Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.01.2010, 18:32:02
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
DA CUM SA NU NOI MINTIM IAR VOI EVREII SPUNETI ADEVARUL ,SA VEDEM ACUM CE MAI AI DE COMENTAT? http://www.youtube.com/watch?v=tfj_G...eature=related
Nu te obosi doamna ca eu nu ma uit la propaganda barbara si mincinoasa ca am intotdeauna ceva mai important sa fac.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.01.2010, 18:50:54
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu vreau sa intram intr-o polemica pe diverse teme,cum am vazut ca s-a facut pana acum.
Eu stiu ca Iisus a fost omorat de evrei.Insa nu inteleg,daca ar fi asa ,de ce deranjeaza acest lucru,la cate crime s-au facut in istorie de unii si de altii.
Deci sa spunem ca romanii l-au omorat,dar la indemnul arhiereilor de atunci,si la dorinta poporului,care l-a preferat pe Baraba in loc de Iisus.
A nu crede in Iisus,am inteles logica poporului evreu,dar a nu-si asuma moartea Lui ,nu o inteleg.

Te rog sa ma ierti,nu vreau sa te jignesc.Am spus doar ceea ce cred.
Asculta-ma.Tu nu poti baza o discutie inteligenta cu folos pe baza ca "eu stiu ca Iisus a fost omorat de evrei" ca declaratia asta poate sa duca numai la o discutie intre doi surdo-muti si orbi.
Este cum ar fi sa-te intreb "Dece mama ta a fost c...?"
In timpul Rastignirii au stapanit tara legiunile romane. Este absolut de necrezut ca evreii erau judecatorii si cuceritorii romani aplicau pedeapsa. Nu ti se pare straniu?
Crestinii nu au crezut niciodata ca rastignirea a fost facuta de evrei. Romanilor li se falfaia de ce spun evreii . Daca tu te uiti la filme documentare despre armata si soldatii romani ai fi inteles ca ei nu aveau nici o problema sa taie gatul la populatia unui oras care sa razvatit,de la mare pana la cel mai mic.Ca evreii nu cred ca Iisus este acel Mesiah care il asteapta,asta am discutat deja aci pe forum si am explicat dece.
Daca vrei o discutie mai ampla si mai culta, invata si t ceva, sa nu fi nevoit sa declari ca "eu stiu". Crede-ma ca tu nu sti.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.01.2010, 15:09:46
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In timpul Rastignirii au stapanit tara legiunile romane. Este absolut de necrezut ca evreii erau judecatorii si cuceritorii romani aplicau pedeapsa. Nu ti se pare straniu? Romanilor li se falfaia de ce spun evreii.
Threadul se pare a deviat usor, dar am si eu unele nelamuriri legate de afirmatia ta. Trebuie sa incep mai intai cu parerea personala legata de treaba asta - Iisus a fost rastignit de armata romana, tara era stapanita de romani, dar judecata a apartinut evreilor. Este adevarat ca romanilor "li se falfaia de ....", dar daca alegi cei mai importanti conducatori romani, si le studiezi putin strategiile o sa vezi un lucru: peste tot unde ocupau lasau armata romana sa mentina ordinea, dar puneau conducatori de-ai locului - evident formali (un genral roman era mult deasupra acestora), in felul asta reduceau sansele unei razvratiri. Iar in problema lui Iisus, ei erau doar spectatori, nu ii afecta in nici un fel ce zicea sau ce facea. Romanii au prezidat procesul si au validat pedeapsa data de juristii evrei.

Last edited by FiulRisipitor; 12.01.2010 at 15:11:52.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.01.2010, 17:06:50
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Threadul se pare a deviat usor, dar am si eu unele nelamuriri legate de afirmatia ta. Trebuie sa incep mai intai cu parerea personala legata de treaba asta - Iisus a fost rastignit de armata romana, tara era stapanita de romani, dar judecata a apartinut evreilor. Este adevarat ca romanilor "li se falfaia de ....", dar daca alegi cei mai importanti conducatori romani, si le studiezi putin strategiile o sa vezi un lucru: peste tot unde ocupau lasau armata romana sa mentina ordinea, dar puneau conducatori de-ai locului - evident formali (un genral roman era mult deasupra acestora), in felul asta reduceau sansele unei razvratiri. Iar in problema lui Iisus, ei erau doar spectatori, nu ii afecta in nici un fel ce zicea sau ce facea. Romanii au prezidat procesul si au validat pedeapsa data de juristii evrei.
Rastignirea a fost o pedeapsa pur romana si a fost obisnuita in toate tarile cucerite de ei si chiar in roma. In Judaism nu este amintita asa o pedeapsa. Romanii stapaneau provincile cucerite prin asezarea soldatilor lor pe pamanturile cucerite.Penntru romani nu era deloc problema sa taie gatul la toti locuitorii unui oras,copii si batrani numai ca sa le iau casele si pamantul. Ce credeti ca au facut in Dacia? Cum ati inceput voi sa vorbiti romaneste si nu Daca?
Catolici au publicat inainte cu cativa ani ca situatia nu a fost cum ai descris-o dumneata. In continuare Papa a cerut pardon de la poporul evreu pentru ce li sa facut in lungul anilor pe nedrept.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.01.2010, 17:26:16
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Imi cer scuze ca n-am fost destul de clar: cand am spus "pedeapsa" nu am vrut sa ma refer la rastignire, ci la verdictul de a fi omorat, metoda de omorare era mai putin importanta.
Iar legat de partea administrativa, In Dacia problema a fost putin diferita, simplu de explicat. Trebuie facuta o comparatie intre Dacia si modul prin care a fost cucerita (razboaie de-a lungul mai ultor ani) si alte popoare care au fost usor cucerite - unde popoarele cucerite nu se impotriveau nu era necesar varsarea de sange. Apoi Dacia era mai departe de inima imperiului roman si deci mai greu de controlat, din acest motiv populatia bastinasa trebuia redusa.
Iar ce face Papa... aia e treaba pur politica nu are nici o treaba cu religia.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.01.2010, 22:08:45
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

cred ca a arunca cu pietre in altul, nu e un lucru bun, oricum ai lua-o. Este o cale si aceia e Iertarea , Dragostea si Adevarul lui Dumnezeu, care nu loveste pe nimeni din cei care-L iubesc si cred in judecata Lui. Acea cale care ne-a fost noua data de Mantuitorul nostru.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.01.2010, 22:28:21
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Evreulcelales:
Iubesc foarte mult poporul ales,asa cum si Dumnezeu Il iubeste ,dar nu inteleg de ce sa nu recunosti ca Iisus a fost predat autoritatilor romane,si acuzat de blasfemie,de catre autoritatile religioase iudee. Si chiar faptul ca nu l-au recunoscut apoi ca Mesia,intareste acuzatia de blasfemie asupra Lui . In conceptia iudaica El,trebuia omorat,pentru ca s-a facut 'asemenea lui Dumnezeu" .Conform legii vechi,pedeapsa Sa,era justa .Bineinteles nu si in cazul in care avea dreptate .
Nu este o acuza aceasta ,pentru ca nu pe noi ne-ati dat mortii,ci dimpotriva,noi crestinii pe voi . Rastignirea s-a intamplat pentru ca trebuia sa se intample,asa a vrut Dumnezeu,si nu cred ca El va invinovateste .
Asa ca nu inteleg de ce nu recunoasteti ca un Om omorat pe terioriul Iudeu,pentru ca s-a facut pe Sine insusi Fiu al lui Dumnezeu,nu a fost omorat din motive religioase?>Ca doar impozittele le platea,iar alte crime nu a facut
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.01.2010, 22:31:24
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Cati din cei care judeca acum au trait acele vremuri? Cred ca ceea ce trebuie sa facem, este sa mergem pe calea pe care ne-a aratat-o Mantuitorul nostru, sa lasam la o parte fariseismul, judecatile si interpretarile noaste, si sa mergem cu El. Judecata lui Dumnezeu este cea dreapta. Nu e alta mai buna, oricat ar crede unii ca e...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.01.2010, 23:47:12
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit Pateric - viata Sfatului Paisie cel Mare

Un ucenic al sau mergea odată către oraș să-și vândă acolo rucodelia sa (obiecte lucrate cu mâinile sale). Pe cale a întâlnit un evreu, care, văzându-i simplitatea, a început să-l ispitească, zicându-i: “Iubitule, cum crezi tu într-un simplu om răstignit, care nu este nicidecum Mesia cel așteptat? Nu este El acela, ci altul va veni”. Ucenicul, având o minte mai slabă și o inimă simplă, începu să asculte aceste cuvinte și ajunse până la a rosti: “Poate că ceea ce spui tu este adevărat”.

Când s-a întors în pustie, Sfântul Paisie și-a întors fața de la el și nu a voit să-i adreseze nici un cuvânt. La urmă, după multe rugăminți ale ucenicului, Sfântul îl întrebă: “Tu cine ești? Nu te cunosc pe tine! Acel ucenic al meu era creștin și avea asupra lui harul Sfântului Botez, dar la tine nu văd aceasta. Dacă tu vei fi fiind cu adevărat ucenicul meu, atunci harul Sfântului Botez te-a părăsit și chipul de creștin nu mai este în tine”.

Ucenicul îi povesti cu lacrimi convorbirea cu evreul, iar Sfântul răspunse: “Sărace! Ce poate fi mai rău și mai necurat decât asemenea cuvinte prin care tu te-ai lepădat de Hristos și de Sfântul Botez? Acum mergi și plânge-ți păcatul, căci cu mine nu mai poți fi; numele tău s-a scris împreună cu cei care s-au lepădat de Hristos, cu care împreună vei fi judecat și chinuit”.

Auzind această judecată, ucenicul se cutremură și se aruncă la picioarele bătrânului său, rugându-l să nu-l lepede de la rugăciunile sale. Sfântul, cuprins de milă, se închise în chilia lui și rugă cu lacrimi pe Dumnezeu să ierte păcatul ucenicului său. Dumnezeu ascultă ruga Sfântului și îl învrednici de semnul iertării și milostivirii Sale asupra ucenicului.

Atunci Sfântul îl chemă pe ucenic la sine și-i spuse: “Copile, vino și dă slavă lui Hristos Dumnezeu împreună cu mine, căci duhul cel necurat al hulei s-a dus de la tine, iar Duhul Sfânt de la Sfântul Botez strălucește iar peste capul tău. De acum păzește-te, ca nu cumva din lene și nepăsare dușmanul să te atace iar și, biruindu-te, să te arunce în focul gheenei”.

De aici: http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...rii-credintei/
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.01.2010, 00:07:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertati-ma, dar trebuie sa va reamintesc, ca Evreulcelales NU are cum intelege ceea ce e legat de Noul Testament, caci el tine de Vechiul Testament. Doar nu credeti ca il puteti convinge sa spuna: "Da, noi, evreii, am gresit ca nu L-am recunoscut pe Mesia in Iisus Hristos".
Si in plus s-a declarat ateu.
Sfintii Parinti ne indeamna sa ne ocupam de cei din Biserica, atunci cand acestia au gresit, dar nu de cei din afara Bisericii, care oricum nu ne pot intelege punctul de vedere. Sa nu aruncam margaritarele... unde nu trebuie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 14:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 14:59:40