Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 27.06.2010, 00:52:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Am gasit ceva dragut :)

http://arhiva-ortodoxa2.info/test/au...ook.pdf&zone=4

Carte de colorat cu personaje din Bizant :) (se poate printa)
E in lb engleza deci poate servi si ca suport pentru invatarea / exersarea acestei lb, si mai ales poate fi un bun (si distractiv) prilej de a familiariza copilul cu imaginile pe care le va intalni pe peretii bisericilor si cu putina istorie a crestinismului.

(Daca nu merge linkuk: http://arhiva-ortodoxa.info -> document, acolo gasiti PDF-ul)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #252  
Vechi 27.06.2010, 21:13:02
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Multumim mult, Jane, sunt dragute planshele.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 28.06.2010, 22:38:03
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Multumesc, Jane. Acum am rasfoit cartea si chiar o sa o printez pentru o fetita. :)
Reply With Quote
  #254  
Vechi 28.06.2010, 23:00:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Am gasit ceva dragut :)

http://arhiva-ortodoxa2.info/test/au...ook.pdf&zone=4

Carte de colorat cu personaje din Bizant :) (se poate printa)
E in lb engleza deci poate servi si ca suport pentru invatarea / exersarea acestei lb, si mai ales poate fi un bun (si distractiv) prilej de a familiariza copilul cu imaginile pe care le va intalni pe peretii bisericilor si cu putina istorie a crestinismului.

(Daca nu merge linkuk: http://arhiva-ortodoxa.info -> document, acolo gasiti PDF-ul)
A propos, Jane, imi pare rau ca nu m-am mai ocupat sa gasesc bibliografie despre Bizant pt tine.. Mi-am reamintit acum.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #255  
Vechi 01.07.2010, 16:46:27
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

http://www.philokalia.org/porphyrios_children.htm
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #256  
Vechi 01.07.2010, 17:14:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Multumim, Jane.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 03.07.2010, 22:07:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Dumbing Down Society Part I: Foods, Beverages and Meds

(articol despre alimente, medicamente comune... si efectul lor asupra noastra).
Reply With Quote
  #258  
Vechi 12.07.2010, 06:38:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Dumbing Down Society Pt 2: Mercury in Foods and Vaccines

(Tampirea societatii: Mercurul din alimente si vaccine.
Pe situri romanesti am gasit articole mult mai detaliate despre mercurul din vaccine.. Recomand: http://nuvaccinurilor.blogspot.com/ )
Reply With Quote
  #259  
Vechi 06.11.2010, 15:11:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Pai copilului i se va preda literatura la scoala (pe langa anatomie, fizica, chimie, etc) si va studia varii texte in care se vor regasi (si) erosul literar, fantezia (asadar desprinderea de realitate), idei mai mult sau mai putin crestine. Cum vei proceda ca sa-l impiedici pe copil sa primeasca acest tip de "informatie"?

Cat despre gradul de educare al Sf. Parinti, sunt de acord cu Erethorn, nu faptul ca nu erau scoliti a garantat primirea Sfantului Duh - deci nu trebuie sa ne apucam sa demolam scolile, slava Domnului!
Sf. Ierarh Nectarie (ca tot se apropie 9 noiembrie) era chiar foarte scolit si asta nu a impiedicat pogorarea Sf. Duh asupra sa! Asta este o dovada ca Dumnezeu este milos si mult-iubitor de oameni (din toate categoriile sociale), nu extremist si fixist, asa cum dorim noi catodata sa-L portretizam.
Un copil de-al meu merge deja la scoala, Coralina.
Din fericire cartile pe care le are de studiat au fost excelente pana acum (despre animale, biografii ale artistilor etc..)
Oricum, el stie de mic ca majoritatea oamenilor nu cred in Dumnezeu, ca tot ceea ce vede in jur reflecta lumea post-crestina.

Cred ca el isi va forma singur atitudinea fireasca fata de literatura daca va avea un minim de educatie crestina pana la varsta cand alege. Contrar a ceea ce crezi tu, eforturile mele nu sunt indreptate spre cenzura, ci spre a-i oferi informatii crestine. Ca pe cele lumesti le va gasi singur, oricum.
De aceea, spre exemplu, nu-i citesc Scufita Rosie, ci Micul Pateric, povestirile par. Cleopa.. etc.
Evident, cand creste va intra in contact si cu lucrari literare care vehiculeaza idei necrestine/anticrestine.. dar pana atunci sper ca dialogurile cu fiul meu se vor amplasa la un nivel de intelegere mult mai profund (sper ca va putea intelege valoare cuvantului.. care da viata sau ucide, ca va intelege cum omul isi transpune propria lui lume interioara, cu tot cu patimile care stapanesc in creatiile artistice etc, etc.. ).
Dumnezeu a dat omului inteligenta ca prin contemplarea celor vazute sa se ridice cu mintea la cele nevazute. Nu ca sa si-o umple cu lucruri desarte.

