Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2006, 23:50:16
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Dragii mei,

Unii dintre voi sunteti in strainatate. Stiu ca pentru unii, mai ales pentru studenti masa de Craciun este una aproape ca oricare alta. Nu fiti tristi, Hristos nu vine acolo unde e masa cea mai incarcata, ci unde e inima cea mai curata.

As dori sa va rog ceva. Sa nu traiti Craciunul in stil egoist. Multi, imediat dupa slujba de la Biserica, pleaca la cine au fost invitati, fara sa se uite in urma. Am intalnit multe persoane care au fost de Craciun sau de Pasti singure si ar fi dorit sa nu fie asa. Chiar imi spunea cineva ca s-a intors acasa (impropriu acasa, in locul unde statea intr-o tara departe de tara) si a mancat o bucatica de cozonac cu lacrimi cu tot. Si nu o singura persoana mi-a spus cu durere ca s-a vazut de ziua bucuriei ca nu avea cu cine sa imparta bucuria...multe suflete departe de tara au trait ziua Nasterii Lui sau a Invierii in comuniune numai si numai cu EL, desi ar fi dorit sa fie si in comuniune cu ceilalti.

Va rog sa va opriti putin, sa mai ramaneti de vorba cu cei care sunt in Biserica, mai primiti-i in cercul vostru si pe cei care sunt niste straini pentru voi, mai mergeti in intampinarea celor care se uita timizi ca poate gasesc pe cineva cu care sa fie de Craciun, fiti voi primii care sa ofere un zambet si o inima deschisa. Daca sunteti in localitati unde nu aveti Biserica si aveti masina, vorbiti cu cine mai doreste sa mearga la Biserica in alt oras si mergeti impreuna. Nu va ganditi ca vreti sa fiti numai voi cu prietena/prietenul sau efectiv singuri. Iesiti din egocentrismul distructiv si priviti si spre ceilalti ca sa traiti deplin!

O sa vedeti cata bucurie o sa aveti ca ati putut da putina bucurie. Si ce e mai minunat, de abia atunci veti descoperi in voi sclipirea de Lumina de la EL.

Va imbratisez cu drag si va urez multa bucurie la nasterea Bucuriei,

Elena
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2009, 07:06:28
cerberus cerberus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2009
Mesaje: 10
Implicit experienta?

Buna ziua,sunt un nou membru.Scuzati-ma ca intervin,dar mi-a placut mult postarea Dvs.,e ca si cum ati vorbi di proprie experienta...Foarte emotionant si adevarat.Locuiesc in Italia de 5 ani si abia acum realizez ca fac exact asa! Nu ma uit in urma...din pacate.Dar sper ca data viitoare sa pot face ceva in sensul asta.Multumesc din suflet!Sarbatori Fericite!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2009, 17:05:35
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Buna ziua

imprezionanta postarea dumneavoastra, doamna Elena. Mi se deruleaza in gand o discutie purtata cu o amica, Tamara - din Bucuresti, acum cateva zile, si ma intreb daca nu cumva bucata aceea de cozonac imbibata cu lacrimi este chiar de dorit.. Imi spunea Tamara ca uraste Craciunul, dupa ce a reactionat destul de urat, auzindu-ma pe mine murmurand un colind. Mi-am iesit un pic din fire si am ridicat tonul, intreband-o cum poate afirma o asa mare aberatie. Raspunsul ei a fost unul cat se poate de simplu formulat, dar a emanat o tristete ce parea ca un zgomot de-o amplitudine care si acum imi zornaie creierii : “pentru ca nu mai pot sa-l simt..cel putin nu in Bucuresti”. N-am fost in stare sa-i raspund, pana ce o alta amica ce asista la discutie a intrebat : “dar oare cine mai stie ca se naste Hristos ?”..mi-am revenit si eu apoi, spunandu-i Tamarei ca in zona de unde provin eu, oamenii nu au uitat sa mearga la biserica de Craciun macar si am asigurat-o ca in felul acesta poate redobandi linistea in perioada asta minunata. Tamara nu este un caz singular, din nefericire.. Tocmai de asta, gandindu-ma la acea lacrima de razvratire Tamarei [si a altor milioane de romani] ,ma intreb daca nu cumva ar trebui sa tanjim dupa lacrima de DOR a celui din strainatate. poate ma insel..

Numai bine, Ioana
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2009, 17:14:45
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc Vezi mesajul
Dragii mei,

Unii dintre voi sunteti in strainatate. Stiu ca pentru unii, mai ales pentru studenti masa de Craciun este una aproape ca oricare alta. Nu fiti tristi, Hristos nu vine acolo unde e masa cea mai incarcata, ci unde e inima cea mai curata.

As dori sa va rog ceva. Sa nu traiti Craciunul in stil egoist. Multi, imediat dupa slujba de la Biserica, pleaca la cine au fost invitati, fara sa se uite in urma. Am intalnit multe persoane care au fost de Craciun sau de Pasti singure si ar fi dorit sa nu fie asa. Chiar imi spunea cineva ca s-a intors acasa (impropriu acasa, in locul unde statea intr-o tara departe de tara) si a mancat o bucatica de cozonac cu lacrimi cu tot. Si nu o singura persoana mi-a spus cu durere ca s-a vazut de ziua bucuriei ca nu avea cu cine sa imparta bucuria...multe suflete departe de tara au trait ziua Nasterii Lui sau a Invierii in comuniune numai si numai cu EL, desi ar fi dorit sa fie si in comuniune cu ceilalti.

