Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2011, 00:26:54
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit intrebare in legatura cu pr. Serafim Rose

pr. Serafim a slujit in biserica pe stil vechi sau nou?
poate ma poate lamuri cineva care a citit viata si scrierile dansului..
si mai e ceva, ce parere avea dansu despre aceste doua stiluri?
sau, are scris undeva vreo parere ceva in legatura cu aceasta chestie "stilul vechi/ nou" care nu face altceva decat sa invrajbeasca crestinii si sa-i desparta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2011, 14:57:01
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
pr. Serafim a slujit in biserica pe stil vechi sau nou?
poate ma poate lamuri cineva care a citit viata si scrierile dansului..
si mai e ceva, ce parere avea dansu despre aceste doua stiluri?
sau, are scris undeva vreo parere ceva in legatura cu aceasta chestie "stilul vechi/ nou" care nu face altceva decat sa invrajbeasca crestinii si sa-i desparta?
Serafim Rose a fost convertit la ortodoxie intr-o America coplesita de religii orientale sau curente ale lumii moderne, de catre "Biserica rusa", deci se intelege ca pe stil vechi.

Serafim Rose mărturisea "Când am vizitat o biserică ortodoxă, a fost doar ca să văd o altă tradiție. Însă, când am intrat pentru prima dată într-o biserică ortodoxă (una rusească, în San Francisco), ceva mi s-a întâmplat, ceva ce nu mai trăisem într-un templu budist sau în alt templu oriental; ceva îmi rostea în inimă că sunt acasă, că întreaga mea căutare luase sfârșit."
(...)Treptat, apropiindu-se de Ortodoxie - din care la început nu înțelegea mai nimic, slujbele fiind în rusă, limbă necunoscută pe atunci lui Serafim Rose - tânărul american a realizat o idee nouă: "Adevărul nu era doar o idee abstractă, căutată și cunoscută de către minte, ci era ceva personal - chiar o Persoană - căutată și iubită de către inimă. Și astfel l-am întâlnit pe Hristos."
S-au întâlnit, Serafim Rose și Iisus Hristos, pentru a nu se mai despărți niciodată. În mod neașteptat pentru toată lumea, tânărul genial și boem, tipic în comportare pentru generația beat, devine un adevărat model de credință ortodoxă. Se va boteza în această religie, murind pentru lume și pentru păcate, implicându-se cu toată râvna în viața Ortodoxiei americane. Are bucuria să cunoască pe Sfântul Ioan Maximovici și alți trăitori americani. Iar în 1970 este tuns în monahism.
Dat fiind trecutul lui, primirea sa în Ortodoxie s-a făcut treptat, cu prudență. De multe ori tineri - și nu doar tineri - americani au fost atrași de frumusețea Ortodoxiei, dar fără a-i putea suporta rigorile. Ortodoxia nu pune însă preț pe prozelitism, ci pe convertirea interioară, adevărată, pe metanoia. Iar Serafim Rose s-a dovedit un asemenea convertit.
Lucrarea pe care a dus-o la Sfânta Mânăstire Platina, din Munții Stâncoși, este exemplară. În condiții de o rară asprime, autoimpuse, Serafim Rose, părintele Herman Podmoșenski și alți câțiva ortodocși americani au creat din nimic o mânăstire tipică, asemănătoare celor din primele veacuri. Un generator asigură curent electric pentru tiparniță. Nu există telefon, fie el fix ori mobil, nu există radio ori televizor sau altceva de acest fel. Chiliile sunt de mici dimensiuni, sărăcăcios mobilate. Destinația lor este destul de strictă: Pravila (rugăciunea), studiul și, puținele ore de somn. În rest activitatea se desfășoară la muncă în cadrul mânăstirii sau la slujbă, în biserică. Carnea este interzisă total, peștele fiind singura dezlegare. Iluminatul este asigurat cu lămpi cu petrol, candele, lumânări.
Oricât de dur ar părea acest regim el s-a dovedit a fi vindecător de suflete. Nu doar Serafim Rose, părinții Damaschin și Alexie Young și alții cunoscuți au găsit acolo via legătură cu Dumnezeu, ci și liderul grupului Nirvana, după sinuciderea prietenului său, un inginer de sistem devenit milionar și alții asemenea. Aceștia, lăsând toate ale lumii, s-au retras în liniștea muntelui, spre a lupta cu patimile și păcatul și a se uni cu Dumnezeu.
Călăuza și lumina acestei mânăstiri a fost, dintre cei vii, Serafim Rose. Lucrarea sa a răsunat nu doar în SUA, ci și în Europa, din Marea Brianie în România și Grecia, ba chiar și în Rusia și alte părți ale lumii.
Geniul lui Serafim Rose, curățat de slăbiciunea păcatului, s-a manifestat mai puternic și mai luminos. Nenumăratele scrisori din această perioadă, conferințele, articolele și cărțile scrise dovedesc pe deplin acest lucru. El s-a arătat un teolog desăvârșit, unul din marii mărturisitori ai Ortodoxiei.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2011, 17:19:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
pr. Serafim a slujit in biserica pe stil vechi sau nou?
poate ma poate lamuri cineva care a citit viata si scrierile dansului..
si mai e ceva, ce parere avea dansu despre aceste doua stiluri?
sau, are scris undeva vreo parere ceva in legatura cu aceasta chestie "stilul vechi/ nou" care nu face altceva decat sa invrajbeasca crestinii si sa-i desparta?
De obicei stilistii incearca sa-si revendice BO a rusilor din America, dar doar o parte din acestia au fost in comuniune cu ei putini ani, asta dupa moartea parintelui Serafim Rose. Acum toti au restabilit comuniunea cu BO a Rusiei, la fel s-a intamplat si cu biserica romanilor din America.
Chiar daca o perioada au rupt comuniunea cu BO a Rusiei, considerand ca era controlata de comunisti, ei au ramas in comuniune cu BO a Serbiei si a Ierusalimului pana la scurta perioada de la sfarsitul anilor '80 si inceputul anilor '90 cand au fost in comuniune cu stilistii.
Istoria e mai complicata, o poti citi aici: http://ro.orthodoxwiki.org/ROCOR_%C5%9Fi_OCA
In concluzie Parintele Serafim nu a fost stilist. Ei tineau vechiul calendar, asa cum tine si azi BO a Rusiei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2011, 18:14:48
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

am citit si eu un pic din viata si scrierile pr. Serafim Rose si parca undeva am vazut ca zicea ceva despre icoanele astea asa mai moderne si despre calendarul nou/vechi...din pacate nu mai gasesc unde era asta..ma gandeam poate stiti voi aci pe site ceva in elgatura cu asta :)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.12.2011, 18:31:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
am citit si eu un pic din viata si scrierile pr. Serafim Rose si parca undeva am vazut ca zicea ceva despre icoanele astea asa mai moderne si despre calendarul nou/vechi...din pacate nu mai gasesc unde era asta..ma gandeam poate stiti voi aci pe site ceva in elgatura cu asta :)
Doamne ajuta!
Unii din cei ce tin vechiul calendar nu sunt de acord cu noul calendar (iar vechiul calndar il tin rusii, sarbii, Ierusalimul, Muntele Athos, etc.) Dar stilist e cel ce s-a despartit de BO, nu cel ce tine vechiul calendar. Stilistii nu sunt recunoscuti nici de BO ce tin vechiul calendar, ei sunt o biserica separata de BO, cum sunt catolicii de exemplu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Serafim Rose - conferinte. AndreiM Resurse ortodoxe on-line 12 16.07.2011 14:23:32
Discutii despre: Descoperirea lui Dumnezeu in inima omului Cuv. Serafim Rose dobrin7m Generalitati 1 10.01.2011 12:19:01
2 septembrie- Ziua trecerii la cele vesnice a parintelui Serafim Rose costel Stiri, actualitati, anunturi 32 06.09.2010 16:36:18
Psalmul 136 in talcuirea lui Serafim Rose Miha-anca Rugaciuni 14 08.01.2010 23:10:53
Intrebare in legatura cu Sfintele Pasti Dutzu Generalitati 1 23.05.2009 20:53:51