Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2007, 14:22:28
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ce parere aveti? Sa facem ascultare, chiar daca traim "in lume", si nu in manastire? Sa il intrebam pe parintele duhovnic despre alegerile noastre?
Sa cerem sfat doar cand nu stim ce sa facem, sau sa cerem binecuvantare a alegerilor noastre?
Eu una as vrea sa am o relatie mai apropiata cu parintele duhovnic si ma tem sa nu-l obosesc, sa nu-l stresez cu prea multe probleme.
O prietena m-a intrebat: sa-i spuna duhovnicului ca a cunoscut un baiat, cu intentii serioase? Nu au facut nimic rau, greseala sau pacat. Ea stie ce vrea: sa continue relatia. I-am zis: sa-i spuna, poate e mai bine, dar pe de alta parte eu nu am avut o asemenea relatie cu parintele meu duhovnic.
E gresit sa luam hotarari fara binecuvantare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2007, 14:54:07
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Eu as zice sa-i ceara sfat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2007, 19:41:22
Deea Deea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Ce parere aveti? Sa facem ascultare, chiar daca traim "in lume", si nu in manastire? Sa il intrebam pe parintele duhovnic despre alegerile noastre?
Sa cerem sfat doar cand nu stim ce sa facem, sau sa cerem binecuvantare a alegerilor noastre?
Eu una as vrea sa am o relatie mai apropiata cu parintele duhovnic si ma tem sa nu-l obosesc, sa nu-l stresez cu prea multe probleme.
O prietena m-a intrebat: sa-i spuna duhovnicului ca a cunoscut un baiat, cu intentii serioase? Nu au facut nimic rau, greseala sau pacat. Ea stie ce vrea: sa continue relatia. I-am zis: sa-i spuna, poate e mai bine, dar pe de alta parte eu nu am avut o asemenea relatie cu parintele meu duhovnic.
E gresit sa luam hotarari fara binecuvantare?
Nu stiu daca este gresit sa iei o hotarare fara sa ii spui duhovnicului de hotararea ta.eu, personal, imi intreb duhovnicul cand am o nelamurire, o neliniste sau cand sunt intr-o situatie din care nu stiu cum sa ies.
Se spune ca duhovnicul ti-e ca un tata sau ca un frate mai mare la care te duci pentru un sfat sau pt ajutor.eu cred ca asa ar trebui sa ii privim pe duhovnici.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2007, 00:12:10
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Trebuie sa ne obisnuim sa cerem si sfat si binecuvantare pentru orice intentie sau actiune mai serioasa din viata noastra plus ca cei doi fata si baiatul ce au ganduri serioase sa se spovedeasca la acelasi duhovnic. Cautati si cititi din cartile lui Danion Vasile, nu asteptati de la noi raspunsuri general valabile; osteniti-va si cititi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2007, 04:32:51
MadalinS MadalinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

“Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.” ( Matei 7, 7)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2007, 07:32:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pentru problemele mai importante, este bine a discuta cu duhovnicul si chiar a se face o obisnuinta din aceasta. S-ar evita multe caderi ale noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.01.2008, 19:16:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Ce parere aveti? Sa facem ascultare, chiar daca traim "in lume", si nu in manastire? Sa il intrebam pe parintele duhovnic despre alegerile noastre?
Sa cerem sfat doar cand nu stim ce sa facem, sau sa cerem binecuvantare a alegerilor noastre? [...]E gresit sa luam hotarari fara binecuvantare?
eu cred ca in cazul mirenilor nu prea e posibil, dpdv practic, sa se faca totul cu binecuvantare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.01.2008, 19:39:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da si nu. Ce vreau sa spun, este ca exista multe situatii le putem rezolva si noi cunoscand ca niste buni crestini ce este bine si ce nu. Acolo unde chiar situatia se impune se cere binecuvantarea, dar sa nu devenim pisalogi din cale afara si sa stam toata ziua pe capul Duhovnicului pentru a lasa pe cei care au nevoie de timp si sfat din partea Duhovnicului. Sa nu se creeze falsa impresie, ca daca te duci cat mai des la Duhovnic pentru orice nimic, devii mult mai credincios sau mai stiu eu ce. Deci si aici, cumpatare si discernamant !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2008, 20:53:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Da si nu. Ce vreau sa spun, este ca exista multe situatii le putem rezolva si noi cunoscand ca niste buni crestini ce este bine si ce nu. Acolo unde chiar situatia se impune se cere binecuvantarea, dar sa nu devenim pisalogi din cale afara si sa stam toata ziua pe capul Duhovnicului pentru a lasa pe cei care au nevoie de timp si sfat din partea Duhovnicului. Sa nu se creeze falsa impresie, ca daca te duci cat mai des la Duhovnic pentru orice nimic, devii mult mai credincios sau mai stiu eu ce. Deci si aici, cumpatare si discernamant !
subscriu la ce spune cristi, acu no sa suni duhovnicu sa ceri binecuvantare sa mergi la gara(am intalnit si de astia)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2008, 21:09:20
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cand am inceput acest topic, aveam de luat niste hotarari destul de serioase. Si am intalnit o prietena care mi-a zis sa nu iau hotararea fara sa merg la parintele duhovnic. M-am dus, sa-mi marturisesc ce aveam pe suflet, dar, sincer, am preferat sa ma rog, sa ma ajute Dumnezeu sa aleg ce e mai bine. Nu puteam sa-i cer parintelui sa hotarasca pentru mine.
Acea prietena asa a zis, sa ii cer sfatul si sa nu ies din cuvant.
Am fost la biserica si l-am rugat pe parintele sa-mi dea o rugaciune, ca sa nu citesc eu de una singura. Si mi-a dat Psaltirea. Dar nu i-am spus decat ca trebuie sa hotarasc ceva, fara amanunte. Si nu a intrebat mai mult.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stim ce sa cerem? costel Generalitati 7 03.04.2012 23:42:07
Cum ne cerem iertare unui om mort SandraS Generalitati 6 29.09.2010 19:36:41
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
un sfat ioansorin Generalitati 0 24.07.2008 20:17:05