Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.05.2014, 00:54:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De suferit, evident sufera, pentru ca exista mecanisme biologice implementate in acest sens.

Atasamntul insa se confunda de multe ori cu iubirea, si la oameni facem, nu de putine ori confuzia asta.

Si un peste sufera, doar ca ne-manifestandu-se ca un caine, de ex. (nu poate tipa/schelalai) nu dam importanta acestui aspect.

La fel, modul in care se zbate o gaina daca i se taie gatul, nu ne impresioneaza la fel cum ne-ar impresiona la un caine.
Desi e vorba de acelasi "suflet" animal, de aceleasi mecanisme biologice ale durerii.

Gandul ca mancam un porc nu ne sensibilizeaza la fel cu gandul ca unii maninca caini sau pisici, desi au acelasi "suflet' si chiar "sentimente" asemanatoare.

Unii au chiar porci ca animale de companie si se pare ca porcii pot fi sensibili si sociabili la fel ca un caine sau o pisica, atunci cand traiesc in afara cotetului care le marcheza destinul ce are ca punct final traseul nostru digestiv.

Dar consideram ceva normal ca sunt mancati, pe cand un caine, la noi, nu, desi la altii da si nu ca ar fi "imorali" sau "salbatatii" din cauza asta, in orice caz nu mai mult decat mancatorii de porci, vaci, gaini, etc.

E o conditionare sociala/culturala pe care o complicam inutil cu filosofii si lucruri inchipuite despre unele animale ca si cand ar fi mai presus ca altele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.05.2014 at 00:57:26.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.05.2014, 06:05:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Aceasta invulnerabilitate initiala nu e din cauza ca materia din Raiul Pamantesc ar fi fost alta decat cea de pe pamantul de acum, nici din cauza ca ei ar fi fost nistre Superoameni. Ci din cauza unei gratii absolut speciale pe care Domnul a dat-o lor: gratia suspendarii caracterului trecator al materiei.
Îmi pare rău că, după un an de zile de tăcere ai început a scrie prostii.
Iar.
Wow!! Dragoș, ce primire "călduroasă"...
sper ca pe Mihnea să nu-l apuce din nou dorul de ducă -
după asemenea dragoste pentru aproapele manifestată în cel mai pur stil ortodox !!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.05.2014, 06:25:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce are primirea călduroasă cu învățătura catolică diseminată de el pe un forum ortodox?
Și lasă-mă, te rog, cu "iubirea de aproapele". Cu iubire am scris ce-am scris, că nu i-am dat în cap, nu l-am înjurat, nu nimic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 29.05.2014 at 06:28:08.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2014, 07:17:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce are primirea călduroasă cu învățătura catolică diseminată de el pe un forum ortodox?
Și lasă-mă, te rog, cu "iubirea de aproapele". Cu iubire am scris ce-am scris, că nu i-am dat în cap, nu l-am înjurat, nu nimic.
Mă rog, nu te costa nimic să începi cu un Bine ai revenit! -
și să reformulezi critica la adresa "învățăturii catolice diseminate ...".
Chestie de principii și bune maniere, dacă vrei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.05.2014, 08:05:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tușe.

Din păcate, nici pe dumnealui nu l-am văzut venind cu "bine v-am regăsit".

Și, cum să-ți spun... Eu unul personal nu simt nevoia ca un catolic să-și amestece învățăturile greșite cu cele ortodoxe. Chiar nu simt nevoia asta.

I-a dus dorul cineva un an? Foarte bine, să-l ia acasă, să-l cocoloșească. Cu bun simț, principii și maniere. Ortodoxe, desigur.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 29.05.2014 at 08:14:49.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.05.2014, 10:45:49
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De suferit, evident sufera, pentru ca exista mecanisme biologice implementate in acest sens.

Atasamntul insa se confunda de multe ori cu iubirea, si la oameni facem, nu de putine ori confuzia asta.

Si un peste sufera, doar ca ne-manifestandu-se ca un caine, de ex. (nu poate tipa/schelalai) nu dam importanta acestui aspect.