(cu totul off topic: nu te preocupa ca-mi chinuiesc copiii, ca-i cenzurez etc. Cel mare este exceptional, cu mult peste nivelul celor de varsta lui. De ex. desi are 6 ani, am trecut la matematica de clasa a 5-a acasa - .. stiu ca nu-i frumos sa ma laud, dar nu-mi place sa se planga de mila "copiilor bigoti", care nu sunt lasati sa invete chestii lumesti)


Despre CURIOZITATE (Din Razboiul nevazut)
Fii un culegator harnic al lucrurilor duhovnicesti si ceresti. Nu cauta sa cunosti altceva in lume decat pe Cel Rastignit; Viata si Moartea Lui. Acestea cer luarea aminte a ta. Astfel vei fi mult bineplacut lui Dumnezeu, Cel ce socoteste alesii si iubitii Lui pe cei ce-L iubesc si-nvata a face voia Lui.


Orice alta chestiune, orice alta informatie si intrebare este egoism si mandrie. Prin aceste unelte diavolul cauta sa castige vointa celor ce dau atentie vietii duhovnicesti. El lupta din toate puterile si se sileste a invinge mintea lor cu curiozitati de acest fel. El vrea sa cucereasca prin aceste mijloace ambele, mintea si vointa.

Prin urmare, cauta adesea a da oamenilor notiuni, fie ele chiar inalte, subtile si curioase, mai ales celor ce vor sa le pastreze in minte si celor ce repede se ataseaza lor.

Stapaniti de placeri, de discutii asupra acestor notiuni inalte, prin care ei gresit socotesc a placea lui Dumnezeu, uita a-si curati inimile, a se gandi la slaba lor cunoastere, la adevarata mortificare si la taierea vointei. Sunt cuprinsi de patima mandriei si devin ei insisi idolii cugetarii lor. De aceea, incet-incet, pe nesimtite, fara a-si da seama, ajung a crede ca nu mai au nevoie de sfatul altora. Atunci se obisnuiesc, in orice trebuinta, sa alerge la propria lor judecata. E un lucru foarte periculos si greu de indreptat, fiindca aroganta gandirii e mai periculoasa decat cea a vointei. Cand aroganta vointei, manifestata in minte, e mai usor a fi remediata, supunandu-se celei ce-i urmeaza. Dar cand mintea are o opinie gresita, ca judecata ei este mai buna decat a celorlaiti, cum si prin ce poate fi corijata? Si cum poate un om sa se supuna rationamentului celorlaiti cata vreme il considera nu asa de bun ca al sau?

Daca-i asa, ca ochiul sufletului, care-i mintea, prin care e capabil omul a recunoaste si a curati aroganta vointei, este asa de slab, orb si plin de mandrie, cine-l poate vindeca? Si daca lumina-i intuneric si adevarul logic eroare, cum poate ilumina ori corecta pe celelalte? Pentru acest motiv sa rezisti pe cat iti este cu putinta acestei arogante periculoase a mintii, inainte ca ea sa patrunda in simtirile tale; si rezistand curata-ti gandirea in toate adancimile si unghierele ei si supune opinia ta parerii altora. Fii nebun, neintelept pentru iubirea lui Dumnezeu si atunci vei fi mai intelept decat Solomon. "De socoate cineva din voi sa fie intelept in veacul acesta, sa se faca nebun ca sa ajunga intelept. Pentru ca intelepciunea lumii acestea este nebunie inaintea lui Dumnezeu" (I Cor. m, 18-19).
Reply With Quote
  #260  
Vechi 06.11.2010, 15:29:07
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Sa-ti traiasca ambii copii, Anna! Ma bucur ca sunt inteligenti insa ma intreb, in contextul celor afirmate de tine pe acest forum, care e rostul matematicii in viata fiului tau mai mare, din moment ce inmultirile si impartirile nu ajuta la mantuire (vezi cele citate de tine "Nu cauta sa cunosti altceva in lume decat pe Cel Rastignit; Viata si Moartea Lui.")

Eu nu sunt de acord cu felul in care intelegi / practici tu ortodoxia. Mie personal nici nu mi se pare ortodoxie, ci o ideologie flasca si rigida de la care nu ma astept sa umple oamenii de iubire vreodata. Iarta-ma ca ti-o spun asa, pe sleau, insa exact asta gandesc. Stim doar ca si fariseii erau extraordinar de rigurosi in respectarea regulilor, dar cu ce folos...? Absolut nici unul, ba din contra.
Oricum, fiecare isi oranduieste viata asa cum considera.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Lumea 100% ortodoxa coralina Generalitati 103 10.10.2010 20:42:28
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44