Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2011, 15:24:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit eutanasierea cainilor

s-a aprobat legea eutanasierii cainilor vagabonzi. aceasta lege va produce multe controverse intre iubitorii de animale si cei care sunt de accord cu aceasta. este adevarat, ca la cati hoti, asasini, violatori sunt in tara asta lasati in libertate si care sunt de 10 mii de ori mai rai decat orice bestie lasata libera pe strazi, problema cainilor este minora. dar poate fi un inceput.

din punct de vedere crestin, consider ca aceasta lege nu este potrivita, ca poate si cainii au sufletul lor, nu consider ca a ii omori este o solutie ortodoxa. darrrrr, avand in vedere ca au fost atatea incercari de adunare a cainilor in padocuri si din cauza lipsei de fonduri acestia au ajuns iarasi pe strada, au fost atatia oameni atacati, muscati, mutilati pe viata, sau chiar omorati de caini pe strada, nu stiu ce sa spun ...

sincer, mie nu imi plac cainii, poate din cauza ca imi este groaznic de frica de ei, am fost atacata si muscata de caini ... deci eu cand vad un caine ori astept sa vina un om sa trec cu el sau pur si simplu ma intorc din drum ... mai rau e cand imi apare in fata din senin, nu am pe nimeni in jur si nici cale intoarsa nu pot face. si daca mai sunt si cu copiii ... sa fereasca Dumnezeu ... au fost atatea cazuri de copii atacati si muscati de caini ...

foarte multi iubitori de caini zic ca nu trebuie omorati, si este adevarat, dar nimeni nu face nimic, le da de mancare pe strada, dar nimeni nu ii primeste in casa, poate din frica, din motive de igiena, din comoditate ... am vazut o catea cu agrafa in ureche ca ar fi fost sterilizata si cu 4 5 pui nou nascuti dupa ea ... daca statul nu este in stare sa faca ceva bun, sa dea fonduri pentru padocuri, sa adopte o lege mai crestineasca pentru aceste vietati, omul de rand nu prea poate face nimic, oricat s-ar bate el cu pumnul in piept ca ce iubitor de caini este.

ce este pacat, este ca in zilele noastre, se ajunge la asa ceva ... in loc statul sa faca o treaba buna si sa fi gasit si pentru catei o solutie omeneasca, prefera sa taie raul de la radacina ... pacat macar asa poate nu or mai fi atatia oameni terorizati de haitele de caini.

Last edited by Mirela0110; 22.11.2011 at 15:30:18.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.11.2011, 15:33:56
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

niste crestini adevarati nu pot ucide niste fiinte nevinovate...poate ar fi trebuit sa se mai gandeasca....oricum toate aceste greutati prin care trecem sunt datorita raului din noi.....sa nu ne mire ca nu ne merge bine....dupa fapta si rasplata...trist...f. trist
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.11.2011, 15:42:01
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Care sunteti impotriva veniti si cu SOLUTII fratilor! Ca la papagalisme si dat din gura toti suntem buni...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.11.2011, 15:45:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
s-a aprobat legea eutanasierii cainilor vagabonzi. aceasta lege va produce multe controverse intre iubitorii de animale si cei care sunt de accord cu aceasta. este adevarat, ca la cati hoti, asasini, violatori sunt in tara asta lasati in libertate si care sunt de 10 mii de ori mai rai decat orice bestie lasata libera pe strazi, problema cainilor este minora. dar poate fi un inceput.
Inceput la ce ?
Cainii sunt fiinte vii ,tovarasi ai omului .
Ne mai incarcam cu un pacat dupa legalizarea avortului.
Un sfant parinte spunea ca daca noi am fi buni nici cainii nu ne-ar ataca.
E adevarat ,cand sunt adunati in haita ,devin periculosi.
Legea asta ma intristeaza ,cainii sunt iubitori de oameni ,iar unii sunt inofensivi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.11.2011, 15:50:51
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

ce solutii? a venit si cucoana aia din franta, brigitte bardot, ca sa ia 3 caini si a zis ca restul sa nu ii omoram ca ce mult iubeste ea cainii ... apoi ia-ti-i pe toti in franta ca aici nu au viata buna ... ia cineva vreun fond european pentru ca sa faca adaposturi pentru caini, sau finanteaza cineva asa ceva??? oamenii se gandesc la propriile afaceri nu la adaposturi de caini.... si plus ca ce sa faci cu atatia?? am auzit ca chinezii mai mananca carne de caine:P dar ce poti face ii exporti in china? asa cum toti vociferam ca basescu sa plece dar nimeni nu se rascoala impotriva lui ca ii este frica, si pe buna dreptate ca acu una doua ajungi la puscarie, asa nu o sa se gaseasca solutii nici pentru caini ... doar statul va lua hotarari ... o o decizie e luata .. pacat ca e asta si nu e alta mai buna, mai crestineasca ... este adevarat, ca sa nu ne miram ca "traim" asa de "bine" ... si daca mai legalizam si avorturile sau prostitutia ..... vai si amar de capul nostru ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.11.2011, 15:59:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sterilizati, pai de ce sa-i sterilizeze cu adevearat sa ramana fara lucru in cativa ani?

Buna lege, acum o sa se vada care si cati sunt iubitorii astia de animale, sa-i ia si sa-i tina in casa daca ii iubesc asa mult.

Crestinismul nu-ti interzice sa omori un lup, un urs sau un porc mistret daca iti intra in ograda, iti distruge recolta, iti ameninta viata.

Un caine vagabond este exact in aceeasi situatie, este un pericol social, mergi pe strada si sar la tine, de unde si pana unde "prieten al omului"?
Aia care sunt prieteni cu ei ar trebui sa-i tina in casa, ograda, sa-i vaccineze, sa raspunda pentru comportamentul lor, etc.

Nu toti merita asta, din pacate o sa fie si unele victime din cei mai inofesnsivi, dar nu poti sa-i duci la psiholog canin sa vezi, asta musca..asta nu..

Last edited by AlinB; 22.11.2011 at 16:05:34.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2011, 20:00:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Câini vagabonzi ca în România, care se adună în haite pe străzi și sar la trecători, eu nu am văzut nicăieri în lume. Nici în Turcia, nici în Gruzia, nici în Uzbekistan, ca să nu mai vorbim de Ungaria sau alte țări civilizate. Cred că nicăieri nu s-a întâmplat ca la noi, unde un japonez care a avut proasta idee să vină la România a fost omorât de câine la 100 de metri de sediul Guvernului. Și sub acest aspect, ca și sub altele, suntem rușinea Evropii și lumii. S-a lăudat Băsescu pe vremea cât domnea ca primar și nu ca prezidente că rezolvă cu javrele. N-a făcut nika.
Cum s-au externalizat atâtea, să se externalizeze și asta, că nu suntem capabili să ne ocupăm de problemă după 50 de ani de dictatură și 20 de ani de democratură. Dacă ne vând computere chinejii, fac mașini românești franțujii și ne vând lapte ardelenesc ungurii, de ce nu ne-ar ecarisa alții mai destoinici ? Să vină străinii la hinghereală, că la noi nema putirința și nexam voința !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2011, 21:22:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sunt de doi ani in Olanda. Nu am vazut niciodata, dar niciodata, vreun caine vagabond. Nici pisici.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2011, 21:36:55
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Omoram zilnic atatea animale,pentru carne,sau pt.blana.Omoara Tiriac la Balc o groaza de mistreti.La diverse vanatori,la fel,se omoara animale in prostie.Si nimeni nu zice nimic.Sobolanii ii omoram,soarecii la fel.
Cainii au devenit un pericol.Va invit la mine in cartier,sa-i auziti(numai)cum latra cand se dezlantuie,nu va doresc sa-i si vedeti de aproape,sau sa treceti printr-o zona pe care n-o cunoasteti si sa va atace o haita de caini,pripasiti pe sub cine stie ce masini.
Intreb:sunt mai fericiti lasati pe strada si alungati cu pietre si muritori de foame(cine sa le dea de mancare la toti,cand nici oamenii n-o duc prea bine?),decat eutanasiati?
Sterilizare?Pai deja sunt foarte multi,iar sterilizarea nu se face,pt.ca,firmele care cu asta se ocupa,ce ar mai face dupa aia,daca i-ar steriliza pe toti?Trebuie sa mai lase si de samanta,nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2011, 22:02:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit fie tuturor dupa sufletul lor!

Fie tuturor dupa sufletul lor!
Sa-i omoare pe toti,caci numai cainii vagabonzi mai reprezinta raul si defaimeaza Romania in vremurile actuale!Daca intr-adevar acesta este pretul pe care Romania trebuie sa-l plateasca pt a se integra in lumea civilizata,pt a face ca cetatenii ei sa traiasca acolo cu drag si sa poata duce o viata decenta intr-o societate necorupta si morala.
Asa sa fie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36