Va rog sa va opriti putin, sa mai ramaneti de vorba cu cei care sunt in Biserica, mai primiti-i in cercul vostru si pe cei care sunt niste straini pentru voi, mai mergeti in intampinarea celor care se uita timizi ca poate gasesc pe cineva cu care sa fie de Craciun, fiti voi primii care sa ofere un zambet si o inima deschisa. Daca sunteti in localitati unde nu aveti Biserica si aveti masina, vorbiti cu cine mai doreste sa mearga la Biserica in alt oras si mergeti impreuna. Nu va ganditi ca vreti sa fiti numai voi cu prietena/prietenul sau efectiv singuri. Iesiti din egocentrismul distructiv si priviti si spre ceilalti ca sa traiti deplin!

O sa vedeti cata bucurie o sa aveti ca ati putut da putina bucurie. Si ce e mai minunat, de abia atunci veti descoperi in voi sclipirea de Lumina de la EL.

Va imbratisez cu drag si va urez multa bucurie la nasterea Bucuriei,

Elena
DOAMNE AJUTA si eu am trait aceeasta experienta in strainatate de a fi singur de sarbatori este foarte greu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.01.2010, 21:35:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

M-a impresionat acest indemn, mai ales ca eu cunosc situatia. Mai ales pentru studenti este greu si cei cu situatie speciala (fara serviciu, pensionari, etc.)
E un paradox la noi romanii: ne este si greu, suntem singuri, dar nici nu suntem uniti si nu ne ajutam.
Eu nu reusesc sa inteleg.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.01.2010, 23:10:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La Multi Ani!

Cum ai petrecut cumpana dintre ani, Sophia?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2010, 12:33:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mirelat - daca te referi la revelion, atunci iti spun ca am stat acasa cu sotul meu si ne-am uitat putin la televizor. Ne-am culcat devreme pentru ca eu m-am dus pe 1 ian. la biserica.
Craciunul tot acasa in doi si la biserica. Pregatiri f.putine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2010, 12:52:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mirelat - daca te referi la revelion, atunci iti spun ca am stat acasa cu sotul meu si ne-am uitat putin la televizor. Ne-am culcat devreme pentru ca eu m-am dus pe 1 ian. la biserica.
Craciunul tot acasa in doi si la biserica. Pregatiri f.putine.
Așa și trebuie ! Foarte frumos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2010, 20:52:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc de raspuns, Sophia. Ma gandesc ca este totusi cam trist sa fii singur acasa de sarbatori.

PS: si eu m-am dus pe 1 Ian la biserica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2010, 03:03:50
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Strainatatea ne schimba, dar si in tara s-a schimbat...

Cind am fost ultima oara in tara, am constatat ca lumea s-a schimbat enorm. Nu stiu daca in bine, sau in rau, nu doresc sa fac comentarii nelalocul lor.
Mi s-a parut ca multi preferau sa se infrupteze din produsele porcului proaspat taiat, si sa asculte manele, imediat dupa ce veneau de la biserica, daca mergeau...
Unii mergeau la biserica, apoi luau masa, dormeau putin la pranz, apoi seara la colindat sau primeau colindatori..,
Altii, nici nu dadeau pe la biserica, doar manele auzeai pe casa scarii de pe la usi...mancare multa, bautura multa samd
Nu am vazut pe nimeni sa intrebe de cei bolnavi, de cei singuri...

In strainatate, totusi romanii sint ceva mai uniti.
Merg la biserica, acolo se intilnesc, fac prietenii, apoi le mentin.
Insa si aici, putini se ajuta intre ei, doar citiva. Mereu se face apel la acele persoane, parca nu mai apar altii noi, care sa dea o mana de ajutor. Poate pentru ca fiecaruia i-a fost f greu la inceput, apoi s-au distantat. Asa incet-incet, uita de traditii, uita sa fie milostivi...insa stiu ca sarbatorile ard cel mai greu sufletul celor de prin strainatate...departe de toti, de cei dragi, de familie...

Cu toate astea, se fac pomelnice la biserica, pentru vii sau morti, lumea asa face pomana aici, se mai discuta unii cu altii, insa cine e singur trebuie sa faca in general singur contacte cu altii, in cazl asta va fii cautat, iar altii doar vin la slujba, apoi pleaca imediat la treburile lor...

Cine a facut milosteni epina acuma, sa fie binecuvantat!
Cine nu a facut milostenie pina acuma, sa fie binecuvantat!

Cine are inima buna, va fii mereu milostiv!
Cine a uitat, va veni o zi cind isi va aduce aminte de milostenie!
Binecuvantati sa fie toti, deoarece oricine se poate ruga, zile/nopti in sir, daca de milostenie a uitat cumva, sufletul ii va fii sarac...deci mai repede sau mai tarziu, isi va aminti si tot binecuvantat sa fie!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna pentru voi a trai in strainatate? Fani71 Generalitati 250 01.12.2009 23:53:20
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 13:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 20:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 07:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 07:26:08