Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.12.2008, 17:21:47
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Dar de ce nu zici ce zice Sfantul Maxim Marturisitorul despre erezie?
Te-ai incadrat perfect in categoria acelora care iau citate din Sfintii Parinti desi se fac nu vad citatele clare despre papism, necrestinism si paganism.

Si daca paganismul e de la diavol vrei sa spun ca e de la Dumnezeu?
Vai de capu meu.


Cum zicea si Hristos.Daca ar tace oamenii ar striga pietrele.

Exista in singur Dumnezeu : Tatal, Fiul si Duhul Sfant, Treimea cea de o Fiinta si nedespartita.
Restul sunt desarte, diavolesti si facute de mintea omului.
Daca ecumenisti cred ca exista Sfanta Treime in zeul soarelui de la nu stiu ce trib din africa e alegerea lor, dar daca as tacea eu si altii ar striga pitrele:
Exista in singur Dumnezeu : Tatal, Fiul si Duhul Sfant, Treimea cea de o Fiinta si nedespartita.



Sf. Maxim Marturisitorul ([COLOR=Black] [SIZE=2]"Bine este sa traim in pace cu toti, dar numai cu aceia care cugeta aceleasi despre buna credinta ortodoxa. ")[/SIZE][/COLOR]

Sunt referiri clare la ecumenism , unirea cu catolicii si pagani din Sfinti Parinti si totusi va folositi de niste citate pt a arunca niste interpretari in fata care sa avantajeze ecumenismul.

Si chior de ai fi nu poti trece cu vedere clarele referiri la ecumenism.
Adica erau de acord cu ecumenismul si il blamau.
Da ce credeti ca Sfintii Parinti sunt frunza verde in vant ca ecumenisti de azi?
Da, azi zic una si maine se razgandesc?
Ii auzeam inainte ca ei nu se roaga cu catolicii.S-au rugat.
Ca ei nu ii lasa sa faca slujbe. Au facut slujbe impreuna.
Ca ei nu se impartasesc de la catolici. S-au impartasit.
Ca ei nu se schimba dupa catolici. BA se vor schimba.

Adevarul nu il arat eu, nu il arata un preot ci Sfanta Dumnezeire prin Sfintii Sai: Sfantul Ioan Gura de Aur si Sfantul Vasile si toti ceilalti Sfinti si Sfinte.

Toate expunerile despre ecumenism s-au tras dupa vorbele celor prin care Dumnezeu v-au daruit Sfanta Liturghie.
Desigur ca rupeti fragmente din cuvantarile lor pt a va motiva erezia si omiteti referiri clare la ecumenism, papism si paganism.



[COLOR=Red]Faceti ce vreti. Cu toti vom da socoteala pt alegerile noastre.[/COLOR]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.12.2008, 17:30:42
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

E ca si cum ai zice ca Sfantul Maxim Marturisitorul jignea unirea cu catolicii dar de fapt o dorea.

De fapt asta arata dorinta altora de a trage niste concluzii fortate, viclene.

Cu privire la paganism, necrestinism si catolicism iar ca sa imi aduci mie uu argument cu pacatele planse intr-o discutie despre ecumenism si sa nu mi le aduci pe cele directe asta e viclenie in toate regula.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.12.2008, 19:51:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SCOPUL ACESTUI TOPIC NU A FOST ACELA DE A DISCUTA DESPRE ECUMENISM!Dar invitarea unor fetze catolice ,carora le datoreaza primirea moastelor SF.IOAN GURA DE AUR ,este ca un fel de multumire ,de respect interomenesc pentru acest ajutor ..si deloc de neglijat este aceea ca daca nu sint invitati au avut ocazia sa VADA SI SA CUNOASCA PRIN AUZIRE SI VEDERE ORTODOXIA ..altfel..atunci cum se vor intoarce??!! la dreapta credinta ortodoxa ,?!ce sanse ar mai avea ,decit cunoscind frumusetea ortodoxiei
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.12.2008, 20:34:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa dea Dumnezeu, ca optimismul tau, Sofia, sa fie intemeiat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 decembrie-Timisoara,Arad,Bucuresti,Cluj,Targoviste heaven Generalitati 81 06.12.2009 06:38:58
Sfintirea Catedralei Orotdoxe din orasul LUGOJ icamilin Stiri, actualitati, anunturi 5 06.07.2009 19:46:40
SFINTIREA CATEDRALEI DIN ARAD ,azi 6 dec. sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 0 06.12.2008 22:26:35
resfintirea catedralei patriarhale alexandrumelenteev Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 08.11.2008 20:46:02
parintele cleopa de la Manastirea Arad-Gai sofiaiuga Mari Duhovnici si predicile lor 5 16.07.2007 22:23:25