La fel, modul in care se zbate o gaina daca i se taie gatul, nu ne impresioneaza la fel cum ne-ar impresiona la un caine.
Desi e vorba de acelasi "suflet" animal, de aceleasi mecanisme biologice ale durerii.

Gandul ca mancam un porc nu ne sensibilizeaza la fel cu gandul ca unii maninca caini sau pisici, desi au acelasi "suflet' si chiar "sentimente" asemanatoare.

Unii au chiar porci ca animale de companie si se pare ca porcii pot fi sensibili si sociabili la fel ca un caine sau o pisica, atunci cand traiesc in afara cotetului care le marcheza destinul ce are ca punct final traseul nostru digestiv.

Dar consideram ceva normal ca sunt mancati, pe cand un caine, la noi, nu, desi la altii da si nu ca ar fi "imorali" sau "salbatatii" din cauza asta, in orice caz nu mai mult decat mancatorii de porci, vaci, gaini, etc.

E o conditionare sociala/culturala pe care o complicam inutil cu filosofii si lucruri inchipuite despre unele animale ca si cand ar fi mai presus ca altele.
Bun si daca ele sufera ca urmare a mecanismelor biologice practic sufera fara folos, noi in schimb daca din nefericire capatam o bolala suferim oare cu folos si ne curatim de pacate?
Oare Dumnezeu face diferente? E vb totusi de o suferinta pe care o simte o fiinta nevinovata dar daca o simtim noi e clar ca ne ispasim pacatele.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2014, 11:25:57
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tușe.
Din păcate, nici pe dumnealui nu l-am văzut venind cu "bine v-am regăsit".
Și, cum să-ți spun... Eu unul personal nu simt nevoia ca un catolic să-și amestece învățăturile greșite cu cele ortodoxe. Chiar nu simt nevoia asta.
I-a dus dorul cineva un an? Foarte bine, să-l ia acasă, să-l cocoloșească. Cu bun simț, principii și maniere. Ortodoxe, desigur.
Subscriu. Mi-ai luat cuvitele din gura

Se pare ca i-a trecut supararea ,,domnului doctor". Oare o fi o coincidenta ca a reaparut chiar dupa ce s-a certat (cel putin a treia oara) cu cei de pe forumul catolic si a decis sa isi ia jucariile si sa plece.
Dependenta de internet, de vorbit pe forumuri, nu face bine. Da ce sa-i faci, prozelitismul acesta al lui o sa il duca dincolo de purgatoriu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2014, 12:12:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Bun si daca ele sufera ca urmare a mecanismelor biologice practic sufera fara folos, noi in schimb daca din nefericire capatam o bolala suferim oare cu folos si ne curatim de pacate?
Oare Dumnezeu face diferente? E vb totusi de o suferinta pe care o simte o fiinta nevinovata dar daca o simtim noi e clar ca ne ispasim pacatele.
Noi avem capacitatea de a valorifica spiritual suferinta, ca nu toti o facem, e partea a doua.
Pentru ca da, nu toti o valorificam, pe unii ii doboara.
A se vedea exemplul pozitiv al lui Iov si cel al negativ al sotiei acestuia (""Te ții mereu în statornicia ta? Blesteamă pe Dumnezeu și mori!" Iov 2:9)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.05.2014 at 12:14:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2014, 12:42:37
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Noi avem capacitatea de a valorifica spiritual suferinta, ca nu toti o facem, e partea a doua.
Pentru ca da, nu toti o valorificam, pe unii ii doboara.
A se vedea exemplul pozitiv al lui Iov si cel al negativ al sotiei acestuia (""Te ții mereu în statornicia ta? Blesteamă pe Dumnezeu și mori!" Iov 2:9)
Asa este alina, unii se folosesc altii nu. Depinde de fiecare persoana in parte.
Dar boala o capatam biologic, doar biologic. Daca ne folosim de ea bine daca nu nu... Asta nu intelegeam, nu vine pt pacate vine pt ca avem un stil de viata nesanatos
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.05.2014, 12:58:32
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

http://siluanathonitul.wordpress.com...alipi-animale/

http://siluanathonitul.wordpress.com...ta-de-animale/
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare