Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.03.2014, 01:35:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
Exact! Toata stima. Vad ca esti o parere avizata si stii despre ce vorbesti. In acest mod vei pune intr-o alta lumina nasterile acasa si nasterea ca act in sine.
-nu sunt o parere avizata dar mi-a placut articolul si de asta l-am postat aici
-nu sunt neaparat pt nasteri acasa ci pentru imbunatatirea serviciilor medicale din spitalele si maternitatile din Romania
-eu am mai zis si repet,pt anumite meserii (preotie,medicina,invatamant) trebuie vocatie,daruire,altruism,jertfa,nu oricine poate sa fie preot,medic,profesor
-acestea lipsesc din sistemul de sanatate: daruirea,preocuparea pt sufletul si trupul celuilalt,dragostea,crestinismul,jerfta.....

HIPOCRATE, a avut dreptate : "scopul final al medicinei nu este numai să vindece sau să prevină bolile, - ci încă să perfecționeze pe oameni și să-i facă mai fericiți, făcându-i mai buni".

"Medicul trebuie deci să fie, în acelaș timp, un savant, care iubește din tot sufletul știința medicală, adică știința omului; să fie o ființă care se jertfește pentru alții, până la moarte; în sfârșit, să fie un învățător al omenirii sau mai bine zis, un apostol al moralei...

Caritatea este un act voluntar a cărui formulă a fost enunțată astfel de către Iisus Hristos:
"Iar când va veni Fiul Omului întru Slava Sa.... El va zice celor de-a dreapta Lui: Veniți., bine-cuvântații Părintelui Meu. moșteniți împărăția cea gătită vouă de la întemeierea lumii. Căci.... bolnav am fost și M-afi îngrijit.
Atunci vor răspunde Lui drepții, zicând: Doamne...când Te-am văzut bolnav și am venit la Tine?
Și răspunzând împăratul va zice lor: Adevăr zic vouă. întrucât ați făcut unuia dintre acești frați ai Mei prea mici. Mie Mi-ați făcut".:
Cu alte cuvinte, Dumnezeu vrea ca iubirea, ce-I datorează oamenii, să se reverse asupra bolnavilor săraci1. Și, într-adevăr, acesta este singurul mijloc efectiv, de care dispun oamenii, ca să-și manifeste iubirea către Creatorul lumii, către Autorul vieții lor, -și să înalțe astfel această iubire până la Acela pe care nu-L pot atinge și care n-are trebuință, pentru El însuși, de binefacerile lor... căci El este Binele infinit.
Din această sentință au răsărit spitalele."

Sunt unii medici de spital, cupizi și avari, care, -sacrificând totul pentru clientela lor particulară, -neglijează bolnavii care nu le pot plăti și fac, la spital, vizita în câteva minute, galopând pe dinaintea paturilor.
Sunt alți medici de spital, orgolioși, cărora li se pare că spitalele sunt făcute pentru ei, și consideră pe bolnavi ca pe niște obiecte de studiu. Ei sunt mulțumiți când primesc un caz interesant, asupra căruia vor putea să facă o comunicare la o societate savantă sau să-și publice observația într-o gazetă medicală, - dar resping sau nu se ocupă de sărmanul bolnav, care nu prezintă decât un caz banal, ce nu poate fi exploatat în profitul gloriei lor.
Din fericire, asemenea monștri sunt rari.

Mai sunt și medici de spital cărora, în lipsa unei educații creștine, li s-a atrofiat fibra idealului și au căzut în indiferență, devenind pur și simplu niște funcționari, adică un fel de trântori care, pentru o leafa cât mai grasă, fac cât pot mai puțin.
Acest soi de medici paraziți roiesc pretutindeni și constituie o adevărată plagă socială.
D-voastră, însă, să nu urmați aceste păcătoase exemple.


Când veți intra în vreun spital, dezbrăcați-vă de patimile de cupiditate și de orgoliu, lepădați și trândăvia și dați-vă cu totul bolnavilor, - cărora să le fiți recunoscători dacă, îngrijindu-i, vă vor permite să vă instruiți.
Și dacă voiți să fiți perfecți, culegeți fructele ce se vor dezvolta din sămânța ce am semănat astăzi în sufletele D-voastră, tinere și generoase, - și, urmând preceptele carității, îngrijiți pe bolnavul mizerabil, - nu ca pe un om, nu ca pe un frate ce suferă - ci ca pe însuși Dumnezeu.
Acesta este spiritul ce trebuie să domnească într-un spital."



N. C. Paulescu - Spitalul, Coranul, Talmudul, Cahalul Franc-Masoneria

Last edited by antiecumenism; 17.03.2014 at 02:48:02.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.03.2014, 08:57:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu momentul în sine (cel a de a-ți surprinde copilul din prima secundă) este emoționant, ci faptul că a venit pe lume un copil al căruia ești tată. Mai ales că acel moment este unul cât se poate de dificil, atât pentru mamă, cât și pentru el.
Daca argumentele nasterii acasa se reduc la momentul cand copilul isi face aparitia din mama...nu cred ca mai putem noi adauga ceva in plus...
Cum te poti numi un tata adevarat si iubitor daca nu stai atunci si acolo sa vezi cand vine?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.03.2014, 09:12:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

[quote=Pelerinul;553875]Sigur, acum nici momentul in care spune primele cuvinte, intra la scoala sau se casatoreste copilul dumneavoastra poate sa nu va starneasca niciun interes sau vreo emotie.
QUOTE]

Lasati,lasati...irelevant!
Inainte barbatii nu aveau acces in camera de nastere a femeii;femeia statea cu moasa si poate cu o alta femeie din familie si atat!Era o afacere feminina!
Menstruatia,nasterea si alaptarea sunt"taine"feminine,taine fata de care femeile pastreaza oarecare distanta si discretie vizavi de barbati.
In plus,insasi barbatii vor sa stea deoparte de aceste intimitati fiziologice feminine.
Mai intrebati si alti barbati daca sunt atat de nerabdatori sa vada dilatatia...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.03.2014, 17:39:35
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mie mi se pare dezgustător acest obicei, dar e oarecum de înțeles, având în vedere că eu găsesc ca fiind dizgrațios tot ce ține de naștere - de la aspectul unei femei gravide (în special cele în ultimul trimestru), la nașterea în sine.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.03.2014, 17:55:28
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-inseamna ca trebuie sa fim dezgustati de propria noastra nastere ? ca si noi am aparut tot asa...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.03.2014, 18:23:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-inseamna ca trebuie sa fim dezgustati de propria noastra nastere ? ca si noi am aparut tot asa...
Miracolul unei noi vieti este intotdeauna gratios dar oamenii au reusit sa acapareze tot,nu-si mai cunosc lungul nasului,isi revendica tot; pana si copiii ii fac ei si sunt ai lor ,posesiile lor! Nu mai este nimic de la Dumnezeu.
Nasterea este frumoasa in sens figurat,caci in planul imediat al realitatii este animalica si brutala,urata dar acceptata caci la sfarsit vin gratificatiile.Nu poti sa te bucuri de darurile vietii de parinte daca nu treci prin ea.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.03.2014, 18:24:17
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Inregistrarea online aici:
http://www.antena3.ro/romania/in-pre...sa-247241.html
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.03.2014, 19:12:40
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Miracolul unei noi vieti este intotdeauna gratios dar oamenii au reusit sa acapareze tot,nu-si mai cunosc lungul nasului,isi revendica tot; pana si copiii ii fac ei si sunt ai lor ,posesiile lor! Nu mai este nimic de la Dumnezeu.
Nasterea este frumoasa in sens figurat,caci in planul imediat al realitatii este animalica si brutala,urata dar acceptata caci la sfarsit vin gratificatiile.Nu poti sa te bucuri de darurile vietii de parinte daca nu treci prin ea.
Pentru cei... mai ales cele care citesc aceste randuri grotesti si se infioara pentru ca le astepta si pe ele acest "dezastru biologic", cititi va rog, cartea dr Michel Odent numita "Cezariana" si orice scris de el. Exista si filme pe youtube cu el. Veti zari o alta "varianta", cea lasata de Dumnezeu... veti zari "nasterea frumoasa". Pentru cine nu a auzit numele acestui mare om, unul dintre cei mai mari care traiesc in zilele noastre (dupa parerea mea), el este acela care a introdus nasterea in apa, ideea de nastere cu blandete, a descoperit importanta faptului de a lasa mama si nou-nascutul impreuna, etc...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.03.2014, 19:16:19
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Yasmina, nu te atac pe tine, ma leg doar de ce ai scris... si ai scris asta pentru ca NU CUNOSTI!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.03.2014, 21:43:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Cezariana: http://ro.scribd.com/doc/45800578/Cezariana

Michel Odent- Cezariana.pdf 9.5 MB: https://mega.co.nz/#!5MAVQBDC!DtitWX...XZc7yJzmkZa9SI

Last edited by antiecumenism; 17.03.2014 at 21:49:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare