Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.10.2013, 16:34:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu l-am raportat.
Sa vedem ce decide adminul.
Nu e doar incult teologic, needucat intelectual ci si prost ca om, lipsindu-i bunele maniere.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.10.2013, 16:52:41
LiviuPopovici LiviuPopovici is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2013
Mesaje: 7
Implicit

Ce capacitati incredibile ai... cred ca deja ma cunosti mai bine decat ma cunosc eu :)
Verbiajul tau o fi manifestarea dragostei pe care nu o am eu probabil si tu ca ortodox da.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.10.2013, 20:47:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LiviuPopovici Vezi mesajul
Pfff... cauta pe youtube si ai sa vezi si la ei minuni mai ceva ca la voi. La ei mai cad pe jos, sar in sus... la voi mai mult plang icoanele si nu putrezesc lesuri.
As dori sa discut cu cineva care are mai mult timp sa discute, cu din astia expeditivi care te-au pus intr-o categorie si iti dau in cap cu ce stiu ei stiu nu se poate discuta.
Pfff... te-ai reinscris pe forum sa fi mai "dur" si sa lovesti cu nemernicie si fara discernamant crezand ca prin "razbunarea " ta vei rezolva ceva , ci doar o munca in plus pentru Admin , prin banarea ta si in cele din urma prin blocarea IP-ului tau !
Asa ca ramai cu acel pfff . . . , nu inainte de a citi fara voia ta ceva ORTODOX despre subiectul batjocorit de tine , caci de discutii imbecile m-am saturat in cei sapte ani , asa ca "iti dau in cap " ( spre deliciul multora ca tine de pe aici ) cu un citat , spre luminarea ta . . .

"Cât de minunate și felurite ca formă, culoare și miros sunt nenumăratele flori și, îndeobște, plante din natură și din feluritele clime ale pământului! Nu te poți îndulci destul de înfățișarea și mireasma lor.
Dacă plantele sunt atât de minunate, să ne gândim ce bună mireasmă vor răspândi în rai sfinții, drepții lui Dumnezeu din toate tagmele, rangurile și vredniciile!
Dacă pe iarba câmpului, care astăzi este și mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu așa o îmbracă, nu cu mult mai vârtos pe voi, puțin credincioșilor?” (Matei 6, 30)
Străduiește-te, omule, să ajungi la frumusețea cea lăuntrică a credinței, a virtuții și nu te lenevi. Ce bună mireasmă răspândesc, mai presus de cea a orișicărei flori, moaștele sfinților!
Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui!"
(Sfântul Ioan din Kronstadt, Spicul viu - gânduri despre calea mântuitoare, traducere de Adrian și Xenia Tănăsescu-Vlas, Editura Sophia, București, 2002, p. 166)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 14.10.2013 at 20:59:41.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.03.2014, 10:48:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
Eu nu am nici un dubiu ca Sf.Parascheva este sfanta si ca are moaste nestricacioase si frumos mirositoare (chiar daca nu ar fi unse cu mir) dar sa stii ca si eu de multe ori m-am intrebat de ce nu este descoperit chipul.

Si nu numai chipul acestei sfinte. Cam toti sfintii de ale caror moaste am auzit sunt pusi in racle cu chipurile acoperite. Nu inteleg de ce. Ca au chipurile placute. Sf.Ioan Iacob Hozevitul, Sf.Gherasin din Kefalonia, Sf.Ioan Botezatorul,parintele Ilie lacatusu, de ex, au chipuri placute la vedere, chiar linistitoare. Presupun ca asa sunt, deci, toti sfintii. Nu vad nici un motiv pt care sa se acopere.

Stie cineva vreo explicatie?

p.s- intrebarea asta mi-am pus-o de cand am vazut pe net moastele Sf. Alexandru din Svir tot cu chipul acoperit. Sunt cele mai bine conservate moaste ale B.O., un Sfant care a vazut Sfanta Treime. Cum oare arata chipul unui om care a vazut asa ceva?... nu inteleg de ce a fost lasat tot acoperit.
Nu stiu daca ai observat, dar in general nici o parte a corpului nu prea este la vedere si mai ales la atingere directa.
In principiu din cauza vandalizarii, insa si din cauza ca sunt si oameni necredinciosi sau mai putin credinciosi care le percep altfel, avem exemplu si aici.

Stiu o biserica in care s-a ajuns sa se puna sticla peste icoane pentru ca acele chipuri erau mai mereu zgariate.
Si asta intr-un oras maricel si biserica de centru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.03.2014, 10:49:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LiviuPopovici Vezi mesajul
Ce capacitati incredibile ai... cred ca deja ma cunosti mai bine decat ma cunosc eu :)
Verbiajul tau o fi manifestarea dragostei pe care nu o am eu probabil si tu ca ortodox da.
Pai da, te cunoastem, ca ai avut grija sa te prezinti deja, chiar mai mult decat am fi dorit sa cunoastem.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.03.2014, 10:50:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu sunt de acord cu departajarea asta, e de fapt o exagerare in zilele noastre. De fapt ortodoxia are acelasi inteles cu ortodoxismul, dar "ortodoxismul" a fost folosit abuziv de gandirea modernista, dandu-i-se o conotatie peiorativa. Astfel ortodoxisitiii sunt cei ce nu se raliaza la conceptiile moderniste, adica cei ce cred ca BO e unica, etc. Daca o sa cauti pe net vei vedea acesta intelege a cuvantului.
De fapt ortodoxismul era ceva asociat cu nationalismul radical, ca cel legionar. Sau cu stilismul, adica niste exagerari evidente.
Si stilistii au pretentia ca "nu se raliaza la conceptiile moderniste". Si raman totusi o extrema.

Iar stilismul si curentul legionar nu prea tin de "zilele noastre".
Ceva mai multa coerenta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.03.2014, 15:34:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si stilistii au pretentia ca "nu se raliaza la conceptiile moderniste". Si raman totusi o extrema.
Iar stilismul si curentul legionar nu prea tin de "zilele noastre".
Ceva mai multa coerenta?
Eu am scris: "De fapt ortodoxismul era ceva asociat cu nationalismul radical, ca cel legionar." Am folosit un verb la timpul trecut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evanghelia... este adevărată? laurastifter Morala Crestina 6 21.12.2011 13:06:21
Sfintii - marturie a faptului ca Ortodoxia este detinatoarea adevarului divin ivo_faith Secte si culte 5 02.08.2010 18:54:32
Care este adevarata Biserica a Lui Hristos? schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 40 29.04.2009 19:55:41