Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.10.2011, 12:33:42
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Eu cred ca Domnul ii pretuieste pe amandoi la fel de mult.
Ca crestini, nu-i putem sluji si lui mammona si lui Hristos, ori Intelligent Design or Dumnezeu.
Va recomand lucrarile Cuviosului Parinte Serafim Rose pentru dilema dumneavoastra.
Sper, din putina mea credinta, sa va lumineze Domnul si Dumnezel nostru Iisus Hristos, Cel din care toate sunt.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.10.2011, 12:54:57
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Eu cred ca Domnul ii pretuieste pe amandoi la fel de mult.
Ca crestini, nu-i putem sluji si lui mammona si lui Hristos, ori Intelligent Design or Dumnezeu.
Va recomand lucrarile Cuviosului Parinte Serafim Rose pentru dilema dumneavoastra.
Sper, din putina mea credinta, sa va lumineze Domnul si Dumnezel nostru Iisus Hristos, Cel din care toate sunt.
Intelligent Design = Creationism = Dumnezeu
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2011, 13:05:22
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design

Din ce am citit acolo, e un terci de stiinta si pseudo teologie care incearca sa spuna ca ba e alba, ba rosie, ba a iesit din spectrul culorilor.
Eu cred ca Dumnezeu ne-a facut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2011, 13:42:53
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_design

Din ce am citit acolo, e un terci de stiinta si pseudo teologie care incearca sa spuna ca ba e alba, ba rosie, ba a iesit din spectrul culorilor.
Eu cred ca Dumnezeu ne-a facut.
Intelligent Design nu are nici o legatura cu stiinta. Este o incercare a bisericii catolice de a explica creatia lumii, "imbracata" frumos pentru a putea fi predata in scoli.
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins

Last edited by richard_d; 19.10.2011 at 13:46:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 14:28:55
Stiinta nu este in opozitie cu religia. Templier Knight Teologie si Stiinta 190 01.05.2011 16:22:02
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Stiinta ,viata si Dumnezeu bubulyna Generalitati 12 08.03.2010 15:46:50