.
2.nu exista nicio mentiune, nici macar una!!!, in VT sau in NT despre calugari, calugarie sau ceva asemanator.
3.episcopatele au aparut dupa impartirea imperiului de catre diocletian. linia de demarcatie europeana de atunci este aproape exacta cu linia ce separa astazi ortodoxismul de catolicism, remarcabil este ca e valabil inclusiv in ceea ce-i priveste pe slavi.
4.odata cu impunerea acestei autoritati, episcopia, in biserica, autoritate instituita treptat in secolul 3 (eu cred ca impartirea administrativa a imperiului si interesele directe imperiale au dus la crearea acestei institutii, interesul politic fiind evident) au aparut si reactiile contrare. (foarte interesant este cum a evoluat monahismul, fiind perceput astazi ca facand parte din traditia crestina) reactii contrare, de protest, aparute mai intai in siria si cristalizate in egipt, unde incepe cu adevarat monahismul crestin. inspirat, dupa cum am scris mai sus, din budism.

si mai scrii o alta bazaconie, o blasfemie!, cand zici la fel ca si flying, ca biblia spune ca e mai bine ca oamenii sa aleaga celibatul. mi se pare o chestie pentru care meritati o mica bataie cu pietre, nu caroaie, niste pietricele macar...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.11.2017, 18:57:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sf. Ioan Botezătorul ce formă de viețuire a avut? Se pare că pentru unii trebuia să scrie explicit pustnicul-călugăr Ioan.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.11.2017, 19:05:39
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

tu/voi, puteti spune orice si chiar o faceti, dar numai ce am scris eu mai sus e adevarat.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.11.2017, 19:42:22
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Săracul de tine, în loc să "argumentezi" astfel, mai bine ai răspunde la întrebare.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.11.2017, 19:59:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

saracul de tine, tu esti cel care trebuie sa argumenteze, eu am scris ca nu exista nici macar o mentiune despre calugari sau calugarie in biblie. este altfel? arata tu unde scrie!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.11.2017, 20:03:17
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nu se face nicio mențiune despre monahi în viața Bisericii primelor două veacuri, monahismul apare mai târziu, după apariția NT.

Monahismul s-a exprimat și afirmat până la Sinodul IV (Calcedon, anul 451), când monahii devin al 3-lea element constiutiv al Bisericii, alături de mireni și clerici. (Pr. Nicolae Dură)

Deci, starea monahală a apărut mai târziu în istoria creștinismului, dar vocația monahală a existat, în germene, în viața Bisericii, chiar de la începuturile acesteia. Acum înțelegi sensul întrebării?

Last edited by simpllu; 10.11.2017 at 21:26:55.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.11.2017, 20:18:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
...
si mai scrii o alta bazaconie, o blasfemie!, cand zici la fel ca si flying, ca biblia spune ca e mai bine ca oamenii sa aleaga celibatul. mi se pare o chestie pentru care meritati o mica bataie cu pietre, nu caroaie, niste pietricele macar...
Culege tu toate pietrele ca sa nu te atinga ele pe tine.

Apostolul Pavel spune, in Duhul lui Dumnezeu(!), ca cea care se marita nu pacatuieste, dar bine face cea care nu se marita:


34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.
35. Și aceasta o spun chiar în folosul vostru, nu ca să vă întind o cursă, ci spre bunul chip și alipirea de Domnul, fără clintire.
36. Iar de socotește cineva că i se va face vreo necinste pentru fecioara sa, dacă trece de floarea vârstei, și că trebuie să facă așa, facă ce voiește. Nu păcătuiește; căsătorească-se.
37. Dar cel ce stă neclintit în inima sa și nu este silit, ci are stăpânire peste voința sa și a hotărât aceasta în inima sa, ca să-și țină fecioara, bine va face.
38. Așa că, cel ce își mărită fecioara bine face; dar cel ce n-o mărită și mai bine face.
39. Femeia este legată prin lege atâta vreme cât trăiește bărbatul ei. Iar dacă bărbatul ei va muri, este liberă să se mărite cu cine vrea, numai întru Domnul.
40. Dar mai fericită este dacă rămâne așa, după părerea mea. Și socot că și eu am Duhul lui Dumnezeu.((1Cor7,34-40)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.11.2017, 20:26:22
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Culege tu toate pietrele ca sa nu te atinga ele pe tine.

Apostolul Pavel spune, in Duhul lui Dumnezeu(!), ca cea care se marita nu pacatuieste, dar bine face cea care nu se marita:


34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.
35. Și aceasta o spun chiar în folosul vostru, nu ca să vă întind o cursă, ci spre bunul chip și alipirea de Domnul, fără clintire.
36. Iar de socotește cineva că i se va face vreo necinste pentru fecioara sa, dacă trece de floarea vârstei, și că trebuie să facă așa, facă ce voiește. Nu păcătuiește; căsătorească-se.
37. Dar cel ce stă neclintit în inima sa și nu este silit, ci are stăpânire peste voința sa și a hotărât aceasta în inima sa, ca să-și țină fecioara, bine va face.
38. Așa că, cel ce își mărită fecioara bine face; dar cel ce n-o mărită și mai bine face.
39. Femeia este legată prin lege atâta vreme cât trăiește bărbatul ei. Iar dacă bărbatul ei va muri, este liberă să se mărite cu cine vrea, numai întru Domnul.
40. Dar mai fericită este dacă rămâne așa, după părerea mea. Și socot că și eu am Duhul lui Dumnezeu.((1Cor7,34-40)
tu erai cel cu averile, nu?

vad ca se refera numai la femeie in ceea ce ai citat. deci nu despre asta era vorba pana acum, flying si catalin se refera la barbati. si amandoi sunt blasfemiatori.

in ceea ce ma priveste nu-s deloc cel mai potrivit sa dau un raspuns sau sa fac o analiza, nici pomeneala, sunt insa perfect capabil sa recunosc o opinie corecta. dar ca sa-ti fac hatarul am sa ma uit pe intreaga epistola.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55