Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2012, 10:09:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
permite'mi sa te corectez
Stalin nu a fost ortodox, era un fel de ateu si facea parte dintr-o familie de evrei. De aici si apare bolsevismul si prigoana ortodoxiei in vremea lui..
Despre Stalin s-a spus că a fost evreu, tot așa cum s-a spus și despre Hitler că a fost evreu. În realitate, deși știm că în familiile lor au existat evrei, nu avem nici cel mai mic motiv de a considera că acești călăi ai popoarelor (și, cu precădere, poporului evreu) au fost evrei. Că au avut concepții ateiste, ba chiar anticlericale, e mai mult decât evident. Dar, de aici și până la a spune că au fost evrei e cale lungă.
Despre Stalin, știm cu certitudine că a studiat teologia la seminar, pregătindu-se să devină preot. A fost dat afară din seminar pentru agitație bolșevică. Refuz să cred că, în seminarele din Rusia țaristă, erau primiți nebotezații la studii în vederea hirotoniei.

Ca să o aducem din condei revenind la topic: sfârșitul nu are cum să fie iminent, din cel puțin două motive.

Primul este unul foarte concret: potrivit Apostolului, înainte de Ziua Aceea evreii se vor converti. Absolut normal, de ce să credem că Dumnezeu, care acum invită la ospățul de nuntă toate popoarele, l-ar uita tocmai pe acela căruia i s-a adresat în mod deosebit? Trăim sub Legământ nou, dar dragostea dintâi nu se uită. Or, cu notabile excepții, deocamdată nu se poate susține că evreii, sau o parte importantă a lor, s-au convertit la adevărata credință a înaintașilor lor și a noastră.

Al doilea este de ordin mai general: ateismul nu poate fi stadiul ultim al coborârii omenirii. Ca să zic așa, istoria nu este epuizată. Trăim vremuri în care oamenii nu cred în Dumnezeu, dar nici în diavol nu cred. Materialismul a creat o carapace, dincolo de care noi nu mai vedem cele de sus, dar nici cele de jos. Pentru o vreme, dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor poate fi mulțumit. Dar este un succes tactic, care nu ține loc de o adevărată victorie strategică. El e mândru, el nu se va putea împăca la infinit cu disimularea. Vrea să fie adulat. Vrea să fie slăvit ca un dumnezeu. De aceea va fi nevoie, înainte de sfârșit, de încă o schimbare de paradigmă, în care NEPĂSAREA actuală față de invizibile să fie înlocuită de un FALS CULT. Puștii care, astăzi, își spun sataniști și se adună prin cimitire sunt o glumă, iar diavolul nu are chef de glume. El vrea cult public. El nu se va lăsa până când popoarele nu îl vor încorona oficial: cu șefi de stat tămâind la templul său, cu o anti-tradiție și o anti-liturgie care să îl aibă ca izvor și adresant pe prințul lumii acesteia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.05.2012 at 10:26:04.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2012, 16:03:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Puștii care, astăzi, își spun sataniști și se adună prin cimitire sunt o glumă, iar diavolul nu are chef de glume. El vrea cult public. El nu se va lăsa până când popoarele nu îl vor încorona oficial: cu șefi de stat tămâind la templul său, cu o anti-tradiție și o anti-liturgie care să îl aibă ca izvor și adresant pe prințul lumii acesteia.
Desi suna de-a dreptul macabru, dupa gustul meu, inclin sa va dau dreptate. Faptele istoriei in care suntem traitori tind spre acest posibil sfarsit. Eu insa imi pastrez, in virtutea constitutiei sufletesti si a brumei de credinta in Mila lui Dumnezeu, speranta ca e mult pana la sfarsit. Desi multi oameni ai Bisericii considera altceva, eu imi exprim convingerea personala: nu stim cand si cum va fi sfarsitul, exceptind ceea ce putem citi in Scriptura. Numai ca, desigur, intervin mereu interpretari variate ale textului biblic si de aceea ramane de vazut care dintre pozitiile exprimate sunt mai aproape de adevar. Timpul, sub puterea Domnului, va lamuri toate dilemele noastre.

Last edited by ioan cezar; 03.05.2012 at 23:34:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de departe merge datoria fata de parinti? arthur_clennam Morala Crestina 35 20.01.2013 17:07:41
Departe si aproape de Dumnezeu tatolivia Intrebari utilizatori 0 12.05.2012 18:05:14
Sunt divortata - ce pot face mai departe? Tzantzarika Nunta 103 13.08.2010 16:34:04
citeste si da mai departe carmina Stiri, actualitati, anunturi 1 01.02.2010 21:14:13
sunt departe ..si singura.. mioara Rugaciuni 18 20.12.2006 14:53:48